16. september 2021
Facebook
sobota, 27 január 2018 12:00

Zeman alebo Drahoš? V Česku pokračuje druhé kolo prezidentských volieb

Written by 
Rate this item
(0 votes)

PRAHA 27. januára (WebNoviny.sk) - V Českej republike pokračuje druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom sa Česi rozhodnú, či svoju funkciu obháji prezident Miloš Zeman alebo sa novou hlavou štátu stane bývalý predseda Akadémie vied ČR Jiří Drahoš. Volebné miestnosti otvorili o 8:00 a zatvoria ich rovnako ako v prvom kole o 14:00. Následne sa začne sčítavanie hlasov, pričom meno víťaza by malo byť podľa odhadov známe už neskôr poobede. V prvý deň druhého kola prišlo svoj hlas podľa volebných komisárov odovzdať približne polovica voličov, v prvom kole, ktoré sa konalo pred dvoma týždňami, to boli zhruba dve pätiny. Záujem o voľby bol v piatok mimoriadne veľký najmä v lyžiarskych strediskách, v Bedřichove v Jizerských horách sa napríklad v priebehu dňa minula sada volebných lístkov, a tak komisia musela požiadať o ďalšie. Vysokú účasť hlásili aj napríklad v Ostrave-Hrušove, kde mali v prvom kole nulovú účasť. V obci Čilá v okrese Rokycany v piatok zase odvolili všetci pätnásti miestni oprávnení voliči.

Obaja kandidáti odvolili v piatok

Svoj hlas v piatok odovzdali aj obaja kandidáti, pričom aj Zeman aj Drahoš prišli približne hodinu po otvorení volebných miestností. Odporúčame:
Proti Zemanovi opäť protestovala polonahá Ukrajinka, označila ho za krívajúceho netvora Odvolili aj viacerí poprední politici a neúspešní kandidáti z prvého kola volieb, ako napríklad Pavel Fisher, predseda Občianskej demokratickej strany Petr Fiala, šéf Kresťanskej a demokratickej únie - Československej strany ľudovej Pavel Bělobrádek, predseda strany Sloboda a priama demokracia Tomio Okamura, predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy Vojtěch Filip či šéf Českej strany sociálno demokratickej Milan Chovanec. Svoj hlas tesne pred uzavretím volebných miestností odovzdal v piatok aj premiér Andrej Babiš.

Hlasuje sa aj zo zahraničia

Prezidenta volia aj Česi žijúci v zahraničí. Podľa odhadov najviac ľudí bude hlasovať v Nemecku a Belgicku, ale vysoká účasť sa očakáva aj v USA, Rakúsku či Švajčiarsku. Vzhľadom na časový posun už vo štvrtok otvorili hlasovacie miestnosti v Brazílii alebo USA. Volilo sa aj v Ázii, ľudia svoj hlas odovzdali napríklad v Pekingu a Hongkongu, kde však voľbu skomplikoval nález bomby z druhej svetovej vojny v budove, kde sídli generálny konzulát. Volebnú miestnosť tak presunuli na inú adresu a dobu trvania volieb predĺžili o hodinu.

Viac k témam: Česká republika, Jiří Drahoš, Miloš Zeman, prezidentské voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk - Zeman alebo Drahoš? V Česku pokračuje druhé kolo prezidentských volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 194 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner