20. november 2019
Facebook

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Vláda na svojom 34. výjazdovom rokovaní v Slavošovciach v okrese Rožňava vyčlenila dotáciu pre samosprávy a organizácie. Na stredajšom rokovaní kabinetu rozdelili ministri spolu viac ako 1,8 milióna eur. Pôvodná suma milión eur bola navýšená napríklad o dotáciu 100-tisíc eur na nákup novej technológie pre sociálny podnik na spracovanie dreva v Slavošovciach, o 200-tisíc eur na rekonštrukciu školských jedální v meste Rožňava, či o dotáciu na prvú fázu rekonštrukcie župného domu v obci Plešivec, ktorá bude podporená sumou 400-tisíc eur.

Nadpriemerné výsledky

„Som rád, že akčné plány prinášajú výsledky a dnes môžeme skonštatovať, že pre okres Rožňava sú tie výsledky v porovnaní s inými okresmi nadpriemerné. Ak tu bol plán vytvoriť pôvodne 1 405 pracovných miest, tak k dnešnému dňu je ich tu nových 3 087, čo je veľmi dobrá správa,“ uviedol po rokovaní predseda vlády Peter Pellegrini. Ministri odsúhlasili 100-tisíc eur mestu Dobšiná na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Rovnako 100-tisíc eur pôjde na zabezpečenie novej technológie na zníženie čpavku na mestskom zimnom štadióne v Rožňave. Vláda prispela aj na rekonštrukciu školskej jedálne Základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským na Gemerskej ulici v Plešivci sumou 52-tisíc eur a na rekonštrukciu strechy materskej školy v obci Rakovnica sumou 40-tisíc eur. „Čo je zvlášť pozitívne na tomto okrese, je, že sa plánuje využitie finančných prostriedkov z európskych fondov a z takzvaného regionálneho príspevku. Z európskych fondov bolo plánovane v tomto období pre tento okres použiť 54 miliónov eur a bolo zazmluvnených 82 miliónov eur,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Nezamestnanosť klesla

Akčný plán okresu Rožňava bol schválený ešte v septembri 2016. Jeho cieľom bolo do roku 2020 vytvoriť 1 405 pracovných miest. K 30. septembru sa v okrese podarilo vytvoriť s podporou európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) a regionálneho príspevku (RP) spolu 3 087 pracovných miest a zaznamenali pokles počtu evidovaných uchádzačov o zamestnanie o 2 624 ľudí. Kým v auguste 2016 bolo v okrese evidovaných 6 285 ľudí bez práce, na konci septembra tohto roka ich bolo 3 661. Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese tak klesla z 20,7 percenta z augusta 2016 na 12,1 percenta k 30. septembru tohto roka. Pre okres Rožňava bol schválený regionálny príspevok v celkovej výške viac ako 3,4 milióna eur. Z toho bolo okrem iného vyčlenených aj 180-tisíc eur pre obec Ochtiná na rekonštrukciou prístupovej cesty k Ochtinskej aragonitovej jaskyni, 173-tisíc eur na nákup strojného zariadenia pre ťažbu a spracovanie drevnej hmoty pre firmu Unipra, ale aj takmer 210-tisíc eur na zabezpečenie aktivít, prevádzky a vybavenia Koordinačného centra pre rozvoj okresu Rožňava. Vláda v stredu schválila aj návrh, ktorý nesúvisel s okresom Rožňava. Vranovu nad Topľou vláda odsúhlasila dotáciu milión eur na výstavbu arény, ktorá zastreší futbalové ihriská. Vo štvrtok 21. novembra bude vláda rokovať v Slovenských Ďarmotách v okrese Veľký Krtíš.

Viac k témam: výjazdové rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegriniho vláda rozdelila v Slavošovciach takmer dva milióny eur pre okres Rožňava © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Až 60 percent Európanov má pocit, že osobne profituje z medzinárodného obchodu, čo je o 16 percentuálnych bodov viac ako pred desiatimi rokmi. Zároveň 71 percent respondentov je presvedčených, že EÚ bráni obchodné záujmy ich krajín efektívnejšie, ako keby tieto štáty konali samostatne. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorého výsledky v stredu zverejnila Európska komisia (EK). "Občania majú z obchodu pozitívnejší pocit ako pred desiatimi rokmi. Väčšina občanov hovorí, že obchod im priamo prospieva a že EK je vo vyjednávaniach transparentná. Je to veľmi pozitívne v časoch silnejúceho protekcionizmu a obchodných konfliktov vo svete," uviedla eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. Výskum ďalej ukázal, že podľa 54 percent respondentov hlavnou prioritou obchodnej politiky EÚ by mala byť tvorba pracovných miest v únii. Ochrana environmentálnych a zdravotníckych štandardov je prioritou pre polovicu Európanov, čo je o 20 percent viac ako v roku 2010. V rámci tých, ktorí pociťujú prospech z medzinárodného obchodu, si 54 percent opýtaných cení širší výber produktov a 36 percent najviac oceňuje zníženie cien. Zároveň sa však tretina respondentov domnieva, že by bolo naivné očakávať, že ostatné krajiny budú dodržiavať obchodné pravidlá. Viac ako polovica si preto myslí, že EÚ by mala zvýšiť dovozné clá pre krajiny mimo únie alebo pre firmy, ktoré nedodržiavajú medzinárodné obchodné pravidlá.

Viac k témam: eurobarometer, medzinárodný obchod, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Osobný prospech z medzinárodného obchodu pociťujú takmer dve tretiny Európanov © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Ruského prezidenta Vladimira Putina teší, že "politické boje" vo Washingtone odviedli pozornosť od obvinení, že Rusko zasahovalo do amerických volieb. "Vďaka Bohu," povedal Putin v stredu na ekonomickom fóre v ruskej metropole, "nikto nás viac neobviňuje zo zasahovania do amerických volieb, teraz obviňujú Ukrajinu". Niektorí republikáni využili verejné vypočúvania na šírenie konšpiračnej teórie, na základe ktorej nezasahovalo do prezidentských volieb v roku 2016 Rusko, ale Ukrajina. Vo vypočúvaniach vo veci impeachmentu demokrati z Kongresu tvrdia, že prezident Donald Trump tlačil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby dal vyšetrovať bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena, pričom zadržal Kyjevu pomoc. Demokrati to považujú za možný dôvod na to, aby bol Trump odstránený z funkcie.

Viac k témam: impeachment, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Politické boje v USA odviedli pozornosť od podozrení z ruského vplyvu, pochvaľuje si Putin © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici potvrdil nepodmienečný trest odňatia slobody na štyri roky a osem mesiacov pre 41-ročného Milana Oláha a jeden rok podmienečne pre jeho 44-ročnú družku Anetu Kalašovú. Dvojica z Lučenca spáchala trestný čin útoku na verejného činiteľa, keď napadla policajnú hliadku, ktorá ich upozornila na protiprávne konanie.

Vyhrážanie zabitím rodiny

Dvojica Oláh a Kalašová v októbri minulého roka v Lučenci vyberali odpad z veľkoobjemového kontajnera. Policajná hliadka ich upozornila na protiprávne konanie. Oláh odmietol preukázať svoju totožnosť a policajtov častoval vulgárnymi nadávkami. Pri snahe policajtov Oláha spacifikovať došlo k zraneniu jedného z nich. Kalašová chcela pomôcť druhovi a keď mu policajti zakladali putá, chytila za rovnošatu jedného z nich, pričom ho kopla do stehna. Počas eskorty Oláh policajtom hrozil, že ich pozabíja i s rodinami a „vyzlečie“ z rovnošaty. Práceneschopnosť zraneného príslušníka hliadky trvala tri týždne.

Primeraný zákrok aj tresty

Okresný súd v Lučenci Oláha s Kalašovou uznal za vinných podľa obžaloby a uložil im primerané tresty. Oláhovi priťažilo, že bol v minulosti šesťkrát trestaný. Kalašová doteraz stála pred súdom raz. Proti rozsudku sa Oláh odvolal, ale na konanie na krajskom súde neprišiel. Odvolací senát nenašiel dôvod na revíziu prvostupňového verdiktu a nepodmienečný trest štyri roky a sem mesiacov pre Oláha potvrdil. Zaujímavosťou prípadu je, že Oláh označil zákrok policajtov za neprimeraný, ale inšpekcia Ministerstva vnútra SR mu nevyhovela a postup hliadky odobrila.

Viac k témam: súdy, trest
Zdroj: Webnoviny.sk - Krajský súd v Banskej Bystrici potvrdil útočníkom tresty za napadnutie policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Prípadný brexit bez dohody by výrazne ovplyvnil správanie zákazníkov, ktorí nakupujú v britských e-shopoch. Až 70 % Európanov by prestalo nakupovať na britských stránkach v prípade, ak by to znamenalo platbu dodatočných ciel, daní či administratívnych poplatkov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti DPD medzi 24 tis. zákazníkmi v 21 európskych krajinách.

Dodatočné náklady

Ako ďalej informovala kuriérska firma, zvýšené poplatky by najviac ovplyvnili francúzskych a španielskych zákazníkov (76 %). Naopak, najmenší vplyv by mali na e-shoperov z Maďarska (52 %). Zo Slovákov, ktorí zvyknú nakupovať na britských stránkach, by sa s nimi rozlúčilo 69 %. Najmä v prípade brexitu bez dohody by na tovar zakúpený on-line z Veľkej Británie mohli byť naviazané dodatočné náklady v podobe ciel, daní či administratívnych poplatkov. Zákazníci budú musieť tieto poplatky zaplatiť ešte pred dodaním tovaru. Zásielka by bola až do uhradenia poplatkov zadržaná, čo by tiež mohlo predlžovať dodacie lehoty z britských internetových obchodov.

Oddialená hrozba

„Pri výbere internetového obchodu zohráva čas dodania tovaru rozhodujúcu úlohu. Pre zákazníkov je tiež dôležité poznať konečnú cenu tovaru už pri zadávaní objednávky. Mnohí ľudia preto môžu začať využívať viac európske e-shopy, ktoré im tento komfort poskytujú,“ vysvetlil generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Hrozba tvrdého brexitu, ktorý mal prebehnúť na konci októbra, bola oddialená a Európska únia akceptovala žiadosť Britov o posun do 31. januára 2020. Získali tak čas na schválenie dohody v britskom parlamente. Kuriérska spoločnosť DPD SK je členom DPDgroup, druhej najväčšej medzinárodnej siete na prepravu balíkov v Európe. Poskytuje široké portfólio služieb na Slovensku a do 230 krajín sveta. Uvedený prieskum pre ňu zrealizovala agentúra GfK na vzorke 24 258 zákazníkov e-shopov v 21 európskych krajinách.

Viac k témam: Brexit, DPD, e-shop, nakupovanie online, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Väčšina Európanov by v prípade brexitu bez dohody prestala nakupovať v britských e-shopoch © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Mŕtveho 37-ročného muža našli po požiari v prístavbe rodinného domu v obci Veľká Tŕňa v okrese Trebišov. Horieť začalo v utorok krátko pred polnocou. Požiar pravdepodobne vznikol od zapálených sviečok, presnú príčinu však vyšetrujú. Ako informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, podľa doterajších informácií sa v dome nachádzali dve osoby. Jednu z nich jednorazovo ošetrili, telo muža našli v ruinách bez známok života. Presnú príčinu jeho smrti určí nariadená pitva. Ako dodala Ivanová, polícia v týchto chvíľach naďalej vykonáva potrebné procesné úkony, preto žiadne bližšie informácie nateraz nie je možné poskytnúť.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Prístavbu rodinného domu pohltili plamene, v ruinách našli mŕtveho muža © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Novým veľvyslancom v Nemecku sa stal Marián Jakubócy, ktorý predtým viedol slovenskú ambasádu v Bulharsku. Poverovacie listiny mu v stredu odovzdala prezidentka Zuzana Čaputová. Nemecko je najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska. Jeho podiel na dovoze tvorí necelých 18 percent, na vývoze vyše 22 percent. Prezidentka v stredu vymenovala aj ďalších štyroch veľvyslancov. Veľvyslanectvo v Mexiku povedie Terézia Šajgalíková, Juraj Macháč bude pôsobiť v Holandsku, Fedor Rosocha v Srbsku a Pavel Vízdal v Gruzínsku. Čaputová v prejave pri odovzdávaní poverovacích listín diplomatov vyzvala, aby obhajovali európske hodnoty a nezastupovali len ekonomické záujmy Slovenska. Podľa nej by malo byť Slovensko vo svete vnímané „ako aktívna krajina so silno zakotvenými európskymi hodnotami, ako obhajca princípov spravodlivosti, dodržiavania medzinárodných pravidiel, ochrany ľudských práv a ochrany životného prostredia“. Vymenovanie veľvyslancov je v kompetencii prezidenta. Predtým mená ambasádorov v utajenom režime na návrh ministra zahraničných vecí odobruje vláda. Veľvyslanci v danej krajine väčšinou pôsobia štyri roky. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala nových veľvyslancov (fotografie)

Viac k témam: prezidentka SR, veľvyslanec Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Prezidentka Čaputová vymenovala nových veľvyslancov, povedú ambasády v Nemecku aj Mexiku © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Švédska polícia zadržala muža, ktorého našli spať v posteli v obchode s nábytkom severne od Štokholmu. Hovorca polície Tobias Ahlen povedal, že zamestnanci obchodného domu Ikea v meste Uppsala kontaktovali políciu v pondelok. V tom čase ešte nevedeli, že 25-ročného muža polícia už hľadala pre iný, bližšie nešpecifikovaný zločin. Policajti zistili, že muž sa ukryl po zatvorení v sklade. Zatkli ho za nedovolený vstup na cudzí pozemok a následne zistili, že je to hľadaný muž.

Zdroj: Webnoviny.sk - V obchodnom dome Ikea našli spacieho muža, ktorého polícia hľadala pre iný zločin © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - V súvislosti s videom, ktoré spôsobilo skôr počas tohto roka pád rakúskej vlády, zatkli troch ľudí. Oznámila to rakúska prokuratúra. Prokurátor Thomas Vecsey v stredu uviedol, že osoby zadržali v utorok a prehľadali tiež viaceré nehnuteľnosti. Detaily k raziám však neposkytol. Uniknutá nahrávka, ktorú získali nemecké médiá, zachytáva vtedajšieho vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, ako ponúka údajnému ruskému investorovi štátne zákazky výmenou za finančnú podporu pre jeho Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ). Aféra nielenže stála Stracheho miesto predsedu strany, ale položila aj celú vládu expremiéra Sebastiana Kurza. Nahrali ju údajne na Ibize krátko pred voľbami v roku 2017. Bývalý kancelár Kurz, ktorý zvolal po zverejnení nahrávky predčasné voľby, momentálne rokuje so stredoľavicovými Zelenými o sformovaní novej vlády.

Viac k témam: rakúska polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - V Rakúsku zatkli tri osoby v súvislosti s nahrávkou, ktorá položila Kurzovu vládu © SITA Všetky práva vyhradené.

20.11.2019 (Webnoviny.sk) - Pár pohárikov alkoholu zmohlo 53-ročného cyklistu, ktorý v Starej Turej v okrese Nové Mesto nad Váhom spadol rovno pred policajné auto. Ako informovala trenčianska krajská polícia, Jánovi namerali 2,27 promile alkoholu v dychu. Policajtom priznal, že sa po práci zastavil na pár pív a štyri poldecáky borovičky. Cyklistovi v správnom konaní hrozí pokuta až do 800 eur.

Viac k témam: opitý muž
Zdroj: Webnoviny.sk - Ján sa zastavil na pár pív a poldecákov, opitý cyklista spadol policajtom rovno pred auto © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3558

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner