23. máj 2019
Facebook

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Aktuálne reštrikcie americkej administratívy voči čínskej firme Huawei by sa zatiaľ nemali nijako odraziť na ponuke zariadení slovenských mobilných operátorov. Svorne totiž tvrdia, že situáciu sledujú a podľa aktuálnych informácií sa opatrenia americkej vlády nedotknú predaných alebo momentálne ponúkaných zariadení druhého najväčšieho svetového výrobcu smartfónov. „V tomto momente sa náš postoj k Huawei ako dodávateľovi nemení. Podľa dostupných informácií sa rozhodnutie Google má týkať iba nových uvádzaných modelov. Existujúcich používateľov modelov Huawei sa opatrenie nedotkne, ich zariadenia by mali fungovať ako doteraz vrátane bezpečnostných aktualizácií,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Slovak Telekom Michal Korec.

Situáciu sledujú aj O2 a Orange

V podobnom duchu sa vyjadrila aj hovorkyňa O2 Slovakia Tereza Molnár, podľa ktorej telekomunikačný operátor situáciu na trhu pozorne sleduje a analyzuje. „Akékoľvek prípadné kroky a opatrenia budeme vždy robiť s cieľom minimalizácie dopadu na komfort a bezpečnosť našich zákazníkov. V tomto momente podľa dostupných informácií všetky smartfóny a tablety, ktoré sme predali, aj tie ktoré sú aktuálne v predaji, budú plne funkčné,“ uviedla pre agentúru SITA Molnár s tým, že reálne tak zákazníci túto situáciu na svojich telefónoch nepocítia a budú ich môcť naďalej plnohodnotne využívať. Situáciu okolo čínskeho výrobcu sleduje aj Orange Slovensko. „Spolu s našou materskou firmou veľmi pozorne sledujeme vývoj a aktuálnu situáciu, ktorá by mohla nejakým spôsobom ovplyvniť kvalitu portfólia našich produktov, resp. ohroziť bezpečnosť. Zákazníkov Orangeu, ktorí aktuálne využívajú zariadenia od Huawei, ubezpečujeme, že ich bez obáv môžu využívať aj naďalej, pričom aj naďalej budú mať prístup k aktuálnym službám spoločnosti Google,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová, podľa ktorej bude Huawei naďalej poskytovať existujúcim zákazníkom všetky bezpečnostné aktualizácie a starostlivosť, rovnako ako aj pri všetkých zariadeniach Huawei aktuálne ponúkaných mobilným operátorom Orange.

Popularita na slovenskom trhu

O popularite mobilných zariadení Huawei na slovenskom trhu svedčí aj ich široká ponuka medzi operátormi. Tí totiž ponúkajú desiatky variácií viacerých modelov čínskeho producenta smartfónov. Vysoký záujem o zariadenia Huawei potvrdzujú aj údaje Orange Slovensko, podľa ktorého bol jeden z modelov Huawei u neho v apríli vôbec najpredávanejším telefónom. Huawei je pritom aktuálne celosvetovo trhová dvojka vo výrobe mobilných telefónov, keď pred ním stojí iba spoločnosť Samsung.

Riziká pre národnú bezpečnosť

Americký prezident Donald Trump podpísal exekutívny príkaz, ktorý fakticky zakazuje americkým firmám používať zahraničné telekomunikačné zariadenia, o ktorých sa predpokladá, že predstavujú riziká pre národnú bezpečnosť. V príkaze sa nespomína nijaká firma, ale za pravdepodobný terč je podľa portálu bbc.com považovaný čínsky dodávateľ telekomunikačných zariadení Huawei. Následne sa objavili informácie o tom, že spoločnosť Google obmedzila čínskemu výrobcovi používanie svojho operačného systému Android, ktorý zariadenia Huawei využívajú. Neskôr sa tieto vyjadrenia korigovali a Google uviedol, že s čínskou firmou bude najbližších 90 dní spolupracovať.

Huawei chce spolupracovať s americkou vládou

Spoločnosť Huawei Technologies reagovala na vzniknutú situáciu vyhlásením, že je pripravená a ochotná s vládou USA spolupracovať a taktiež je pripravené navrhnúť účinné opatrenia s cieľom zaistiť kompletnú bezpečnosť jej technológií a produktov. "Obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív. USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov," uviedla firma v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

Viac k témam: Huawei, O2 Slovakia, Orange Slovensko, Slovak Telekom
Zdroj: Webnoviny.sk - Ako ovplyvnia americké opatrenia proti firme Huawei ponuku slovenských operátorov? © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 23. mája (WebNoviny.sk) - Bývalý newyorský detektív a jeho manželka sa priznali k prevádzkovaniu nevestincov a gamblerských herní, do čoho bolo zapojených aj sedem policajtov a desiatky civilistov. Prokuratúra uviedla, že 51-ročný Ludwig Paz sa v stredu priznal k obvineniam. Súd rozhodne o jeho treste 27. júna, pričom môže dostať od štyroch do dvanástich rokov za mrežami. Jeho manželka Arelis Peralta strávi vo väzení 364 dní. Dvojica z Queensu prevádzkovala nevestince v Queense, Brooklyne a okrese Nassau. Herne zas v kozmetických salónoch a ďalších zariadeniach. Zatknutí policajti sú obvinení z pomoci pri nelegálnej činnosti, a to poskytovaním informácií o plánovaných policajných raziách a tajných akciách.

Viac k témam: herňa, policajt
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý detektív s manželkou prevádzkovali nevestince a herne, spolupracovali aj s policajtmi © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/REVÚCA 23. mája (WebNoviny.sk) - Opitého tínedžera za volantom chytili policajti v okrese Revúca. Šestnásťročný chlapec, ktorý nevlastní vodičský preukaz, nafúkal 1,6 promile. Mladý muž čelí obvineniam z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. V tomto prípade to však nebude jediný trest. Ako agentúru SITA informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, tomu sa nevyhne ani jeho kamarát - majiteľ auta, ktorý sedel v aute ako spolujazdec a mladíkovi zveril vozidlo aj napriek tomu, že bol opitý a nemá vodičské oprávnenie. Čo presne čaká druhého previnilca ešte nie je známe, na prípade polícia aj naďalej pracuje.

Viac k témam: alkohol za volantom, opitý vodič, tínedžer
Zdroj: Webnoviny.sk - Za volant si sadol opitý 16-ročný chlapec, trestu sa nevyhne ani majiteľ auta © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované 23. mája, 9:51
BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Dušan J. z bratislavskej Petržalky, po ktorom polícia v stredu pátrala pre streľbu, je mŕtvy. Ako Polícia Slovenskej republiky uviedla na facebookovej stránke, pravdepodobne spáchal samovraždu. Policajti v stredu pátrali po 43-ročnom mužovi, ktorý po streľbe v Petržalke utiekol ozbrojený. "Na Holíčskej ulici sa krátko pred 16:00 strieľalo, bol pritom zranený muž, ktorého previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Policajti na mieste vykonávajú všetky potrebné neodkladné a neopakovateľné úkony," napísali policajti v stredu na Facebooku.

Viac k témam: Polícia SR, samovražda, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Dušan zrejme spáchal samovraždu, polícia ho hľadala po streľbe v Petržalke © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Moratórium na vedenie volebnej kampane pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu sa začalo v stredu po 23:59. Ako na svojej internetovej stránke upozorňuje ministerstvo vnútra, podľa zákona sa kampaň musí ukončiť 48 hodín pred dňom konania volieb.

Posledný termín na zmeny

Moratórium na zverejňovanie informácií o kandidujúcich subjektoch v médiách sa podľa zákona začína 48 hodín pred začiatkom volieb. V tomto prípade teda vo štvrtok 23. mája o 7:00 a trvá až do skončenia hlasovania. Štvrtkové ráno bolo takisto posledným termínom pre politické strany na stiahnutie svojej kandidačnej listiny. Urobiť tak mohli do 7:00. Rovnako do tohto termínu mohli strany odvolať svojich jednotlivých kandidátov alebo sa kandidatúry mohli vzdať samotní kandidáti. "Vzdanie sa alebo odvolanie kandidatúry musí byť doručené predsedovi štátnej komisie, ktorý zabezpečí jeho zverejnenie vo volebných miestnostiach. Vzdanie sa alebo odvolanie kandidatúry nemožno vziať späť," upozorňuje rezort vnútra.

Kandidátky zaregistrovalo 31 strán

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu od 7:00 do 22:00. Svoje kandidátky do volieb pôvodne zaregistrovalo na Slovensku 31 strán a hnutí, ktoré do boja o 14 kresiel europoslancov vyslali 349 kandidátov a kandidátok. Podľa údajov ministerstva vnútra sa však šiesti kandidáti vzdali kandidatúry a štyria kandidáti boli odvolaní. V pondelok odstúpenie z volieb oznámil predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Viac k témam: moratórium, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Volebná kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu sa skončila, začalo sa moratórium © SITA Všetky práva vyhradené.

Vo štvrtok sa za sprísnených bezpečnostných podmienok začal v bratislavskom Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R.. Čelí obžalobe v prípade objednávky vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Volzovej. Spolu s Pavlom R. sú v prípade obžalovaní aj na doživotie odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák a Róbert Lališ a takisto Miloš Kaštan.

Nosí monitorovacie zariadenie

Exministra v súvislosti s údajnou objednávkou vraždy, ktorá sa nakoniec neuskutočnila, zadržali ešte na jeseň 2017. Následne strávil približne mesiac vo väzbe. Prepustili ho až na pokyn Krajského súdu v Bratislave, musí však nosiť monitorovacie zariadenie. Prokuratúra pre Pavla R. po prepustení znovu opakovane žiadala väzbu, súdy však požiadavke nevyhoveli. Samotný Pavol R. v decembri 2018 v súvislosti s kauzou objednávky vraždy zdôraznil, že zo smrti Volzovej by nemal prospech. V roku 1995 podľa neho vznikla spoločnosť Markíza Slovakia, ako držiteľ vysielacej licencie podpísala zmluvu so spoločnosťou TV Markíza, ktorá zabezpečovala výrobu televízneho vysielania. Volzová podľa Pavla R. nikdy nemala podiel v televízii, bola len spolumajiteľkou Markíza Slovakia. Táto spoločnosť mala dostávať 10 percent zisku televízie, teda podiel Volzovej bol päť percent zisku. „Ak toto má byť vysoká majetková hodnota, tak to je na zamyslenie,“ povedal v súvislosti s obvinením, že si vraždu objednal pre majetkový prospech.

S členmi sýkorovcov sa vraj nestretol

Tiež vyhlásil, že nikdy nebol vo firme Mikuláša Černáka a nestretol sa ani s členmi skupiny sýkorovcov. Podľa obvinenia ich on najal, aby Volzovú sledovali. Podľa Pavla R. sa však Volzová neskrývala, preto by bolo absurdné platiť niekomu peniaze za jej sledovanie. Tiež tvrdil, že ešte v čase mečiarizmu stál proti vládnej moci, preto, ak by si objednal vraždu, mohol ho každý, kto o tom vedel, v tom čase zdiskreditovať. Černák, ktorý bol vtedy vo väzbe, by podľa Pavla R. dostal za jeho diskreditáciu „slobodu a pol Slovenska“. Diskreditovať ho tiež v tejto súvislosti mohli Peter Steinhübel a Peter Čongrády, ktorí chceli podľa neho získať Markízu. Volzová mala navyše podľa Pavla R. vtedy Čongrádyho ochranku a podpísala mu neexistujúci dlh, na základe ktorého chcel televíziu prebrať. Obvinenie v tejto kauze vníma Pavol R. ako snahu diskreditovať jeho osobu. V januári preto podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie. Bývalý riaditeľ Markízy je tiež obvinený v prípade miliónových zmeniek, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal v súčasnosti väzobne stíhaný podnikateľ Marian K.

Viac k témam: súdy, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Začal sa súd s exministrom Ruskom v prípade objednávky vraždy Volzovej © SITA Všetky práva vyhradené.

INDIANAPOLIS 23. mája (WebNoviny.sk) - Pri americkom meste Indianapolis v štáte Indiana spadlo malé lietadlo, pričom zomreli dvaja ľudia. Zástupca polície John Perrine uviedol, že nehoda sa stala krátko pred 13:00 tamojšieho času pri letisku Regional Airport, približne 24 kilometrov východne od mesta. Ako dodal, stroj sa zrútil krátko po vzlietnutí. Zahynuli obaja ľudia na palube. Ich mená nezverejnili. Hovorkyňa Federálnej správy letectva (FAA) Elizabeth Isham Cory objasnila, že lietadlo Cessna Citation sa zrútilo do poľa asi 800 metrov od letiska. Na miesto vyslali aj vyšetrovateľov FAA. Prípad nahlásili aj Národnej komisii pre bezpečnosť dopravy.Viac k témam: havária lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pri letisku v Indianapolise sa do poľa zrútilo malé lietadlo, na palube boli dvaja ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Napriek tomu, že do termínu pre splnenie legislatívnej povinnosti v súvislosti s eKasou ostáva ešte čosi vyše mesiaca, podnikatelia by si nemali nechávať jej kúpu a aktiváciu až na poslednú chvíľu. Zvýšený záujem o kúpu eKasy v posledný možný termín môže aj z logistických a kapacitných dôvodov zapríčiniť v posledných dňoch pred platnosťou legislatívy jej nedostatok. Kúpiť eKasu a zaktivovať ju mohli podnikatelia napríklad v O2 už od apríla tohto roka. Pri výbere zariadenia zvažujú podnikatelia podľa interného prieskumu spoľahlivosť dodávateľa a jeho servis a dostupnosť, cenu a v neposlednej miere aj komplexnosť riešenia. Operátor O2 ako jeden z mála na trhu dokáže poskytnúť okrem zariadenia spolu s príslušenstvom aj pripojenie pokladnice na internet, ktoré bude po novom pre eKasu nevyhnutné. O2 už vo februári predstavilo svoj vyspelý systém založený na skúsenostiach z Česka, kde eKasa funguje už vyše dvoch rokov. "Napriek vysokému záujmu zo strany podnikateľov vybavujeme objednávky flexibilne a sme pripravení vybaviť eKasou všetkých, ktorí si ju k nám prídu kúpiť. O2 eKasu si môžu pripojiť sami alebo prostredníctvom servisného technika. Takto pripojenú pokladnicu možno začať ihneď používať," hovorí Tomáš Masár, riaditeľ stratégie operátora O2. Riešenie od O2 je určené rôznym potrebám podnikateľov a svojou cenou dokáže konkurovať aj upgradom súčasných systémov. "Za porovnateľné ak nie nižšie náklady vrátane servisu a 2 ročnej záruky ponúka nové inovatívne riešenie namiesto prispôsobovania súčasného riešenia novým potrebám podnikania," dodáva Masár

O2 dáva dáta pre eKasu zadarmo

O2 eKasa obsahuje v jednom balíku kompletné riešenia pokladne s dotykovou obrazovkou, POS terminálom a tlačiarňou. Súčasťou je aj automatické pripojenie na dátovú sieť prostredníctvom SIM karty. Navyše, eKasy od O2 komunikujú s finančnou správou prostredníctvom dát, ktoré zákazníkom operátor nespoplatňuje a s dostatočným objemom v dátovom balíčku, ktorý môžu využiť aj na svoje podnikanie. "Od podnikateľov, ktorí ju už aktívne využívajú vieme, že pri rozhodovaní o kúpe ich oslovila nielen komplexnosť nášho riešenia, ale aj cena," doplnil Tomáš Masár. Tá je v O2 bez vstupných nákladov, pretože nie je potrebné kasu kupovať v hotovosti, ale je možné ju rozdeliť na 2 roky do pravidelných 25-eurových platieb mesačne bez navýšenia. Služba eKasy potom stojí 20 eur mesačne za službu a 5 eur mesačne za zariadenie. O2 eKasa zohľadňuje špecifikácie pre rôzne segmenty podnikania a je dostupná v dvoch variantoch podľa potrieb zákazníka.

O2 odporúča povinnosť neodkladať

Podľa Tomáša Masára si však podnikatelia nechávajú aktiváciu už zakúpenej eKasy na poslednú chvíľu. "Apelujeme na podnikateľov, aby si aktiváciu nenechávali na hraničný termín a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku s aktiváciou. Naopak, výhodou toho, že si eKasu kúpia a zaktivujú ešte dnes je, že všetky výhody, ktoré online registračná pokladnica prináša môžu využívať už od prvého momentu," dodal Tomáš Masár. Inzercia

Viac k témam: eKasa, O2, O2 Slovakia
Zdroj: Webnoviny.sk - O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne. Kto si nenechá zmenu na poslednú chvíľu, termín stihne © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Aktuálne reštrikcie americkej administratívy voči čínskej firme Huawei by sa zatiaľ nemali nijako odraziť na ponuke zariadení slovenských mobilných operátorov. Svorne totiž tvrdia, že situáciu sledujú a podľa aktuálnych informácií sa opatrenia americkej vlády nedotknú predaných alebo momentálne ponúkaných zariadení druhého najväčšieho svetového výrobcu smartfónov. „V tomto momente sa náš postoj k Huawei ako dodávateľovi nemení. Podľa dostupných informácií sa rozhodnutie Google má týkať iba nových uvádzaných modelov. Existujúcich používateľov modelov Huawei sa opatrenie nedotkne, ich zariadenia by mali fungovať ako doteraz vrátane bezpečnostných aktualizácií,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Slovak Telekom Michal Korec.

Situáciu sledujú aj O2 a Orange

V podobnom duchu sa vyjadrila aj hovorkyňa O2 Slovakia Tereza Molnár, podľa ktorej telekomunikačný operátor situáciu na trhu pozorne sleduje a analyzuje. „Akékoľvek prípadné kroky a opatrenia budeme vždy robiť s cieľom minimalizácie dopadu na komfort a bezpečnosť našich zákazníkov. V tomto momente podľa dostupných informácií všetky smartfóny a tablety, ktoré sme predali, aj tie ktoré sú aktuálne v predaji, budú plne funkčné,“ uviedla pre agentúru SITA Molnár s tým, že reálne tak zákazníci túto situáciu na svojich telefónoch nepocítia a budú ich môcť naďalej plnohodnotne využívať. Situáciu okolo čínskeho výrobcu sleduje aj Orange Slovensko. „Spolu s našou materskou firmou veľmi pozorne sledujeme vývoj a aktuálnu situáciu, ktorá by mohla nejakým spôsobom ovplyvniť kvalitu portfólia našich produktov, resp. ohroziť bezpečnosť. Zákazníkov Orangeu, ktorí aktuálne využívajú zariadenia od Huawei, ubezpečujeme, že ich bez obáv môžu využívať aj naďalej, pričom aj naďalej budú mať prístup k aktuálnym službám spoločnosti Google,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová, podľa ktorej bude Huawei naďalej poskytovať existujúcim zákazníkom všetky bezpečnostné aktualizácie a starostlivosť, rovnako ako aj pri všetkých zariadeniach Huawei aktuálne ponúkaných mobilným operátorom Orange.

Popularita na slovenskom trhu

O popularite mobilných zariadení Huawei na slovenskom trhu svedčí aj ich široká ponuka medzi operátormi. Tí totiž ponúkajú desiatky variácií viacerých modelov čínskeho producenta smartfónov. Vysoký záujem o zariadenia Huawei potvrdzujú aj údaje Orange Slovensko, podľa ktorého bol jeden z modelov Huawei u neho v apríli vôbec najpredávanejším telefónom. Huawei je pritom aktuálne celosvetovo trhová dvojka vo výrobe mobilných telefónov, keď pred ním stojí iba spoločnosť Samsung.

Riziká pre národnú bezpečnosť

Americký prezident Donald Trump podpísal exekutívny príkaz, ktorý fakticky zakazuje americkým firmám používať zahraničné telekomunikačné zariadenia, o ktorých sa predpokladá, že predstavujú riziká pre národnú bezpečnosť. V príkaze sa nespomína nijaká firma, ale za pravdepodobný terč je podľa portálu bbc.com považovaný čínsky dodávateľ telekomunikačných zariadení Huawei. Následne sa objavili informácie o tom, že spoločnosť Google obmedzila čínskemu výrobcovi používanie svojho operačného systému Android, ktorý zariadenia Huawei využívajú. Neskôr sa tieto vyjadrenia korigovali a Google uviedol, že s čínskou firmou bude najbližších 90 dní spolupracovať.

Huawei chce spolupracovať s americkou vládou

Spoločnosť Huawei Technologies reagovala na vzniknutú situáciu vyhlásením, že je pripravená a ochotná s vládou USA spolupracovať a taktiež je pripravené navrhnúť účinné opatrenia s cieľom zaistiť kompletnú bezpečnosť jej technológií a produktov. "Obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív. USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov," uviedla firma v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

Viac k témam: Huawei, O2 Slovakia, Orange Slovensko, Slovak Telekom
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí operátori situáciu okolo firmy Huawei sledujú, ich ponuku to zatiaľ neovplyvní © SITA Všetky práva vyhradené.

Vo štvrtok sa za sprísnených bezpečnostných podmienok začína v bratislavskom Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R..

Nosí monitorovacie zariadenie

Čelí obžalobe v prípade objednávky vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Volzovej. Spolu s Pavlom R. sú v prípade obžalovaní aj na doživotie odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák a Róbert Lališ a takisto Miloš Kaštan. Exministra v súvislosti s údajnou objednávkou vraždy, ktorá sa nakoniec neuskutočnila, zadržali ešte na jeseň 2017. Následne strávil približne mesiac vo väzbe. Prepustili ho až na pokyn Krajského súdu v Bratislave, musí však nosiť monitorovacie zariadenie. Prokuratúra pre Pavla R. po prepustení znovu opakovane žiadala väzbu, súdy však požiadavke nevyhoveli.

Prospech zo smrti Volzovej

Samotný Pavol R. v decembri 2018 v súvislosti s kauzou objednávky vraždy zdôraznil, že zo smrti Volzovej by nemal prospech. V roku 1995 podľa neho vznikla spoločnosť Markíza Slovakia, ako držiteľ vysielacej licencie podpísala zmluvu so spoločnosťou TV Markíza, ktorá zabezpečovala výrobu televízneho vysielania. Volzová podľa Pavla R. nikdy nemala podiel v televízii, bola len spolumajiteľkou Markíza Slovakia. Táto spoločnosť mala dostávať 10 percent zisku televízie, teda podiel Volzovej bol päť percent zisku. „Ak toto má byť vysoká majetková hodnota, tak to je na zamyslenie,“ povedal v súvislosti s obvinením, že si vraždu objednal pre majetkový prospech.

S členmi sýkorovcov sa vraj nestretol

Tiež vyhlásil, že nikdy nebol vo firme Mikuláša Černáka a nestretol sa ani s členmi skupiny sýkorovcov. Podľa obvinenia ich on najal, aby Volzovú sledovali. Podľa Pavla R. sa však Volzová neskrývala, preto by bolo absurdné platiť niekomu peniaze za jej sledovanie. Tiež tvrdil, že ešte v čase mečiarizmu stál proti vládnej moci, preto, ak by si objednal vraždu, mohol ho každý, kto o tom vedel, v tom čase zdiskreditovať. Černák, ktorý bol vtedy vo väzbe, by podľa Pavla R. dostal za jeho diskreditáciu „slobodu a pol Slovenska“. Diskreditovať ho tiež v tejto súvislosti mohli Peter Steinhübel a Peter Čongrády, ktorí chceli podľa neho získať Markízu. Volzová mala navyše podľa Pavla R. vtedy Čongrádyho ochranku a podpísala mu neexistujúci dlh, na základe ktorého chcel televíziu prebrať. Obvinenie v tejto kauze vníma Pavol R. ako snahu diskreditovať jeho osobu. V januári preto podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie. Bývalý riaditeľ Markízy je tiež obvinený v prípade miliónových zmeniek, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal v súčasnosti väzobne stíhaný podnikateľ Marian K.

Viac k témam: súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Začína sa pojednávanie s Pavlom R., obvineným z objednávky vraždy Silvie Volzovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2849

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner