21. september 2018
Facebook

BRATISLAVA 21. september (WebNoviny.sk) - Stavovské organizácie zastupujúce výrobcov a predajcov alkoholu a pestovateľské pálenice s rozčarovaním prijali informáciu, že Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona o povolení súkromného pálenia destilátov napriek tomu, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v rámci medzirezortného pripomienkového konania odporučilo neprijať poslanecký návrh strany Most-Híd týkajúci sa výroby a uvádzania liehu na trh.

Podpora potravinárskej produkcie

"Odmietavý postoj ministerstva vyplynul zo závažných odborných argumentov, pričom s týmto názorom sa stotožnili niektoré ďalšie ústredné orgány štátnej správy a zásadné pripomienky vzniesli aj stavovské organizácie. Tie vyzývali predstaviteľov štátu vrátane poslancov parlamentu, aby namiesto opatrenia, ktoré ohrozuje zdravie a bezpečnosť obyvateľov a môže znamenať zánik liehovarníckeho odvetvia, prijali systémové kroky na podporu potravinárskej produkcie na Slovensku," reagovali na schválenie novely stavovské organizácie. Odporúčame:
Slováci budú môcť vyrábať destiláty z ovocia pre vlastnú spotrebu, novela však obsahuje aj zákaz Zamietavé stanovisko k schválenej novele podpísali Potravinárska komora Slovenska, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Únia potravinárov Slovenska, Agrárna komora Slovenska, Združenie páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, Asociácia platiteľov spotrebnej dane z liehu a liehovín, Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku, Zväz obchodu Slovenskej republiky a Slovenské združenie pre značkové výrobky.

Vážne dopady aj na štátny rozpočet

„Od začiatku poukazujeme na to, že predmetná novela zákona bude mať vážne dopady nielen na zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov, ale aj na štátny rozpočet. Prijatie opatrenia znamená popretie všetkých snáh o zveľaďovanie potravinárskej výroby na Slovensku, pričom si dovoľujeme pripomenúť, že potravinárska produkcia od roku 2015 klesla o viac ako pol miliardy eur,“ doplnili stavovské organizácie. Odporúčame:
Aktualizované: Potravinári a farmári sú rozčarovaní z rozhodnutia Pellegriniho vlády o domácom pálení alkoholu Poslanci NR SR vo štvrtok schválili novelu zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh. Novela zákona, s ktorou prišla strana Most-Híd, tak umožní fyzickým osobám - nepodnikateľom súkromnú výrobu destilátu z vlastného ovocia a medu pre vlastnú spotrebu podľa zákonom ustanovených podmienok. K novele zákona boli schválené aj pozmeňujúce návrhy poslancov NR SR Petra Antala (Most-Híd) a Evy Antošovej (SNS). Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2019.  

Viac k témam: Agrárna komora Slovenska, Asociácia platiteľov spotrebnej dane z liehu a liehovín, pálenie alkoholu z ovocia, Potravinárska komora Slovenska (PKS), SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ÚPS Únia potravinárov Slovenska, Združenie páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Potravinári a liehovarníci sú rozčarovaní zo schválenej novely o domácom pálení destilátov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRISBANE 20. septembra (WebNoviny.sk) - V oblasti austrálskej Veľkej koralovej bariéry zaútočil na dvanásťročné dievča žralok. Incident sa stal vo štvrtok, pričom v stredu večer zranil žralok v rovnakej oblasti aj 46-ročnú Justine Barwick. Dievča po uhryznutí do stehna stratilo veľké množstvo krvi a previezli ho helikoptérou do nemocnice. V súčasnosti je v kritickom stave a musí podstúpiť operáciu. Obeť bola na dovolenke s otcom a sestrou. Odporúčame:
Video: V madridskom metre vybuchol notebook, ľudí museli evakuovať Spomínanú Barwick napadol žralok počas potápania pri rovnakom ostrove. Matka dvoch detí je v kritickom stave v tej istej nemocnici. V noci ju operovali. Zranenú odviezla helikoptéra. Člen tímu Ben McCauley uviedol, že lekár, ktorý sa plavil neďaleko miesta útoku, poskytol žene spolu s ďalšími ľuďmi prvú pomoc a tým jej zachránili život. Úrady v súčasnosti hliadkujú v obľúbenej dovolenkovej oblasti a vyzvali plavcov, aby sa na mieste nezdržiavali. Predtým tam zaútočil žralok naposledy pred ôsmimi rokmi. Vláda štátu Queensland plánuje zaviesť bezpečnostné opatrenia, ktoré budú chrániť ľudí pred ďalšími možnými útokmi žralokov.

Viac k témam: nemocnica, útok, záchranári, žralok
Zdroj: Webnoviny.sk - Žralok zaútočil na dvanásťročné dievča, do nemocnice ju odviezli v kritickom stave © SITA Všetky práva vyhradené.

KAMPALA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Na Viktóriinom jazere v Tanzánii sa vo štvrtok zo zatiaľ nezistených príčin potopila loď. Pri nešťastí zahynulo najmenej 44 ľudí, ďalších 37 sa podarilo zachrániť. O tragédii informovali miestni predstavitelia. Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí loď prevážala. Odporúčame:
Na rieke Mongala Konžskej demokratickej republike sa prevrátila loď, zomreli desiatky ľudí Podľa Tanzánskej agentúry elektrických, mechanických a elektronických služieb, ktorá na Viktóriinom jazere prevádzkuje lodnú dopravu, šlo o jej loď MV Nyerere. Počet osôb, ktoré na lodi cestovali, však nevedela špecifikovať ani táto spoločnosť.

Viac k témam: potopenie lode
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Viktóriinom jazere sa potopila loď, zahynuli desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

MINSK 20. septembra (WebNoviny.sk) - Ukrajinská armáda bude spĺňať kritériá na vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO) už v roku 2020. Vo štvrtok to vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ukrajinská vláda sa nevzdáva cieľa vstúpiť do NATO ani tvárou v tvár masívnemu odporu zo strany Ruska, pre ktoré boli obavy zo vstupu tejto krajiny do aliancie jedným z dôvodov, ktorými ospravedlňovalo anexiu ukrajinského Krymu. Odporúčame:
Poslanci regionálneho parlamentu na Ukrajine hlasovali za zákaz ruskojazyčných kníh, filmov aj pesničiek Provládne sily v ukrajinskom parlamente už predložili aj návrh na zmenu ústavy, do ktorej by sa podľa nich mala zaniesť formulácia, že dlhodobým cieľom Ukrajiny je členstvo v NATO.

Viac k témam: NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajinská armáda splní podmienky vstupu do NATO v roku 2020, plní dlhodobý cieľ © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Prvá poprázdninová schôdza, ktorá mala na programe viac ako 90 bodov, sa skončila dnes ôsmym dňom rokovania hlasovaním o posledných prerokovaných bodoch programu, o viacerých bodoch však budú rozhodovať až na októbrovej schôdzi Národnej rady SR. Plénum odmietlo napríklad návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti od poslancov SaS ako aj návrh novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Plénum po troch dňoch diskusií nehlasovalo v druhom čítaní o novele zákona o politických stranách. K návrhu predložili viaceré pozmeňujúce návrhy opoziční poslanci, ale aj poslanci Slovenskej národnej strany (SNS), teda strany, ktorá s návrhom prišla ešte na júnovú schôdzu parlamentu.

Meno člena nemá byť v názve strany

Národniari chcú cez pozmeňujúci návrh presadiť, aby sa meno člena štatutárneho orgánu strany nemohlo nachádzať v jej názve. Cieľom tejto zmeny je zamedziť, aby bol u voličov vyvolávaný dojem vlastníctva politickej strany jedinou osobou. Odporúčame:
SNS navrhuje zmeny pre politické strany, z ich názvov majú aj zmiznúť Kollár či Kotleba Podľa ďalšieho pozmeňujúceho návrhu SNS má mať každá politická strana svoje sídlo, ku ktorému má právny vzťah na základe relevantného a platného právneho titulu. Orgánmi strany podľa návrhu majú byť najmä najvyšší orgán, výkonný orgán, rozhodcovský a revízny orgán. Každý orgán strany, okrem štatutárneho, musí mať najmenej troch členov, výkonný orgán strany musí mať najmenej deväť členov a najvyšší orgán strany musí mať najmenej 27 členov. SNS navrhuje, že strany budú povinné zriadiť si platobný účet vedený v Štátnej pokladnici. Príspevky zo štátneho rozpočtu nemôže strana použiť na pôžičky a úvery fyzickým osobám alebo právnickým osobám, na zmluvy o tichom spoločenstve, podnikanie obchodnej spoločnosti, ktorú strana založila alebo sa stala jej jediným spoločníkom, na ručenie za záväzky fyzických osôb alebo právnických osôb ani na darovanie.

Zvýšenie základného platu starostov

Na nasledujúcej schôdzi sa poslanci vrátia k návrhu na zmeny v platoch starostov a primátorov, s čím prišli poslanci za stranu Smer-SD. Účelom poslaneckého návrhu zákona je podľa predkladacej správy zvýšenie koeficientov, ktoré slúžia na výpočet základného platu starostov a primátorov v závislosti od počtu obyvateľov obce na úroveň účinnú do 31. mája 2011, zníženie stropu pre fakultatívne zvýšenie základného platu starostov a primátorov zo 70% na 60% ako aj znovuzavedenie odstupňovaného nároku starostov a primátorov na odstupné. Odporúčame:
Smer-SD navrhuje voľbu ústavných sudcov bez prezidenta, Kiska to považuje za nebezpečné Ako uvádza rezort práce vo svojom stanovisku, v súčasnosti možno konštatovať, že Slovenská republika úspešne prekonala krízové obdobie z rokov 2009 – 2013. "Dôkazom sú nielen makroekonomické ukazovatele v posledných rokoch, ale aj pozitívna makroekonomická prognóza na najbližšie roky. Z uvedeného dôvodu je dostatočný priestor pre ukončenie pretrvávajúcich protikrízových opatrení vrátane prehodnotenia platov starostov a primátorov," dodalo ministerstvo.

Jeden termín volieb

Poslanci napriek tomu, že prerokovali návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, o jeho posunutí do druhého čítania nehlasovali. Urobia tak na októbrovej schôdzi. Cieľom návrhu zákona, s ktorým prišli poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus a Milan Laurenčík, je umožniť konanie prvého kola alebo druhého kola volieb prezidenta Slovenskej republiky s voľbami do Európskeho parlamentu v jeden deň a v rovnakom čase a prostredníctvom spoločných volebných komisií. Možno tým dosiahnuť dvojaký efekt – finančné úspory a vyššiu účasť. S vyššou účasťou súvisí aj celoeurópska blamáž za najnižšiu volebnú účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu v ich histórii, ktorú Slovensko dosiahlo v roku 2014. Voličská účasť bola 13,05% a bola tak najnižšia v celej Európskej únii. Rovnako nehlasovali ani o návrhu novely ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky. Liberáli chcú odstrániť podľa nich neopodstatnené ústavné obmedzenie, podľa ktorého sa voľby prezidenta Slovenskej republiky majú vykonať najneskôr 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia dosluhujúceho prezidenta. O oboch návrhoch bude snemovňa hlasovať na októbrovej schôdzi.

Viac k témam: NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Platy starostov a politické strany budú poslanci riešiť aj v októbri, návrhy SaS neprešli © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Ministerstvo školstva po prerokovaní s generálnou prokuratúrou poslalo Slovenskej akadémii vied (SAV) rozhodnutie o zastavení konania vo veci registrácie SAV, ktoré vydalo 10. septembra. Rozhodnutie vyplýva z návrhu generálnej prokuratúry, na ktoré sa obrátila samotná SAV. Ministerka školstva SR Martina Lubyová prerokovala obsah návrhu s príslušným prokurátorom generálnej prokuratúry a opätovne sa uistila o správnosti výrokov a doterajších postupov ministerstva, a to najmä v zákone o verejných výskumných inštitúciách, že konanie sa má zastaviť, pretože lehoty, ktoré boli určené v zákone o SAV, akadémia nedodržala. Preto sa musel aplikovať zákon o verejných výskumných inštitúciách s ustanovením o zastavení konania. "Na rokovaní sa opätovne potvrdila správnosť chápania zákonnej úpravy zo strany rezortu školstva," uvádza sa v stanovisku ministerstva školstva, ktoré agentúre SITA poskytol odbor komunikácie a protokolu.

Iné konanie v rozpore so zákonom

Generálna prokuratúra v upozornení konštatovala, že "ministerstvo v súlade a v termínoch vyplývajúcich zo zákona o SAV požiadalo zriaďovateľa o doplnenie chýbajúcich údajov s tým, aby mohol byť zrealizovaný zápis do registra od 1. júla. Zriaďovateľ v zákonom stanovenej lehote požadované údaje nedoplnil a tieto postupne dopĺňal. Ministerstvo preto doposiaľ neuskutočnilo zápis navrhovaných údajov do registra". Odporúčame:
Čaplovič by si mal spytovať svedomie, podľa Beblavého má na rukách krv Slovenskej akadémie vied Ako ďalej uvádza ministerstvo v stanovisku, "opätovne sa teda potvrdilo, že iné konanie MŠ by bolo v rozpore so zákonom" a tiež informovalo, že v najbližších dňoch zamestná špecializovaného pracovníka na priebežné sprostredkovávanie komunikácie medzi štatutármi organizácií v rámci pracovných skupín, ktoré od budúceho týždňa začnú pracovať na riešení stavu v oblasti administratívy a sociálnych otázok spojených s plánovanou transformáciou. Štatutári organizácií budú pozvaní na rokovania pracovných skupín, ktoré budú riešiť administratívne otázky spojené s právnou formou organizácií.

Upravili splátkové kalendáre

Pri riešení momentálneho stavu Výskumná agentúra vydá usmernenie vo veci výzvy Dlhodobý strategický výskum (DSV), ktoré umožní SAV hlásiť sa do tejto výzvy v ľubovoľnej právnej forme. Týmto krokom sa odstraňuje akákoľvek pochybnosť o možnosti účasti SAV a jej ústavov vo výzvach DSV bez ohľadu na ich právny status. V súvislosti s vydaním usmernenia sa plánuje posun termínu uzatvorenia výzvy na 31. decembra tohto roku. Zmenu vítajú aj predstavitelia vysokých škôl, ktorí začali intenzívne pracovať na výzvach až od začiatku školského roka. Čerpanie zdrojov ani iné parametre sa týmto posunom neovplyvnia. Odporúčame:
Novela o SAV ráta s jej transformáciou, tvrdí ministerka Lubyová a hovorí o konšpiráciách Ministerstvo ďalej upravilo splátkové kalendáre dotknutým organizáciám SAV, ktoré platia korekcie v oblasti eurofondov. Ministerstvo sa tiež v záujme SAV odvolalo na ministerstvo financií vo veci korekcie vo výške 730-tisíc eur, ktorú má SAV zaplatiť v súvislosti s nezákonným postupom Úradu SAV pri verejnom obstarávaní nábytku vyhlásenom v roku 2015. Parlament v utorok 11. septembra schválil novelu zákona o vysokých školách, do ktorého bola vložená novela zákona o SAV. Schválením novely sa akadémia vrátila do tej podoby, v akej bola pred 1. júlom 2018, teda do formy rozpočtovo-príspevkovej organizácie.

Viac k témam: Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, SAV Slovenská akadémia vied
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo školstva zastavilo konanie vo veci registrácie Slovenskej akadémie vied © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované 20. septembra 20:32
BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Lucia Žitňanská stráca aj dôvod na udržiavanie čisto formálnych väzieb so súčasnou vládnou koalíciou, a preto sa rozhodla vystúpiť z poslaneckého klubu Most-Híd a teda aj zo strany Most-Híd. Vyjadrila to vo svojom stanovisku na sociálnej sieti. "Už pred prázdninami som oznámila, že nateraz sa nebudem uchádzať o žiadnu volenú funkciu a ani nebudem kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách," napísala.

Zľahčovanie problémov

Pripomenula, že po odchode z funkcie ministerky spravodlivosti a po vyslovení dôvery vláde Petra Pellegriniho verejne vyhlásila, že nový premiér dostal šancu a je na ňom ukázať, že sa jej chopí dobre. Po pol roku fungovania novej vlády však konštatuje, že ani v jednom z pomenovaných problémov – vyšetrovanie vraždy, dôveryhodnosť polície, ministerstva vnútra, nezávislosť policajnej inšpekcie, vyvodenie zodpovednosti za pozemkové škandály - nenastal taký posun, ktorý by uspokojil verejnosť a ani ju osobne. "Naopak, opakovane prichádza k potvrdzovaniu stavu a k zľahčovaniu problémov. Hovorím o angažmá Tibora Gašpara a Róberta Krajmera na ministerstve vnútra, vyhýbavé a zavádzajúce vyjadrenia vedenia ministerstva vnútra k vyšetrovaniu únosu vietnamského podnikateľa, verbálne útoky na médiá alebo aj viditeľný odklon od jednoznačnej proeurópskej a proatlantickej orientácie reprezentovanej najmä jedným koaličným partnerom. A hovorím aj o nedávnej necitlivej reakcii koalície na situáciu okolo SAV, vymenovanie nového podpredsedu ÚVO alebo neodôvodnené stiahnutie zákona o zaisťovaní majetku. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto udalosti spolu nesúvisia, všetky spolu však vytvárajú obraz, že táto vláda nepovažuje právny štát za svoju prioritu a ja som presvedčená, že v prehlbujúcej sa kríze dôvery by ho za prioritu mala považovať," napísala Žitňanská.

Rozchádzala sa s názormi strany

Z koaličnej strany Most-Híd ako aj z poslaneckého klubu Mosta-Híd odchádza exministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská. Pre agentúru SITA to dnes potvrdila hovorkyňa strany Klára Debnár aj samotná Žitňanská. Ako uviedla Debnár v stanovisku, rozhodnutie Žitňanskej strana rešpektuje. "Spolupráca v každej koalícii, a tobôž ideologicky tak rôznorodej je náročná a má svoje písané a nepísané pravidlá. V ostatnom období názory strany, poslaneckého klubu a pani Žitnanskej na ne sa rozchádzali. Preto jej krok považujeme za prirodzené vyústenie tohto stavu," uviedla s tým, že Žitňanskej ďakujú za spoluprácu.

Viac k témam: Lucia Žitňanská, Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Žitňanská odchádza zo strany Most-Híd, stráca dôvod na udržiavanie väzieb s vládnou koalíciou © SITA Všetky práva vyhradené.

PARÍŽ 20. septembra (WebNoviny.sk) - Rímskokatolícky kňaz z mesta Rouen na severe Francúzska spáchal samovraždu. Ako vo štvrtok informoval rouenský arcibiskup Dominique Lebrun, telo 38-ročného farára Jeana-Baptista Sebeho našli v utorok v podkroví jeho kostola. Odporúčame:
Katolícki duchovní zneužívali tisíce detí, vyše polovica mala 13 a menej rokov Kňaz podľa všetkého takýmto spôsobom zareagoval na obvinenia, ktoré voči nemu minulý týždeň zniesla istá žena z Rouenu. Tá uvádza, že Sebe sa pred dvoma či troma rokmi "nevhodne správal" voči jej dospelej dcére. Kňaz následne pripustil, že jeho správanie voči dievčaťu bolo nevhodné.

Viac k témam: kňaz, sexuálne obťažovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kňaz obvinený z nevhodného správania ku dievčaťu spáchal samovraždu, našli ho v podkroví kostola © SITA Všetky práva vyhradené.

MASONTOWN 20. septembra (WebNoviny.sk) - Muž v stredu zranil pred zaplnenou súdnou sieňou v meste Morgantown v Západnej Virgínii troch civilistov a jedného policajta. Tamojšie úrady vo štvrtok informovali, že 39-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 35 a 47 rokov už prepustili z nemocnice. Šesťdesiatjedenročného útočníka Patricka Dowdella z Masontownu zastrelil policajt. Jeho kolega je v nemocnici, mimo ohrozenia života. Odporúčame:
Muž v Kalifornii zastrelil niekoľko ľudí vrátane svojej manželky, nakoniec otočil zbraň k sebe Dowdell prišiel do budovy približne o 14:00 miestneho času so zbraňou a začal strieľať. Mal sa dostaviť na súd pre obvinenia z domáceho násilia. Na muža začal páliť policajt, ktorého páchateľ zranil do ruky. Následne vystrelil aj na spomínané tri obete. Muža zatkli 25. augusta a obvinili ho z útoku s priťažujúcimi okolnosťami, teroristických vyhrážok, škrtenia či obťažovania. Nie je známe, či niektorí zo zranených civilistov mali súvis s obvineniami.

Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž v USA postrelil pred súdnou sieňou policajta a civilistov, bol obvinený z domáceho násilia © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Z koaličnej strany Most-Híd ako aj z poslaneckého klubu Mosta-Híd odchádza exministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa strany Klára Debnár aj samotná Žitňanská. Poslanecký klub Mosta-Híd tak bude mať 13 členov. V marci Lucia Žitňanská oznámila, že na poste šéfky rezortu spravodlivosti nebude pokračovať. Vrátila sa do Národnej rady SR a vstúpila do poslaneckého klubu Mosta-Híd.

Štyri roky ministerkou

Žitňanská pôsobila v pozícii ministerky štyri roky, najskôr v období druhej vlády Mikuláša Dzurindu 2002-2006 ako štátna tajomníčka, neskôr v rokoch 2010-2012 a 2016-2018 ako ministerka. Odporúčame:
Gál nechce novú budovu ministerstva rekonštruovať, jej ročné nájomné presahuje milión eur Počas rokov 2002 až 2006, keď Žitňanská pôsobila ako štátna tajomníčka pod vedením Daniela Lipšica prešli cez ministerstvo viaceré novely, napríklad novela obchodného registra, reštrukturalizácie firiem či zákon o súdoch. Zásadnejšie zmeny prišli po tom, ako Žitňanská prebrala vedenie ministerstva po Štefanovi Harabinovi v roku 2010. Zriadené boli povinné elektronické aukcie v prípade verejných súťaží. Dôležitou súčasťou bolo zavedenie dvoch balíkov sudcovských zákonov, ktoré oslabili čiastočne pozíciu jednotlivých predsedov súdov a zriadili takzvané náhodné prideľovanie prípadov sudcom. Za pozornosť stojí aj novela Trestného zákona či návrh na oddelenie funkcií predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR.

Zmeny v exekúciách ako najväčší úspech

Lucia Žitňanská zasadla na ministerské kreslo aj v roku 2016, keď vznikla koalícia Smer-SD, Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd, krátko bola súčasťou aj strana Sieť. Ako uviedla Žitňanská, medzi najväčšie úspechy svojho rezortu by zaradila zmeny v exekúciách či zavedenie inštitútu takzvaného osobného bankrotu. V prípade exekučných zmien prešli všetky nové prípady a spisy pod jediný súd, a to Krajský súd v Banskej Bystrici. Novela nadobudla účinnosť 1. apríla 2017. Aj pri osobnom bankrote ubudla byrokracia a posilnila sa pozícia ľudí, ktorí nezvládajú splácať množstvo poplatkov či samotných exekúcií.

Viac k témam: Lucia Žitňanská, Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Lucia Žitňanská odchádza zo strany Most-Híd, opúšťa aj poslanecký klub © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1780

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner