11. apríl 2021
Facebook

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Prípadný zákaz predaja v nedeľu by mohol mať dôležité, no málo predvídateľné vplyvy na rôzne odvetvia ekonomiky. Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska (NBS). V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu na Slovensku boli v marci 2020 zatvorené maloobchodné prevádzky v nedeľu.

Slováci pracujú v nedeľu častejšie

Zámerom opatrenia bolo zabezpečenie pravidelného sanitárneho dňa. Neskôr sa však uvažovalo o predĺžení tohto zákazu natrvalo, čo je prax v niektorých okolitých krajinách. Zákaz nedeľného predaja by však podľa analýzy národnej banky zvýšil nerovnomernosť pracovných podmienok medzi odvetviami. Preto je podľa nich dôležité preskúmať vlastnosti nedeľnej pracovnej sily aj v menej viditeľných odvetviach ekonomiky. Slovenskí zamestnanci pracujú v nedeľu častejšie ako je priemer EÚ, ale aj v porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy. Okrem kultúrnych zvyklostí a odvetvovej štruktúry ekonomík môžu významne vplývať na ochotu pracovať alebo zamestnávať v neštandardnej pracovnej dobe podľa analytikov aj zákonom stanovené príplatky. O týchto príplatkoch nie sú dostupné medzinárodné štatistiky, no slovenskí zamestnávatelia sú povinní priplácať za prácu v nedeľu najmenej 100% minimálnej hodinovej mzdy.

Polovica v priemysle, zdravotníctve a obchode

S prácou v nedeľu sa stretáva 70 % zamestnancov v ubytovacích a stravovacích službách, kým v obchode ich je menej ako tretina. Polovica pracovníkov v nedeľu je zamestnaná v priemysle, zdravotníctve a obchode. Väčšina z nich má stredoškolské vzdelanie a strednú výšku príjmov. Po zohľadnení vplyvu odvetvia, vzdelania a príjmov, najvyššiu pravdepodobnosť víkendovej práce majú podľa národnej banky slobodní bezdetní muži a najnižšiu vydaté ženy s deťmi v domácnosti. Práca pri štúdiu sa u nás nepresúva na sobotu alebo nedeľu, kým na plnom úväzku a pri druhom zamestnaní je pravdepodobnejšie, že budeme pracovať aj cez víkend.

Viac k témam: nedeľný predaj, zatvorené obchody v nedeľu
Zdroj: Webnoviny.sk - Zákaz nedeľného predaja môže podľa analytikov zvýšiť nerovnomernosť pracovných podmienok © SITA Všetky práva vyhradené.

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Bratislava vyzýva svojich obyvateľov, aby sa zapojili do skrášlenia mestskej zelene tak, že vytvoria a zaregistrujú predzáhradku pred svojim bytovým domom na mestskom pozemku. „Chceme, aby bola Bratislava zelenšou a príjemnejšou pre život. V skrášľovaní ulíc nám môžu aktívni obyvatelia pomôcť vytvorením predzáhradky na pozemku mesta pri svojom bytovom dome," uvádza mesto na svojej webovej stránke. Záujemcovia si môžu svoju predzáhradku zaregistrovať na adrese mesta: bratislavskisusedia.sk/temy/predzahradky, kde nájdu tiež praktické rady, ako sa o zeleň správne starať. „Veľké množstvo predzáhradok skrášľuje okolie našich domov a bytov. Dôležité však je, aby boli aj praktické a dlhodobo udržateľné," vysvetlil magistrát, ktorý spolu s oddelením tvorby mestskej zelene a s kolegami z mestskej časti Karlova Ves vytvoril stručný návod, ako si predzáhradku vytvoriť, čo všetko môže obsahovať a ako sa o vysadenú zeleň najlepšie starať. Obyvatelia, ktorí sa chcú venovať záhradkárčeniu vo väčšom, si môžu vytvoriť tiež komunitnú záhradu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: zeleň
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislava vyzýva obyvateľov, aby sa zapojili do skrášlenia mestskej zelene © SITA Všetky práva vyhradené.

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Ak niekto urobil prvé kroky v súvislosti s vakcínou Sputnik V, tak nech ten proces dotiahne. V relácii televízie TA3 V politike to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Doplnil, že je to podľa neho dobeh témy, ktorej sa venoval Igor Matovič (OĽaNO) ako predseda vlády a dostal aj poverenie od terajšieho premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Podľa Naďa by bola škoda, ak by Slovensko muselo ruskú vakcínu vrátiť.

Viac o téme: Koronavírus Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Naď uviedol, že Rusko využíva Sputnik na šírenie svojich záujmov. Dodal, že si to uvedomuje, no v tejto chvíli to dáva preč. Tvrdí, že ak je vakcína kvalitná, nech sa ňou ľudia, ktorí chcú, dajú zaočkovať. Podľa neho sa tak môže zlepšiť pandemická situácia na Slovensku.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Sputnik V, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Naď si uvedomuje šírenie ruských záujmov, vrátiť Sputnik by však bola škoda © SITA Všetky práva vyhradené.

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Protipandemické reštrikcie vo Veľkej Británii sa od pondelka opäť zmiernia. Puby a reštaurácie budú mať dovolené obsluhovať hostí v exteriéri. Opätovne sa otvoria kaderníctva, obchody, ktoré nepredávajú základné tovary, telocvične, plavárne, knižnice či zoologické záhrady. Britská asociácia piva a pubov však odhaduje, že len 40 percent pubov v Anglicku má priestory na poskytovanie služieb v exteriéri. Informuje o tom portál news.sky.com.

Viac o téme: Koronavírus

Britskí maloobchodníci dúfajú, že zákazníci sa vrátia do kamenných predajní pre radosť z „osobného nakupovania" po tom, ako celé mesiace mali možnosť nakupovať len cez internet. Podľa Združenia britských maloobchodníkov (BRC) obchody, ktoré nepredávajú potraviny, počas troch lockdownov v krajine na tržbách stratili 30 miliárd libier. Najbližším dôležitým dátumom pre plán opätovného otvárania britskej ekonomiky je 17. máj, kedy sa majú povoliť stretnutia maximálne 6 osôb v uzatvorených priestoroch. Povolí sa to však len vtedy, ak vláda dospeje k záveru, že program vakcinácie je naďalej úspešný a počet prípadov nákazy koronavírusom zostáva nízky.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia zmierňuje opatrenia, otvoria sa aj plavárne či reštaurácie © SITA Všetky práva vyhradené.

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Suma priemerného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, atakuje hranicu 500 eur. Na konci marca tohto roka priemerný starobný dôchodok na Slovensku predstavoval 499,40 eura. Za posledných desať rokov sa tak zvýšil o 140 eur, teda o 39 percent. Popri náraste sumy starobnej penzie sa zvýšil aj počet jej poberateľov. Kým v marci 2011 dostávalo starobný dôchodok 953,5 tisíca penzistov, v marci tohto roka už bolo na Slovensku 1 milión 83-tisíc starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Viac poberateľov invalidných dôchodkov

Priemerný predčasný starobný dôchodok počas posledných desiatich rokov vzrástol o 127 eur na 490,90 eura. Ku koncu minulého mesiaca ho dostávalo 11,9 tisíca penzistov, čo bolo o 26,7 tisíca osôb menej ako pred desiatimi rokmi. Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci minulého mesiaca na úrovni 224 eur. V porovnaní s marcom 2011 je tak vyšší takmer o 40 eur. Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vypláca poisťovňa v priemernej výške 405,50 eura. Za posledných desať rokov ide o nárast o 84 eur. Sociálna poisťovňa ku koncu minulého mesiaca evidovala 231,7 tisíca poberateľov invalidných dôchodkov, čo je oproti marcu 2011 viac o 15,7 tisíca.

Počet sirôt je nižší

Vdovské dôchodky dosahovali ku koncu marca tohto roka v priemere 280,40 eura. Od marca 2011 sa zvýšili o 59 eur. Tieto dôchodky pritom dostáva aktuálne 285,5 tisíca ovdovených žien. Počet poberateliek vdovskej penzie pritom počas desiatich rokov klesol o 14,2 tisíca. Priemerná výška vdoveckých dôchodkov, ktoré poisťovňa vypláca 48,6 tisíca vdovcom, bola v treťom mesiaci tohto roka na úrovni 225,60 eura. V marci 2011 pritom vdovecká penzia dosahovala priemerne 167,90 eura a dostávalo ju 36,8 tisíca mužov. Sirotské dôchodky poberalo na konci marca tohto roka 21-tisíc osôb, a to v priemernej výške 148,30 eura. Oproti marcu 2011 počet sirôt, poberajúcich sirotský dôchodok, klesol o 8-tisíc osôb a priemerná suma dávky stúpla o 21 eur.

Viac k témam: dôchodky
Zdroj: Webnoviny.sk - Priemerný starobný dôchodok na Slovensku je už takmer 500 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Na severozápade Číny uviazlo v uhoľnej bani 21 baníkov. Informovali o tom tamojšie médiá, podľa ktorých situáciu zapríčinili podzemné záplavy. Voda zaplavila baňu v regióne Sin-ťiang v sobotu približne o 18:10 miestneho času. Podľa agentúry Sin-Chua sa už podarilo zachrániť osem ľudí. Záchranári lokalizovali všetkých baníkov, ktorí sa nachádzajú na rôznych miestach. Voda však komplikuje záchranné práce, keďže prerušila vedenie a komunikáciu. Tímy sa snažia odčerpať vodu zo šachty a zároveň tam dostať kyslík. Podobné situácie sú v Číne relatívne bežné, a to najmä pre nedodržiavanie bezpečnostných nariadení. V decembri minulého roka zomrelo v bani 23 ľudí po úniku oxidu uhoľnatého. V januári zomrelo v dôsledku výbuchu v bani na zlato 10 robotníkov, pričom ich 11 kolegov, ktorí prežili explóziu, zostalo pod zemou ďalšie dva týždne. Väčšinu času nemali čo jesť a zostala im len voda.

Viac k témam: baňa, baníci
Zdroj: Webnoviny.sk - V čínskej bani uviazlo 21 baníkov, záchranné práce komplikuje voda © SITA Všetky práva vyhradené.

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Minulý rok pribudlo na slovenskom trhu viac ako 700 nových gastronomických prevádzok, napriek tomu, že reštauračný sektor sa považuje za jeden z najviac dotknutých pandémiou koronavírusu.

Desiatky reštaurácií situáciu nezvládli

Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, ktorá za týmito dátami vidí najmä vznik malých prevádzok, ktoré fungujú na princípe donášky jedál, ktoré je možné objednať online. Z dát spoločnosti na druhej strane vyplýva, že podnikanie vlani ukončili desiatky reštaurácií po celom Slovensku. Podobná situácia pritom nastala aj v Českej republike.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V roku 2020, ktorý sa dá považovať za jeden z najhorších rokov pre reštauračný biznis, zaniklo spolu 135 prevádzok, ktoré podnikali ako spoločnosti s ručením obmedzeným. Vyňaté z analyzovania totiž boli živnostenské oprávnenia. „Najviac z nich ukončilo svoju činnosť v posledných mesiacoch roka, len za posledný kvartál 2020 to bola tretina z celoročného objemu. Dôvody sa dajú pripísať koronakríze a vládnym opatreniam, ktoré na jeseň nariadili opätovné uzatvorenie prevádzok. Mnohé reštaurácie tak neboli finančne schopné utiahnuť ich aj naďalej,“ upozornila analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.

Donáška bez reštauračných priestorov

Popri ukončených prevádzkach ale vznikli aj stovky nových. Na slovenskom trhu vzniklo vlani až 744 nových eseročiek poskytujúcich reštauračné služby. „Nové podniky vznikali postupne v priebehu celého minulého roka, desiatky každý mesiac. Najviac ich bolo založených ešte pred definitívnym vypuknutím krízy – v januári 2020 (81), ďalej v júli (82) a júni (78). Aj za týmto scenárom vidíme koronakrízu – množstvo podnikateľov rozbehlo online donášku jedál, nakoľko pravdepodobne zistili, že na prípravu jedál im postačujú menšie priestory, pričom nemusia mať k dispozícii reštauračné priestory prispôsobené na usadenie hostí,“ dodala Petra Štěpánová. Podobne sa začal aj rok 2021. Do dnešného dňa pôsobí na Slovensku dovedna 8 990 spoločností, ktoré pôsobia v gastro sektore. Z dát spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company vyplýva, že v tomto roku stihlo ukončiť podnikanie 10 reštaurácií, no zároveň vzniklo 25 nových.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, gastronómia, reštaurácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku napriek pandémii pribudli stovky reštaurácií, vznikali malé prevádzky s donáškou © SITA Všetky práva vyhradené.

11.4.2021 (Webnoviny.sk) - Od začiatku zbraňovej amnestie v novembri 2020 odovzdali občania Policajnému zboru 860 zbraní a 21 472 kusov streliva. Ako ďalej v tlačovej správe informuje Ministerstvo vnútra SR, aktuálne je policajnými špecialistami preskúmaných cez 41 percent odovzdaných zbraní. Doposiaľ podľa rezortu nebola identifikovaná žiadna zbraň, ktorá by bola v minulosti použitá pri trestnej činnosti.

Odovzdané raritné kusy

Objavila sa aj zaujímavosť. Jeden občan odovzdal v marci naraz 34 kusov zbraní, ktoré ešte čakajú na balistické preskúmanie,” informovalo ministerstvo s tým, že medzi odovzdanými zbraňami boli aj raritné kusy. Napríklad samopal nemeckej výroby Vollmer-Erma zavedený v rokoch 1925-30, nemecký samopal MP35/I používaný hlavne v medzivojnovom období či samočinné pušky MP43 známe tiež ako „Sturmgewehr 44” z obdobia II. svetovej vojny. Najviac zbraní bolo podľa rezortu od začiatku amnestie odovzdaných v Trnavskom kraji, konkrétne 173. Nasledujú Banskobystrický kraj (142), Bratislavský kraj (132), Prešovský kraj (97), Nitriansky kraj (88), Žilinský kraj (80), Košický kraj (75) a Trenčiansky kraj (73).

Zníženie počtu nelegálne držaných zbraní

Aktuálna, v poradí už štvrtá zbraňová amnestia trvá od 1. novembra 2020 do piatka 30. apríla. Jej význam je podľa ministerstva vnútra hlavne v prevencii, teda znížení počtu nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj znížení rizika, že sa nimi bude páchať trestná činnosť. „Občania majú možnosť si odovzdanú zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane,“ pripomína rezort s tým, že vlastníctvo zbrane je možné previesť aj na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Pokiaľ sa tak nestane, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. „Podobný postup je aj pri strelive,“ dodal rezort vnútra.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: zbraňová amnestia
Zdroj: Webnoviny.sk - Zbraňová amnestia sa blíži ku koncu, medzi odovzdanými kúskami sa našli aj zaujímavosti © SITA Všetky práva vyhradené.

10.4.2021 (Webnoviny.sk) - Zástupcovia občianskej spoločnosti vyzývajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vládu SR k odsúdeniu nenávistných prejavov a iniciovaniu prešetrenia vyhrážok voči pracovníkom a pracovníčkam Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Zástupcovia občianskej spoločnosti upozornili, že ide o zamestnancov štátnych inštitúcií, ktorí si robia svoju prácu, a v dôsledku verejných vyjadrení politikov dostávajú nebezpečné vyhrážky adresované im a ich rodinám. Informovala o tom koordinátorka platformy Nie v našom meste Martina Strmeňová.

Terč útokov a nebezpečných vyhrážok

Bezpečnosť vakcín, ktorú garantujú inštitúcie ako ŠÚKL a EMA, je pre nás občanov a občianky na prvom mieste, a považujeme za správne a nevyhnutné testovať všetky vakcíny, vrátane Sputnika V,“ uviedli zástupcovia občianskej spoločnosti, s tým, že po tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) bola nielen znevážená autorita ŠÚKL, ale boli označení a obvinení aj konkrétni ľudia, ktorí profesionálne vykonávajú svoju prácu, a tým sa stali terčom útokov a nebezpečných vyhrážok. Spôsob Matovičovej komunikácie považujú za neakceptovateľný, pretože podľa nich zavádza verejnosť a vytvára z vedeckej obce a slovenských inštitúcií vinníkov či dokonca nepriateľov. Zástupcovia občianskej spoločnosti doplnili, že stoja za odbornými inštitúciami, ktorých poslaním je chrániť zdravie občanov a občianok SR. Zároveň sú proti politickému zneužívaniu a neadekvátnemu spochybňovaniu ich expertných rozhodnutí.

Žiadajú zverejnenie okolností

Zástupcovia občianskej spoločnosti zároveň vyzvali Hegera, aby zverejnil okolnosti a zmluvné záväzky, za ktorých došlo k nákupu a testovaniu vakcíny Sputnik V, a zabránil tak ďalším útokom na pracovníkov a pracovníčky ŠÚKL ako aj pracovníkov a pracovníčky Biomedicínskeho centra SAV. „Vyzývame Vás ako predsedu vlády SR, aby ste sa verejne zastali a podporili štátne inštitúcie a expertné stanoviská odborníkov, ktorí v týchto inštitúciách pracujú,“ doplnili iniciátori výzvy. Matovič vo svojom vyhlásení v piatok 9. apríla uviedol, že ruská strana sa „cíti byť dotknutá tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny Sputnik V do rúk neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete“.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Sputnik V, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

10.4.2021 (Webnoviny.sk) - Spojené arabské emiráty (SAE) vymenovali svoju prvú astronautku. Jej meno je Núra Matrúši. Šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm to oznámil v sobotu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Okrem toho potvrdil, že krajina má aj ďalšieho astronauta, ktorým je Muhammad Mullá.

Dvojica z viac ako štyritisíc záujemcov

Vláda v promo videu uviedla, že Matrúši sa narodila v roku 1993 a pracovala v National Petroleum Construction Co. so sídlom v Abú Zabí. Jej kolega prišiel na svet v roku 1988 a pracuje ako pilot dubajskej polície, kde vedie jej výcvikové oddelenie. Dvojicu vybrali z viac ako štyritisíc záujemcov z celých emirátov. Teraz budú musieť podstúpiť výcvik v Johnsonovom vesmírnom stredisku amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v texaskom Houstone.

Úspechy vo vesmírnom programe

V roku 2019 sa stal Hazzá Mansúrí prvým astronautom zo SAE vo vesmíre. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) strávil osem dní. SAE v uplynulom období slávia úspechy vo vesmírnom programe. Vo februári sa im podarilo dostať na obežnú dráhu planéty Mars sondu Amal, čo v preklade znamená nádej. Krajina verí, že v roku 2024 sa jej podarí dostať na Mesiac sondu bez ľudskej posádky. Takisto by radi do roku 2117 vybudovali na Marse ľudskú kolóniu.

Viac k témam: astronauti, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené arabské emiráty majú prvú astronautku, podstúpi výcvik v stredisku NASA © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 5117

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner