17. november 2018
Facebook

LA PAZ 17. novembra (WebNoviny.sk) - Archeológovia našli v bolívijskom lome hrobky s pozostatkami spred viac ako 500 rokov, vďaka ktorým môžu lepšie porozumieť interakciám rôznych populácií s rozširujúcou sa Inkskou ríšou.

Dobrý stav nádob

Pozostatky viac ako 100 príslušníkov domorodej civilizácie objavili asi 20 kilometrov od La Paz. Pochovaní boli s viac ako 30 nádobami, ktoré Inkovia používali pri pohrebných rituáloch. Informoval o tom jeden z archeológov, ktorí sa podieľali na výskume. "Nádoby sú celé a sú inkské," skonštatoval Jedu Sagarnaga z Universidad Mayor de San Andres v La Paz, ktorý viedol výskum. Na nálezisku neďaleko mesta Viacha našli aj predĺžené lebky. Pohrebisko vyhĺbené do vápenca zrejme patrilo národu Pacajes, ktorého mestá Inkovia dobyli ku koncu 15. storočia.

Stovka predmetov

Archeológovia okrem kostrových pozostatkov našli aj viac ako 150 dekoratívnych bronzových predmetov, vrátane náhrdelníkov, náramkov, ženských ozdôb do vlasov, brošní a dvoch čeleniek. Hrobky sú podľa odborníkov zvláštne aj v tom, že v nich našli mužov a ženy z rôznych spoločenských vrstiev. Pozostatky odviezli do archeologického centra a po preskúmaní ich vrátia do múzea v meste Viacha.

Viac k témam: archeológovia, Inkská ríša
Zdroj: Webnoviny.sk - V Bolívii objavili 500-ročné hrobky, archeológovia môžu porozumieť Inkskej ríši © SITA Všetky práva vyhradené.

BUENOS AIRES 17. novembra (WebNoviny.sk) - Argentínska vláda nemá technológie potrebné na to, aby z dna Atlantiku vyzdvihla ponorku ARA San Juan, ktorú našli rok po tom, ako zmizla aj so 44 členmi posádky na palube.

Dva dni po výročí

V sobotu sa tak na tlačovej konferencii vyjadril minister obrany Oscar Aguad. Úrady sa podľa jeho slov musia rozhodnúť, aké budú ich ďalšie kroky. Plavidlo objavili v hĺbke 800 metrov pri pobreží polostrova Valdés v Patagónii. Argentínske námorníctvo v sobotu ráno oznámilo, že o "pozitívnu identifikáciu" ARA San Juan sa postarala diaľkovo ovládaná ponorka americkej spoločnosti Ocean Infinity, ktorú najali na najnovšie pátranie po stratenom plavidle. Oznámili to len dva dni po tom, ako sa rodiny nezvestných námorníkov stretli na spomienkovom podujatí pri príležitosti prvého výročia zmiznutia ponorky. Tá sa stratila 15. novembra 2017.

Skrat v batériách

V čase, keď námorníctvo stratilo kontakt s ponorkou, smerovala z námornej základne Ushuaia na úplnom juhu krajiny na základňu Mar del Plata. Tam ju povolali po tom, ako jej posádka nahlásila skrat v batériách. Kontakt s ňou stratili v stredu 15. novembra ráno, keď sa nachádzala asi 400 kilometrov od pobrežia. O niekoľko hodín neskôr zaznamenali v tej oblasti hydroakustickú anomáliu, ktorú mohla spôsobiť implózia ponorky.

Viac k témam: ARA San Juan, potopená ponorka
Zdroj: Webnoviny.sk - Argentína nemá prostriedky na vyzdvihnutie potopenej ponorky ARA San Juan © SITA Všetky práva vyhradené.

Vďaka novembru 1989 sa mohlo vydať Slovensko vlastnou cestou. Uviedla to koaličná strana Smer-SD na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti, pri príležitosti 29. výročia Nežnej revolúcie. Podľa stanoviska strany, nesmieme zabudnúť na ľudí, ktorí prejavili odvahu a postavili sa za slobodu, v ktorej v súčasnosti žijeme. "Dnes si pripomíname udalosti spred 29 rokov, vďaka ktorým sa Slovensko mohlo vydať vlastnou cestou. Aj vďaka 17. novembru 1989 dnes môžeme sami a slobodne vo voľbách rozhodovať o tom, či sa chceme starať o starých ľudí, podporovať cestovanie vlakom zadarmo alebo mať deň voľna v štátny sviatok. Nesmieme zabudnúť na ľudí, ktorí mali odvahu a postavili sa za túto slobodu, v ktorej žijeme. Každému jednému z týchto ľudí patrí naša vďaka," uviedla strana. Zobraziť fotogalériu k článku:
Slováci si pripomínajú 17. novembra Deň boja za slobodu a demokraciu

Viac k témam: 17. november, Nežná revolúcia, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Koaličná strana Smer pripomenula, že vďaka novembru 1989 sa mohlo vydať Slovensko vlastnou cestou © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNovinysk) - Vládna strana Smer-SD vyzýva predstaviteľov opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS), aby sa ospravedlnili za obvinenia, že za anonymným podnetom na iniciatívu Za slušné Slovensko stoja predstavitelia Smeru.

Poslancove spravodajské hry

Vládna strana to uviedla na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook s tým, že k podaniu na iniciatívu sa prihlásil Pavol Forisch, ktorý je údajne blízkym spolupracovníkom poslanca za SaS Jozefa Rajtára. Podľa Smeru je anonymné podanie súčasťou Rajtárových spravodajských hier. "K podaniu trestného oznámenia na organizátorov protivládnych protestov sa na sociálnej sieti prihlásil Pavol Forisch, blízky spolupracovník poslanca Jozefa Rajtára. V kontexte týchto informácií považujeme toto podanie za pokračovanie spravodajských hier poslanca NR SR za SaS Jozefa Rajtára," uviedla strana Smer. "Vyzývame stranu SaS, aby sa ospravedlnila strane Smer z obvinení o zastrašovaní organizátorov a prestala so spravodajskými hrami, s ktorými začala ešte počas ministrovania Ľubomíra Galka," doplnil Smer.

Neporušovala demokratické štandardy

"Strana Smer nikdy neporušovala demokratické štandardy v politickom zápase, na rozdiel od svojich protivníkov a ani v období, keď mala v parlamente sama väčšinu, túto parlamentnú väčšinu sme nezneužívali voči svojim súperom. Máme vážne obavy o osud demokracie na Slovensku v situácii, ak by SaS sa stala vládnou stranou a obsadila silové rezorty," dopĺňa stanovisko. Anonymný podnet na iniciatívu Za slušné Slovensko bol podaný ešte v priebehu septembra tohto roka s tým, že následne si organizátorov predvolala Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Viac k témam: anonymné trestné oznámenie, Jozef Rajtár, ospravedlnenie, SaS, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Anonymné trestné oznámenie na organizátorov protestov podal človek blízky SaS, napísala strana Smer © SITA Všetky práva vyhradené.

November 1989, presahy Nežnej revolúcie na súčasnosť a piatkové protesty Za slušné Slovensko, ale aj rigorózna práca Andreja Danka či prví odsúdení ministri boli témami dnešnej relácie Sobotné dialógy na RTVS, kde vystúpili tribún Novembra a poslanec NR SR Ján Budaj a prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. „November 1989 bol pre mňa zážitkom solidarity ľudí, ktorí mali rovnakú potrebu dôstojnosti, sebaúcty, slobody. A odvtedy sa tohto ľudia nikdy nevzdali,“ povedal dnes Budaj s tým, že bol dlhé roky disidentom, väzňom. Vtedajší režim robil všetko preto, aby boli takíto ľudia osamelí, zastrašovaní a ostatní čelili propagande a zastrašovaniu.

Oslabiť odvahu ľudí

Budaj tvrdí, že ľudia v ´89 prejavili odvahu. Niektorí si vďaka viedenskej televízii pamätali zábery z Pekingu z 1989, kde tanky zabili dodnes presne nevieme koľko študentov. Paška vyhlásil, že ľudia predsa vedeli, že vtedy už skončila Brežnevova doktrína, vedeli, že ich nenapadne armáda. To podľa Budaja neplatí, ľudia o nejakej doktríne vtedy netušili, vedeli o nej funkcionári. „Režim zatýkal celý ten rok, bol som aj ja zatknutý, zbitý. Ľudia vôbec nemali pocit, že režim padá, nemali nádej, že doktrína padá. To je fikcia, ktorú šíria tí, ktorí chcú bagatelizovať odvahu ľudí,“ povedal Budaj Paškovi a pripomenul, že niekoľko dní počas revolúcie boli pod dostrelom ostreľovačov. Paška pripomenul režim v Rumunsku, kde diktátor Nicolae Ceausescu zaútočil na svojich občanov. „To máme byť vďační, že na nás nezaútočili? Ceausescu bol praví diktátor, toto boli zbabelci, obracači kabátov,“ povedal Budaj ma margo vtedajšieho politického vedenia.

Nepoďakovali polícii

Pokiaľ ide o presah na súčasné protesty, Pašku vyrušuje, že sa na pódiách len prezentuje nespokojnosť. „Zabúdame na pozitíva. Včera útočili na koalíciu a spomínali na zabitie Martiny a Janka. Ale nikto sa nepoďakoval polícii, že našla vykonávateľov. Sedia vo väzbe, boli označené konkrétne osoby, aspoň taká minimálna vďaka. Očakával by som, že ak sa dobre niečo podarí, tak tá vďaka by sa patrila,“ povedal Paška a pýtal sa, že kde je práca a odhalenia novinárov. Budaj mu pripomenul, že novinári pravidelne odhaľujú kauzy, ktoré nie sú pre koalíciu príjemné a dodal, že čo viac môžu urobiť, veď nemôžu nahradiť orgány činné v trestnom konaní. Zároveň verí, že ak sa policajtom rozviažu ruky, skončia za mrežami aj niektorí poslanci NR SR.

Arogancia moci

„Niekomu sa celé roky nedalo doručiť ani predvolanie na výsluch. Fico tak dával najavo, že je nedotknuteľný, ukazoval aroganciu moci a nechce s tým prestať. Pomáha tým extrémistom, ktorí hovoria, že tu pomôžu len násilné činy. Verím, že demokrati dosiahnu zvrat, aby verejnosť videla, že demokracia vie zaberať,“ dodal Budaj. Hostia sa v relácii venovali aj napríklad nedávnemu výroku poslanca NR SR a expremiéra Roberta Fica, ktorý zaželal novinárom, nech ich „dobre trafí“. Urobil tak len deväť mesiacov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Podľa Pašku sa každému diskutujúcemu môže stať, že pod časovým tlakom, stresom, povie rôzne myšlienky. Na upozornenie moderátorky, že to bolo video, ktoré sám zverejnil, Paška povedal, že sa v tom prípade treba pýtať priamo Fica. Podľa Budaja sú Ficove slová cynizmus. „Asi stráca nad sebou kontrolu alebo má taký pocit moci, že toto je pravá chvíľa napľuť verejnosti do očí. Prilievania zla už stačilo,“ povedal s tým, že to je to, čo ženie ľudí k protestom.

Zodpovedné prešetrenie

Pokiaľ ide o rigoróznu prácu šéfa SNS Andreja Danka, podľa Pašku sa ho v strane na to pýtali, Danko povedal, že si za prácou stojí a postupoval tak, ako boli vtedy nastavené pravidlá a je presvedčený, že si svoj titul obhájil v súlade so zákonom. „Nechal ju na posúdenie kompetentnej inštitúcií. Očakávame, že sa bude postupovať zodpovedne. Ak vzniknú pochybnosti, môže rozhodovať súd,“ povedal s tým, že najprv sa má vyjadriť komisia, nie odborníci a analytici. Hostia sa venovali aj potrestaným politikom. Budaj pripomenul, že prví právoplatne odsúdení ministri boli práve ministri za SNS, Paška Budajovi, ktorý je predseda strany Zmena zdola a do parlamentu sa dostal na kandidátke OĽaNO, vyčítal kauzy a poradcov SDKÚ-DS.

Viac k témam: 17. november, Jaroslav Paška, Nežná revolúcia, Peter Budaj, podpredseda SNS, SNS Slovenská národná strana, Zmena zdola
Zdroj: Webnoviny.sk - Jaroslavovi Paškovi z SNS prekáža, že sa na pódiách len kritizuje © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska pri príležitosti 29. výročia Nežnej revolúcie z novembra 1989 pripomenul, že iba vďaka tejto udalosti môžeme všetky výzvy zvládnuť. Podľa jeho slov sú skutočnými nositeľmi moci občania krajiny a november 1989 je dôkazom, že ani štyri desaťročia útlaku komunistického režimu nedokázali vymazať zo spoločnosti túžbu po slobode.

Skutočný nositeľ moci

”Pred 29 rokmi sme si vybojovali slobodu, demokraciu a ešte čosi veľmi dôležité. Vlastnú dôstojnosť. Na námestiach sme ukázali, kto je skutočným nositeľom moci v spoločnosti. Nie štát, nie vláda, nie komunistická strana a jej funkcionári, ale ľudia, ktorí tu žijú. Sedemnásteho novembra 1989 sme na námestiach poslali do histórie neľudský režim, ktorý mnohým ublížil, mnohým zničil či dokonca zobral život," uviedol Kiska. Prezident pripomenul aj piatkové zhromaždenia po celom Slovensku, ktoré podľa jeho slov pripomenuli rešpekt k slobode prejavu, či právo vyjadrovať svoje osobné postoje a názory.

Najdôležitejší deň v našich dejinách

"V piatok boli vo viacerých mestách na celom Slovensku ľudia všetkých generácií opäť na námestiach. Nahlas a veľmi jasne ukázali všetkým tým, ktorí 17. november 1989 nepochopili alebo si ho nevšimli, kto je v slobodnej a demokratickej spoločnosti pánom. Opäť pripomenuli, že rešpekt k slobode prejavu, právu protestovať, vyjadrovať názor na smerovanie našej krajiny má patriť k základnej výbave každého jedného politika, ústavného činiteľa, predstaviteľa verejnej moci. A že po 29 rokoch od pádu komunistického režimu je už najvyšší čas, aby to došlo úplne všetkým. Som presvedčený, že bez ohľadu na mnohé problémy, ktorým na Slovensku čelíme, je 17. november dôvodom na radosť a oslavu. Práve vďaka novembru 1989 môžeme všetky výzvy zvládnuť a som presvedčený, že ich zvládneme. Pretože sme slobodní. 17. november je najdôležitejším dňom našich moderných dejín. A asi aj najkrajším “civilným” sviatkom v našom kalendári. Je to deň, keď oslavujeme mladosť, odvahu, slobodu a hodnoty, na ktorých stojí moderné Slovensko. Hodnoty, vďaka ktorým sa zo skupiny ľudí stáva spoločenstvo, z krajiny sa stáva slobodný a demokratický štát," doplnil prezident. Pred 29. rokmi 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti účastníkom na Národnej triede v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie. Do štrajku po vysokých školách v Československu vstúpili herci divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR.

Novembrové zmeny

Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN), 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk na podporu demokratických požiadaviek. Federálne zhromaždenie 29. novembra zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla. V decembri prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom, v ten istý deň prezident odstúpil. 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel. Zobraziť fotogalériu k článku:
Slováci si pripomínajú 17. novembra Deň boja za slobodu a demokraciu

Viac k témam: 17. november, Andre Kiska, Nežná revolúcia, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Andrej Kiska pripomenul, že vďaka novembru 1989 môžeme všetky výzvy zvládnuť © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) - Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) si dnes na cintoríne vo Vrakuni pripomenul odkaz Dňa boja za slobodu a demokraciu. Pri tejto príležitosti si zároveň uctil všetkých popravených a umučených politických väzňov komunizmu. Podľa Gajdoša je potrebné nezabudnúť na odkaz Nežnej revolúcie a novembra 1989.

Symbol sily a odhodlania

"Sedemnásty november je pre mňa symbolom sily a odhodlania ľudí, ktorí sa nebáli postaviť a bojovať za ideály lepších zajtrajškov. Je to deň, kedy sme si vybojovali slobodu. Nedovoľme, aby jeho odkaz vybledol," povedal Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že sloboda a demokracia sú aj o zodpovednosti. „Je preto smutné vidieť napríklad neustály pokles záujmu o demokratické voľby ako o možnosť ovplyvniť smerovanie nášho štátu. "S úctou ku všetkým, ktorým bolo v boji za tieto princípy odňaté to najzákladnejšie právo – právo na život, si naozaj vážme, že dnes žijeme v slobodnej krajine. Pretože aj nasadenie našich vojakov do zahraničných misií a operácií dokazuje, že tieto hodnoty nie sú nikde na svete garantovanou samozrejmosťou," doplnil Gajdoš.

Stotisícové manifestácie

Pred 29. rokmi 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti účastníkom na Národnej triede v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie. Do štrajku po vysokých školách v Československu vstúpili herci divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN), 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk na podporu demokratických požiadaviek. Federálne zhromaždenie 29. novembra zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla. V decembri prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom, v ten istý deň prezident odstúpil. 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.

Viac k témam: 17. november, minister obrany, Nežná revolúcia, Peter Gajdoš
Zdroj: Webnoviny.sk - Nedovoľme, aby odkaz 17. novembra vybledol, povedal minister obrany Peter Gajdoš © SITA Všetky práva vyhradené.

PRAHA 17. novembra (WebNoviny.sk) - Tisícky Čechov využili dnešné výročie Nežnej revolúcie z roku 1989 na protest proti premiérovi Andrejovi Babišovi. Demonštranti sa stretli v sobotu popoludní pred Pražským hradom a vydali sa na pochod na Staromestské námestie. Žiadajú pritom rezignácie Babiša i jeho obhajcu, prezidenta Miloša Zemana.

Obviňuje otca z klamstva

Demonštrantov do ulíc vytiahol najnovší dramatický vývoj v kauze Čapí hnízdo, predovšetkým slovná prestrelka medzi Babišom a jeho synom, ktorý premiéra obviňuje z klamstva. Spravodajský server Seznam Zprávy zverejnil text e-mailu, ktorý novinárom poslal Babišov syn a v ktorom okrem iného žiada o nadviazanie kontaktu s českou políciou a píše, že jeho otec klame. Andrej Babiš mladší žije so svojou matkou vo Švajčiarsku a je súčasťou kauzy Čapí hnízdo, v ktorej mal jeho otec zneužiť dotácie na stavbu svojho rodinného sídla.
Premiér Babiš tvrdí, že dotácie nepoberal on ani jeho firma Agrofert, ale jeho deti vrátane Andreja Babiša mladšieho. Ten však tvrdí, že v septembri minulého roka, práve keď polícia prešla do hlavnej fázy vyšetrovania tohto údajného dotačného podvodu, ho dal jeho otec uniesť na Krym, aby nemohol vypovedať.

Odchod Babiša chcú viacerí

Premiér Babiš na obvinenia zo strany svojho syna reagoval s tým, že jeho syn je schizofrenik a nedá sa mu veriť. K rezignácii do vyšetrenia kauzy päťdesiatmiliónovej dotácie pre farmu Čapí hnízdo vyzval Babiša Senát aj opozícia v Snemovni, ktorá vyvolala hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. To sa bude konať budúci piatok. Že by mal Babiš odstúpiť z funkcie premiéra do vyšetrenia prípadu, si myslí aj väčšina respondentov v prieskume agentúry Median.

Viac k témam: 17. november, Andrej Babiš, Andrej Babiš mladší, demonštrácie, kauza Čapí hnízdo, Nežná revolúcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Česi pokračujú v protestoch proti Babišovi a vyzývajú ho na rezignáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. novembra (WebNoviny.sk) - Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, novovzniknuté strany Progresívne Slovensko a Spolu - Občianska demokracia by voliči poslali do parlamentu. Progresívne Slovensko by volilo 5,3 percenta opýtaných v Národnej rade SR by mali osem kresiel a strana Spolu – Občianska demokracia by získala podporu päť percent a rovnako osem mandátov.

Strana Mariána Kotlebu v prvej trojke

Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý uskutočnila od 7. do 14. novembra formou osobného dopytovania na vzorke 1 012 respondentov. Podľa prieskumu by už tradične voľby vyhrala strana Smer-SD s podporou 20,9 percenta a 34 mandátmi. Druhá by skončila strana Sloboda a Solidarita so ziskom 12 percent (20 mandátov) a tretia strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú by volilo 9,8 percenta (16 mandátov). Respondenti odpovedali na otázku: "Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?" Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval Martin Slosiarik z agentúry FOCUS.

 Koaličnej strane klesajú preferencie

Podľa prieskumu by vo voľbách do Národnej rady SR skončilo štvrté so ziskom 9,5 percenta a 16 mandátmi hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Za nimi skončilo hnutie Sme rodina - Boris Kollár (8,1 %, 13 mandátov), Slovenská národná strana (8 %, 13 mandátov), ako aj mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (7,7 %, 12 mandátov). Do Národnej rady SR by sa dostala aj strana Most-Híd s podporou 5,9 percenta (10 mandátov). Voliť by nešlo 11,9 percenta opýtaných. Na otázku, koho by volili, odpovedalo "neviem" 12,7 percenta respondentov.
Politická strana/hnutie % rozhodnutých voličov november 2018 % rozhodnutých voličov september 2018
Smer-SD 20,9 22,4
SaS 12,0 13,5
Kotleba - ĽS Naše Slovensko 9,8 10,0
OĽANO - NOVA 9,5 10,3
SME RODINA - Boris Kollár 8,1 8,2
SNS 8,0 9,2
KDH 7,7 5,5
MOST-HÍD 5,9 5,1
Progresívne Slovensko 5,3 4,4
SPOLU - Občianska demokracia 5,0 3,1
SMK - MKP 3,6 3,1
KSS 1,3 1,2
SZS 0,9 1,7
Priama demokracia 0,4 0,4
MKDA-MKDSZ 0,3 0,6
ŠANCA 0,3 0,4
SDKÚ-DS 0,3 0,1
VZDOR 0,2 0,4
SMS 0,1 0,2
DS 0,1 0,0
SKS 0,0 0,0
SKOK - ELD 0,0 0,0
iná strana 0,3 0,1
 

Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Kotleba - ĽS Naše Slovensko, Most-Híd, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Progresívne Slovensko, SaS, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, SPOLU – občianska demokracia
Zdroj: Webnoviny.sk - Do parlamentu by sa dostali aj novovzniknuté strany, Smer-SD a opozičné strany si pohoršili, stúpa KDH © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNovinysk) - Vládna strana Smer-SD vyzýva predstaviteľov opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS), aby sa ospravedlnili za obvinenia, že za anonymným podnetom na iniciatívu Za slušné Slovensko stoja predstavitelia Smeru.

Poslancove spravodajské hry

Vládna strana to uviedla na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook s tým, že k podaniu na iniciatívu sa prihlásil Pavol Forisch, ktorý je údajne blízkym spolupracovníkom poslanca za SaS Jozefa Rajtára. Podľa Smeru je anonymné podanie súčasťou Rajtárových spravodajských hier. "K podaniu trestného oznámenia na organizátorov protivládnych protestov sa na sociálnej sieti prihlásil Pavol Forisch, blízky spolupracovník poslanca Jozefa Rajtára. V kontexte týchto informácií považujeme toto podanie za pokračovanie spravodajských hier poslanca NR SR za SaS Jozefa Rajtára," uviedla strana Smer. "Vyzývame stranu SaS, aby sa ospravedlnila strane Smer z obvinení o zastrašovaní organizátorov a prestala so spravodajskými hrami, s ktorými začala ešte počas ministrovania Ľubomíra Galka," doplnil Smer.

Neporušovala demokratické štandardy

"Strana Smer nikdy neporušovala demokratické štandardy v politickom zápase, na rozdiel od svojich protivníkov a ani v období, keď mala v parlamente sama väčšinu, túto parlamentnú väčšinu sme nezneužívali voči svojim súperom. Máme vážne obavy o osud demokracie na Slovensku v situácii, ak by SaS sa stala vládnou stranou a obsadila silové rezorty," dopĺňa stanovisko. Anonymný podnet na iniciatívu Za slušné Slovensko bol podaný ešte v priebehu septembra tohto roka s tým, že následne si organizátorov predvolala Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Viac k témam: anonymné trestné oznámenie, Jozef Rajtár, ospravedlnenie, SaS, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Anonymné trestné oznámenie na organizátorov protestov podal človek blízky SaS, napísala strana SMER-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2009

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner