26. apríl 2018
Facebook

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) - Zmluva so spoločnosťou Tempest, a.s. k zákazke „Aktívne sieťové prvky a sieťové technológie a súvisiace služby“ bola podľa nariadenia Ministerstva vnútra SR o registratúrnom poriadku, ktoré stanovovalo lehotu uloženia vo vzťahu k všeobecnej dokumentácii z verejného obstarávania na obdobie päť rokov, skartovaná. Uvádza sa to v stanovisku rezortu vnútra s tým, že ku skartácii došlo v roku 2016 spolu s ďalšími 76 ďalšími všeobecnými dokumentáciami k verejným obstarávaniam za celý rok 2010. Rezort tak reaguje na medializované informácie, podľa ktorých mala byť zmluva k tendru, ktorý spomínal aj prokurátor Vasiľ Špirko, archivovaná 10 rokov.

Špirko nežiadal o dokumenty k tendru

"Tento tender bol vysúťažený za Roberta Kaliňáka, ale všetky platby za jeho realizáciu a preberanie jednotlivých prvkov sieťových odvetví sa udiali po voľbách v roku 2010 až 2012, teda za predchádzajúcej vlády," uvádza rezort vnútra. Podpísanie zmluvy bolo podľa ministerstva výsledkom štandardného verejného obstarávania podľa zákona o verejnom obstarávaní, kde súťažili dvaja uchádzači a vyhrala najnižšia cena. "Z každej zmluvy, ktorá sa v tom čase uzatvárala, sa robili dve kópie. Dve z nich má dodávateľ a dve boli na MV SR," uvádza rezort s tým, že druhú kópiu má k dispozícii Sekcia informatiky MV SR. "Pán prokurátor Špirko žiadne dokumenty k tendru, o ktorom verejne hovoril, MV SR nežiadal," dodalo ministerstvo. Odporúčame:
Navrhovaný deficit je podľa Kažimíra prijateľný a potrebný na zvyšovanie platov Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko začiatkom marca povedal novinárom o prípade, v rámci ktorého muž obvinený z trestnej činnosti za účelom zníženia trestu prejavil ochotu vypovedať ako svedok. Táto osoba sa zúčastnila na verejnom obstarávaní sieťových komponentov a technológií pre ministerstvo vnútra. Svedok podľa Špirka v rámci obstarávania opísal sieť spoločností, osôb a finančných vzťahov.

Cieľom bolo vytiahnuť peniaze

Obstarávanie riadil "pán Milan", podľa svedka osoba blízka ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, a tiež bývalému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi. Druhým človekom aktívnym v rámci procesu obstarávania bol "Peňaženka". Jeho úlohou bolo vytvárať účtovné pozadie a transakčnú históriu peňazí určených pre "Jana a Roba". Podľa svedka spravoval peniaze z provízií a mal zabezpečiť ich legalizáciu. Provízie podľa Špirka platila aj spoločnosť svedka za to, že sa mohla zúčastňovať na zákazke. Odporúčame:
Disciplinárna komisia chce sankcionovať Špirka za vystúpenia ku kauzám Kaliňáka a Počiatka "Janovi a Robovi" boli podľa svedka postupne a niekoľkokrát vyplatené sumy v hodnote státisícov eur. Celý prípad podľa Špirka fungoval v rámci legalizačnej schémy, ktorá pripomínala tú z prípadu B. A. Haus, ktorú ako prokurátor tiež dozoroval. Objem peňazí sa podľa svedka v tejto schéme mohol pohybovať na úrovni až 200 miliónov eur. Rozpracovanie tejto schémy sa podľa Špirka stále nachádza v spise prípadu. Svedok podľa Špirka skonštatoval, že celá zákazka na dodanie komponentov bola účelová a jej cieľom bolo len "vytiahnuť peniaze z ministerstva vnútra v prospech Jana a Roba".

Viac k témam: Ján Počiatek, ministerstvo vnútra SR, Robert Kaliňák, Vasiľ Špirko
Zdroj: Webnoviny.sk - Zmluvu k tendru v kauze Kaliňáka a Počiatka skartovali podľa predpisov, tvrdí ministerstvo vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

KOŠICE 26. apríla (WebNoviny.sk) - Poľnohospodári zo Slovenska na štvrtkovom stretnutí s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou prezentovali Košickú výzvu, ktorú podpísali Iniciatíva poľnohospodárov a ďalších 29 združení z východu Slovenska, Spiša, Oravy, Horehronia, Považia, Rajca, Záhoria, západu, juhu a stredu Slovenska. Výzvu prezentoval za Iniciatívu poľnohospodárov Jaroslav Jánoš. Na stretnutí sa zúčastnilo viac ako sto farmárov z celého Slovenska.

Žiadajú striktné dodržiavanie zákonov

Vo výzve predostreli osemnásť požiadaviek a návrhov smerovaných na políciu a ministerstvo vnútra, legislatívu a ministerstvo pôdohospodárstva, na Pôdohospodársku platobnú agentúru a možnosť participácie zástupcov pôdohospodárov pri tvorbe zákonov týkajúcich sa pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Poľnohospodári požadujú striktné dodržiavanie platných zákonov. Chcú vytvoriť v rámci ministerstva vnútra Poľnohospodársku kobru na vyšetrovanie subvenčných podvodov, nezákonného obhospodarovania pôdy, násilností páchaných na poľnohospodároch, obsadzovania cudzích parciel bez právneho titulu.

Návrhy v poľnohospodárstve

V kapitole pôda žiadajú zachovať stav náhradných pozemkov až do celkovej komasácie pôdy, začať koncepčný proces sceľovania pôdy. Zároveň požadujú urýchlené zmeny v legislatíve, najmä vytvoriť centrálny register nájomných zmlúv, prijať zákon zamedzujúci nezákonné obhospodarovanie pôdy bez právneho titulu. Odporúčame:
Ministerka Matečná odkázala mliekarom, že nemá na nich čas a na stretnutie si musia počkať Zrušiť a prehodnotiť zmluvy Slovenského pozemkového fondu s doterajšími užívateľmi, zmeniť a stransparentniť podmienky prideľovania pôdy SPF, vytvoriť verejný register žiadateľov o pôdu, vytvoriť komisiu zloženú zo zástupcov SPF, okresného úradu a obcí, ktorá bude mať kompetenciu rozhodovať o pridelení pôdy SPF a zreformovať fungovanie Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Vo výzve žiadajú zosúladiť slovenské poľnohospodárske právo a udeľovanie agrodotácií s právom Európskej únie. Požadujú aj osobnú účasť zástupcov poľnohospodárov pri tvorbe zákonov týkajúcich sa pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Podľa farmárov polícia nekoná

V takmer trojhodinovej, miestami búrlivej a emotívnej diskusii niekoľkí farmári prezentovali svoje zlé skúsenosti a kritizovali políciu, ministerstvo, Slovenský pozemkový fond (SPF) i Pôdohospodársku platobnú agentúru. Podľa viacerých farmárov polícia nekoná, ako však uviedol košický krajský riaditeľ polície, vo väčšine prípadov išlo o majetkové spory a polícia nie je oprávnená konať v občiansko-právnych veciach, na to sú súdy. Ďalší poukazovali na konkrétne prípady, keď sa podľa nich nemohli domôcť spravodlivého vyriešenia ich situácie. Okrem iných vystúpil aj novinár Andrej Bán a pýtal sa, čo sa deje so subvenčnými podvodmi, z ktorých je podozrivá firma Agro Porúbka a čo robí polícia pri vyšetrovaní prípadov násilia na farmároch. Dostal informáciu, že tri kontrolné skupiny preverili jeho podnety v prípade podozrenia zo subvenčného podvodu a podali kvalifikované trestné oznámenia. Prípadom sa z hľadiska orgánov činných v trestnom konaní zaoberá NAKA.

Poľnohospodári nepoznajú zákony

Po skončení stretnutia Matečná uviedla, že Košickú výzvu dostali len vo štvrtok a musia si ju preštudovať a nemôže sa k všetkému vyjadriť. Podotkla, že sú tam stanovené termíny, ktoré najmä legislatívne zmeny sa nedajú tak rýchlo realizovať, ako to požadujú farmári. Podľa jej vyjadrenia problémy poľnohospodárstva nie sú jednoduché a predošlé vlády nejavili prílišný záujem o ich riešenie. Doložila, že ak budú mať farmári záujem, ministerstvo uskutoční aj ďalšie stretnutie. Odporúčame:
OĽaNO chce jednoduchšie a transparentnejšie eurofondy, Matečná by mala podľa Remišovej odstúpiť Na otázku novinárov uviedla, že farmári by mali byť jednotní a najmä malí farmári by si mali vytvoriť organizáciu, ktorá by hájila ich záujmy na ministerstve, mohla rokovať s poslancami NR SR a pripomienkovať zákony. Podľa Matečnej niektorí farmári nemajú dostatočné právne vedomie, nepoznajú zákony, čo neraz vedie k tomu, že majú pocit krivdy. „Padlo tu však viacero konštruktívnych návrhov. Na tých, čo sú reálne, budeme pracovať. Napríklad zjednodušené pozemkové úpravy, zavedenie verejného elektronického registra nájomných zmlúv, digitalizácia administrácie Poľnohospodárskej platobnej agentúry vrátane digitálneho podávania žiadostí o dotácie. Farmárov prosím, aby ich podávali, aby to neodkladali na poslednú chvíľu a nie až 15. mája, keď je posledný deň,“ povedala Matečná. Doložila, že elektronizácia umožní verejnú kontrolu, kto má aké pozemky v prenájme od pozemkového fondu, aké dotácie dostáva, čo prispeje k zvýšeniu transparentnosti.

Viac k témam: eurofondy, farmári, Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Polícia SR, poľnohospodárstvo, pozemky
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľnohospodári sa stretli s ministerkou Matečnou, predostreli jej niekoľko požiadaviek © SITA Všetky práva vyhradené.

ČASTÁ 26. apríla (WebNoviny.sk) - Predseda Smeru-SD Robert Fico chce mať väčšiu mieru zodpovednosti v NR SR. Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede po pracovnom sneme, chce podstatne viac koordinovať prácu poslaneckého klubu. „Chcem dávať dohromady a koordinovať návrhy vlády a klubu. Chcem rozbehať poslanecký klub,“ vyhlásil. Či mu ide o nejakú funkciu, však nepovedal. Doteraz je predsedom poslaneckého klubu Martin Glváč. „Nechcem sedieť v parlamente len ako poslanec. Chcem sedieť v parlamente, ale s väčšou mierou zodpovednosti,“ uviedol Fico.

Predsedníctvo bude zasadať raz do týždňa

Delegáti na pracovnom sneme rozhodli o zúžení predsedníctva strany z takmer 40 na 15 členov. Predsedníctvo sa bude schádzať raz do týždňa. Z titulu svojej funkcie sú jeho členmi predseda Robert Fico, šesť podpredsedov - Robert Kaliňák, Peter Kažimír, Peter Žiga, Juraj Blanár, Richard Raši, Peter Pellegrini - a generálny manažér Viktor Stromček. Odporúčame:
Fico na sneme kritizoval Kisku a novinárov, podľa neho je Slovensko úspešné vďaka Smeru Delegáti zvolili za členov predsedníctva aj novú ministerku vnútra Denisu Sakovú, predsedu poslaneckého klubu Smer-SD v NR SR Martina Glváča, trenčianskeho župana Jaroslava Bašku, predsedu parlamentného výboru pre školstvo Ľubomíra Petráka, predsedu parlamentného výboru pre financie Ladislava Kamenického, štátneho tajomníka na ministerstve obrany Mariána Saloňa a poslanca NR SR Miroslava Číža.

Rošková požiadala o pozastavenie členstva

Na sedem miest kandidovalo osem kandidátov. Jediným, ktorý neuspel, bol Martin Nemky. Z najvyššieho straníckeho vedenia vypadli minister práce Ján Richter, ktorý bol členom užšieho vedenia ako generálny manažér, a tiež Vladimír Faič, ktorý šéfuje zboru premiérových poradcov. Fico povedal, že úlohou snemu bolo reagovať na situáciu, keď predseda strany nie je predsedom vlády. „Chceli sme urobiť také zmeny stanov a v predsedníctve, aby bol schopný pružnejšie reagovať na výzvy, ktoré prináša politická realita. Smer je podľa Fica demokratická strana. Za najväčšiu chybu od vraždy novinára a jeho priateľky Fico označil to, že nekomunikovali. Zdôvodnil to však tým, že nechceli tancovať na ich hroboch. „Bolo chybou, že sme nekomunikovali s našimi priaznivcami,“ uviedol. Bývalá poslankyňa Smeru v NR SR Ľubica Rošková požiadala podľa Fica o pozastavenie členstva v strane. Ľubica Rošková brala dotácie na pôdu, ktorú má výhodne prenajatú od štátu, časť až do roku 2042.

Viac k témam: Juraj Blanár, Peter Kažimír, Peter Pellegrini, Peter Žiga, Richard Raši, Robert Fico, Robert Kaliňák, Smer-SD, Viktor Stromček
Zdroj: Webnoviny.sk - Richter a Faič vypadli z najvyššieho straníckeho vedenia Smeru-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

Kritikou médií, prezidenta Andreja Kisku, organizátorov protestov či opozície začal stranícky snem predseda Smeru-SD Robert Fico. Snem, na ktorom zmenia stanovy, je vo štvrtok v zariadení Častá-Papiernička. Fico sa venoval tomu, čo sa stalo po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Vyhlásil, že jeho abdikácia nebola prejavom slabosti, ale zodpovednosti, aby koalícia prežila. Pripomenul, že už v minulosti hovoril o rozdelení postu predsedu Smeru a predsedu vlády. Dodal však, že s Petrom Pellegrinim sú priatelia, budú pôsobiť v tandeme. Avizoval, že teraz sa bude venovať strane a podstatne viac sa stretávať s občanmi.

Kiskovi vyčítal dovolenku

Expremiér prezidentovi vyčítal, že najprv Slovensko označil za úspešnú krajinu, ale po vražde tieto slová neplatili. Zdôraznil, že ak Kiska hovorí o úspešnom Slovensku, je to aj vďaka Smeru, ktorý je pri moci desať z 25 rokov. Kiskovi vyčítal, že bol v ten týždeň, čo sa verejnosť o vražde dozvedela, na dovolenke. Odporúčame:
Americký veľvyslanec ocenil prácu Jána Kuciaka a ďalších Slovákov, vyzval na vyšetrenie vraždy Ficovi sa nepáči, že keď sa vrátil, tak vyzval na predčasné voľby alebo zásadnú rekonštrukciu vlády. Podľa neho z Prezidentského paláca nezaznel hlas na obranu SR. „Jeho úloha v marcových udalostiach bola viac než smutná,“ povedal Fico s tým, že Kiska sa pohyboval na hrane ústavy.

Protesty proti vláde

Predsedovi Smeru sa nepáčia stanoviská Reportérov bez hraníc či rezolúcia Európskeho parlamentu. Tá má podľa neho amatérske časti. „Zo dňa na deň sme sa stali neúspešnou krajinou. Na pôde európskych inštitúcií sme boli fackovacím panákom,“ povedal s tým, že olej do ohňa prilievali opoziční europoslanci. Odporúčame:
Aktualizované: V rebríčku slobody tlače Slovensko kleslo, Reportéri bez hraníc si všímajú vraždu Kuciaka aj výroky Fica Fico povedal, že nerozumie vyhláseniam o desivej atmosfére medzi novinármi a politikmi na Slovensku. Argumentoval, že aj po páde o desať miest sme v rebríčku slobody tlače na tom dobre. Najmasovejšie protesty od novembra ´89 sú podľa Fica dôkaz, že nikto nikomu nebránil vyjadriť svoj názor, ale pýtal sa, kde je hranica, do ktorej sa volení zástupcovia majú riadiť požiadavkami ulice. „Strany koalície majú mandát od milióna voličov,“ pokračoval. Zároveň uviedol, že organizátori protestov nebudú najsilnejšej strane diktovať, koho môže na post ministra vnútra nominovať. Novinárom vyčítal, že boli revolučnými tribunálmi a snažia sa ovplyvňovať verejnú mienku.

Ficov odchod prejavom zodpovednosti

Fico v prejave takisto vyhlásil, že Smer-SD nie je strana na jedno použitie, prekonal už krízy a vždy sa z nich vrátil silnejší. „Nikam neodchádzame,“ zopakoval. Na záver hovoril o sociálnom balíčku, zvyšovaní minimálnej mzdy. Tvrdí, že strana by 20 percent energie mala venovať sebe a 80 percent ľuďom. Po zmene stanov by sa tak malo stať, on osobne chce tráviť viac času s voličmi. Vrátil sa aj k svojmu odchodu z postu premiéra. Ten podľa neho nebol prejavom slabosti ani tlaku ulice, ale zodpovednosti, keďže Most-Híd chcel odísť z koalície a už boli dokonca termíny predčasných volieb. Približne 130 delegátov sa vo štvrtok na straníckom sneme Smeru-SD zišlo v Častej-Papierničke. Snem začali minútou ticha za nedávno zosnulého expredsedu NR SR Pavla Pašku.

Viac k témam: Andrej Kiska, Európsky parlament, Ján Kuciak, Peter Pellegrini, Reportéri bez hraníc, Robert Fico, Smer-SD, vražda, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico na sneme kritizoval Kisku a novinárov, podľa neho je Slovensko úspešné vďaka Smeru © SITA Všetky práva vyhradené.

WASHINGTON 26. apríla (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump navštívi 13. júla Veľkú Britániu. Biely dom vo štvrtok potvrdil, že politik sa počas pracovnej návštevy stretne s premiérkou Theresou Mayovou. Tá bola prvou zahraničnou líderkou, ktorú Trump privítal v Bielom dome po jeho inaugurácii. Odporúčame:
Trump prijme po Macronovi aj Merkelovú, na stretnutie s ňou má však len niekoľko minút Prezident USA sa pravdepodobne nestretne s kráľovnou Alžbetou II. ani s inými členmi kráľovskej rodiny. Trump tento rok zrušil návštevu Veľkej Británie pri príležitosti otvorenia nového veľvyslanectva USA v Londýne.

Viac k témam: Donald Trump, Theresa Mayová, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Trump navštívi Veľkú Britániu, v pláne má stretnutie s premiérkou Mayovou © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) - Pri príležitosti dnešného Svetového dňa duševného vlastníctva Finančná správa zverejnila štatistiku zhabaných falzifikátov za minulý rok. Ich počet rastie a predstavuje hrozbu predovšetkým pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov. Colníci za minulý rok zhabali falzifikáty značkových vecí za takmer 3,5 milióna eur. Informovala o tom Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy.

Najčastejšie zaisteným tovarom boli parfumy

V 1 363 prípadoch zadržali colníci falzifikáty ešte skôr, ako sa dostali na slovenský či európsky trh. Pri dovoze zachytili 79 362 kusov výrobkov za viac ako 1,5 milióna eur. Išlo najmä o textilný tovar a obuv. Finančná správa za rok 2017 eviduje na domácom trhu 918 prípadov podozrenia z porušenia práv duševného vlastníctva, čo predstavuje 55 747 kusov tovaru v hodnote 1 800 396 eur. Odporúčame:
Na Slovensku sa vďaka novele zákona vytvoril čierny trh s hazardom, tvrdí Asociácia hier a zábavy Najčastejšie zaisteným tovarom boli parfumy, kozmetika a textilný tovar. Hlavným producentom porušujúcim práva duševného vlastníctva naďalej zostáva Čína, kde sa vyrába až 85 percent zo všetkých falšovaných produktov.

Falzifikáty hračiek, zapaľovačov i batohov

Trnavskí colníci v roku 2017 odhalili napríklad napodobeniny značkovej posteľnej bielizne za takmer pol milióna eur. Okrem iného zaistili aj 45 000 falzifikátov - hračiek, zapaľovačov, štítkov na kabelky v hodnote zhruba 700 000 eur. Nitrianski colníci zachytili v minulom roku fejky revitalizačného oleja a batohov. Ich predajom by vznikla škoda za 150 000 eur. Bratislavskí colníci zaistili zásielky z Indie, v ktorých sa nachádzali generiká liekov na zvýšenie mužskej potencie a psychiatrických porúch. Chýbalo im povolenie EÚ, na čiernom trhu by ich hodnota presiahla 147 000 eur. Takisto sa im podarilo zachytiť tisícky kusov bižutérie ako prsteňov, náušníc, príveskov, náramkov a náhrdelníkov v hodnote 700 000 eur.

Svetový deň duševného vlastníctva

"Porušovanie práv duševného vlastníctva spôsobuje značné hospodárske ujmy a rastúci počet falšovaných výrobkov predstavuje hrozbu pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov. Colné orgány EÚ preto zohrávajú dôležitú úlohu pri zabraňovaní dovozu výrobkov, ktoré porušujú práva duševných vlastníkov. Na túto tému upozorňuje aj Svetový deň duševného vlastníctva, ktorý si každoročne pripomíname 26. apríla, pretože v tento deň v roku 1970 nadobudol účinnosť Dohovor o zriadení Svetovej organizácie duševného vlastníctva," píše sa v tlačovej správe s tým, že tento týždeň sa na Slovensku konajú rôzne akcie a kampane zamerané na zvyšovanie povedomia verejnosti o význame práv duševného vlastníctva pri podpore inovácií a tvorivosti. Úrad priemyselného vlastníctva v spolupráci s finančnou správou a občianskym združením Vedecká hračka pripravil pre 250 žiakov a študentov sériu prednášok v spojení s tvorivými dielňami na tému „Tvorivosť a falšovanie“.

Viac k témam: colná správa, Finančná správa SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Colníci v minulom roku zhabali falzifikáty za niekoľko miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 26. apríl (WebNoviny.sk) - Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vymenoval vo štvrtok Daniela Zmeka za náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR s tým, že oficiálne prevezme funkciu 7. mája 2018. Zmeka navrhol vymenovať do tejto pozície minister obrany Peter Gajdoš (SNS), následne Zmekovu kandidatúru odobrila vláda SR na stredajšom zasadnutí. Zmeko doteraz pôsobil v rezorte obrany ako národný riaditeľ pre vyzbrojovanie. Vo funkcii nahradí doterajšieho náčelníka Milana Maxima, ktorému 6. mája tohto roka uplynie funkčné obdobie. Zmeko je podľa Gajdoša schopný a spôsobilý na výkon tejto úlohy, proti jeho menovaniu namietala časť politickej opozície a aj niektorí vysokopostavení predstavitelia Ozbrojených síl SR.

Kiska verí v napĺňaní cieľov

Prezident Andrej Kiska zaželal Zmekovi veľa šťastia a vyjadril tiež svoje očakávania, že nový náčelník bude pokračovať v dobrých projektoch a nesklame dôveru verejnosti. Ozbrojené sily totiž v priebehu nasledujúch 12 rokov dostanú podľa Dlhodobého plánu rozvoja takmer 30 miliárd eur, z čoho pôjde časť na modernizáciu. "Verím, že pán Zmeko bude pokračovať v napĺňaní cieľov, ktoré od nás očakávajú naši spojenci v Severoatlantickej aliancii. Slovenská republika nesmie len tak nečinne ležať na vankúši a spoliehať sa na druhých, že nám v prípade problémov prídu na pomoc. Okrem iného čakajú armádu historické modernizačné projekty, ktoré treba dotiahnuť do úspešného konca transparentne a prehľadne. Nový náčelník bude preto aj pod mojím drobnohľadom, aby boli financie daňových poplatníkov využité na nevyhnutné účely," uviedol Kiska. Odporúčame:
Remišová vypočítala, že každý jeden občan Slovenska sa na armádne projekty poskladá 550 eurami Ozbrojené sily sa tešia spomedzi silových zložiek veľkej dôvere občanov, až takmer 70 percent obyvateľov im dôveruje. Prezident Kiska preto očakáva od Zmeka, že k tejto dôvere prispeje svojím pôsobením na poste náčelníka generálneho štábu. "Nesmieme sklamať našich občanov, stále sú totiž kladené otázky, či je modernizácia v ozbrojených silách potrebná a či je nutné na projekty míňať toľko peňazí. Pokiaľ budú financie využité na potrebné veci, budem odpovedať vždy, že áno, ale nesmieme zabúdať ani na našich vojakov, pretože aj najmodernejšiu techniku musí niekto obsluhovať," doplnil Kiska.

Zmeko ďakuje za prejavenú dôveru

Zmeko mu poďakoval za vymenovanie a uviedol, že prezidentove slová sú totožné s jeho cieľmi na najbližšie roky, keď bude náčelníkom Generálneho štábu OS SR. "Ďakujem za príležitosť a prejavenú dôveru. Chcel by som sa poďakovať všetkým, vďaka ktorým tu dnes môžem stáť, myslím ľudí, s ktorými som slúžil počas uplynulého obdobia. Som rád, že sme si s pánom prezidentom Kiskom v krátkom rozhovore pred mojím menovaním ujasnili isté veci a zhodli sa na tom, že naše priority sú úplne rovnaké. Rozhodne som rád, že preberám funkciu po pánovi generálovi Maximovi, pretože si vážim jeho prácu. Mám prehľad o viacerých procesoch v rezorte obrany, aj preto si myslím, že svoju novú funkciu môžem zastávať zodpovedne," uviedol Zmeko.

Opozícia kritizovala Zmekovu nomináciu

Súčasný náčelník Milan Maxim končí v ozbrojených silách po 43 odslúžených rokoch. Ako uviedol po oficiálnom menovaní svojho nástupcu, vie, aká práca Zmeka čaká a v niektorých momentoch mu nezávidí, chce však byť nápomocný ako bude môcť. "Bol som vojakom celý svoj život a aj naďalej sa tak budem cítiť. Pán Zmeko bude musieť dokončiť, alebo respektíve pokračovať aj v mojej práci, tak dúfam, že sa mu bude dariť. Má moju plnú podporu a dôveru," povedal Maxim. Odporúčame:
Minister obrany sa ohradzuje voči tvrdeniam generálporučíka Macka Zmekovu nomináciu kritizovala politická opozícia aj časť vysokopostavených predstaviteľov ozbrojených síl. Samotný Zmeko na otázku, či vie o tom, že z armády by mali odchádzať ďalší ľudia, reagoval s prekvapením. "Nemám takéto informácie. Ak niekto bude chcieť odísť, som ochotný s každým predebatovať jeho osobné dôvody na takýto odchod. Nemyslím si však, že by tieto veci súviseli priamo s mojou osobou," uzavrel Zmeko. Prezident Andrej Kiska tiež odobril povýšenie profesionálnych vojakov - plukovníka Juraja Štefanku do vojenskej hodnosti brigádneho generála, brigádnych generálov Josefa Pokorného a Vladimíra Šimka do vojenskej hodnosti generálmajora a generálporučíka Jána Balciara do hodnosti generála.

Viac k témam: Andrej Kiska, Daniel Zmeko, Milan Maxim, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš
Zdroj: Webnoviny.sk - Zmeko, ktorého nomináciu kritizovala opozícia, sa stal náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 26. apríla (WebNoviny.sk) - Euro vo štvrtok voči doláru oslabovalo. Európska centrálna banka na svojom štvrtkovom zasadaní ponechala úrokové sadzby a stimulačné opatrenia na nezmenenej úrovni. Odporúčame:
Ľahká americká ropa si pripísala 0,5 percenta, zdražela aj ropa Brent Nálada nemeckých spotrebiteľov sa však podľa prieskumu agentúry GfK zhoršila, keďže na ňu začínajú negatívne pôsobiť obavy z možnej obchodnej vojny s USA ale aj geopolitické problémy, ako napríklad konfrontácia Západu s Ruskom v sýrskom konflikte. Spoločná európska mena oproti doláru klesla na 1,2173 USD/EUR z hodnoty 1,2175 USD/EUR. Dolár si však pohoršil voči japonskému jenu, a to na 109,16 JPY/USD z úrovne 109,34 JPY/USD.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Euro voči doláru opäť kleslo, nálada nemeckých spotrebiteľov sa zhoršila © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) - Nemecká letecká spoločnosť Eurowings, člen skupiny Lufthansa, bude prevádzkovať svoju prvú pravidelnú linku na Slovensku z Košíc na tretie najväčšie nemecké letisko Düsseldorf.

Výsledok súťaže

Prvý let je naplánovaný na 28. októbra tohto roka, letecké spojenie bude prevádzkované štyrikrát týždenne, v pondelok, stredu, piatok a nedeľu, lietadlom typu Q400. Ako vo štvrtok informovalo košické letisko, zavedenie linky Eurowings do Düsseldorfu nadväzuje na výsledky súťaže, v ktorej Košice získali najviac hlasov spomedzi šiestich nominovaných destinácií. "Spojenie Košíc s Düsseldorfom, ktoré spustíme v októbri, bude prevádzkované štyrikrát týždenne. Košice sa tak stávajú jednou z našich 210 destinácií. Plánujeme v Košiciach rásť a pomôcť k rozvoju regiónu zvýšeným počtom turistov," povedal na tlačovej besede v Košiciach manažér rozvoja leteckej siete Eurowings Ivan Oreč.

Nové príležitosti

Letisko Košice očakáva, že nová linka prinesie veľa príležitostí pre obchodných cestujúcich i turistov. "Príchodom spoločnosti Eurowings získavajú Košice piateho sieťového dopravcu s bohatou ponukou letov do destinácií v Európe či Severnej Amerike, čím ako letisko Košice potvrdzujeme vedúcu pozíciu z pohľadu leteckej dostupnosti medzi letiskami na Slovensku i v rámci našej spádovej oblasti," uviedol zástupca výkonného riaditeľa a člen predstavenstva Letiska Košice Tomáš Jančuš. Odporúčame:
Do Piešťan chcú prepravovať turistov, o letisko majú záujem aj Spojené arabské emiráty Zároveň poďakoval všetkým partnerom a fanúšikom za ich podporu, bez ktorej by sa toto letecké spojenie nemohlo stať skutočnosťou tak rýchlo. Námestník primátora Košíc Martin Petruško označil priame letecké spojenie s Nemeckom a dlhodobo požadovaným Düsseldorfom prostredníctvom spoločnosti Eurowings za veľký úspech pre Košice.

Šanca pritiahnuť investorov

"Nemecko je najdôležitejším obchodným partnerom Slovenskej republiky a som presvedčený o tom, že nemeckým spoločnostiam etablovaným v Košiciach táto linka pomôže v ich raste. Zároveň vďaka tejto linke máme opäť vyššiu šancu získať do Košíc aj ďalších zahraničných investorov, na získaní ktorých aktívne a dlhodobo pracujeme," uviedol Petruško. Získanie nového pravidelného leteckého spojenia pre metropolu východného Slovenska ocenil aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. "Nepochybne to pomôže rozvoju nášho regiónu, pretože nemeckí turisti budú môcť cestovať do nášho kraja za pamiatkami UNESCO a rovnako je toto letecké spojenie dôležité pre vysoký dopyt nemeckých investorov, ktorí podnikajú alebo chcú podnikať v našom kraji," očakáva Trnka.

Viac k témam: Dusseldorf, Eurowings, Košice, Letisko Košice, Lufthansa, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Spoločnosť Eurowings prepojí Košice s Düsseldorfom, leteckú linku si mesto vysúťažilo © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/SEREĎ 26. apríla (WebNoviny.sk) - Šok zažili v utorok vodiči na rýchlostnej ceste R1 pri Seredi, proti nim sa rútil strieborný VW Golf. Dve vozidlá sa následne zrazili a jedno poškodil šofér v protismere. Bol ním 83-ročný muž zo Šale. Policajtov na nebezpečnú situáciu upozornil na tiesňovej linke jeden z vodičov. Odporúčame:
Foto: Polícia žiada o pomoc pri vyšetrení tragickej zrážky autobusu s kamiónom na R1 pri Badíne Ako agentúru SITA informovala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová, v dôsledku tejto situácie vodič na aute Citroëne Berlingo v snahe zabrániť čelnej zrážke strhol riadenie a narazil do Fabie. Dôchodca cestou ešte šuchol protiidúci Mercedes. Rýchlostnú cestu opustil na najbližšom výjazde. Ku všetkému sa priznal a prípad sa bude riešiť v správnom konaní.

Viac k témam: krimi, nehoda, rýchlostná cesta R1
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Dôchodca sa na R1 rútil v protismere, šuchol Mercedes a zrazili sa aj Citroën s Fabiou © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1271

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner