03. jún 2023
Facebook

3.6.2023 (SITA.sk) - Vykoľajenie dvoch osobných vlakov v Indii si vyžiadalo najmenej 50 mŕtvych a stovky zranených. Ďalšie stovky uviazli vo vnútri viac ako desiatky poškodených vozňov, uviedli tamojší predstavitelia. Na miesto nešťastia v štáte Urísa prišlo takmer 500 policajtov a záchranárov so 75 sanitkami a autobusmi. Príčinu nehody vyšetrujú.

Zachraňujú ďalších ľudí

Po nehode, ktorá sa stala takmer 1 600 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Naí Dillí, je zranených zhruba 400 ľudí, ktorých hospitalizovali. Záchranné tímy sa pokúšajú zachrániť ďalších pravdepodobne 200 ľudí, ktorí uviazli vo vykoľajených vozňoch, povedal správca okresu Balasore, ktorý potvrdil aj úmrtia. Tlačová agentúra Press Trust of India uviedla, že vykoľajený Coromandel Express cestoval z mesta Háura v štáte Západné Bengálsko do Čennai v Tamilnádu.

Stovky nehôd ročne

Hovorca ministerstva železníc uviedol, že sa vykoľajilo 10 až 12 vozňov a ich utrhnuté časti spadli na blízku koľaj. Následne ich zasiahol ďalší osobný vlak prichádzajúci z opačného smeru. Aj jemu sa vykoľajili zhruba tri vozne. Napriek snahám vlády zlepšiť bezpečnosť železníc sa na indických železniciach každý rok stane niekoľko stoviek nehôd. Väčšinu nehôd vlakov má na svedomí ľudská chyba alebo zastarané signalizačné zariadenia.


Viac k témam: Vykoľajenie vlaku
Zdroj: SITA.sk - Pri železničnom nešťastí v Indii zomrelo najmenej päťdesiat ľudí a stovky sa zranili, vykoľajili sa dva vlaky © SITA Všetky práva vyhradené.

3.6.2023 (SITA.sk) - Väznený líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj zverejnil úryvky jeho korešpondencie so správcami väznice, v ktorých ukazuje jeho sarkastické požiadavky ako fľašu pálenky, balalajku či kenguru. Všetky jeho požiadavky zamietli. Reakcie vedenia väznice, ktoré na účte Navaľného na sociálnej sieti podľa všetkého zverejnil jeho tím, ukázal po tom, čo strávil takmer 180 dní na samotke vo väzenskej kolónii východne od Moskvy.

Zviera by väzni mohli mať

„Keď sedíte v trestnej cele a máte málo zábavy, môžete sa zabaviť korešpondenciou s vedením,“ napísal Navaľnyj k úryvkom. Medzi jeho zamietnutými žiadosťami sú megafón pre väzňa v neďalekej cele, „aby mohol kričať ešte hlasnejšie“ a aby ďalší väzeň, „ktorý zabil muža holými rukami“ dostal najvyšší stupeň v karate. Tiež žiadal o pálenku, tabak na cigarety a balalajku. Nedovolili mu ani chovať kenguru v cele, nad čím obzvlášť predstieral rozhorčenie. „Budem naďalej bojovať za svoje neodňateľné právo vlastniť klokana,“ napísal Navaľnyj sarkasticky vo svojom príspevku na sociálnej sieti. Podľa jeho slov môžu mať väzni zvieratko vo väzení, ak im to vedenie dovolí.

Odhaľoval oficiálnu korupciu

Navaľnyj, ktorý v nedeľu oslávi 47. narodeniny, si odpykáva deväťročný trest odňatia slobody po tom, čo ho odsúdili za podvod a pohŕdanie súdom. Obvinenia sú podľa neho vymyslené za jeho snahu odhaľovať oficiálnu korupciu a organizovať protikremeľské protesty. Zatkli ho v januári 2021 pre porušenie podmienky po návrate do Moskvy z Nemecka, kde sa zotavoval po otrave nervovoparalytickou látkou. Z toho viní Kremeľ.

Extrémizmus a terorizmus

Navaľného 6. júna čaká ďalšie pojednávanie pre proces na základe obvinenia z extrémizmu. To by ho mohlo udržať vo väzení na 30 rokov. Vyšetrovateľ mu tiež podľa jeho slov povedal, že bude čeliť aj samostatnému vojenskému súdnemu procesu pre obvinenia z terorizmu, za ktoré môže dostať doživotný trest.

Viac k témam: Ruská opozícia
Zdroj: SITA.sk - Navaľnyj trávil čas na samotke písaním sarkastických požiadaviek vedeniu väznice, zamietli mu balalajku aj kenguru © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2023 (SITA.sk) - Prímerie vo vojne na Ukrajine podľa amerického ministra zahraničia nemožno vyhlásiť, pokiaľ to nebude súčasťou „spravodlivej a trvalej“ mierovej dohody, ktorá zahŕňa aj stiahnutie ruskej armády. Antony Blinken v piatok počas návštevy Fínska povedal, že „prímerie, ktoré jednoducho zmrazí súčasné línie“ a umožní ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi „upevniť kontrolu nad územím, ktoré obsadil, odpočívať, vyzbrojiť sa a znova zaútočiť - to nie je spravodlivý a trvalý mier“.

Rusko sa musí zodpovedať

Rusko tiež podľa neho musí zaplatiť podiel rekonštrukcie Ukrajiny a zodpovedať sa za plnohodnotnú inváziu, ktorú voči svoju susedovi spustilo vlani vo februári.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ak by sa Rusku umožnilo ponechať si pätinu ukrajinského okupovaného územia, vyslalo by to nesprávnu správu Moskve a „ďalším prípadným agresorom po celom svete“, vyhlásil tiež Blinken. Šéf americkej diplomacie povedal, že Washington je pripravený podporiť mierové úsilie iných krajín, vrátane tých z Číny a Brazílie. Každá mierová dohoda však musí podporovať princípy suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti.

Čína chce byť sprostredkovateľ

Čína, ktorá tvrdí, že je neutrálna a chce slúžiť ako sprostredkovateľ, ale politicky podporuje Moskvu, v piatok vyzvala krajiny, aby prestali posielať zbrane na Ukrajinu. Spojené štáty sú popredným západným spojencom a dodávateľom zbraní pre Ukrajinu, aby sa mohla brániť proti ruskej invázii.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Prímerie na Ukrajine nebude bez stiahnutia ruskej armády, vraví Blinken. Zmrazenie súčasných línií nezabezpečí mier © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2023 (SITA.sk) - Súčasťou koalície, ktorej cieľom je poskytnúť Ukrajine bojové lietadlá, je teraz osem európskych krajín a USA a ďalšie štáty sa k nej pravdepodobne pripoja. Povedal to v piatok zástupca šéfa úradu ukrajinského prezidenta Ihor Žovkva.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Okrem USA sú podľa neho členmi koalície Veľká Británia, Holandsko, Poľsko, Dánsko, Švédsko, Belgicko, Portugalsko a Francúzsko. Informuje o tom web Kyiv Independent. Koalícia týchto štátov podľa Žovkvu podniká reálne kroky, aby zrýchlila výcvik ukrajinských pilotov a technikov na obsluhu strojov F-16 a ďalších bojových lietadiel štvrtej generácie.

Viac k témam: Bojové lietadlá, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Stíhačky F-16 chce pre Ukrajinu zadovážiť deväť krajín a ďalšie sa možno pripoja, zaznelo z oficiálneho miesta © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2023 (SITA.sk) - Najnovšie útoky ruských protikremeľských organizácií v ruských regiónoch pri hraniciach s Ukrajinou podľa britského rezortu obrany vytvorili pre Moskvu dilemu, či má posilniť obranu svojich hraníc alebo pozície na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ministerstvo obrany Veľkej Británie sa v správe o vývoji vojny na Ukrajine takto vyjadrilo po informáciách, že ruské protikremeľské milície, ktoré sú na strane Ukrajiny, vo štvrtok opäť bojovali v ruskej Belgorodskej oblasti. Rusko na svojom území sústredilo veľkú palebnú silu vrátane útočných vrtuľníkov a termobarického raketometu TOS-1A. Informuje o tom web Kyiv Independent. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk - Rusko čelí dileme, či má posilniť obranu hraníc alebo pozície na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2023 (SITA.sk) - Bývalý americký prezident Donald Trump sa prirovnal k Mone Lise a svojich podporovateľov k ľuďom, ktorí sa na svetoznáme dielo chodia opakovane pozerať. Informujú o tom spravodajský portál Politico a denník Daily Mirror. Trump svoje nečakané prirovnanie povedal počas rozhovoru s waleským vysielateľom S4C, keď hovoril o tom, ako stále dokáže prilákať davy. „Máte ľudí, ktorí chcú vidieť Monu Lisu, milujú Monu Lisu a uvidia ju stovky a stovky ráz a každým razom je to lepšie,“ vyjadril sa bývalý šéf Bieleho domu. „Je to celkom zaujímavé a v podstate je to tých istých 20 tém, o ktorých hovoríte. Hovoríte o hranici, hovoríte o armáde, hovoríte o nízkych daniach. Oni to jednoducho chcú počuť, znova a znova,“ skonštatoval.

Republikán Trump v novembri oznámil svoju kandidatúru v amerických prezidentských voľbách v roku 2024 a v súčasnosti už sa venuje kampani. Jeho hlavným rivalom v boji o stranícku nomináciu je floridský guvernér Ron DeSantis. Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky Trump pred DeSantisom vedie, pričom je prvou voľbou viac ako 50 % republikánskych voličov v primárkach. Pred guvernérom vedie o 30 bodov.


Viac k témam: americké prezidentské voľby, Americký exprezident, Mona Lisa
Zdroj: SITA.sk - Trump sa prirovnal k Mone Lise, jeho podporovatelia ho vraj rovnako obdivujú © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová vetovaním zákona o zavedení tretej hodiny telesnej výchovy na základných školách bráni rozvoju zdravého životného štýlu detí. Uviedli to v piatok v tlačovej správe predstavitelia hnutia OĽaNO a priatelia. Zároveň zdôraznili, že návrh podporili osobnosti zo športového života, zástupcovia telocvikárov a odbornej obce.

Veto chcú prelomiť

Poslanec Karol Kučera v tejto súvislosti povedal, že pre 30 percent detí na Slovensku je telesná a športová výchova častokrát jediný pohybom. „Téme prinavrátenia tretej hodiny telesnej a športovej výchovy sa venujem a aktívne ju komunikujem už tri roky. Preto odsúvanie tejto témy o ďalšie dva roky, ktoré žiada pani prezidentka, prirovnávam k nekonečnému stavaniu diaľnice z Bratislavy do Košíc," skonštatoval. Podľa ďalšieho poslanca Michala Šípoša prezidentka v tejto súvislosti uprednostnila stranu SaS, ktorá od prvého momentu bojovala proti predmetnej iniciatíve. „Urobíme všetko pre to, aby pani prezidentka nebránila deťom zdravšie a aktívnejšie žiť, a jej veto prelomíme,” doplnil Šípoš.

Hrozí viacero problémov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorou sa má od 1. septembra tohto roka zaviesť na školách tretia hodina telesnej výchovy. Prezidentka navrhuje posunúť účinnosť schváleného zákona na 1. september 2025 bez ohľadu na typ základnej školy a bez ohľadu na to, či škola disponuje telocvičňou. Hlava štátu upozorňuje na viacero problémov, ktoré by na základe prijatého zákona školám vznikli. Problematika úpravy počtu hodín telesnej a športovej výchovy má byť podľa nej predovšetkým odbornou a nie politickou otázkou, aby bolo možné posúdiť a zohľadniť personálne, priestorové a materiálno-technické zabezpečenie škôl.

Viac k témam: Školský zákon, Telesná výchova
Zdroj: SITA.sk - OĽaNO kritizuje Čaputovú za nepodpísanie tretej hodiny telocviku, vraj tým bráni zdravému životnému štýlu detí © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2023 (SITA.sk) - Jedna žena zomrela a tri deti utrpeli zranenia, keď autom narazili na mínu v Charkivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Uviedol to v piatok gubernátor oblasti Oleh Synjehubov. Podľa jeho slov žena a tri deti cestovali autom medzi dedinami Morozova Dolyna a Lemiščyne, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hraníc s Ruskom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tridsaťsedemročná žena zomrela na mieste. Dve dievčatá vo veku 12 a 15 rokov a dvanásťročného chlapca hospitalizovali so zraneniami a „lekári bojujú o ich život," povedal Synjehubov. Informuje o tom web Kyiv Independent. „Chcem opäť zdôrazniť, že riziko, ktoré predstavujú míny v Charkivskej oblasti, je veľmi vysoké," dodal gubernátor. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Na Ukrajine zabíjajú civilistov aj míny, po náraze autom na jednu z nich zahynula žena a tri deti bojujú o život © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2023 (SITA.sk) - Predseda parlamentu Boris Kollár potvrdil, že nadchádzajúce parlamentné voľby vyhlási v piatok 9. júna. Ako uviedol na piatkovom brífingu, chcel dať politickým stranám čas na prípadné spájanie. „Som chcel byť férový a dať každému možnosť rokovať a dohodnúť sa," skonštatoval Kollár. Doplnil, že účelom bolo, aby neprepadli hlasy žiadnemu politickému spektru.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda parlamentu
Zdroj: SITA.sk - Kollár vyhlási parlamentné voľby už o týždeň, stranám chcel dať čas na spájanie © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 2. júna, 14:29
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová vyzvala premiéra Ľudovíta Ódora na výmenu šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Strana o tom informovala v tlačovej správe.

Pokračovanie boja za očistu štátu

Na stretnutí so šéfom vládneho kabinetu označila pokračovanie boja za očistu krajiny za prioritu. Podľa Remišovej je potrebné eliminovať negatívne zásahy tajnej služby do práce polície, pričom poukázala na to, že tajná služba má bojovať proti organizovanému zločinu a trestnej činnosti, nie však živiť rozkladné procesy v bezpečnostných zložkách. Argumentovala „únikom" tajnej správy, ktorú čítali poslanci v Národnej rade SR. „Strana Za ľudí na to vyzývala už v roku 2021 premiéra Eduarda Hegera, ktorý to však nezrealizoval, za čo ho kritizovali médiá aj protikorupčné organizácie," uviedla strana. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na margo požiadavky Remišovej skonštatoval, že väčší vtip nepočul. „Veronika Remišová je taká vtipná. To je strana bez ľudí a s jedným hlasom," povedal s tým, že sa čuduje, ža sa s Remišovou vôbec niekto baví. „Pani Veronika Remišová mala žiadať odvolanie šéfa SIS, keď ešte mala aspoň dvoch poslancov," dodal Kollár.

Prestavila aj ďalšie priority strany

Na rokovaní s predsedom úradníckej vlády Ódorom Remišová uviedla ako prioritu strany aj pokračovanie v pomoci proti inflačnej a energetickej kríze. Bývalá vláda podľa nej zaistila stabilné ceny elektriny až do roku 2027, no pre Ódorov kabinet bude podľa nej výzvou cena plynu na ďalší rok. „Strana Za ľudí takisto považuje za prioritu, aby vláda riešila situáciu s nemocnicou v Martine financovanou z Plánu obnovy, pretože nedávny kolaps verejného obstarávania vážne ohrozuje tento projekt a treba zabezpečiť jeho pokračovanie. Premiéra zároveň vyzvala, aby sa z Plánu obnovy financovali ďalšie štátne nemocnice ako Prešov alebo Banská Bystrica a nielen súkromné nemocnice, ako je tomu vo veľkej miere doteraz," uvádza sa v tlačovej správe.

Viac k témam: Predseda strany Za ľudí, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk - Remišová vyzvala Ódora na výmenu šéfa SIS. Väčší vtip som ešte nepočul, reaguje Kollár © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 7565

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner