16. september 2021
Facebook
nedeľa, 07 júl 2019 23:00

Aktualizované: Premiér Tsípras priznal porážku, predčasné voľby v Grécku vyhrali konzervatívci

Written by 
Rate this item
(0 votes)

7.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 7. júla 22:09
V Grécku sa v nedeľu konali parlamentné voľby, prvé od ukončenia medzinárodnej finančnej pomoci. Ľudia hlasovali tri mesiace skôr, ako bolo pôvodne v pláne. Dôvodom bola drvivá porážka ľavicového premiéra Aléxisa Tsíprasa v nedávnych májových eurovoľbách aj júnových komunálnych voľbách.

Ďalšia tvrdá porážka Tsíprasa

Exit polly "hovoria" o víťazstve konzervatívnej opozičnej strany Nová demokracia (ND) pod vedením Kyriákosa Mitsotákisa. Podľa ich údajov získa ND v 300-člennom parlamente dostatok kresiel na to, aby sformovala vládu bez potreby vstupu do koalície s inou stranou. Ľavicový premiér Aléxis Tsípras už priznal volebnú porážku. Podľa čiastočných výsledkov ND získala 39,7 percenta hlasov. Tsíprasova Syriza presvedčila okolo 31,5 percenta voličov. Tento výsledok znamená trpkú porážku pre premiéra a jeho stranu. "Občania si vybrali. Plne rešpektujeme ľudové hlasovanie," povedal premiér v prejave v centre Atén. Dodal, že už telefonicky zagratuloval Mitsotákisovi k víťazstvu.

Mitsotákis sľubuje aj zníženie daní

Syn bývalého premiéra a brat bývalej ministerky zahraničia Mitsotákis sľubuje podporu podnikateľského prostredia, prilákanie zahraničných investícií, zmodernizovanie byrokratického aparátu a zníženie daní. Nedeľné voľby prichádzajú v čase, keď sa krajina postupne spamätáva z drvivej finančnej krízy, ktorú sprevádzal prudký nárast nezamestnanosti a chudoby. Grécko bolo až do minulého leta závislé od programov medzinárodnej finančnej pomoci a muselo zaviesť radikálne reformy, ktoré zahŕňali obmedzovanie výdavkov či zvyšovanie daní, aby získalo záchranné pôžičky.

Viac k témam: parlamentné voľby v Grécku
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Premiér Tsípras priznal porážku, predčasné voľby v Grécku vyhrali konzervatívci © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 124 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner