16. september 2021
Facebook
nedeľa, 21 júl 2019 23:00

Strana prezidenta Zelenského s veľkým náskokom zvíťazila v parlamentných voľbách na Ukrajine

Written by 
Rate this item
(0 votes)

21.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 21. júla, 21:49
Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vysoko zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách. Podľa odhadov volebných výsledkov, ktoré v nedeľu večer zverejnili ukrajinské televízie, získala Sluha ľudu, odvodzujúca svoj názov od rovnomenného televízneho seriálu, v ktorom hral Zelenskyj hlavnú rolu, až 43,9 percenta hlasov.

Druhá bola proruská koalícia

Na druhom mieste nasleduje s veľkým odstupom zoskupenie Opozičná platforma - Za život, ktoré získalo podľa odhadov 11,5 percenta hlasov. Ide o proruskú a euroskeptickú koalíciu pod vedením oligarchu Viktora Medvedčuka, blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý je aj krstným otcom jeho dcéry. Do parlamentu sa ešte podľa odhadov dostali tri ďalšie strany - Európska solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka so ziskom 8,9, Všeukrajinské združenie Otčina expremiérky Julije Tymošenkovej so 7,6 a nová liberálna proeurópska strana Hlas, ktorú založil spevák ukrajinskej rockovej kapely Okean Elzy Svjatoslav Vakarčuk so ziskom 6,3 percenta hlasov.

Nacionalistické strany v parlamente nebudú

Mimo parlamentu by mali podľa odhadov skončiť obe nacionalistické strany, ktoré majú blízko ku krajnej pravici, teda Všeukrajinský zväz Sloboda a Radikálna strana, a tiež strana Ukrajinská stratégia súčasného premiéra Volodymyra Hrojsmana. Tieto odhady však nemusia celkom odrážať konečné zloženie budúceho parlamentu. Z celkového počtu 424 kresiel sa totiž len o 225 rozhodovalo pomerným systémom, zatiaľ čo 199 kresiel prislúcha k jednomandátovým obvodom, kde si zmerali sily v priamych súbojoch lokálni politici.

Priority Zelenského

Hlavné priority ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pre nadchádzajúce volebné obdobie sú ukončenie vojny na východe Ukrajiny s proruskými separatistami podporovanými Moskvou, a boj proti korupcii. Prezident to povedal v Kyjeve krátko po skončení nedeľňajších parlamentných volieb. "Hlavné priority pre nás, a pre každého Ukrajinca, sú zastavenie vojny, návrat našich zajatcov (držaných Ruskom - pozn. SITA) a víťazstvo nad korupciou, ktorá sa naďalej na Ukrajine drží," povedal Zelenskyj. Prezident ešte krátko po tom, ako v nedeľu aj so svojou maželkou Olenou odvolil, spomenul aj to, že by chcel, aby parlament, ktorý z týchto volieb vzíde, zrušil poslaneckú imunitu.

Viac k témam: parlamentné voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Strana prezidenta Zelenského s veľkým náskokom zvíťazila v parlamentných voľbách na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 90 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner