16. júl 2018
Facebook

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) - Európska komisia a orgány na ochranu spotrebiteľov v Európskej únii v pondelok spoločne požiadali spoločnosť Airbnb, aby zladila svoje zmluvné podmienky s predpismi EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa a poskytovala transparentné informácie o cenách. Spôsob, akým spoločnosť v súčasnosti uvádza informácie o cenách a niektoré jej zmluvné podmienky, sú podľa komisie v rozpore so smernicami o nekalých obchodných praktikách, o nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách, ako aj s nariadením o právomoci v občianskych a obchodných veciach.

Hrozba vymáhania predpisov

Globálna internetová platforma Airbnb sprostredkováva tzv. zdieľané ubytovanie v súkromí od roku 2008. To sa nepáči klasickým ubytovacím zariadeniam, keďže neplatí dane a miestne poplatky za ubytovanie. Airbnb má podľa EK do 5. augusta 2018 navrhnúť riešenia a v prípade, že tieto návrhy nebudú uspokojivé, orgány na ochranu spotrebiteľa by mohli pristúpiť k vymáhaniu predpisov. Odporúčame:
Ryanair má od Európskej komisie zelenú na prevzatie spoločnosti LaudaMotion Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová uviedla, že čoraz viac spotrebiteľov si objednáva ubytovanie cez internet, vďaka čomu dovolenkári získali mnoho nových príležitostí. "Obľúbenosť však nemôže ospravedlňovať nedodržiavanie predpisov EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa. Zákazníci musia ľahko pochopiť, za čo majú zaplatiť a koľko presne služby stoja," upozornila Jourová.

Zmena spôsobu informovania o cenách

"Musia mať tiež spravodlivé podmienky, napríklad pri zrušení ubytovania zo strany majiteľa. Očakávam, že Airbnb rýchlo zaistí správne riešenia," dodala komisárka. Odporúčame:
Brusel predpovedá nárast ekonomiky Slovenska, očakáva však aj rast miezd a zdražovanie potravín Spoločnosť by mala zmeniť spôsob informovania o cenách, aby spotrebiteľ videl konečnú cenu vrátane všetkých povinných poplatkov, napríklad za služby a upratovanie. Ak konečnú cenu nebude možné určiť vopred, spotrebiteľ by mal byť jasne informovaný o prípadných dodatočných poplatkoch. Zároveň má jasne uvádzať, či ubytovanie ponúka súkromný alebo profesionálny hostiteľ, lebo podľa toho sa líšia pravidlá ochrany spotrebiteľa. Zosúladené s európskymi predpismi v tejto oblasti by mali byť aj podmienky poskytovania služieb spoločnosťou Airbnb.

Jasné a zrozumiteľné podmienky

Zmluvné podmienky podľa komisie musia byť jasné a zrozumiteľné. "Airbnb nemôže jednostranne a bez odôvodnenia rozhodovať, aké podmienky sa uplatnia v prípade ukončenia zmluvy. Airbnb nemôže jednostranne meniť zmluvné podmienky bez toho, aby o tom spotrebiteľov vopred jasne informovala a dala im možnosť odstúpiť od zmluvy," upozornila komisia. Ukončenie alebo pozastavenie zmluvy zo strany Airbnb by malo byť zdôvodnené, malo by sa riadiť jasnými pravidlami a nemalo by spotrebiteľa zbavovať práva na primeranú náhradu škody alebo práva odvolať sa. Odporúčame:
Francúzi a Španieli chcú vytvoriť podnik v logistike, musí to však schváliť Európska komisia Politika Airbnb týkajúca sa vrátenia peňazí, vyplácania hostiteľa a vymáhania náhrady škody by podľa komisie mala byť jasne definovaná a nemala by spotrebiteľov zbavovať práva využiť dostupné opravné prostriedky. Airbnb by okrem toho mala na svojich stránkach uvádzať aj odkaz na platformu na riešenie sporov online a všetky potrebné informácie o ich riešení, ako sa uvádzajú v príslušnom nariadení.

Viac k témam: Airbnb, Európska únia, zmluvné podmienky
Zdroj: Webnoviny.sk - Zmluvné podmienky Airbnb sú v rozpore so smernicami EÚ, Brusel žiada nápravu © SITA Všetky práva vyhradené.

WASHINGTON 16. júla (WebNoviny.sk) - Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil prognózu rastu ekonomiky eurozóny v tomto roku. Fond predpovedá, že hospodárstvo 19-člennej eurozóny sa v tomto roku zväčší o 2,2 percenta, pričom aprílová predikcia rátala s jeho posilnením o 2,4 percenta. MMF však potvrdil prognózu rastu globálnej ekonomiky a odhaduje, že za celý rok 2018 bude na úrovni 3,9 percenta napriek znepokojeniu zo stupňujúceho sa napätia v obchode a zo zvyšovania cien ropy. MMF zhoršil prognózu rastu japonského hospodárstva v tomto roku na 1 percento. V apríli predpovedal jeho posilnenie o 1,2 percenta. Fond však naďalej očakáva, že redukcia daní v USA povedie k tomu, že rast amerického hrubého domáceho produktu sa v tomto roku zrýchli na 2,9 percenta z vlaňajších 2,3 percenta.

Viac k témam: eurozóna, MMF Medzinárodný menový fond
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzinárodný menový fond zhoršil prognózu rastu ekonomiky eurozóny © SITA Všetky práva vyhradené.

BUKUREŠŤ 16. júla (WebNoviny.sk) - Zrútenie drevenej podlahy na balkóne v reštaurácii v Rumunsku si vyžiadalo 18 zranených svadobčanov. Hovorca tamojších záchranárov uviedol, že hostia spadli približne z trojmetrovej výšky po tom, ako sa prepadla podlaha. Incident sa stal v nedeľu večer v horskom rezorte Durau na severe krajiny. Ľudia utrpeli zlomeniny a odreniny. Štyria z nich majú vážne zranenia. Odporúčame:
V okrese Olomouc vrazil linkový autobus do stromu, všetci cestujúci boli zranení Majiteľka reštaurácie povedala, že stavba je stará dva roky. Dodala, že návštevníci sledovali v čase pádu futbalový zápas medzi Francúzskom a Chorvátskom. Podľa doterajšieho vyšetrovania je zrejmé, že na balkóne sa nachádzalo príliš veľa ľudí. Polícia vyšetruje majiteľov pre podozrenie z ublíženia na zdraví.

Viac k témam: futbal, nehoda, Rumunsko, svadba, zranení
Zdroj: Webnoviny.sk - Pod svadobčanmi v Rumunsku sa pri sledovaní finále MS vo futbale zrútil balkón a desiatky zranil © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) - Hnutie OĽaNO reaguje na správu generálneho prokurátora Čižnára o desiatkach prípadoch farmárov, ktoré Generálna prokuratúra SR skontrolovala a našla viaceré pochybenia, Tie ich následne viedli k tomu, aby začali deväť trestných stíhaní.

Situácia je mimoriadne závažná

Ak generálny prokurátor spochybní celý systém kontroly na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a opakovane hovorí o pochybeniach a systémovom zlyhaní, znamená to podľa poslankyne hnutia OĽaNO Veroniky Remišovej, že aj orgány činné v trestnom konaní si uvedomujú, že situácia je mimoriadne závažná. Odporúčame:
Generálna prokuratúra začala trestné stíhania v prípade farmárov, Čižnár sa stretne s Matečnou "V krajine, kde platí zákon a vyvodenie politickej zodpovednosti, by ministerka Matečná už dávno nemala byť na svojom poste. Po tom, ako sme vyzvali na mimoriadnej schôdzi ministerku Matečnú, aby odstúpila, už aj generálny prokurátor apeluje na Gabrielu Matečnú, aby si urobila poriadok vo svojom rezorte," konštatovala Remišová.

Systémové zlyhanie

Ako pokračovala, generálna prokuratúra hovorí o tom, že systém kontroly v rezorte pôdohospodárstva nie je individuálnym zlyhaním, ale systémovým zlyhaním. Odporúčame:
Ministerka Matečná predstavila Register pôdy LPIS, do systému môže nazrieť aj verejnosť "To v praxi znamená, že celý systém je nastavený zle, vytvára korupčné podhubie a živnú pôdu pre rôznych špekulantov. My to tvrdíme už dva roky a dlhodobo hovoríme o pochybných dotáciách, zle pripravených výzvach, či obrovských zlyhaniach v systéme hodnotenia. Generálny prokurátor takisto otvorene hovoril o tom, že niekto chce „obtiahnuť štát", no zdá sa, že ministerka Matečná a Slovenská národná strana takéto spôsoby tolerujú a nevedia riešiť problémy v pôdohospodárstve," poznamenala poslankyňa.

Pochybenia v desiatich prípadoch

Generálna prokuratúra (GP) SR preskúmala celkovo 36 trestných spisov týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov. Ako objasnil na tlačovej konferencii generálny prokurátor Jaromír Čižnár, z nich boli zistené pochybenia v desiatich prípadoch. V deviatich prípadoch dala generálna prokuratúra pokyn na začatie trestného stíhania. "Ani v jednej z týchto vecí, ktoré sa preskúmavali, z týchto 36, neboli prioritne skúmané alebo neboli preverované nejaké machinácie s dotáciami. Čo by možno mohlo vyznieť vcelku pozitívne, ale to tak nie je. Nechápem jednu vec: keby niekto išiel do hĺbky, tak by zistil, že niekde za tým sú aj podozrenia zo subvenčných podvodov," povedal. Podľa generálneho prokurátora, keby si Slovenský pozemkový fond (SPF), Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, plnili svoje povinnosti, prokuratúra by nemala v čom konať.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Jaromír Čižnár, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Matečná a SNS nevedia riešiť problémy v poľnohospodárstve, tvrdí OĽaNO a žiada odchod ministerky © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/PIEŠŤANY 16. júla (WebNoviny.sk) - S ťažkými zraneniami skončil motocyklista, ktorý sa v pondelok ráno zrazil s dodávkou. Nehoda sa stala asi o 05:30 za obcou Banka v smere na horský priechod Havran. Podľa prvotných informácií 33-ročný vodič Hondy z Podunajských Biskupíc nezvládol prejazd cez neprehľadnú zákrutu, pravdepodobne predbiehal iné vozidlo. Odporúčame:
Polícia objasnila zrážku auta a cyklistu spred štyroch rokov, pri ktorej zomrel Marek Ako agentúru SITA informovala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová, motorkár prešiel do protismeru a zrazil sa s vozidlom Fiat Ducato. Motocyklistu s viacerými zraneniami previezli do nemocnice, vodiča dodávky ošetrili na mieste, alkohol mu nezistil. Motorkárovi odobrali krv. Presné okolnosti nehody polícia vyšetruje.

Viac k témam: banka, dopravná nehoda, motorkár, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Motorkár na Honde utrpel pri zrážke s dodávkou za obcou Banka ťažké zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) - Pri prvotných úkonoch vykonávaných orgánmi činnými v trestnom konaní boli aj pochybenia. Na brífingu to v pondelok uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár s tým, že to "trošku sťažilo rozbeh" vyšetrovania. "Keby som povedal, čo si myslím, bola by hystéria," vyhlásil. Pochybenia podľa generálneho prokurátora je možné odstrániť, vyžaduje to ale čas navyše. "Mohli sme byť ďalej," uviedol.

Vyšetrovanie je nezávislé a bez prieťahov

Podľa Čižnára však z minulotýždňovej návštevy dozorujúceho prokurátora prípadu v Európskom parlamente vyplynulo, že europoslanci veria, že sa prípad dotiahne do konca a odpovede prokurátora ich uspokojili. Odporúčame:
Polícia začala trestné stíhanie pre údajné vydieranie novinára Valčeka podnikateľom Mariánom K. To, že vyšetrovanie je nezávislé a bez prieťahov podľa Čižnára potvrdili aj zástupcovia Europolu a FBI. Ako dodal, dozorujúci prokurátor má voľne ruky informovať o aktuálnej situácii.

Vražda vo Veľkej Mači

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili na konci februára v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Podľa vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara vraždy pravdepodobne súvisia s prácou novinára. Odporúčame:
Mesto Žilina si uctilo pamiatku zavraždeného novinára Kuciaka, udelilo mu čestné občianstvo V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára. Pochybenia na začiatku vyšetrovania podľa medializovaných informácií súviseli napríklad s obhliadkou tiel zavraždených, ktorú nevykonal dostatočne kvalifikovaný lekár.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, Ján Kuciak, Jaromír Čižnár, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Čižnár hovorí o chybách pri prvých úkonoch po vražde Kuciaka, ktoré sťažili rozbeh vyšetrovania © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) - Generálna prokuratúra (GP) SR preskúmala celkovo 36 trestných spisov týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov. Ako objasnil na tlačovej konferencii generálny prokurátor Jaromír Čižnár, z nich boli zistené pochybenia v desiatich prípadoch. V deviatich prípadoch dala generálna prokuratúra pokyn na začatie trestného stíhania.

Machinácie s dotáciami neskúmali

"Ani v jednej z týchto vecí, ktoré sa preskúmavali, z týchto 36, neboli prioritne skúmané alebo neboli preverované nejaké machinácie s dotáciami. Čo by možno mohlo vyznieť vcelku pozitívne, ale to tak nie je. Nechápem jednu vec: keby niekto išiel do hĺbky, tak by zistil, že niekde za tým sú aj podozrenia zo subvenčných podvodov," povedal. Podľa generálneho prokurátora, keby si Slovenský pozemkový fond (SPF), Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, plnili svoje povinnosti, prokuratúra by nemala v čom konať. Odporúčame:
Čižnár hovorí o chybách pri prvých úkonoch po vražde Kuciaka, ktoré sťažili rozbeh vyšetrovania Ako objasnil prvý námestník GP Peter Šufliarsky, v troch trestných veciach skonštatovala generálna prokuratúra, že nezákonne postupoval primárne policajt, ktorý túto trestnú vec odmietol, následnej aj prokurátor, ktorý vykonával dozor. Ako doplnil Čižnár, v prípade pochybení policajta ide aj o pochybenie prokurátora, nakoľko vykonáva dozor. "Mám pocit, že poniektorí prokurátori na východe sa riadia vlastným svedomím a názorom a nie platnou právnou úpravou, to je chyba," konštatoval Čižnár.

Nevyvodili sa personálne dôsledky

Generálny prokurátor avizoval, že sa bude znova rozprávať s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou o výsledkoch. Diskutovať chce najmä o systéme kontroly na PPA. Čižnár tiež dodal, že pochybenia nie sú len na východnom Slovensku, objavujú sa totiž prípady aj z iných lokalít ako napríklad Trnava, Považie. Šéf prokuratúry poukázal aj na fakt, že sa nevyvodili žiadne personálne dôsledky. "Neviem o tom, že by niekto robil personálne dôsledky na PPA, SPF, v polícii, u tých, ktorí evidentne zlyhali. Uvítal by som, keby si niekto začal robiť poriadky vo svojich rezortoch. My si ich robíme," zdôraznil Čižnár.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Generálna prokuratúra SR, Jaromír Čižnár, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Generálna prokuratúra začala trestné stíhania v prípade farmárov, Čižnár sa stretne s Matečnou © SITA Všetky práva vyhradené.

PEKING 16. júla (WebNoviny.sk) - Čína podala na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť v súvislosti s návrhom amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšiť clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 mld. USD. Informovalo o tom v pondelok čínske ministerstvo obchodu, ale jeho jednovetové oznámenie neuviedlo, na ako právnom základe Peking sťažnosť podal ani nijaké iné podrobnosti. Ide o nezvyčajne rýchlu reakciu, keďže Čína sťažnosť podala necelý týždeň po tom, ako obchodný zástupca USA ohlásil plán zvýšenia ciel s účinnosťou najskôr od septembra. Odporúčame:
Čína sa dostala do dvadsiatky najinovatívnejších krajín, Česi v rebríčku predbehli aj Slovensko Úrad obchodného zástupcu USA minulý týždeň informoval, že nové clá navrhol preto, že Čína prijala odvetné opatrenia voči americkým clám, ktoré sú podľa Washingtonu reakciou na krádeže technológií amerických firiem. Čína tento krok obchodného zástupcu USA kritizovala, ale neuviedla, či odpovie zavedením ďalších ciel. Jej obchodná bilancia s USA však znamená, že nové clá môže zaviesť už len na ročný dovoz amerických tovarov v hodnote 80 mld. USD. (1 EUR = 1,1643 USD)

Viac k témam: Čína, clá USA, Svetová obchodná organizácia (WTO), USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína bojuje proti ďalším clám USA, podala sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

JOHANNESBURG 16. júla (WebNoviny.sk) - Bývalý americký prezident Barack Obama vystúpi s prejavom pri príležitosti stého výročia narodenia bojovníka proti apartheidu a niekdajšieho juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu. V prejave vyzve mladých na celom svete, aby sa zasadzovali za ľudské práva a spravodlivé spoločnosti a vzali si tak príklad z Mandelu, ktorý počas svojho života bojoval za demokraciu a rovnoprávnosť. Odporúčame:
Video: Milióny Juhoafričanov sa zúčastnilo pohrebu „mamy Winnie“, exmanželky Nelsona Mandelu (aktualizované) Prejav bude jedným z Obamových najvýznamnejších, odkedy opustil Biely dom. Cieľom bude pritiahnuť pozornosť k hodnotám, ktoré sú dnes ohrozené a zmobilizovať ľudí v Afrike aj inde, aby sa zasadzovali za toleranciu a spravodlivosť. Nepredpokladá sa, že by Obama v prejave zmienil svojho nástupcu Donalda Trumpa. Obama reč prednesie v utorok pred tisíckami Juhoafričanov v Johannesburgu. Dôraz bude klásť na Mandelove snahy o ukončenie apartheidu, systému nadvlády bielej menšiny v Južnej Afrike.  

Viac k témam: Barack Obama, Juhoafrická republika, ľudské práva, Nelson Mandela, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Na výročie narodenia Nelsona Mandelu vystúpi aj exprezident Obama, v prejave pošle výzvu mladým © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/MALACKY 16. júla (WebNoviny.sk) - Vodiča Audi, ktorý prekročil rýchlosť až o 73 km/h, namerali cez víkend policajti na diaľnici D2 v smere do Bratislavy. Odporúčame:
Mladík z Košíc mal vodičák dva mesiace, po nehode ho obvinili z usmrtenia Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, 35-ročný vodič z okresu Komárno uháňal rýchlosťou 203 km/h. Na mieste zaplatil pokutu 650 eur.  

Viac k témam: Polícia SR, prekročená rýchlosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Vodič Audi poriadne prekročil rýchlosť na diaľnici D2, polícii na mieste zaplatil vyše 600 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1547

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner