21. február 2019
Facebook

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Milióny bločkov denne z registračných pokladníc po celom Slovensku onedlho poputujú v elektronickej forme priamo na servery finančnej správy. Rozbieha sa totiž projekt eKasa, na základe ktorého už od 1. apríla budú musieť byť všetky nové pokladne online prepojené so systémom finančnej správy. Následne do 1. júla budú musieť na tento systém prispôsobiť podnikatelia aj všetky v súčasnosti jestvujúce registračné pokladnice. Ak teda po 1. júli pokladňa nebude využívať eKasu, bude to znamenať porušenie zákona s hroziacimi sankciami až do 3 300 eur.

Certifikovanie výrobcov

Finančná správa momentálne certifikuje výrobcov softvérov a registračných pokladníc, ktorí budú môcť nový systém poskytovať. Daniari upozorňujú, že necertifikované systémy sa nemusia na finančnú správu správne pripojiť a je preto v záujme podnikateľov si u poskytovateľa udelenie certifikátu overiť. Správca dane by mal prvé certifikáty udeliť už v nasledujúcich dňoch. Podľa slov šéfa sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík na finančnej správe Ladislava Hannikera zatiaľ evidujú deväť žiadostí o certifikáciu. Vo finále však očakávajú okolo 20 certifikovaných dodávateľov.

Podnikatelia by mali požiadať o iniciačný balíček

Na systém eKasa je pritom možné využívať rôzne zariadenia, ktoré možno pripojiť na internet a vyhovujú požiadavkám na dátové úložisko. Môže byť teda funkčný na elektronických registračných pokladniciach, tabletoch, mobilných telefónoch či osobných počítačoch. Podnikatelia budú môcť o iniciačný balíček systému eKasa, ktorý je rovnaký pre všetky používané zariadenia, požiadať finančnú správu od 15. marca tohto roku, následne ho budú môcť od 1. apríla aktivovať. Finančná správa pritom sľubuje jednoduchú administráciu celého procesu prostredníctvom jej webového portálu. Na podnikateľov však apeluje, aby si ani tento úkon nenechávali na poslednú chvíľu.

Neobávajú sa problémov s pripojením k internetu

Daniari pritom veria, že celý systém je nastavený tak, aby bežal plynule aj v prípade neočakávaných výpadkov internetového spojenia či už na strane podnikateľa, či prípadne pri problémoch na strane finančnej správy. Systém eKasa totiž pri neúspešnom pokuse odoslať doklad automaticky prejde do offline režimu, v ktorom sa doklady budú ukladať do chráneného dátového úložiska. Po opätovnom pripojení systému sa na finančnú správu automaticky odošlú. Vydávanie blokov tak ani v takomto prípade zastavené nebude. Finančná správa sa neobáva ani problémov s pripojením k internetu v niektorých oblastiach. Podľa údajov z Eurostatu už v súčasnosti totiž deväť z desiatich podnikateľov pôsobí v oblasti s prístupom k vysokorýchlostnému internetu.

Výnimkou sú vysokohorské chaty

Na vyslovene bielych miestach dostupnosti internetu môžu podľa daniarov podnikatelia používať maximálne niekoľko desiatok z celkovo vyše 200 tis. pokladníc. V týchto prípadoch budú môcť fungovať v špeciálnom offline režime. So zavádzaním eKasy sa pritom nemení nič na okruhu subjektov, ktoré musia registračnú pokladnicu využívať. Naďalej sa to tak nebude týkať napríklad vysokohorských chát.

Virtuálna registračná pokladnica

Plnohodnotnou alternatívou pre podnikateľov je virtuálna registračná pokladnica. Tento systém ponúka finančná správa podnikateľom bezplatne a môžu ho využívať na mobiloch či tabletoch s najpoužívanejšími operačnými systémami, ale aj na osobných počítačoch. Podmienkou je pripojenie tlačiarne, cez ktorú bude možné tlačiť bločky. Jediným rozdielom oproti pokladnici so systémom eKasa je to, že virtuálna registračná pokladnica nefunguje v offline režime a po odpojení od internetu musia podnikatelia vydávať paragony, ktoré následne po opätovnom pripojení do systému doplnia.

Výrazné zníženie daňovej medzery

Drobnými zmenami prejdú aj samotné pokladničné bloky. Po novom totiž na nich nájdeme aj QR kód, pomocou ktorého si budú môcť zákazníci jednoducho overiť, či sa doklad zaregistroval aj na serveri finančnej správy prostredníctvom aplikácie Over doklad. Aj od tohto detailu, ako aj od celého systému eKasa, si daniari sľubujú okrem výrazného zníženia daňovej medzery v niektorých sektoroch, aj výrazné uľahčenie a zjednodušenie systému kontroly. Správanie daňovníkov budú vedieť zhodnotiť cez analytické nástroje a kontroly budú vedieť vykonávať aj online tak, že podnikatelia sa o tom nebudú musieť ani dozvedieť.

Viac k témam: Finančná správa SR, projekt eKasa, virtuálna registračná pokladnica
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikatelia sa musia prispôsobiť novému systému pokladníc, ktoré budú napojené na finančnú správu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Rok od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej máme s najväčšou pravdepodobnosťou chytených vrahov a tušíme minimálne jedného z objednávateľov.

Situácia sa výrazne nezlepšila

Takisto ale ostáva veľmi veľa otázok a úloh vrátane navrátenia dôvery ľudí v štát. V súvislosti s výročím Kuciakovej vraždy to uviedol prezident Andrej Kiska, ktorý si nemyslí, že situácia sa výrazne zlepšila. Pripomenul, že Kuciaka zabili len preto, že chcel odhaľovať pravdu o vysokopostavených ľuďoch, ktorí sa javili ako nedotknuteľní. Prezident zároveň pochválil vyšetrovateľov, rozumie, že potrebujú čas, ale takisto pripomenul, že všetci očakávajú odpovede čím skôr. "Otázok je stále veľa. Ukázalo sa, že chceli zavraždiť prokurátora, politika. Ukázalo sa, že bývalý člen SIS sledoval novinárov, aj Jána Kuciaka. Ukázalo sa, že možná spojka, jedna z osôb zapojených do vraždy, sa stala osobným dôverníkom a miláčikom niektorých našich politikov a vypisovala si s nimi a viedla s nimi zaujímavú komunikáciu. Toto sú veci, ktoré nás znepokojujú," povedal vo štvrtok Kiska počas návštevy Košíc.

Dôvera sa nadobúda postupnými krokmi

"Všetci sme boli v šoku. V našom modernom, krásnom Slovensku sa udeje takáto strašná, ohavná vec, že zabijú človeka len a len preto, že chce písať pravdu," pokračoval prezident. Podľa neho treba vrátiť dôveru ľudí v štát. "Ľudia musia veriť, že keď sa stane niečo zlé, tak sa to vyšetrí. Keď to zlo spraví aj vysokopostavený človek, že sa dokáže, kto za tým stojí," apeloval Kiska s tým, že dôvera sa nadobúda postupnými krokmi, pričom jedným z takých krokov je aj voľba ústavných sudcov. "Ak sa parlament zmení na frašku, ako môžu ľudia uveriť, že to politici s navrátením dôvery myslia vážne," pýtal sa prezident. Dodal, že sa vo štvrtok zúčastní na spomienkovej akcii za Kuciaka, kde bude smutne stáť a klásť si otázky, čo ešte treba na Slovensku spraviť, napríklad pokiaľ ide o zmenu nálady v spoločnosti.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Po vražde Kuciaka ostáva veľa otázok vrátane navrátenia dôvery v štát, vyhlásil prezident Kiska © SITA Všetky práva vyhradené.

Ružomberská radnica zriadila mimoriadnu stálu komisiu na riešenie problematiky zápachu a prašnosti v meste. Podľa primátora Igora Čombora je to reakcia na medializované informácie o stave ovzdušia v Ružomberku. V komisii sú zástupcovia mesta, papierenského závodu Mondi SCP, štátnych inštitúcií, lekári a aktivisti.

Problémy s ovzduším

Radnica musí nevyhnutne riešiť otázku prístupu verejnosti k stavu ovzdušia. Problémy spojené s ovzduším trápia mesto už dlhé roky, a teraz nastal ten čas, keď to musíme riešiť omnoho serióznejšie a účinnejšie ako predtým,“ uviedol dnes Čombor pred novinármi. Podľa jeho slov je v pravidelnom kontakte s vedením papierní a snaží sa riešiť operatívne i strategicky všetky otázky života v meste spojené s pôsobením papierensko-celulózového komplexu Mondi SCP. Zdôraznil, že dominantným škodlivým faktorom v Ružomberku sú prachové častice. „Z 15 percent ich má na svedomí papierenský podnik Mondi SCP. Doprava s lokálnym vykurovaním má na svedomí 80 percent. História papierenského priemyslu v Ružomberku má viac ako 140-ročnú tradíciu. Za tých 140 rokov neprestajne komunita, ktorá tu žila, sa musela vyrovnávať s touto skutočnosťou. Bola tu oveľa drastickejšia chemická výroba, ako je dnes. Napriek tomu, že výroba nebola v takom množstve, dopad na životné prostredie bol oveľa vyšší. Dnes napriek zvyšujúcej sa výrobe je životné prostredie zaťažované menej, lebo máme modernejšie technológie,“ priblížil primátor.

Každý bojuje proti sebe navzájom

Úlohou komisie podľa Čombora je pripraviť návrh opatrení, akým spôsobom zlepšiť prevádzku, kde vznikajú a zachytávajú sa zapáchajúce látky tak, aby nastalo zlepšenie. „Požiadal som vedenie papierní o zintenzívnenie spolupráce s dodávateľskými firmami, aby sa posunuli možnosti na modernizáciu celého existujúceho systému s cieľom zlepšiť jeho účinnosť. Dnes každý bojuje proti sebe navzájom. Aktivisti s firmou, mesto s firmou, firma s úradmi. Založením tejto komisie spojíme sily a začneme ťahať za jeden koniec povrazu. Cieľom mňa ako primátora a celej radnice je zachovať si neutrálne postavenie, objektívny pohľad na veci, nikomu nenadŕžať. Našou snahou je docieliť v našom meste zlepšenie životného prostredia a som si istý, že to je cieľom ako fabriky, tak i aktivistov,“ spresnil.

Normy na meranie zápachu

Odborníci spoločne s členmi komisie budú mať na starosti aj prípravu najaktuálnejšej lekárskej štúdie, ktorá sa bude zaoberať vplyvom znečisteného životného prostredia na obyvateľov Ružomberka a okolitých obcí. Komisia sa chce popasovať aj s problémom neexistencie európskych noriem na meranie zápachu v životnom prostredí. „Jediné relevantné normy, ktoré sa zaoberajú zápachom v ovzduší, existujú v Spojených štátoch. Nevylučujem, že práve tam vyšleme delegáciu, ktorá bude mať na starosti metodiku merania a zber údajov, aby tieto vedomosti použili v Ružomberku. Ak sa tak stane, budeme prvé mesto v Európe, používajúce tieto normy,“ dodal Čombor.

Viac k témam: ovzdušie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ružomberok chce riešiť problematiku zápachu a prašnosti v meste, zriadil stálu komisiu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Výročie zavraždenia novinára Jána Kuciaka si pripomenul aj predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. "Ján, nezabudli sme na Teba. Aj rok po smrti Jána Kuciaka stále hľadáme spravodlivosť," napísal na sociálnej sieti.

Útok na základné hodnoty Európskej únie

Tajani takisto zverejnil video, v ktorom uviedol, že vražda Kuciaka a jeho maltskej kolegyne Daphne Caruany Galicia bola útokom na základné hodnoty Európskej únie. Európsky parlament však podľa Tajaniho na zavraždených nezabúda. "Očakávame, že vyšetrovacie orgány urobia všetko, aby priviedli páchateľov pred spravodlivosť," vyhlásil. Vo štvrtok 21. februára uplynul rok od vraždy novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Verejnosť sa o vražde dozvedela v pondelok ráno 26. februára 2018. Ešte v ten deň vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že Kuciakova vražda pravdepodobne súvisí s jeho novinárskou prácou.

Štyria obvinení

Momentálne sú v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej štyria obvinení, konkrétne Tomáš Sz. a Miroslav M. ako vykonávatelia, Zoltán A. ako sprostredkovateľ a Alena Zs. ako objednávateľka. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár na tlačovej besede začiatkom februára uviedol, že orgány činné v trestnom konaní chceli v tomto prípade podať prvé obžaloby do konca februára 2019, pravdepodobne to však nestihnú.

Viac k témam: Európska únia, Európsky parlament, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Ján, nezabudli sme na teba. Na vraždu Kuciaka reagoval aj predseda Európskeho parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

VATIKÁN 21. februára (WebNoviny.sk) - Pápež František spísal 21 opatrení, ktorými by mala podľa neho Rímskokatolícka cirkev bojovať proti sexuálnemu zneužívaniu detí v jej radoch. Svoje návrhy František rozdal účastníkom konferencie o sexuálnom zneužívaní zo strany duchovných, ktorá sa vo štvrtok začala vo Vatikáne a potrvá štyri dni.

Pravidlá pri vyšetrovaní

Pápež okrem iného navrhuje, aby boli vypracované a dodržiavané presné pravidlá, podľa ktorých bude cirkev postupovať vo všetkých prípadoch zneužívania detí zo strany kňazov. Okrem toho chce, aby pri vyšetrovaní týchto prípadov boli vždy prítomní aj laickí experti, teda odborníci z mimocirkevného prostredia.

Niektorí obvinenia odmietajú

Na konferencii o sexuálnom zneužívaní zo strany duchovenstva sa zúčastňuje 190 predsedov biskupských konferencií, náboženských rádov a ďalších zástupcov cirkvi, ale tiež obete zneužívania. Hlavnými témami konferencie, ktorú zvolal pápež František, sú prevencia pred sexuálnym zneužívaním, starostlivosť o obete a vyšetrovanie prípadov zneužívania. Mnohí duchovní stále bránia reputáciu cirkvi a odmietajú, že kňazi znásilňujú deti. Sám pápež dávnejšie vyhlásil, že aj on sám zastával v minulosti rovnaký postoj, no uvedomil si, že ide o veľmi vážny problém a cirkev mu musí čeliť.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie detí, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František navrhol 21 opatrení na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí kňazmi © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Bilaterálna obranná spolupráca ako aj možnosti spolupráce v oblasti obranného priemyslu boli témami štvrtkového stretnutia ministra obrany Petra Gajdoša s českým veľvyslancom na Slovensku Tomášom Tuhým.

Nadštandardné vzťahy

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, témou rozhovoru bola aj príprava spoločnej bojovej skupiny krajín V4 v rámci EÚ, výcvik a tiež oslavy 20. výročia vstupu ČR do NATO. „S pánom veľvyslancom sme sa zhodli, že naše vzťahy sú v oblasti obrany a bezpečnosti skutočne nadštandardné, čo potvrdzujeme nielen na bilaterálnej úrovni, ale aj v rámci rokovaní vo formáte Visegrádskej skupiny, EÚ a NATO,“ povedal Gajdoš.

Spoločné projekty

Minister zároveň ocenil plánovanú účasť Vzdušných síl Armády ČR na spoločnom slávnostnom prelete v rámci osláv 100. výročia úmrtia generála M. R. Štefánika, ako aj spoluprácu v oblasti vzdelávania, logistickej podpory a zvyšovania interoperability ozbrojených síl oboch krajín. Na stretnutí sa minister s veľvyslancom venovali aj otázkam spoločných projektov v rámci EÚ. V tejto súvislosti minister Gajdoš ocenil pozorovateľský status Českej republiky v PESCO – slovenskom projekte nepriamej palebnej podpory tzv. EuroArtillery a zároveň informoval o účasti Slovenskej republiky na českom projekte spôsobilostí elektronického boja a interoperability pre budúcu spoluprácu v oblasti JISR (spoločného spravodajstva, dohľadu a prieskumu), kde má Slovensko úlohu pozorovateľa.

Viac k témam: Európska únia, NATO, obrana, Štruktúrovaná spolupráca v oblasti obrany PESCO, V4 Visegrádska štvortka
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Gajdoš diskutoval s českým veľvyslancom aj o príprave bojovej skupiny krajín V4 © SITA Všetky práva vyhradené.

KOŠICE 21. februára (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska vo štvrtok vyzval všetkých kandidátov na ústavných sudcov, ktorí kandidovali v neúspešnej voľbe, aby svoju kandidatúru zopakovali. Zároveň vyzval aj nových kandidátov, aby sa nebáli prihlásiť a organizácie, ktoré môžu kandidátov navrhovať, aby dali aj ďalšie nominácie. Uviedol to po stretnutí s tromi zo štyroch ústavných sudcov, ktorí ostali vo funkciách po nezvolení kandidátov na ústavných sudcov poslancami Národnej rady SR.

Divadlo sa skončilo neúspechom

Prezident po stretnutí označil situáciu v Národnej rade SR pri voľbe ústavných sudcov za divadlo, ktoré sa skončilo veľkým neúspechom. Zároveň vyzval poslancov k zodpovednosti za ich konanie. „Nezabudnime, že Ústavný súd SR je jedna z najdôležitejších inštitúcií nášho štátu, ktorá dokáže anulovať voľby, dokáže zásadným spôsobom ovplyvňovať chod nášho štátu. Vyzývam všetkých poslancov nášho parlamentu, aby boli zodpovední k nášmu štátu,“ povedal Kiska k aktuálnej situácii na ústavnom súde. Zároveň ponúkol svoju súčinnosť. Pripomenul, že sa už pred neúspešnou voľbou stretol s predstaviteľmi všetkých politických strán aj organizácií, ktoré môžu nominovať kandidátov na ústavných sudcov. „Počet kandidátov na ústavný súd bol vysoký a aj odborná verejnosť sa zhodla na tom, že sú tam veľmi dobré mená, čo dnes potvrdili aj členovia ústavného súdu,“ dodal prezident.

Diskutoval o predsedovi súdu

So zostávajúcimi sudcami vo štvrtok diskutoval aj o téme predsedu súdu. Od 1. marca, až do nástupu nových sudcov, povedie jediný senát ÚS SR ako predsedníčka Jana Baricová. „Počkám na novú voľbu národnej rady a som presvedčený, že zvolia nových kandidátov, z ktorých budem môcť vybrať ústavných sudcov. Pravdaže budem pripravený čo najskôr vybrať aj nového predsedu ústavného súdu,“ dodal prezident. Podľa Kisku je aktuálne súd vo veľmi ťažkej situácii, hoci zmenou režimu práce bol vytvorený funkčný senát. To umožňuje riešiť najurgentnejšie podnety. „Členovia ústavného súdu ma ubezpečili, že najcitlivejšie veci, ako sú väzobné a výživné, sa snažia riešiť prioritne, aby nedochádzalo k veľkým škodám. Ale nevedia, ako dlho to dokážu ustriehnuť a zvládnuť. Ten nápor je obrovský, pretože nové podania prichádzajú,“ pripomenul Kiska.

Nezvolili ani jedného kandidáta

V sobotu 16. februára sa skončilo 12-ročné funkčné obdobie predsedníčke Ivette Macejkovej, ale aj podpredsedovi ústavného súdu Milanovi Ľalíkovi a sudcom Ľudmile Gajdošíkovej, Marianne Mochnáčovej, Petrovi Brňákovi, Sergejovi Kohutovi, Lajosovi Mészárosovi, Ladislavovi Oroszovi a Rudolfovi Tkáčikovi. Ústavný súd má teraz už len jeden senát, ktorý pracuje v zložení Jana Baricová, Miroslav Duriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka. Parlament minulý týždeň v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Keďže poslanci ani v dvoch kolách nezvolili žiadneho kandidáta, bude sa musieť uskutočniť nová voľba. Druhá voľba kandidátov na ústavných sudcov bude na programe schôdze parlamentu, ktorá sa začne na konci marca. Oprávnené inštitúcie môžu predkladať návrhy na kandidátov do 5. marca do 16. hodiny.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, Ústavný súd Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Voľba ústavných sudcov bola podľa prezidenta Kisku divadlom a poslancov vyzýva k zodpovednosti © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Európska komisia by mala pozastaviť účinnosť zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý presadila SNS.

Pozastavenie účinnosti zákona

“Podľa informácií, ktoré ja mám, do konca marca by Európska komisia mala vydať predbežné opatrenie na pozastavenie účinnosti tohoto zákona,” povedal viceprezident Zväzu obchodu SR (ZO SR) Pavol Konštiak na štvrtkovom stretnutí s novinármi. Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS platí od začiatku roka 2019. Zákon platí aj napriek tomu, že ho prezident Andrej Kiska nepodpísal.

Výhrady má aj opozícia

Osobitný odvod na základe schváleného zákona platia obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu. Výhrady voči zákonu má aj opozícia. Návrh na preskúmanie ústavnosti zákona, ktorým sa zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce, podala v januári skupina opozičných poslancov z SaS, OĽaNO a Sme rodina. Strana SaS je presvedčená, že vládna koalícia napriek mnohým upozorneniam presadila do oblasti predaja potravín diskriminačné a nejednoznačné pravidlá, ktoré narušujú hospodársku súťaž medzi podnikateľskými subjektmi a ochranu vlastníckych práv.

Viac k témam: Európska komisia (EK), SNS Slovenská národná strana, Zväz obchodu SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia by mala pozastaviť Dankov osobitný odvod, tvrdí Zväz obchodu Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Za útok na ženu v moslimskej šatke dostal vo štvrtok 34-ročný Gabriel Deák z Nových Zámkov trest odňatia slobody na šesť mesiacov s podmienečným odkladom výkonu na jeden a pol roka. Deák sa ku skutku, ktorý sa stal v Bratislave, priznal a s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste.

Ukázal jej prostredník

Sudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici ju schválil a vyhlásil rozsudok. Verdikt je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá. Incident sa stal v jednom z obchodných reťazcov v Bratislave v novembri minulého roku. Deák slovným i fyzickým kontaktom napádal 50-ročnú ženu z Hainburgu, oblečenú v sivej peleríne, dlhej sukni a s moslimskou šatkou hidžáb na hlave. Ukazoval jej prostredník a keď žena bola pri pokladni, lakťom ju odsotil a predbehol v rade. Pritom sa jej vyhrážal, že „ty ma nahrávaš, ja budem natáčať to, ako zabijem teba i tvojho manžela“.

Prečin nebezpečného vyhrážania

Zároveň ju upozornil, aby v živote nešla do Nových Zámkov, lebo zavolá „svojich chlapcov“. Napľul jej do tváre a vykrikoval, že je „moslimská děvka“ a „moslimka sem nepatrí“. Deák tým spáchal prečin nebezpečného vyhrážania a prečin výtržníctva s osobitným motívom, ktorým bola nenávisť voči jednotlivcovi pre skutočnú príslušnosť k náboženskému vyznaniu.

Viac k témam: Špecializovaný trestný súd SR, Úrad špeciálnej prokuratúry
Zdroj: Webnoviny.sk - Gabriel napadol moslimku v obchode a napľul jej do tváre, na súde sa k činu priznal © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Rok po vražde novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej Slovensko stále stojí na rázcestí. Ako ďalej uviedla SaS vo svojej reakcii, ak obyvatelia nepochopia, že stranám vládnej koalície, osobitne Smeru-SD a SNS, sú spravodlivosť a právny štát prekážkou v ich činnosti, nemôžu nastať demokratickou cestou žiadne pozitívne zmeny. To pozitívne, čo liberáli po roku od týchto tragických a alarmujúcich udalostí vidia, je výsledkom úsilia jednotlivcov v polícii a na prokuratúre, ktorí poháňaní nespokojnosťou občanov nachádzajú odvahu ísť proti prúdu. Z toho dôvodu je v kolúznej väzbe Marian Kočner a preto bol odsúdený za daňové podvody Ladislav Bašternák.

Slovensko je stále demokratická krajina

Podľa SaS je Slovensko stále demokratická krajina, hoci s podlomenou vierou ľudí v spravodlivosť. „Jedine občania však môžu v krajine vytvoriť politické prostredie, v ktorom sa mafiánom nebude dariť. Ani tým s hrubými krkmi, ani tým v bielych golieroch. Sú pred nami troje voľby: voľby prezidenta, voľby do Európskeho parlamentu a nakoniec voľby parlamentné. Sú to tri kľúčové príležitosti, aby Slovensko z toho rázcestia vykročilo správnym smerom,“ uviedol líder SaS Richard Sulík. Ako uviedli vo vyhlásení k výročiu predstavitelia OKS predseda Ondrej Dostál a podpredseda Ivan Kuhn, pred rokom Slovensko prišlo o skvelého investigatívneho novinára, ktorý sa nebál odhaľovať rôzne kauzy týkajúce sa bohatých podnikateľov a vplyvných politikov. "Za svoju statočnosť zaplatil nielen svojím životom, ale aj životom svojej snúbenice. Slovensko potrebuje ľudí, ktorí budú vo svojom živote rovnako občiansky statoční, ako bol Ján Kuciak. Iba tak sa Slovensko stane lepšou krajinou pre život," uviedli v stanovisku.

Nevzdať sa a pokračovať

Predstavitelia hnutia OĽANO si pripomenuli prvé výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej položením venca a zapálením sviečok na Námestí SNP v Bratislave. Podľa nich je v týchto chvíľach dôležité nevzdať sa a pokračovať v zápase za spravodlivosť a lepšie Slovensko. Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, na slovenskej politickej scéne sa po roku toho veľa nezmenilo. „Niektoré tváre odišli, niektoré nové prišli, ale spôsoby ostali rovnaké. Stále nie sú potrestaní tí, ktorí sa neprávom obohacovali, stále sa tie isté skupiny priživujú na obrovských zákazkách a profitujú na eurofondoch. Stále tu vládne generácia politikov, ktorá nemá pre Slovensko žiadnu štátotvornú myšlienku a štát vníma len ako príležitosť na profit,“ upozornila Remišová. Predseda OĽANO Igor Matovič adresoval čestným policajtom, prokurátorom a premiérovi Petrovi Pellegrinimu niekoľko výziev. „Vyzývam premiéra Pellegriniho, aby po roku od vraždy, keď sa každý deň ukazovalo, že za vraždu je viac a viac zodpovedný Smer a ľudia blízko Smeru, aby sa čím skôr odstrihol od tejto skorumpovanej strany a aby čím skôr ukázal Robertovi Ficovi, kde je jeho miesto. Zároveň vyzývam všetkých čestných policajtov a prokurátorov, aby nabrali odvahu sa odstrihnúť od skorumpovanej mafie, ktorá v minulosti ovládla políciu a prokuratúru, a aby stáli na strane spravodlivosti,“ povedal Matovič.

Obvinili štyroch ľudí

Vo štvrtok 21. februára uplynul rok od vraždy novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Verejnosť sa o vražde dozvedela v pondelok ráno 26. februára 2018. Ešte v ten deň vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že Kuciakova vražda pravdepodobne súvisí s jeho novinárskou prácou. Momentálne sú v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej štyria obvinení, konkrétne Tomáš Sz. a Miroslav M. ako vykonávatelia, Zoltán A. ako sprostredkovateľ a Alena Zs. ako objednávateľka. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár na tlačovej besede začiatkom februára uviedol, že orgány činné v trestnom konaní chceli v tomto prípade podať prvé obžaloby do konca februára 2019, pravdepodobne to však nestihnú.

Viac k témam: OKS Občianska konzervatívna strana, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko potrebuje podľa opozície takých statočných ľudí, akými boli zavraždení Kuciak a Kušnírová © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2427

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner