22. október 2017
Facebook

BRATISLAVA 22. októbra (WebNoviny.sk) - Stred Slovenska čaká nasledujúcich 24 hodín silný dážď, a to najmä na juhu územia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu druhého stupňa pred dažďom pre okresy Nové Zámky, Veľký Krtíš, Krupina, Levice, Banská Štiavnica, Lučenec, Detva, Zvolen, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Gelnica, Banská Bystrica, Brezno a Spišská Nová Ves. Meteorológovia očakávajú výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok dosahujúcich 55 až 65 milimetrov. Výstraha platí od nedele 18:00 do pondelka 20:00. Pre zvyšok strednej časti Slovenska vydali meteorológovia výstrahu 1. stupňa pred dažďom. Západ a východ krajiny je bez výstrah.

Viac k témam: počasie, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk - Stredné Slovensko zasiahnu silné dažde, platia výstrahy prvého a druhého stupňa © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 22. októbra (WebNoviny.sk) - Páchateľa sobotňajšieho útoku v centre Mníchova, pri ktorom utrpelo ľahšie zranenia osem ľudí, odovzdali vyšetrovatelia v nedeľu do rúk pracovníkov psychiatrickej kliniky. Podľa vyšetrovateľa Josefa Wimmera viaceré veci, ktoré útočník policajtom hovoril, nedávali veľký zmysel, a jednotlivé časti jeho výpovede si protirečili. Páchateľ napríklad na otázky o útoku odpovedal s tým, že sa cíti ohrozovaný príslušníkmi vlastnej rodiny, a okrem iného povedal, že keď počul zvuk policajného vrtuľníka, tak pocítil nutkanie zaútočiť na ďalších ľudí. Odporúčame:
Aktualizované: Muž s nožom vyčíňal v centre Mníchova, zranil štyroch ľudí Tridsaťtriročný Nemec útočil v sobotu neďaleko Rosenheimer Platz v centre Mníchova na ľudí nožom a po útoku ušiel na bicykli. Polícia ho chytila až po niekoľkých hodinách, počas ktorých vystríhala ľudí, aby sa vyhýbali nielen námestiu, ale aj neďalekému parku a mníchovskej železničnej stanici Ostbahnof a žiadala ich o pomoc pri pátraní po mužovi korpulentnej postavy s nakrátko ostrihanými blond vlasmi.

Viac k témam: krimi, Mníchov, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Útočníka z Mníchova poslali na psychiatriu, jednotlivé časti jeho výpovede si protirečili © SITA Všetky práva vyhradené.

TOKIO 22. októbra (WebNoviny.sk) - Liberálna demokratická strana japonského premiéra Šinza Abeho zaznamenala v japonských predčasných parlamentných voľbách veľmi dobrý výsledok a spolu s menším doterajším koaličným partnerom bude mať nielen nadpolovičnú, ale možno aj ústavnú väčšinu. Ukazujú to prvé odhady volebných výsledkov, ktoré začali zverejňovať japonské médiá krátko po zatvorení volebných miestností o ôsmej večer miestneho času, teda o 13:00 SELČ.

Nádej opozície pohorela

Hlavná nádej opozície, Strana nádeje pod vedením starostky Tokia Juriko Koike, vo voľbách úplne pohorela. Podľa odhadov volebných výsledkov by mala získať len 38 až 59 poslaneckých kresiel v 465-člennej dolnej komore parlamentu. Koike z Paríža, kde sa zúčastňuje na konferencii starostov veľkých svetových miest, do Tokia odkázala, že výsledok volieb považuje za veľmi zlý a vyvodí z neho zodpovednosť. Odporúčame:
V Japonsku sa konajú parlamentné voľby, premiér Abe chce ústavnú väčšinu Predčasné parlamentné voľby vyhlásil premiér pred mesiacom. Oficiálnym dôvodom bolo to, že potrebuje získať "silný mandát tvárou v tvár národnej kríze", ktorej Japonsko čelí. Myslí sa tým predovšetkým hrozba zo strany Severnej Kórey, ktorá sa Japonsku vyhráža, že ho celé potopí do mora.

Najambicióznejšia zmena

Podľa analytikov však Abe v prvom rade reagoval na prieskumy verejnej mienky, ktoré naznačujú, že ratingy jeho Liberálnej demokratickej strany začali stúpať a opozícia sa začala prepadať. Ak sa premiérovi podarí získať ústavnú väčšinu, pustí sa pravdepodobne do najambicióznejšej zmeny ústavy za posledné desaťročia, pričom prvoradou zmenou, ktorú chce do ústavy zaviesť, je zmena obrannej politiky krajiny. Abe chce nahradiť takzvané Japonské pozemné sebaobranné jednotky, ktoré v Japonsku už od roku 1954 plnia úlohu armády, regulárnou armádou, čo je podľa neho pre Japonsko tvárou v tvár hrozbe zo strany Severnej Kórey nevyhnutné.

Viac k témam: Japonsko, Šinzó Abe, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Výsledky japonských volieb hovoria o víťazstve Abeho, opozícia pohorela © SITA Všetky práva vyhradené.

PRAHA 22. októbra (WebNoviny.sk) - Vysokopostavení politici strany ANO bývalého ministra financií a podpredsedu vlády Andreja Babiša, ktorá vysoko zvíťazila v českých parlamentných voľbách, sa nevedia zhodnúť, s kým by bolo najlepšie ísť do koaličnej vlády. Zatiaľ čo Babiš označil za nevhodných partnerov iba protiimigrantskú stranu Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru a Komunistickú stranu Čiech a Moravy (KSČM), iní politici ANO majú výhrady aj k ďalším stranám. Podpredseda ANO a minister životného prostredia Richard Brabec spochybňuje možnosť vládnuť s Českou pirátskou stranou, aj keď pripúšťa, že v niektorých častiach programu by ANO s Pirátmi mohli nájsť prieniky.

Výhrady k spolupráci

Ministerka pre miestny rozvoj Karla Šlechtová má zas vážne výhrady voči pokračovaniu spolupráce s Kresťanskou a demokratickou úniou - Československou stranou ľudovou (KDU-ČSL), napriek tomu, že tá sa označuje za najpravdepodobnejšieho partnera ANO v budúcej vláde. Odporúčame:
Aktualizované: Voľby v Česku suverénne vyhralo Babišovo ANO, Piráti predbehli Okamuru a ČSSD sa prepadlo "Po skúsnostiach z vlády si dokážem predstaviť znovu koalíciu so sociálnou demokraciou. Všimnite si, že nespomínam KDU-ČSL, tých ja už vo vláde nechcem," povedala Šlechtová pre Českú televíziu. Radšej by v budúcej vláde videla Občiansku demokratickú stranu (ODS), tá však spoluprácu s ANO odmietla.

Politika strachu

Medzi väčšinou oslovených politikov z ANO prevláda odpor najčastejšie voči komunistom a SPD. Podľa ministra obrany Martina Stropnického je vláda s Okamurovou stranou pre ANO "absolútne neprijateľná", a to najmä preto, že taktikou SPD je podľa neho "politika strachu, nenávisti a prehnaných emócií". Strana ANO sa stala suverénnym víťazom českých parlamentných volieb, v ktorých získala podľa konečných výsledkov 29,64 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila ODS, ktorá získala 11,32 percenta, tretí sú Piráti so ziskom 10,79 percenta hlasov, za nimi nasleduje SPD so ziskom 10,64 percenta.

Nepríjemné prekvapenie

Na piatom mieste so ziskom 7,76 percenta je KSČM a až ako šiesta sa do parlamentu prebojovala Česká strana sociálno demokratická (ČSSD) s výsledkom 7,27 percenta, čo je pre stranu, ktorá podľa prieskumov čakala 13 až 17 percent hlasov, veľmi nepríjemné prekvapenie. Do parlamentu sa dostala aj KDU-ČSL so ziskom 5,80 percenta hlasov, strana TOP 09, za ktorú hlasovalo 5,25 percenta voličov a Starostovia a nezávislí (STAN), ktorí získali 5,18 percenta hlasov. V 200-člennej Poslaneckej snemovni, dolnej komore českého parlamentu, bude teda ANO disponovať 78 poslancami, ODS bude mať 25 zástupcov a Piráti aj SPD budú mať po 22 poslancoch. KSČM aj ČSSD budú mať každá po pätnástich poslancoch, KDU-ČSL bude disponovať desiatimi, TOP 09 siedmimi a STAN šiestimi kreslami.

Viac k témam: Andrej Babiš, ANO, voľby do Poslaneckej snemovne v Českej republike
Zdroj: Webnoviny.sk - Politici víťaznej ANO sa nevedia zhodnúť, s kým ísť do vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Českým parlamentným voľbám tentokrát dominovali nielen domáce problémy ale aj vzťah k Európskej únii. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa na tom zhodli europoslanci Ivan Štefanec (KDH) a Boris Zala (Smer-SD) a podpredseda Slovenskej národnej strany Jaroslav Paška. Podľa Štefanca bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj v Čechách, keďže do parlamentu sa dostali aj strany, ktoré tam budú prvýkrát. Odporúčame:
Politici víťaznej ANO sa nevedia zhodnúť, s kým ísť do vlády Víťaz volieb Andrej Babiš a jeho strana ANO budú podľa neho zastávať viac proeurópsku politiku, ako deklarovali pred voľbami, Česko však naďalej zostane najbližším spojencom Slovenska. Zala si myslí, že Česi vo voľbách ukázali, že chcú experimentovať a hľadať nové strany a riešiť nové témy ako európska integrácia, imigrácia či nové hodnoty. Okrem parlamentných volieb v susednom Česku bolo témou relácie aj fungovanie Visegrádskej štvorky. Tá podľa Štefanca stráca svoj vplyv, a to najmä pre situáciu v Poľsku a Maďarsku. Odporúčame:
Aktualizované: Blaha je z českých volieb sklamaný, ľavica utŕžila masaker Zala tvrdí, že fungovanie V4 bude po českých voľbách ešte zložitejšie, lebo medzi lídrami krajín sú veľké politické a názorové rozdiely. Paška vyjadril presvedčenie, že spolupráca v rámci V4 rastie, príkladom je pritom spoločná pozícia v prípade migrácie či rozdielnej kvality potravín.

Viac k témam: Andrej Babiš, ANO, Boris Zala, Ivan Štefanec, Jaroslav Paška, KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Babiš bude po voľbách proeurópskejší než pred nimi, myslí si Štefanec © SITA Všetky práva vyhradené.

ĽUBĽANA 22. októbra (WebNoviny.sk) - V Slovinsku sa v nedeľu koná prvé kolo prezidentských volieb, v ktorom je veľkým favoritom súčasný prezident Borut Pahor. Bývalý mužský model a dlhoročný predseda slovinských Sociálnych demokratov, ktorý bol v rokoch 2008 až 2012 aj slovinským premiérom, má podľa posledných prieskumov medzi voličmi 30 až 55-percentnú podporu. Najnádejnejší z ďalších kandidátov majú v rôznych prieskumoch aktuálne podporu maximálne 15-20 percent voličov.

Zotrvanie v úrade

Ak by Pahor získal nadpolovičnú väčšinu hlasov, jeho zotrvanie v prezidentskom úrade by sa potvrdilo už v prvom kole a druhé kolo, ktoré má byť o dva týždne, by sa ani nekonalo. O funkciu prezidenta sa okrem Pahora uchádza ešte ďalších osem kandidátov. Najväčšie šance na postup do prípadného druhého kola má primátor mesta Kamnik Marjan Šarec, ktorý bol pred vstupom do politiky komikom a preslávil sa najmä imitovaním politikov.

Kráľ Instagramu

Pahora v Slovinsku pre jeho časté používanie sociálnych sietí prezývajú "kráľ Instagramu". V rámci predvolebnej kampane pred tohtoročnými prezidentskými voľbami prešiel pešo 700 kilometrov a cestu podrobne dokumentoval a pokrýval príspevkami na sociálnych sieťach. Odporúčame:
V talianskych regiónoch sa uskutoční referendum o väčšej autonómii Slovinsko má 1,7 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o siedmej ráno a zatvoria sa o siedmej večer. Volebné výsledky by mali byť k dispozícii v priebehu niekoľkých hodín po skončení volieb.

Viac k témam: Borut Pahor, Slovinsko, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - V Slovinsku sa konajú prezidentské voľby, favoritom je súčasný prezident Pahor © SITA Všetky práva vyhradené.

MOSKVA 22. októbra (WebNoviny.sk) - Najznámejší predstaviteľ ruskej opozície Alexej Navaľnyj, ktorého v nedeľu prepustili z väzenia po odpykaní si 20-dňového trestu za organizáciu nepovolenej demonštrácie, krátko po svojom prepustení oznámil, že rovno z väzenia pôjde na opozičnú demonštráciu v Astracháne na juhu krajiny. Do väzenia, kam ruský režim poslal Navaľného na niekoľkodňové tresty už nespočetnekrát, sa Navaľnyj tentoraz dostal po tom, ako ho 29. septembra zatkli cestou na opozičnú demonštráciu v Nižnom Novgorode. Tá bola síce povolená, no Navaľného zatkli za organizáciu inej demonštrácie v Petrohrade, rodnom meste ruského prezidenta Vladimira Putina. Odporúčame:
V Moskve zatýkali podporovateľov opozičného lídra Navaľného Navaľnyj je najviditeľnejším a najpopulárnejším kritikom prezidenta Putina. Opozičný aktivista proti nemu a jeho vláde zorganizoval viacero masových protestov a prostredníctvom investigatívnych videí, ktoré zverejňuje na YouTube, odkrýva najmä majetkové pozadie ruských predstaviteľov. Navaľnyj sa chystá kandidovať za prezidenta Ruska vo voľbách v roku 2018, no podľa Ústrednej volebnej komisie jeho kandidatúra nie je možná pre februárové usvedčenie zo sprenevery v kauze Kirovles a následný podmienečný trest. Aktivista však toto rozhodnutie odmieta ako politicky motivované.

Viac k témam: Alexej Navaľnyj, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský opozičný líder Navaľnyj ide z väzenia rovno na demonštráciu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. októbra (WebNoviny.sk) - Väčšina Slovákov, konkrétne 94 % opýtaných, podceňuje zabezpečenie do budúcnosti. Z toho viac než tretina sa finančne nepripravuje na budúcnosť vôbec. Najčastejším dôvodom je nedostatok peňazí.

Čo by urobili s 500-tisíc eurami?

Ako ďalej vyplynulo z prieskumu, ktorý uskutočnila Nadácia Partners a agentúra Focus, nedostatok finančných prostriedkov uviedlo ako dôvod neinvestovania 71 % respondentov. Ďalších 18 % investovanie nepovažuje za dôležité a 9 % má obavy z prílišného rizika. Odporúčame:
Osobné finančné aktíva Slováka sú 12 tisíc eur, obyvateľ EÚ má až 68 tisíc eur V prípade, že by sa respondenti dostali k vyššiemu obnosu peňazí, napríklad k sume 500 tis. eur, tak viac ako štvrtina by si kúpila nehnuteľnosť a rovnaká časť by uložila peniaze na horšie časy. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, 12 % Slovákov by splatilo svoje dlhy, 10 % by zobralo rodinu na exotickú dovolenku, 8 % by dalo výpoveď v práci a žilo by z týchto peňazí, rovnaké percento by použilo peniaze ako počiatočný kapitál pri založení vlastnej firmy, alebo by si kúpilo auto a nakoniec 2 % by peniaze darovali na charitu.

Preferuje sa rýchla spotreba

Väčšina Slovákov podľa Michala Kozáka z Partners Group vôbec neplánuje svoje financie, zameriava sa skôr na krátkodobé ciele ako dovolenka, kúpa auta, výpoveď v práci. “Chýba dostatočná finančná rezerva. Skôr sa preferuje rýchla spotreba ako dlhodobé budovanie rezerv. Pri otázke, čo by sme urobili s 500 tisícami eur je vidieť, že stále málo Slovákov dokáže financie naďalej zhodnocovať, a nie ukrajovať,” zhodnotil výsledky prieskumu Kozák. Reprezentatívny kvantitatívny prieskum formou osobných rozhovorov realizovala agentúra Focus medzi obyvateľmi SR vo veku od 18 rokov, na vzorke 1511 respondentov. Uskutočnil sa v júli 2017.

Viac k témam: financie, Partners Group, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Väčšina Slovákov si nesporí do budúcnosti, dôvodom je nedostatok peňazí © SITA Všetky práva vyhradené.

Šírenie nenávisti a klamstiev na sociálnych sieťach nadobudlo podľa poslanca NR SR Martina Fedora obludné rozmery a treba začať vážne diskutovať o dopadoch na spoločnosť. Ako povedal Fedor pre agentúru SITA, treba si uvedomiť, že z internetu a sociálnych sietí sa stali reálne masovokomunikačné prostriedky. Odporúčame:
Obrana bude jednou z prvých skúšok nášho členstva v jadre Európskej únie, tvrdí Fedor „Zatiaľčo klasické médiá sú regulované licenciami alebo tlačovým zákonom, v priestore internetu žiadna regulácia nie je. Pomaly sa však tvoria precedensy, ako postihovať šírenie nenávistných názorov. Za inšpiratívny považujem napríklad spôsob legislatívy, ktorý bol schválený v Nemecku. Podľa tohto zákona bude môcť každý užívateľ nahlásiť obsah, ktorý je v rozpore so zákonom a prevádzkovateľ sociálnej siete ho bude musieť do 24 hodín vymazať, ak nie bude čeliť obrovským pokutám," povedal Fedor.

Brániaca sa demokracia

Ak má byť normálna spoločnosť schopná prežitia v momentálno bláznivom svete, musí byť podľa Fedora schopná brániť sa proti extrémom a nenávistnému populizmu zľava aj sprava. „Je potrebné princípy brániacej sa demokracie uplatniť aj v prostredí internetu a sociálnych sietí. Prostredie sociálnych sietí a anonymných komentárov pod článkami je podhubím až subkultúrou. Táto umožnila prienik extrémov do slovenskej politiky a vznik internetových politických brojlerov, ktorých jediným zaujatím je dúchanie do pahreby nenávisti,“ zdôraznil Fedor s tým, že často sa rozpráva o tom, že je hrozbou demokracie napríklad to, kto aké médiá vlastní a že majitelia môžu mať vplyv, ktorý je neprimeraný.

Rozvrátenie spoločnosti

„To, čo sa však deje na sociálnych sieťach, má oveľa väčší potenciál rozvrátiť spoločnosť a aj demokratické usporiadanie", pripomenul Fedor. Veľmi málo sa však v tejto súvislosti podľa Fedora diskutuje a poukazuje na to, že práve sociálne siete v súčasnosti predstavujú fenomén, ktorý nahrádza médiá, kde chýba akýkoľvek filter, kde sa populárne stávajú osoby a udalosti často lživého, zavádzajúceho či násilného charakteru.

Postavenie spoločnosti

„Stali sa fenoménom schopným postaviť jednotlivé zložky spoločnosti proti sebe navzájom, prípadne rozbiť spoluprácu medzi jednotlivými štátmi a postaviť veci z nôh na hlavu,“ uviedol Fedor, ktorý je presvedčený, že nielen na Slovensku, ale v celej Európe by sme sa mali nechať inšpirovať legislatívou, ktorá začala platiť v Nemecku a zabrániť tak ľahkovážnemu šíreniu zatiaľ virtuálneho násilia. „V blízkej dobe plánujem z touto témou osloviť aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú a ministra kultúry Mareka Maďariča," dodal Fedor.

Viac k témam: Martin Fedor, sociálne siete
Zdroj: Webnoviny.sk - Fedor tvrdí, že treba zastaviť šírenie nenávisti na internete, ktorá má dopady na spoločnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. októbra (WebNoviny.sk) - Vláda ešte nerozhodla o spôsobe obstarania bojových obrnených vozidiel 4x4 a 8x8. Ministerstvo obrany (MO) predložilo materiál o možnom spôsobe ich obstarania do medzirezortného pripomienkového konania, ktorý je však iba návrhom riešenia. Ako zdôraznila hovorkyňa MO Danka Capáková, po vyhodnotení a zapracovaní pripomienok a následnom schválení materiálu Bezpečnostnou radou SR a vládou predstaví rezort obrany návrh riešenia aj verejnosti. Odporúčame:
Dankovi ľudia na ministerstve obrany mali potichu vybrať transportéry Patria "V tejto fáze procesu by to bolo predčasné, pretože jedine vláda je tá, ktorá môže rozhodnúť o konečnom riešení. Z pripomienkového konania môžu ešte vzísť zmeny," konštatovala Capáková.

Stratégia SR

Ministerstvo obrany predstavilo verejnosti Obrannú a Vojenskú stratégiu SR, ale predovšetkým Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR do roku 2030, v ktorom rezort obrany stanovil priority na nasledujúce obdobie. Takýto plán investícií podľa Capákovej absentoval na Slovensku takmer 25 rokov. Dokument je verejne dostupný. Hovorkyňa preto odmieta tvrdenia, že investovanie v zmysle dlhodobého plánu je netransparentné a že ministerstvo obrany procesy tají. Predovšetkým v prípade obstarania vozidiel 4x4 a 8x8.

Rast pozemných síl

"V nadväznosti na to zdôrazňujeme, že tento projekt je v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany prioritný, so strategickým významom pre rast spôsobilostí pozemných síl plniť úlohy v oblasti bezpečnosti a obrany štátu,“ zdôraznil predseda komisie a koordinátor pre tvorbu a posudzovanie strategických dokumentov a generálny tajomník Služobného úradu MO Ján Hoľko. Odporúčame:
Vláda v novembri schváli, že Slovensko chce byť súčasťou posilnenej obrannej spolupráce Hoľko vysvetlil, že odborníci ministerstva a ozbrojených síl posudzovali viaceré bojové vozidlá 4x4 a 8x8 s dôrazom na ich vojenské, technické ako aj ekonomické ukazovatele. Uskutočnili sa tiež rokovania so zástupcami výrobcov, na ktorých sa analyzovali a posudzovali uvedené fakty. Ukázalo sa napríklad, že odhadované finančné náklady na projekt obstarania vozidiel 8x8 sú realistické a pohybujú sa na úrovni 417 miliónov eur s DPH za 81 vozidiel, čo je v súlade s dokumentom, ktorý bol schválený vládou SR v máji tohto roku.

Ovplyvnený rozpočtom

Výber spôsobu obstarania a dodávok obrnených vozidiel bol ovplyvnený rámcom predpokladaného rozpočtu. Obsahuje efektívny a hospodárny spôsob prezbrojenia s rozpracovaním detailných spôsobov a časovo rozvrhnutých plánov obstarania a dodávok. MO deklaruje, že navrhované spôsoby obstarania sú transparentné a vychádzajú z platného legislatívneho rámca Slovenska aj EÚ. Capáková pripomenula, že zákazky v oblasti obrany a bezpečnosti sa zásadne odlišujú od zákaziek v civilnom sektore. Postupy zadávania zákaziek sa riadia európskou smernicou, ktorá hovorí, že popri podpore postupného vytvárania európskeho trhu s obrannými zariadeniami, národná bezpečnosť zostáva vo výlučnej zodpovednosti každého členského štátu Únie. Požadované technické parametre preto musia zadefinovať odborníci Ozbrojených síl SR.

Viac k témam: Danka Capáková, Ministerstvo obrany SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri obstaraní bojových vozidiel nič netajíme, bráni sa ministerstvo obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 635

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner