19. november 2018
Facebook

BERLÍN 19. novembra (WebNoviny.sk) - Pre sexuálne zneužitie 37 dievčat odsúdili v nemeckom meste Baden-Baden inštruktora plávania. Nemecká tlačová agentúra DPA informovala, že regionálny súd uložil 34-ročnému mužovi trest odňatia slobody na 12 rokov. Prokuratúra uviedla, že zneužil dievčatá vo veku 4 až 12 rokov v bazéne a v šatni. Tieto činy spáchal od októbra 2015 do svojho zatknutia v septembri 2017. Podľa prokuratúry muž sa dvom päťročným dievčatám vyhrážal zabitím, ak o tom povedia rodičom. Ako dôkaz na súde predložili videozáznamy, ktoré inštruktor z niektorých svojich činov nasnímal v bazéne. Odsúdený sa na súde ospravedlnil a uviedol, že svoje skutky "hlboko ľutuje".

Viac k témam: sexuálne zneužívanie detí, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Inštruktor plávania v Nemecku zneužil 37 dievčat, najmladšie malo iba štyri roky © SITA Všetky práva vyhradené.

 Bratislavskí policajti zadržali hľadaného exministra Igora Štefanova odsúdeného v kauze nástenkový tender a zabezpečujú jeho dodanie do výkonu trestu. V pondelok popoludní vyhlásili pátranie po Štefanovovi, ktorý sa nezdržiaval v mieste bydliska. Informovali o tom na oficiálnej facebookovej stránke polície. Druhý odsúdený exminister Marian Janušek podľa medializovaných informácií do väzenia nastúpil.

Zákaz pôsobenia vo verejných funkciách

Najvyšší súd SR minulý týždeň vo štvrtok v kauze známej ako nástenkový tender potvrdil vinu exministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Janušek by si mal odsedieť trest 11 rokov, čo je o rok menej, ako mu pôvodne vymeral Špecializovaný trestný súd a Štefanov deväť rokov. Obaja zároveň dostali finančný trest 30 000 eur a zákaz päť rokov pôsobiť vo verejných funkciách. Rozhodnutie súdu je právoplatné. Podľa odvolacieho súdu sú Janušek a Štefanov vinní, že vytvorili v rámci verejného obstarávania na reklamné služby podmienky pre vopred vybraného uchádzača a znemožnili účasť ďalších súťažiacich. "Verejné obstarávanie bolo len fingované," uviedol predseda senátu s tým, že celú záležitosť označil za bábkové divadlo. Napriek tomu, že kauza je mediálne známa ako nástenkový tender, oznámenie o obstarávaní služieb v celkovej hodnote viac ako tri miliardy vtedajších korún (viac ako 97 miliónov eur), neviselo ani na nástenke.

Konali v rozpore s pravidlami

Víťazné konzorcium podľa predsedu senátu Juraja Klimenta vzniklo len pár mesiacov pred obstarávaním a na žiadnom inom sa nikdy nezúčastnilo. Obžalovaní tak zvýhodnením tohto konzorcia konali v rozpore s pravidlami verejného obstarávania a štátu spôsobili škodu veľkého rozsahu. Janušek a Štefanov sa konkrétne podľa verdiktu dopustili machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a Janušek, ktorý bol v tom čase ministrom, tiež zneužitia právomoci verejného činiteľa. Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún len obmedzeným spôsobom. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch ministrov za SNS stála kauza postupne kreslo, najskôr Janušeka a neskôr aj Štefanova, ktorý ho nahradil. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.  

Viac k témam: Igor Štefanov, kauza nástenkový tender, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Polícia vypátrala exministra Igora Štefanova odsúdeného za nástenkový tender © SITA Všetky práva vyhradené.

ARLINGTON 19. novembra (WebNoviny.sk) - Polícia v texaskom Arlingtone vyšetruje opatrovateľku v súvislosti s úmrtím dvojročného dievčatka, ktoré bila opaskom a malo tiež popáleniny na zadku. Mužov zákona privolali do bytu v sobotu po tom, ako dievčatko prestalo dýchať. Aniyah Darnell v nemocnici prehlásili za mŕtvu. Príčinu smrti určí pitva. Shamonica Page sa priznala, že dievča bila a že nevyhľadala lekársku pomoc. O dieťa sa starala od augusta namiesto matky. V dome bývali aj dve ďalšie deti, ktoré si zobrali do starostlivosti príslušné úrady.

Viac k témam: smrť, týranie dieťaťa
Zdroj: Webnoviny.sk - V USA zahynulo dvojročné dievčatko, opatrovateľka ho mlátila opaskom © SITA Všetky práva vyhradené.

ISTANBUL 19. novembra (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v pondelok stretli v Istanbule pri príležitosti dokončenia kľúčovej fázy plynovodu TurkStream. Cez dve 930 kilometrov dlhé potrubia vedúce cez Čierne more prejde ročne z Ruska do Turecka 31,5 miliardy metrov kubických plynu. Ako dodáva agentúra AP, Turecko je závislé od dodávok energií a Rusko je najväčším dodávateľom plynu pre krajinu, ktorá vlani prijala približne 28 miliárd metrov kubických plynu.

Viac k témam: plynovod, Recep Tayyip Erdogan, TurkStream, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin a Erdogan oslavovali, kľúčová fáza plynovodu TurkStream je dokončená © SITA Všetky práva vyhradené.

Staronová primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, NOVA), ktorá v nedávnych komunálnych voľbách obhájila post, dnes spoločne s novým poslaneckým zborom, zložila slávnostný sľub. Za poslancov text sľubu prečítal najstarší poslanec Mikuláš Komanický (Smer-SD, SNS, Most-Híd). Ďakovné listy si počas slávnostného zasadnutia v sále Čierneho orla Parku kultúry a oddychu v Prešove prevzala pätica mestských poslancov, ktorá v zastupiteľstve pôsobila minimálne tri volebné obdobia, no ďalej už v mestskom parlamente nepokračujú. Išlo o Katarínu Ďurčanskú, Stanislava Ferenca, Štefana Kužmu, Stanislava Kahanca a Vasiľa Janka, ktorý bol so siedmimi volebnými obdobiami rekordérom. V novom zastupiteľstve bude spomedzi 31 zvolených poslancov 14 nových, alebo takých, ktorí v tom skončenom nesedeli. Pôsobiť v ňom bude 19 mužov a 12 žien.

Chce nadviazať na zmeny

Ako vo svojom príhovore pred poslancami uviedla Turčanová, želá si, aby bol dnešný deň začiatkom, no zároveň aj pokračovaním v napĺňaní cieľov, ktoré si dali pred štyrmi rokmi. Vyzdvihla, že v predchádzajúcom volebnom období sa podarilo mnohé veci zmeniť a nadviazať na to chce v novom volebnom období. „Chcem pokračovať v lobingu a samotnej výstavbe ciest. Teda dokončenie D1, úspešné začatie výstavby R4 v plnom profile, samozrejme, výstavba a rekonštrukcia miestnych komunikácii. Konkrétne najmä projektová príprava rekonštrukcie Slovenskej ulice a realizácia Jarkovej ulice. Takisto prepojenie ulíc Sibírska a Šalgovík, kde chceme zaviesť aj trolejbusy a zokruhovať mestskú hromadnú dopravu. Keďže robíme veľa stavieb a ľudia nemajú kde chodiť relaxovať, tak je to aj prvá etapa centrálneho mestského parku a oddychových zón,“ zhrnula pred novinármi svoje priority primátorka. Ako prezradila, na základe koaličnej zmluvy bude post prvého viceprimátora obsadený stranou Nova. Novým viceprimátorom sa stane občiansky aktivista a právnik Vladimír Feľbaba, ktorý na tomto poste vystrieda Štefana Kužmu. „Zdieľam programové priority pani primátorky a plne podporujeme jej volebný program, s ktorým išla do týchto volieb. Verím, že naša spolupráca bude na prospech mesta Prešov a najmä všetkých Prešovčanov,“ uviedol Feľbaba, ktorý je poslaneckým nováčikom. Predtým pracoval ako advokátsky koncipient a skúsenosti s komunálnou politikou doteraz nemal.

O kompetenciách sa budú rozprávať

Myslím si, že to nie je na škodu. Považujem to za výhodu. Nie som zaťažený nejakým bremenom z minulosti a chcem priniesť nový vietor a nový pohľad na viaceré skutočnosti, ktoré okolo nás sú. Verím, že ten entuziazmus mi ostane a budem sa snažiť v tomto podporovať aj pani primátorku,“ uviedol nový 29-ročný viceprimátor. Ten by mal podľa vlastných slov mať na úrade pod patronátom práve právnu oblasť. „O kompetenciách sa ešte budeme konkrétne rozprávať, vo všeobecnosti by som sa ale mal venovať právno-ekonomickým otázkam. Samozrejme ak ešte niečo bude potrebné, urobím všetko, aby som aj v iných oblastiach urobil potrebné veci pre naše mesto,“ dodal Feľbaba. V otázke obsadenia poslaneckých klubov tak primátorka ako aj budúci viceprimátor potvrdili, že rokovania ešte prebiehajú a kluby by mali byť vytvorené na prvom riadnom zasadnutí, ktoré je na programe v stredu 21. novembra. Ako dodala primátorka, na jeho programe bude okrem kreovania klubov aj vytvorenie orgánov mesta – mestskej rady a mestských komisií. Určovať sa budú tiež sobášiaci a poslanec zodpovedný za zvolávanie zasadnutí v prípade neprítomnosti primátorky a viceprimátora. „Zároveň máme ešte nejaké pracovné body z minulého obdobia. Ide o zmenu rozpočtu a majetkové prevody,“ dodala Turčanová.

Viac k témam: komunálne voľby 2018 na Slovensku, primátorka
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Staronová primátorka Prešova zložila sľub, prezradila plány do budúcnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

BUKUREŠŤ 19. novembra (WebNoviny.sk) - Personálne výmeny na kľúčových postoch v Rumunsku, ktoré sa už 1. januára ujíma predsedníctva v Európskej únii (EÚ), sa stále nekončia. Predseda vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea v pondelok vyhodil z vlády šiestich ministrov, z ktorých niektorí patrili v rámci PSD k vnútrostraníckej opozícii. Siedmy minister, šéf rezortu obrany Mihai Fifor, odišiel v pondelok zo svojho postu sám, a v rovnaký deň odstúpila aj starostka Bukurešti Gabriela Firea. Dragnea sa rozhodol odvolať doterajších šéfov rezortov hospodárstva, dopravy, kultúry, miestneho rozvoja, športu a masovej komunikácie. Zmeny sa dotkli aj ministerstva práce, z ktorého Dragnea stiahol doterajšiu ministerku Liu Olgutu Vasilescu. Tá však na rozdiel od jej šiestich kolegov vládu neopúšťa, keďže ju Dragnea obratom dosadil na čelo rezortu dopravy.

Najvplyvnejší politik v krajine

Rumunský expremiér a bývalý predseda PSD Victor Ponta, ktorý sa dnes radí k najostrejším Dragneovým kritikom, v pondelok označil novú rumunskú vládu za "zmes profesionálnej nekompetentnosti, chýbajúcej chrbtovej kosti a nejasného biznisu s verejnými prostriedkami". Dragnea je najvplyvnejším politikom v krajine, napriek tomu, že nemôže byť premiérom. Za zneužívanie moci a pokus zmanipulovať voľby ho odsúdili na tri a pol roka odňatia slobody, no výkon trestu má odložený, kým súd posúdi jeho odvolanie sa voči rozsudku. Vládu tak od januára tohto roku vedie Viorica Dancila, podľa analytikov je však len nastrčenou postavičkou a kontrolu nad dianím vo vláde naďalej drží Dragnea. Z rumunskej vlády už začiatkom novembra odstúpil minister pre európske záležitosti Victor Negrescu, ktorému Dragnea dlhé mesiace vyčítal, že nedokáže v zahraničí predstavovať rumunskú vládu v tom "správnom" svetle a tým pádom jej ani zaistiť priazeň zo strany bruselských inštitúcií. Odstúpenie Negresca krátko pred začiatkom rumunského predsedníctva v EÚ pritom predstavuje výraznú komplikáciu pre rumunské vedenie, keďže práve minister pre európske záležitosti mal byť kľúčovou postavou predsedníctva.

Obavy z predsedníctva EÚ

Obavy, ako Rumunsko zvládne úlohy, ktoré mu budú vyplývať z predsedníctva EÚ, zaznievajú už dlhšie aj z Bruselu. Už v októbri ich otvorene pomenovala napríklad aj eurokomisárka pre spravodlivosť, práva spotrebiteľa a rodovú rovnosť Věra Jourová, podľa ktorej je zložité predsedať Európskej únii pre krajinu, ktorá má taký veľký problém s korupciou ako Rumunsko. Medzi Bukurešťou a európskymi inštitúciami sa minulý týždeň rozhorel spor aj v súvislosti so stavom rumunského súdnictva. Európska komisia (EK) Rumunsko vyzvala, aby zastavilo implementáciu nových zákonov v tejto oblasti, ktoré podľa nej idú proti demokratickým princípom. Premiérka Dancila na to reagovala s tým, že Bukurešť nebude na svojich plánoch nič meniť a výzvu zo strany EK označila za "brutálne miešanie sa do záležitostí Rumunska". "Budeme pokračovať aj napriek nesúhlasu Európskej komisie. Budeme sa rozhodovať na základe našej ústavy, nie vonkajšieho tlaku," vyhlásil v tejto súvislosti hlavný autor kritizovanej reformy, bývalý minister spravodlivosti Florin Iordache. Po týchto slovách, ktoré predniesol v parlamente, ukázal obscénne gesto smerom k poslancom rumunskej opozície. Tú vláda často obviňuje, že je na strane Bruselu a proti vlastnej vláde.

Viac k témam: Liviu Dragnea
Zdroj: Webnoviny.sk - Predseda vládnucej strany v Rumunsku vyhodil šiestich ministrov, ďalší odstúpil sám © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) - Klesajúce ceny cukru a jeho dovoz z krajín mimo EÚ ohrozuje sebestačnosť Slovenska i pestovateľov cukrovej repy na Slovensku. Skonštatovala to po pondelkovom rokovaní ministrov poľnohospodárstva členských krajín ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. "Slovensko si musí sebestačnosť vo výrobe cukru zachovať, je to strategická surovina," povedala Matečná.

Nadmerná produkcia spôsobuje problémy

Matečná preto požiadala Európsku komisiu, aby zasiahla na úrovni Svetovej obchodnej organizácie (WTO) voči niektorým veľkým producentom cukru ako napríklad Indii. "Je nevyhnutné, aby sme sebestačnosť slovenského i európskeho trhu aktívne chránili voči poskytovaniu exportných podpôr, ktoré sú v rozpore s pravidlami WTO a deformujú trh s cukrom. Nadmerná produkcia cukru na export v týchto krajinách okrem toho spôsobuje vážne environmentálne problémy," uviedla Matečná. Slovensko dokáže pokryť domácu spotrebu cukru vlastnou produkciou, čo vzhľadom na situáciu v iných krajinách nie je podľa nej samozrejmosťou.

Nízka cena cukru

Európsky cukrovarnícky sektor sa dlhodobo nevie vysporiadať s aktuálnou prebytkovou situáciou a nízkymi cenami cukru vo svete a v EÚ. Cena cukru klesá od zrušenia kvót v októbri 2017. Nízke ceny cukru a od nich sa odvíjajúce nákupné ceny cukrovej repy môžu podľa Matečnej odradiť pestovateľov od pestovania cukrovej repy, čo ohrozí zachovanie produkcie repného cukru vo viacerých členských štátoch EÚ. Na Slovensku je v súčasnosti 195 pestovateľov cukrovej repy. Produkcia cukrovej repy na cukor v EÚ naopak stúpla v hospodárskom roku 2017/2018 na 142 miliónov ton, čo je najviac za 15 rokov. Vyrobenej z nej bolo 21,1 milióna ton cukru, teda medziročne o 26 % viac. Nadmerná produkcia cukru vytvára tlak na svetové ceny, ktoré klesli na najnižšiu úroveň za 11 rokov.

Viac k témam: ceny cukru, cukor, Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Matečná žiada Európsku komisiu o zásah proti veľkým producentom cukru, ohrozujú slovenský trh © SITA Všetky práva vyhradené.

Polícia pátra po Igorovi Štefanovovi, ktorého odsúdili v kauze nástenkového tendra. Informuje o tom portál TV JOJ noviny.sk . Podľa polície sa nezdržiava v mieste bydliska, čo pre TV JOJ potvrdila bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Slamková. Najvyšší odsúdil exministrov Slovenskej národnej strany Mariana Janušeka a Igora Štefanova minulý týždeň vo štvrtok. Janušek dostal 11 rokov, Štefanov deväť rokov. Obaja dostali aj peňažný trest vo výške 30 000 eur. TV JOJ pripomína, že ak peňažný trest neuhradia, dostanú rok väzenia naviac. „Navyše im súd uložil päťročný zákaz pôsobiť v štátnej správe. Rozsudok je právoplatný. Marian Janušek ani Igor Štefanov si rozsudok neprišli vypočuť. Inak by ich policajná eskorta rovno odviezla s putami na rukách,“ spomenula televízia na svojom spravodajskom portáli.

Viac k témam: Igor Štefanov, kauza nástenkový tender, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia pátra po exministrovi Igorovi Štefanovovi, po odsúdení sa nezdržiava v mieste bydliska © SITA Všetky práva vyhradené.

V hlavnom meste Východného Timoru Dili sa v pondelok konali protesty v súvislosti so zabitím troch ľudí na párty, kde podľa svedkov vyčíňal opitý policajt. Ľudia kričali heslá ako "policajti sú vrahovia" a dožadovali sa spravodlivosti. Šéf polície Julio da Costa Horna v pondelok uviedol, že podozrivého Joseho Minu zadržali. Polícia zatiaľ nepozná motív jeho konania na párty, ktorú usporiadal jeho kolega. Svedkovia povedali, že v sobotu po polnoci všade zhasli svetlá, následne zazreli stáť na lavici Minu, ktorý začal strieľať. Na mieste zomreli traja muži a ďalších päť hostí hospitalizovali.

Viac k témam: obete, policajt, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Na párty v Dili zhasli svetlá a opitý policajt strieľal do ľudí, útok si vyžiadal niekoľko obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) - Parlamentná opozícia v pondelok odovzdala podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR s cieľom odvolať jej predsedu Andreja Danka (SNS).

Sedem dní na zvolanie schôdze

Ten má teraz sedem pracovných dní na to, aby schôdzu zvolal. Opozícia sa už raz pokúšala Danka odvolať, no poslanci neschválili program schôdze. Dôvodom na odvolanie predsedu parlamentu je podľa opozičných poslancov jeho kauza s rigoróznou prácou, ktorá je údajne plagiátom. Danko ešte počas uplynulého pracovného týždňa vyzval svojich koaličných partnerov, aby hlasovali za otvorenie schôdze s tým, že sa bude opätovne uchádzať o ich dôveru. Nie je nateraz známe, ako jednotlivé poslanecké kluby zahlasujú. "Je nemysliteľné, aby bol človek, ktorý je dôvodne podozrivý z plagiátorstva druhým najvyšším ústavným činiteľom. Odovzdali sme podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze a podľa našich informácií by tentokrát mala byť skutočne otvorená. Dúfame, že aj v rámci vládnej koalície existujú poslanci, podľa ktorých je takéto správanie neprijateľné," uviedol predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

Hlasovanie v tajnej voľbe

Na otvorenie schôdze, respektíve schválenie programu, je potrebný nadpolovičný počet hlasov prítomných poslancov. O odvolávaní predsedu Andreja Danka by následne poslanci hlasovali v tajnej voľbe, pričom na jeho odchod by bola potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda najmenej 76. Mimoriadna schôdza bude pravdepodobne už v stredu 21. novembra o 9:00. Potvrdil to hovorca Andreja Danka Tomáš Kostelník, ktorý doplnil, že definitívny termín bude známy v utorok. "Bez dôvery koaličných partnerov sa pracovať nedá. Slovenská národná strana podporí otvorenie schôdze NR SR, ktoré plánuje zvolať opozícia s cieľom odvolať ma z funkcie. Vyzvem aj koaličných partnerov, aby hlasovali za schválenie programu," povedal Danko ešte v piatok 15. novembra.

Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Danko - rigorózna práca, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko bude v parlamente čeliť odvolávaniu, opozícia má podpisy na konanie mimoriadnej schôdze © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2016

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner