21. január 2019
Facebook

BRATISLAVA 21. januára (WebNoviny.sk) - Verejné vypočutie rovných 40 kandidátov na post ústavných sudcov odštartuje v stredu 23. januára pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR. Na ňom sa môže zúčastniť aj prezident Slovenskej republiky, respektíve môže poslať svojho zástupcu.

Parlament zvolí 18 kandidátov

Novinkou je okrem samotného vypočutia aj vyhotovenie priameho prenosu, či audiozáznamu. Výbor čaká 40 kandidátov, z toho 30 mužov a desať žien. Vypočúvanie je naplánované na tri dni po sebe, od stredy 23. januára až do piatku 25. januára. Nasledovať bude voľba ústavných sudcov Národnej rady SR, ktorá zvolí 18 kandidátov, z ktorých vymenuje prezident polovicu.

Sudcovia sa volia na 12 rokov

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia spĺňať aj základné predpoklady, ako napríklad dosiahnuté právne vzdelanie, či odbornú prax v trvaní 15 rokov. Výbor bude tieto náležitosti posudzovať po verejnom vypočutí. Ústavný súd SR je jednou z najdôležitejších inštitúcií na Slovensku. Noví sudcovia budú po zvolení obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Kandidáti na sudcov Ústavného súdu SR

Nominovaní sú Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.


Viac k témam: Národná rada SR, Ústavnoprávny výbor NR SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavnoprávny výbor parlamentu verejne vypočuje 40 kandidátov na post ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.

VATIKÁN 21. januára (WebNoviny.sk) - Pápež František predstavil v nedeľu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne oficiálnu aplikáciu na modlenie "Click To Pray“. Šesťjazyčnú aplikáciu svätý otec prezentoval na iPade a zároveň vyzval mladých ľudí, aby si ju stiahli a modlili sa s ním Ruženec za mier, predovšetkým pri príležitosti nadchádzajúcich Svetových dní mládeže, ktoré sa budú konať 22. až 27. januára v Paname. Aplikácia "Click To Pray“ posiela používateľom každý deň tri krátke podnety na modlenie. Umožňuje tiež formulovanie vlastných modlitieb a ich zverejňovanie. Dostupná je v španielčine, angličtine, taliančine, francúzštine, portugalčine a nemčine. Informácie pochádzajú z webstránky www.orf.at.Viac k témam: aplikácia, aplikácia Click To Pray na modlenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František predstavil aplikáciu „Click To Pray“ na modlenie © SITA Všetky práva vyhradené.

MEXIKO 21. januára (WebNoviny.sk) - Výbuch poškodeného palivového potrubia v centrálnom Mexiku si vyžiadal už 85 mŕtvych. Ďalších 58 ľudí je hospitalizovaných a niekoľko desiatok osôb je nezvestných. Informoval o tom minister zdravotníctva Jorge Alcocer. Forenzní experti zberajú vzorky DNA od príbuzných nezvestných osôb, z ktorých ostal v mnohých prípadoch len popol a kosti. Výbuch a následný požiar nastal v piatok večer len niekoľko hodín po tom, čo zlodeji do potrubia navŕtali nelegálny otvor a miestni sa snažili načerpať si načierno palivo. Na poli sa v tom čase nachádzalo vyše 600 ľudí. Nešťastie sa stalo v meste Tlahuelilpan, približne sto kilometrov severne od hlavného mesta Mexiko.Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Výbuch palivového potrubia v meste Tlahuelilpan neprežili desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

SAN FRANCISCO 20. januára (WebNoviny.sk) - Spoločnosť Facebook by mohla čeliť najväčšej pokute, akú doteraz uložila americká Federálna komisia pre obchod (FTC) pre porušenie ochrany osobných údajov. Informoval o tom denník Washington Post, ktorý citoval troch nemenovaných ľudí oboznámených s problematikou. Potenciálna pokuta môže byť výsledkom prešetrovania, ktoré FTC začala po tom, ako sa ukázalo, že poradenská firma Cambridge Analytica získala informácie až o 87 mil. užívateľov Facebooku bez ich povolenia, tvrdí Washington Post. Pokuta, o ktorej Federálna komisia pre obchod uvažuje, by bola vyššia ako doterajšia rekordná sankcia v sume 22,5 mld. USD, ktorú uložila Googlu v roku 2012 (1 EUR = 1,1402 USD)

Viac k témam: facebook, pokuta
Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook by mohol čeliť rekordnej pokute pre porušenie ochrany osobných údajov © SITA Všetky práva vyhradené.

LONDÝN 20. januára (WebNoviny.sk) - Veľká Británia bude podľa britského ministra zahraničného obchodu Liama Foxa čeliť "politickému cunami", ak vláda nezrealizuje rozhodnutie voličov odísť z Európskej únie.

Proces brexitu sa dostal do slepej uličky

Minister pre nedeľník Sunday Telegraph napísal, že "nezrealizovanie brexitu vytvorí obrovský rozpor medzi parlamentom a ľudom, rozkol v našom politickom systéme s netušenými následkami". Proces brexitu sa dostal do slepej uličky po tom, ako britský parlament minulý týždeň odmietol dohodu o podmienkach odchodu Veľkej Británie z Európskej únie z dielne premiérky Theresy Mayovej.

Možno sa odchod Británie z EÚ odloží

Časť poslancov presadzuje odloženie odchodu Británie z EÚ, kým sa politici nedokážu dohodnúť na ceste vpred. Premiérka Mayová má parlament v pondelok oboznámiť s tým, ako chce odmietnutú dohodu zmeniť. Existuje však málo náznakov toho, že plánuje radikálne zmeny. Zástupca lídra britskej opozičnej Labouristickej strany Tom Watson v sobotu uviedol, že má povinnosť zúčastniť sa na rokovaniach s premiérkou, ak je pripravená o brexite viesť "inteligentnú konverzáciu". Konštatoval, že jeho strana je zaviazaná zúčastniť sa na rokovaniach z úcty k demokratickému procesu.

Viac k témam: brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak sa brexit zastaví, bude Veľká Británia podľa ministra Foxa čeliť politickému cunami © SITA Všetky práva vyhradené.

PRAHA 20. januára (WebNoviny.sk) - V lagúne jedného z ostrovov Maldív našli v sobotu telo 84-ročného Čecha. Informuje o tom český portál Novinky.cz s odvolaním sa na server Maledives Independent. Muž býval podľa týchto údajov v hoteli Paradise Island Resort & Spa. Telo mŕtveho previezli do nemocnice v hlavnom meste Malé. Čech je už štvrtým turistom, ktorý tento rok našiel smrť v prírodnom raji, ako sa súostrovie Maledivy prezýva. Šesťdesiatšesťročný muž z Južnej Kórey, ktorý sa zdržiaval v rovnakej oblasti, sa tam utopil minulú stredu pri šnorchlovaní. Predtým sa utopili pri kúpaní v atole Káfu aj novomanželia z Filipín, 29-ročná žena a 30-ročný muž, ktorí boli na Maldivách na svadobnej ceste.

Viac k témam: utopenie
Zdroj: Webnoviny.sk - V lagúne jedného z ostrovov Maldív sa utopil český turista © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Horským záchranárom slúžiacim v Javorníkoch v nedeľu nahlásili úmrtie 65-ročného muža, ktorého našli na horskej chate Vrchrieka bez známok života. Ako ďalej Horská záchranná služba informuje na svojej internetovej stránke, pretože miesto je dostupné len terénnym vozidlom, záchranári pomohli služobným autom dostať sa na chatu aj príslušníkom polície a obhliadajúcemu lekárovi. „Po ukončení obhliadky bolo telo nebohého transportované záchranármi do obce Vysoká nad Kysucou, kde ho odovzdali pohrebnej službe,“ dodala HZS

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, Javorníky, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na chate Vrchrieka v Javorníkoch našli mŕtveho 65-ročného muža © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Pri prenasledovaní unikajúceho auta museli policajti v sobotu v Bratislave použiť aj zbraň. Ako ďalej agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, krátko po 22:00 spozorovala hliadka Diaľničného oddelenia Policajného zboru v Trnave na 49 kilometri diaľnice D1 v smere do Bratislavy dve autá idúce v strednom jazdnom pruhu.

Na výzvu nereagoval

„Vozidlá značky Škoda Rapid a Škoda Octavia combi hliadka predbehla a za použitia zvláštneho výstražného svetelného zariadenia so svetelnou rampou na zadnom skle s nápisom „Prosím, nasleduj ma“ vyzvala, aby ju nasledovali na odpočívadlo Čataj. Vodič vozidla Škoda Octavia na výzvu nereagoval a v jazde pokračoval v smere do Bratislavy, pričom hliadka polície vozidlo v úseku diaľnice D1 niekoľkokrát predbehla a za použitia výstražného svetelného znamenia pokúšala zastaviť,“ povedal Szeiff. Vodič podľa neho na tieto opakované výzvy nereagoval a v jazde vysokou rýchlosťou pokračoval. „Na úrovni odbočky z diaľnice D1 na Zlaté piesky vodič s vozidlom prudko odbočil v smere na cestu na Senec a ďalej na Túhovskú ulicu a bezohľadnou jazdou, v rýchlosti viac ako 120 kilometrov za hodinu, ohrozoval iných účastníkov cestnej premávky,“ uviedol hovorca. Vozidlo podľa Szeiffa následne pokračovalo za sústavného ignorovania výziev hliadky na zastavenie smerom na Staviteľskú ulicu, kde mimo obytnej zóny v zmysle ustanovení zákona o Policajnom zbore použila hliadka služobnú zbraň a vystrelila niekoľko varovných výstrelov do vzduchu.

Mimoriadne nebezpečná jazda

„Ani na tieto vodič nereagoval a unikal vysokou rýchlosťou smerom na Túhovskú ulicu. Tam hliadka opäť za dôsledného dodržania zákonných podmienok použila služobnú zbraň a zasiahla a poškodila zadné koleso unikajúceho vozidla,“ povedal Szeiff. Ani to však podľa neho vodiča neodradilo od unikania a vysokou rýchlosťou pokračoval smerom na nadjazd diaľnice D1 do Petržalky, následne zišiel na Gagarinovu ulicu, kde ohrozoval iných účastníkov cestnej premávky kľučkovaním medzi vozidlami. „V mimoriadne nebezpečnej jazde vodič pokračoval až na Miletičovu ulicu, kde došlo k nárazu vozidla do vyvýšeného obrubníka a následnému poškodeniu pneumatiky, čím sa vozidlo stalo nepojazdným. Vodič bol hliadkou obmedzený na osobnej slobode. K zraneniu osôb v súvislosti s predmetnou udalosťou nedošlo,“ informoval Szeiff.

Zákaz činnosti viesť motorové vozidlo

Lustráciou následne policajti zistili, že vodič má uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá na dobu 60 mesiacov. „Na miesto sa následne dostavila aj vodička s motorovým vozidlom značky Škoda Rapid, ktorá k celej udalosti následne podala vysvetlenie na príslušnom oddelení Policajného zboru,“ povedal Szeiff. Po vykonaní potrebných úkonov bolo v tejto súvislosti povereným príslušníkom Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II vznesené obvinenie z trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia 41-ročnému Milanovi H. z Bratislavy. „Obvinený bol následne umiestnený v cele policajného zaistenia, vec sa realizuje v tzv. „superrýchlom“ konaní. V prípade preukázania viny je možné v súlade so zákonom uložiť trest odňatia slobody až na dva roky,“ dodal Szeiff.

Viac k témam: Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Polícia strieľala na unikajúce auto, vodič v Octavii ohrozil ďalšie vozidlá v premávke © SITA Všetky práva vyhradené.

RÍM 19. januára (WebNoviny.sk) — Pri pobreží Líbye sa potopil čln s migrantmi, pričom zahynulo zrejme až 117 osôb. Informovali o tom traja migranti, ktorí potopenie gumeného člnu prežili. Podľa ich slov sa na preplnenom plavidle viezlo spolu okolo 120 migrantov, keď vo štvrtok vyrazili od líbyjských brehov, uviedol predstaviteľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Flavio Di Giacomo pre taliansku štátnu televíziu. "Po niekoľkých hodinách sa začalo plavidlo potápať a ľudia sa začali topiť," povedal Di Giacomo. Medzi nezvestnými je desať žien a dve deti vrátane dvojmesačného bábätka. Podľa migrantov, ktorí prežili, pochádzali ľudia na palube z Nigérie, Pobrežia Slonoviny, Gambie a Sudánu.

Viac k témam: migranti, utečenci, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri pobreží Líbye sa potopil čln s migrantmi, o život zrejme prišli stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

PRAHA 20. januára (WebNoviny.sk) - Kto chce bojovať za pravdu, musí pre ňu žiť, povedal český prezident Miloš Zeman v súvislosti s činom Jana Palacha, ktorý sa v januári roku 1969 zapálil pri Národnom múzeu v Prahe na protest proti situácii v Československu po augustovej okupácii armádami štátov Varšavskej zmluvy. Palachov čin mal podľa Zemana napriek tomu efekt, prispel k pádu komunistického režimu v roku 1989. "Keď chce niekto bojovať za svoju pravdu, musí pre ňu žiť. Keď sa zabije, tak jeho život stratil zmysel a spravidla nevyvolá tie pozitívne efekty, ktoré sa očakávali. Ale súčasne platí, že ľudia, ktorí odídu zo scény, môžu prospieť. To sa stalo aj v prípade Jana Palacha. Jeho pamiatka pomohla zvrhnúť komunistický režim. Rovnako to ale nevyváži smrť mladého človeka," povedal Zeman. Prezident tiež podotkol, že v čase začínajúcej normalizácie Palachova smrť ľudí z letargie nevytrhla, ako si sám Palach prial. "Prial by som si, aby Jan Palach žil. Myslím si, že mohol urobiť, vzhľadom k tomu, aký bol, mnoho a mnoho užitočného," povedal. V súčasnosti by podobný typ protestu, aký zvolil Jan Palach, nepovažoval za vhodný. "Za komunistov slobodné voľby neboli, teraz sú. Ak sa vám niečo nepáči, choďte k voľbám," uviedol. Odmietol sa zároveň vyjadriť k prípadom, keď sa v piatok a sobotu pokúsili v Prahe zapáliť dvaja muži s tým, že nemá dostatok informácií, informuje portál Novinky.cz.

Viac k témam: Československo, komunizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Palachova smrť ľudí z letargie nevytrhla, ale jeho čin mal podľa prezidenta Zemana efekt © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2270

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner