18. marec 2018
Facebook

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - Na predčasné parlamentné voľby podľa predsedu Most-Híd Bélu Bugára nie je dôvod.

Na predčasné voľby treba 90 hlasov

„Máme 90 hlasov s Richardom Sulíkom na termín 7. júla? A prečo by boli? Ulici, ktorá išla za niečo, a nie proti niekomu, všetko sme splnili,“ vyhlásil Bugár v rozhovore pre agentúru SITA s tým, že ak by Most-Híd vyvolal predčasné voľby, pomohlo by mu to. Odporúčame:
Bugár: Ak si Pellegrini pokazí imidž, bude sa to s ním ťahať dlhé roky „Teraz, keď predčasné voľby nebudú, sa to otáča proti nám, aj keď sme splnili všetko, čo požadovala ulica. Odstúpenie Kaliňáka, premiéra, demisiu vlády. Na piatok bolo zvolané zhromaždenie, ktorého cieľom je demisia vlády. Splnili sme. Teraz kričia, že chcú predčasné voľby. Ale na to treba 90 hlasov v parlamente. Čo vyriešili v minulosti predčasné voľby? Možno prvýkrát by ten, kto vyvolal takéto voľby, nepadol. Most robí zodpovednú politiku. My sme proeurópsky a proatlantický. My máme vyvolávať predčasnými voľbami destabilizáciu? Viacerí to už začínajú chápať. Dostávame čoraz viac podporných stanovísk,“ zdôraznil Bugár , podľa ktorého opozícia už začala objednávať bilboardy na voľby. „To, že opozícia na to naskočila, no a čo,“ povedal.

Šebej v strane zostáva

Končiaca vláda Roberta Fica vznikla na základe parlamentných volieb a podporila ju väčšina poslancov v NR SR. „Nová vláda bude mať opäť podporu týchto poslancov. Opozícia nič iné nerobí, len to, čo povedal Sulík, že nám zo života urobí peklo,“ tvrdí Bugár. Odporúčame:
Aktualizované: Šebej z Mosta-Híd sa vzdal mandátu poslanca, verejnosť ho vnímala ako súčasť „Žitňanskej krídla“ František Šebej zostáva podľa Bugára v strane. „Povedal, že jeho okruh priateľov je iný a nechce sa s nimi hádať. Napísal mail, v ktorom označil Most za vzácny projekt. S Luciou Žitňanskou sme sa dohodli, že sa vráti do parlamentu a do nášho poslaneckého klubu a bude podporovať vládu. Možno aj pre ňu je to lepšie, pretože ťažko znášala útoky SNS kvôli dekriminalizácii drog a Istanbulskému dohovoru,“ uviedol šéf strany. Jej predstavitelia teraz chodia po okresných štruktúrach. Odporúčame:
Aktualizované: Bugárovi píšu, nech mu dcéru zabije mafia. Pobúrili ho aj výroky Matoviča „Našim štruktúram odľahlo, lebo vedia, že SaS by nepodporilo menšinové témy, ako je záchrana menšinových škôl. Pamätajú si, ako Matovič útočil na jazykový zákon a zabránil zmene zákona o dvojitom štátnom občianstve. Dnes neexistuje napätie v slovensko-maďarských vzťahoch. Naše štruktúry sa teda teraz upokojili,“ konštatoval Bugár.

Viac k témam: Béla Bugár, František Šebej, Lucia Žitňanská, Most-Híd, predčasné parlamentné voľby, Richard Sulík, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Na predčasné parlamentné voľby podľa Bugára nie je dôvod © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zaslala v minulom mesiaci historicky najviac dôchodkov na bankové účty. Išlo takmer o 960 tisíc dôchodkov, kým v hotovosti poisťovňa vyplatila 406,6 tisíca penzií. "Za prvé dva mesiace Sociálna poisťovňa dostala 8 983 žiadostí o výplatu dôchodku na účet v banke, prípadne o ďalšie zmeny súvisiace s výplatou dôchodku, ako napríkla zmena čísla účtu, banky, adresy," uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder. Odporúčame:
Starobní penzisti dostávali ku koncu februára vyše 439 eur, ide o nárast oproti minulému roku Dôchodcovia, ktorí majú záujem o výplatu dôchodku na účet v banke, to môžu najjednoduchšie urobiť tak, že vyplnia tlačivo Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke, ktoré obsahuje všetky potrebné údaje. "Toto tlačivo je dostupné na internetovej stránke Sociálnej poisťovne, v jej pobočkách alebo v bankách, s ktorými má Sociálna poisťovňa uzatvorenú príkaznú zmluvu," informoval Višváder. Tlačivo s doplnenými identifikačnými údajmi, číslom účtu a potvrdené príslušnou bankou treba doručiť do ktorejkoľvek pobočky alebo odoslať priamo ústrediu Sociálnej poisťovne.

Viac k témam: dôchodky, Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Na bankový účet poslala Sociálna poisťovňa historicky najviac dôchodkov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - V sobotu krátko pred 23:00 požiadali záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) o pomoc dvaja turisti poľskej národnosti. Ako horskí záchranári uvádzajú na svojej internetovej stránke, vo veľmi nepriaznivých poveternostných podmienkach uviazli na hrebeni neďaleko hrany pod Veľkým Kriváňom v smere na Pekelník v Malej Fatre. Odporúčame:
Lavína v Tatrách strhla dvoch horolezcov, jeden neprežil „Na základe získaných GPS súradníc odišli Poliakom na pomoc záchranári HZS z Oblastného strediska Malá Fatra, ktorí sa do Snilovského sedla vyviezli pomocou mimoriadne spustenej lanovky. Odtiaľ pokračovali pozemne k turistom, ktorých úspešne lokalizovali," uvádza HZS. Vyčerpaným a podchladeným mužom, otcovi so synom vo veku 46 a 23 rokov poskytli prvú pomoc, zateplili ich, podali im teplé tekutiny a keď sa cítili lepšie, začali s nimi postupovať späť do Snilovského sedla. „Lanovkou boli zvezení do Vrátnej a následne terénnym vozidlom do Domu HZS, kde bola záchranná akcia o druhej hodine ráno ukončená," dodávajú záchranári.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, Malá Fatra
Zdroj: Webnoviny.sk - Záchranári ratovali dvoch turistov, uviazli na hrebeni neďaleko hrany pod Veľkým Kriváňom © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 18. marca (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v závere týždňa zvýšili. Ľahká americká ropa si prilepšila o 1,15 USD, čiže o 1,9 percenta a uzavrela na úrovni 62,34 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zdražela o 1,09 USD, čiže o 1,7 percenta na 66,21 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla o dva centy na 1,95 USD za galón a vykurovací olej vzrástol tiež o dva centy, a to na 1,91 USD za galón. Odporúčame:
Ľahká americká ropa si pripísala 25 centov, rovnako zdražela aj ropa Brent Ceny drahých kovov sa v piatok znížili. Zlato si odpísalo 5,50 USD a uzavrelo na úrovni 1 312,30 USD za uncu. Cena striebra oslabila o 15 centov na hodnotu 16,27 USD za uncu. (1 EUR = 1,2301 USD)

Viac k témam: ceny ropy, zlato
Zdroj: Webnoviny.sk - Ľahká americká ropa si prilepšila o 1,9 percenta a zlato zlacnelo © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) oznámila v stredu, že na poste šéfky rezortu nebude pokračovať. Vráti sa do Národnej rady SR a vstúpi do poslaneckého klubu Mostu-Híd, ako sama uviedla, potrebuje čas na rozmýšľanie. Žitňanská celkovo pôsobila v pozícii ministerky štyri roky, najskôr v období druhej vlády Mikuláša Dzurindu 2002-2006 ako štátna tajomníčka, neskôr 2010-2012 a 2016-2018 ako samotná ministerka. Žitňanská verí, že jej nástupca, alebo nástupkyňa, budú pokračovať v práci, ktorá je nevyhnutná pre zlepšenie fungovania ministerstva spravodlivosti. Rezort je podľa jej slov v dobrej kondícii, avšak viacero projektov je treba dotiahnuť do legislatívneho konca, ako napríklad sťahovanie sa celého ministerstva do nových priestorov či takzvanú exekučnú amnestiu. Počas rokov 2002 až 2006, keď Žitňanská pôsobila ako štátna tajomníčka pod vedením Daniela Lipšica, prešli cez ministerstvo viaceré novely, ako napríklad novela obchodného registra, reštrukturalizácie firiem či zákon o súdoch.

Dva balíky sudcovských zákonov

Zásadnejšie zmeny prišli potom, ako Žitňanská prebrala vedenie ministerstva po Štefanovi Harabinovi v roku 2010. Zriadené boli povinné elektronické aukcie v prípade verejných súťaží. Odporúčame:
Aktualizované: Ministerka Lucia Žitňanská nebude pokračovať v budúcej vláde Dôležitou súčasťou bolo zavedenie dvoch balíkov sudcovských zákonov, ktoré oslabili čiastočne pozíciu jednotlivých predsedov súdov a zriadili takzvané náhodné prideľovanie prípadov sudcom. Za zmienku stojí aj novela Trestného zákona či návrh na oddelenie funkcií predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR. Odporúčame:
Pokračovanie koalície je lepším riešením, tvrdí Žitňanská a vysvetľovala svoj odchod z vlády Lucia Žitňanská zasadla za ministerské kreslo aj v roku 2016, keď vznikla koalícia Smer-SD, Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd, krátko bola súčasťou aj strana Sieť. Ako uviedla sama Žitňanská, medzi najväčšie úspechy svojho rezortu by zaradila zmeny v exekúciách či zavedenie inštitútu takzvaného osobného bankrotu. V prípade exekučných zmien prešli všetky nové prípady a spisy pod jediný súd, a to Krajský súd v Banskej Bystrici. Novela nadobudla účinnosť 1. apríla 2017. Aj pri osobnom bankrote ubudla byrokracia a posilnila sa pozícia ľudí, ktorí nezvládajú splácať množstvo poplatkov či samotných exekúcií.

Novela drogovej legislatívy

Rozpracovná je aj novela drogovej legislatívy, ktorá však narazila na odpor, najmä zo strany SNS. Rovnako tak by mala byť finalizovaná aj takzvaná exekučná amnestia, ktorá má za úlohu znížiť počet starých spisov a prípadov, ktorých je približne 3,7 milióna. Žitňanská začínala svoju profesionálnu kariéru ako podniková právnička, od roku 2002 pôsobila ako docentka na Katedre obchodného, hospodárskeho a finančného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od 2002 bola rovnako štátna tajomníčka za ministrovania exposlanca Daniela Lipšica. V roku 2006 sa stala podpredsedníčkou vlády Mikuláša Dzurindu. V roku 2010 zasadla Žitňanská na ministerskú stoličku za vlády Ivety Radičovej. V roku 2012 sa uchádzala o predsednícky post v SDKÚ-DS, v druhom kole voľby však neuspela proti Pavlovi Frešovi. Na post ministerky spravodlivosti sa vrátila až s treťou vládou Roberta Fica (Smer-SD). Po oznámení svojej demisie, by mala pokračovať v Národnej rade SR, v rámci poslaneckého klubu Most-Híd.

Viac k témam: Lucia Žitňanská, Ministerstvo spravodlivosti SR, Most-Híd, SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Lucia Žitňanská verí, že jej nástupca bude pokračovať v nevyhnutných legislatívnych opatreniach © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - Súčasťou nového zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý v stredu večer schválil parlament, je aj zmiernenie pokút za neplatnú technickú a emisnú kontrolu. Zmena nastane v tom, že ak si prevádzkovateľ vozidla dodatočne splní svoju povinnosť, tak pokuta sa bude považovať za uhradenú, ak do pätnástich dní zaplatí pokutu vo výške jednej tretiny, teda 55 eur. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) vo štvrtok informovalo, že ak si majiteľ vozidla ani dodatočne nesplní svoju zákonnú povinnosť, pokuta za neabsolvovanie vozidla technickej alebo emisnej kontroly zostáva nezmenená, vo výške 165 eur. "Predpokladám, že tento nástroj bude motivačným pre všetkých prevádzkovateľov vozidiel. Zámerom je, aby cesty boli bezpečnejšie a aby si prevádzkovatelia vozidiel aj následne splnili svoje povinnosti a vyhli sa pokute v plne výške," doplnil minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd).

Pôvodný zákon sa stal neprehľadný

Nový zákon nahradí pôvodnú právnu úpravu, ktorá platí od roku 2004 a pre časté novelizácie sa stala neprehľadnou. Ministerstvo dopravy a výstavby vypracovalo úplne nový právny predpis najmä pre potrebu upraviť podmienky prevádzky vozidiel v súlade s európskymi predpismi. Odporúčame:
Poslanci z SNS a Smeru kritizujú zmenu značiek, podľa Most-Híd sú ich reakcie hysterické "Do novoprijatého zákona sa zapracoval aj rozsiahly balíček opatrení EÚ v súvislosti s kontrolami technického stavu a dohľadu nad trhom. Tieto smernice harmonizujú nielen požiadavky v oblasti kontrol vozidiel, ale aj cestné technické kontroly a evidenciu registračných dokladov," priblížila hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká. Členské štáty sú povinné uplatňovať tieto európske opatrenia od 20. mája 2018. "Naša úloha transponovať smernice EÚ bude splnená. Účinnosť zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke je navrhovaná takisto na máj 2018," dodala.

Čistenie chodníkov

Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke zahŕňa aj prenesenie povinnosti odstraňovať závady v schodnosti chodníkov, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom na vlastníkov a správcov týchto komunikácií. "O chodníky sa po novom budú starať ich vlastníci alebo správcovia. Rozhodli sme sa pre túto zmenu, pretože terajší stav je obzvlášť nespravodlivý voči chorým a starším osobám. Okrem toho, dnešná zákonná úprava predstavuje precedens spočívajúci v tom, že zaväzuje určitú skupinu subjektov starať sa o veci patriace do vlastníctva iných osôb, a to bezodplatne," povedal minister Érsek. Závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov budú odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Tí budú takisto zodpovedať za škody, ktoré vznikli v dôsledku znečisteného alebo zľadovateného chodníka. Rezort dopravy mal pôvodne zámer liberalizovať podmienky prevádzky staníc technickej kontroly a pracovísk emisnej kontroly. Cez pozmeňujúce návrhy prijaté v parlamente sa však v zákone ponecháva kompetencia ministerstva dopravy povoľovať zriaďovanie nových staníc technickej kontroly, pracovísk emisnej kontroly a pracovísk kontroly originality na základe určených podmienok.

Viac k témam: Arpád Érsek, emisná kontrola, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, technická kontrola, zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke
Zdroj: Webnoviny.sk - Pokuty za neplatnú technickú a emisnú kontrolu budú miernejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - S cieľom upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 16. ročník ankety Strom roka. Svoj obľúbený strom môžu do súťaže prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie do konca apríla.

Komisia vyberie 12 finalistov

Patronát nad súťažou prevzal už po siedmy rok spevák Peter Lipa. Z prihlásených stromov vyberie v polovici mája odborná komisia 12 finalistov, pričom ich fotografie a príbehy budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Odporúčame:
Foto: Na Slovensku otvorili prvý prírodný cintorín s názvom Záhrada spomienok Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne už tradične v júli na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra. Hlasovať bude možné formou hlasovacieho lístka, esemesky, na webovej stránke nadácie, aj na sociálnej sieti Facebook. V októbri súťaž vyhodnotia a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2018.

Stromom roka 2017 jabloň domáca

Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku a finančný príspevok na ošetrenie 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú 300 eur, môžu byť použité na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Víťazný strom postúpi do medzinárodnej súťaže Európsky strom roka, v ktorej bude zastupovať Slovensko. Stromom roka 2017 sa stala 120-ročná jabloň domáca, odroda Citrónové zimné Zabudišovské, ktorá rastie pri ceste pri obci Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom) v časti Zabudišová. Stará jabloň je pamiatkou na dávnych ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, vzácnu a dnes takmer zabudnutú regionálnu odrodu. Strom na jar vždy bohato kvitne, na jeseň poskytuje bohatú úrodu jabĺk.

Viac k témam: Európsky strom roka, Nadácia Ekopolis
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyhlásili ďalší ročník ankety Strom roka, minulý rok triumfovala 120-ročná jabloň domáca © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované: 17. marca 21:20
MIAMI 17. marca (WebNoviny.sk) - Spod zrúteného nadchodu pre chodcov na Floride vytiahli v sobotu dve autá s tromi telami. Informovali o tom tamojšie úrady. Tie zároveň pokračujú v postupnom odstraňovaní trosiek, pod ktorými sú ešte minimálne štyri vozidlá. Polícia pritom s pomocou kamier dokázala pod troskami lokalizovať päť obetí. Podľa šéfa polície okresu Miami-Dade Juana Pereza budú zrejme pri ich identifikácii potrebovať DNA, odtlačky prstov a rodinné fotografie. Odporúčame:
Video: Zrútenie nadchodu v Miami si vyžiadalo niekoľko mŕtvych, príčinu stále vyšetrujú Dva dni pred tragickým zrútením nadchodu pre chodcov na Floride nechal inžinier telefonický odkaz, že na jednom konci našli praskliny. Vypočuli si ho však až po nehode, informoval v piatok floridský dopravný úrad. Odkaz na pevnej linke si zamestnanec úradu vypočul až v piatok, pretože mal prácu mimo kancelárie. Denney Pate z FIGG Bridge Group sa podľa prepisu odkazu vyjadril, že praskliny budú potrebovať opravy, no "z bezpečnostného hľadiska v nich nevidíme problém, takže v tomto ohľade sa nimi neznepokojujeme". Zobraziť fotogalériu k článku:
Zrútenie nadchodu na Floride Zrútenie nadchodu pre chodcov, ktorý vo štvrtok spadol na frekventovanú cestu neďaleko Miami na americkej Floride a zavalil autá, si vyžiadalo najmenej šesť mŕtvych. Záchranári postupne odstraňujú trosky a hľadajú ďalšie obete. V sobotu polícia informovala, že spod mosta vytiahli dve autá, no neuviedla, či v nich boli ľudia. Floridská medzinárodná univerzita (Florida International University) v sobotu zverejnila vyhlásenie, v ktorom uviedla, že ich zástupcovia sa vo štvrtok ráno asi na dve hodiny stretli s inžinierom z FIGG, aby prebrali zmienené praskliny, no zhodli sa, že nepredstavujú bezpečnostné riziko. Národný úrad pre bezpečnosť dopravy (NTSB) v piatok informoval, že začal s vyšetrovaním a zatiaľ nedokáže povedať, či tieto praskliny prispeli k zrúteniu mosta. Most za 14,2 milióna dolárov (v prepočte približne 11,5 milióna eur) plánovali otvoriť v roku 2019. Mal slúžiť ako bezpečný nadchod pre študentov Floridskej medzinárodnej univerzity (Florida International University).
 

Viac k témam: Miami, pád nadchodu, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizácia: Spod zrúteného nadchodu vytiahli tri telá, o varovaní pred prasklinami sa dozvedeli neskoro © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. marca (WebNoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 2. stupňa pre okresy Košického kraja. V okresoch Košice-mesto, Košice-okolie, Trebišov a Michalovce očakáva ojedinele počas sobotňajšej noci do nedele 12:00 silný vietor , ktorého priemerná rýchlosť môže dosiahnuť 16-20 m/s (60-70 km/hod, v nárazoch miestami 18-23 m/s (65/85 km/hod). Ako uvádza SHMÚ na svojej internetovej stránke, táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. Rýchlosť vetra v kombinácii so snežením predstavuje zvýšené riziko padania stromov. Odporúčame:
Nízke teploty zvyšujú krvný tlak a poškodzujú srdcový rytmus, lekári radia zostať radšej doma Rovnako v týchto okresoch varuje SHMÚ aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov až do 21:00. Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerný a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. Výstrahu 1. stupňa vydal SHMÚ pred tvorbou snehových jazykov a závejov s výnimkou niektorých okresov Bratislavského, Trnavského a Trenčianskeho kraja pre celé územie Slovenska. Výstraha platí do nedele do 21:00.

Viac k témam: počasie, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, snehové záveje, vietor, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre východné Slovensko platí výstraha pred vetrom, Slovensko potrápia aj snehové záveje © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. marca (WebNoviny.sk) - Slovenská republika odsudzuje útok na bývalého špióna Sergeja Skripaľa a kategoricky odmieta, že by s ním mala niečo spoločné. „Rozhodne odmietame, aby bolo Slovensko akokoľvek spájané s chemickými zbraňami - či už 4. generácie alebo inými - a ich použitím," uviedol hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Peter Susko v reakcii na informácie, že látka Novičok, ktorou Skripaľa a jeho dcéru otrávili, mohla pochádzať zo Slovenska. Odporúčame:
Moskva odmieta obvinenia z otrávenia Skripaľa, Lavrov vyhostí britských diplomatov Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová v sobotu informovala, že nervovoparalytická látka Novičok, ktorou Skripaľa otrávili, mohla pochádzať zo Slovenska, Česka, Švédska či samotnej Veľkej Británie. To sú podľa nej krajiny, ktoré túto látku skúmajú od konca 90. rokov.   Otrávenie Skripaľa spojilo lídrov Spojených štátov, Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie. Americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron aj britská premiérka Theresa Mayová sú podpísaní pod spoločným vyhlásením, v ktorom uvádzajú, že "neexistuje žiadne iné uspokojivé vysvetlenie" kauzy Skripaľ, ako to, že tohto bývalého ruského agenta a jeho dcéru otrávili na príkaz Ruska. Odporúčame:
Skripaľa otrávili Rusi, tvrdí Mayová. K vyhláseniu sa pridali Trump, Merkelová a Macron Ruské odmietnutie „legitímnej požiadavky zo strany Veľkej Británie", aby sa Moskva vyjadrila, či s týmto činom má niečo spoločné, podľa Trumpa, Merkelovej, Macrona a Mayovej iba „ešte viac podčiarkuje, že (Rusko) je za to zodpovedné". Otrávenie Skripaľa a jeho dcéry na území Veľkej Británie je podľa lídrov štyroch kľúčových západných krajín „útokom na suverenitu Veľkej Británie, porušením medzinárodného práva" a tiež „prvým útokom nervovou látkou v Európe od druhej svetovej vojny". Tento útok by mal byť aj predmetom budúcotýždňovej Európskej rady. Veľká Británia žiadala Rusko, aby sa k tomu vyjadrilo. Rusko však podľa May vyjadrilo "opovrhnutie" požiadavkou zo strany Londýna, aby vysvetlilo situáciu. Londýn preto vyhostil 23 ruských diplomatov a rozšíril protiruské sankcie. Rusi sa v reakcii na to takisto rozhodli vyhostiť 23 britských diplomatov.

Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. Podľa britských vyšetrovateľov boli otrávení nervovo paralytickou látkou známou ako Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny. Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.


Viac k témam: Rusko, Sergej Skripaľ, Slovensko, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Skripaľa mohli otráviť látkou pochádzajúcou zo Slovenska, krajina tvrdenia odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1139

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner