07. december 2019
Facebook

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Predseda strany Smer-SD Robert Fico sa nezúčastnil na slávnostnom sneme strany. Expremiér pre problémy s tlakom osobne prišiel oznámiť svoju neúčasť. Premiér a podpredseda strany Peter Pellegrini ho vo svojom prejave na úvod snemu ospravedlnil. Všetci zúčastnení ho podporili potleskom. Ficov stav je podľa jeho slov stabilizovaný a je v opatere zdravotníkov.

Viac k témam: snem strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Robert Fico nevystúpil na sneme Smeru-SD, má problémy s tlakom © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Príslušníkom Hasičského a záchranného zboru a horskej záchrannej služby by od januára budúceho roku mali platy porásť o desať percent. Uvádza sa to v návrhu z dielne rezortu vnútra, ktorý už bol predložený na rokovanie vlády. Opatrenie sa podľa rezortu má týkať 4489 príslušníkov oboch záchranných zložiek, pričom zvyšovanie je výsledkom ich kolektívnych zmlúv s ministerstvom vnútra na roky 2019 až 2020. Podľa zákona o hasičskom a záchrannom zbore sa v rámci vyjednávania o podmienkach vykonávania štátnej služby každoročne dohodne zvýšenie stupnice platových taríf v závislosti od predpokladaného vývoja priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v podnikateľskej sfére a od zdrojových možností štátneho rozpočtu v príslušnom roku. „Dohodnuté zvýšenie stupnice platových taríf a termín účinnosti jej zvýšenia sa zahrnú do návrhu zákona o štátnom rozpočte. Zvýšenú stupnicu platových taríf a termín jej účinnosti ustanoví každoročne vláda nariadením," uvádza sa v materiáli. Kolektívne zmluvy ministerstva vnútra s odborovými zväzmi hasičov a Odborovým zväzom polície SR (zastupuje horských záchranárov) platia do konca roku 2020. Zvyšovanie miezd o 10% by sa tiež malo týkať policajtov. Rezort vnútra pritom už o rovnakú sumu zvyšoval platy od januára tohoto roku, pričom vtedy sa zvýšenie týkalo policajtov, hasičov, horských záchranárov, civilných štátnych zamestnancov i civilných zamestnancov vykonávajúcich práce vo verejnom záujme. Rezort sa vtedy zároveň dohodol s odborármi na navýšení dovolenky zamestnancov o jeden týždeň nad rámec Zákonníka práce.

Viac k témam: platy
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasičom a horským záchranárom majú porásť platy o desať percent, navrhuje ministerstvo vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Oslavujeme 20 rokov vzniku strany, ktorá patrí medzi najúspešnejšie politické subjekty na slovenskej politickej scéne. Na sobotňajšej tlačovej konferencii po slávnostnom sneme strany Smer-SD to vyhlásil predseda vlády SR a podpredseda vládnej strany Smer-SD Peter Pellegrini. Konštatoval tiež, že obvinenie Roberta F. z podnecovania rasovej nenávisti stranu podľa jeho názoru nepoškodí. Pellegrini zdôraznil, že strana štyrikrát vyhrala voľby a verí, že aj budúcoročné nadviažu na sériu týchto úspechov. Hlavnou povinnosťou je podľa neho držať a rozvíjať sociálny štát. „Sme najstabilnejšou politickou stranou v našej krajine a máme šancu na skvelý výsledok aj v ďalších voľbách. Nezakrývame si oči a vieme, že strana Smer bude hlavným terčom politických a mediálnych útokov, ale sme zomknutí a presvedčíme občanov, že politika sociálnej demokracie a stabilný prístup musia zvíťaziť,“ vyhlásil. Smer je podľa jeho slov odborne a personálne pripravený, aby vyhral voľby a aby mohol viesť krajinu ďalšie roky.

Fico sa snemu nemohol zúčastniť

Premiér si nemyslí, že obvinenie Roberta F. z podnecovania rasovej nenávisti stranu nejako poškodí. Priblížil, že išlo o komentovanie rozhodnutia súdu a nepresadzovalo sa v ňom rovnaké stanovisko ako zaujal Milan Mazurek (ĽSNS). Opätovne vyhlásil, že je dôležité, aby definitívne rozhodnutie v tejto veci prijali prokuratúra a polícia. Slovensko podľa predsedu vlády čelí výzvam, ktorým predtým nikdy nečelilo. Spomenul klimatickú krízu či digitálne zmeny. Slávnostný snem, ktorý sa konal pri príležitosti 20-teho výročia vzniku strany, viedol a predsedal mu podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár. Predseda vlády vo svojom príhovore zdôraznil, že Slovensku ponúka dlhodobý plán a zodpovedné vládnutie. Je pripravený prijať odvážne riešenia. Odmietol akúkoľvek spoluprácu s fašistami, pretože by to podľa neho pošliapalo idey ich strany. Zobraziť fotogalériu k článku:
Slávnostný snem strany Smer-SD (fotografie)

Podľa posledného prieskumu má Smer pod 20 percent

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Roberta F. z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry AKO, ktorý uskutočnila od 19. do 25. novembra tohto roka na vzorke tisíc respondentov, by Smer-SD volilo 18,4 percenta voličov. Agentúra Focus namerala strane v prieskume od 30. októbra do 6. novembra na vzorke 1 020 respondentov podporu 20 percent. Politické strany, hnutia a koalície museli podať návrh kandidačnej listiny do parlamentných volieb najneskôr do 1. decembra. Na kandidačnej listine môže byť najviac 150 kandidátov. Po podaní kandidačnej listiny nie je možné dopĺňať kandidačnú listinu o ďalších kandidátov ani meniť ich poradie. Stiahnuť kandidátku, vzdať sa kandidatúry, alebo odvolať kandidáta je možné 48 hodín pred začiatkom volieb, teda 27. februára 2020 do 7:00. Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pellegrini chce vo voľbách nadviazať na sériu úspechov, Smer na sneme oslávil 20 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Americký podnikateľ Elon Musk vyhral v piatok súdny spor s britským jaskyniarom Vernonom Unsworthom, ktorý ho zažaloval za nactiutŕhanie. Spor vyplynul z toho, že šéf spoločnosti Tesla v nahnevanom príspevku na svojom twitterovom účte napísal o Unsworthovi že je "pedo-chlapík" (pedo guy), čo Brit vnímal ako označenie za pedofila. Preto Muska zažaloval a požadoval od neho odškodné 190 miliónov dolárov za hanbu a poníženie, ktoré mu spôsobil. Musk však svoje konanie bránil s tým, že výraz pedo nepoužil odkazujúc na pedofíliu, slovo podľa neho znamená "odporný starý muž". V Muskov prospech rozhodla na federálnom súde v Los Angeles osemčlenná porota, ktorá sa o rozhodnutí radila menej ako hodinu. Samotný proces trval štyri dni. Podľa predsedu poroty Joshuu Jonesa sa Unsworthovej obhajoba nesústredila na dôkazy, ale skôr apelovala na pocity porotcov. Musk po vyhlásení verdiktu povedal, že znovunastolil jeho vieru v ľudstvo. Unsworth sa po procese zase vyjadril, že rozhodnutie súdu akceptuje. Výmena ostrých stanovísk medzi Muskom a Unsworthom sa odohrala v roku 2018 počas drámy v thajskej jaskyni, kde bol uväznený tím mladých thajských futbalistov a celý svet sledoval, či sa ich podarí vyslobodiť z jaskyne skôr, ako ju úplne zaplaví voda. Unsworth sa vtedy podieľal na záchranných operáciách a hádka medzi ním a Muskom sa odohrala po tom, ako mu známy vynálezca ponúkol pomoc a on ju odmietol. V rozhovore na spravodajskej stanici CNN vtedy Muskovi odkázal, že si iba robí reklamu a že ponorka, ktorú na záchrannú misiu ponúka, je pre tento prípad úplne nevhodná a má si ju "strčiť tam, kde to bolí". Musk na jeho vyjadrenia vzápätí zareagoval spomínaným nahnevaným príspevkom na Twitteri. Neskôr ho však zmazal a ospravedlnil sa zaň.

Viac k témam: súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Elon Musk vyhral spor s jaskyniarom, verdikt znovunastolil jeho vieru v ľudstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Československý kastračný program (ČSKP) má vážne existenčné problémy, ktoré by mohli vyústiť až do jeho zániku. Program spustilo združenie Za práva zvierat s cieľom pomôcť týraným a nechceným zvieratám. Financovaný je zväčša prostredníctvom dobrovoľných príspevkov verejnosti a darovania dvoch percent z daní. Organizácii však aktuálne dochádzajú financie a hrozí tak, že nebude schopná vykonávať svoju činnosť a dokončiť projekty, ktoré spustila. Informovala o tom na facebookovom profile ČSKP.

Necítia podporu zo strany štátu

Jedným z ohrozených projektov je napríklad budovanie centra pre zvieratá, ktoré má slúžiť na prijatie a starostlivosť o väčší počet domácich zvierat, poľnohospodárske zvieratá a kone. Vzhľadom na aktuálnu situáciu však dobudovanie centra skôr ako o päť rokov nevyzerá reálne. „Chýbajú nám desaťtisíce eur. Peniaze na tento rok už máme vyčerpané. Situácia ohrozuje dobudovanie centra a môže ohroziť aj celú našu činnosť. Náklady na jednu kastračnú akciu predstavujú približne 15 000 eur. Podporu zo strany štátu však necítime. V minulosti sme skúšali žiadať štátne orgány o pomoc, ale naše skúsenosti s nimi nie sú dobré,“ povedala pre SITA predsedkyňa ČSKP Diana Truchlíková. Tá vidí v prístupe štátnych orgánov k pomoci zvieratám vážne nedostatky. ČSKP podľa nej nemá žiadne možnosti čerpania dotácií a príspevkov od štátu. Tvrdí, že štátne orgány svoje povinnosti navyše presúvajú na orgány miestnej samosprávy.

Nezodpovednosť majiteľov zvierat

Štát presunul zodpovednosť za odchyt a starostlivosť o túlavé zvieratá na mestá a obce. Neposkytol im však žiadne financie na to, aby mohli túto činnosť vykonávať plnohodnotne. Mestské a súkromné útulky majú obsadené kapacity a je pre ne veľmi problematické prijímať ďalšie zvieratá. Obce preto majú veľké problémy s tým, kam umiestniť odchytené zvieratá. Často prijímame zvieratá, hoci nato nemáme kapacity. Suplujeme štát a financujeme čo sa dá,“ dodala Truchlíková. Organizácia sa stretáva aj s nezodpovednou starostlivosťou o zvieratá zo strany majiteľov. Tvrdí, že chovatelia v mnohých prípadoch zanedbávajú ich zdravotný stav a ich úmrtnosť pripisujú iba vysokému veku. Často pritom ide o ľudí, ktorým sociálna situácia dovoľuje plnohodnotnú starostlivosť o zvieratá. ČSKP prosí o pomoc aj verejnosť. Vzhľadom na nepriaznivú finančnú situáciu vyzýva na svojom facebookovom profile ľudí, aby organizácii finančne pomohli dobrovoľným príspevkom.

Viac k témam: Československý kastračný program (ČSKP), týranie zvierat, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk - Československému kastračnému programu hrozí zánik, organizácii dochádzajú financie © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Z rezervy predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) príde v pondelok na účet mesta Prešov prvý milión eur. Určený bude na sanáciu potrebných záležitostí v súvislosti s piatkovým výbuchom 12-poschodovej bytovky na Mukačevskej ulici, pri ktorej zomrelo najmenej päť osôb. Uviedol to po rokovaní krízového štábu premiér. „Mesto Prešov dnes nemá rezervné fondy, ktoré môže použiť,“ vysvetlil a dodal, že ide o prvú zálohu a v prípade potreby sa bude suma zvyšovať. Prostriedky budú primárne použité na stabilizovanie budovy do momentu, kým sa nerozhodne o jej definitívnom osude. Mesto bude môcť pokryť aj finančné potreby rodín, ktoré sa musia vyrovnať so stratou časti svojho majetku. „Mnohí prišli možno aj o všetko,“ dodal premiér.

Minimálny záujem

Záujem o náhradné ubytovanie je zatiaľ minimálny, podľa premiéra je to spôsobené tým, že ľudia ešte v šoku odišli k svojím rodinám a blízkym, domnievajúc sa, že sa zajtra budú môcť vrátiť domov. „Žiaľ, to pravdepodobne nebude možné a do tej bytovky ešte dlhý čas nebude môcť nikto vstúpiť. Aj samotným hasičom v sobotu na prehľadávanie niektorých častí bude musieť dať povolenie statik, ktorý určí, či budova bude môcť byť prehľadávaná osobami, alebo budú musieť byť použité len technické zariadenia,“ uviedol premiér. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie) Predseda vlády ocenil ľudí, ktorí ponúkajú obetiam výbuchu náhradné ubytovanie. „Verím, že postupne sa situácia podarí riešiť, ale pravdepodobne mesto bude stáť pred veľkou úlohou vybudovať nové náhradné ubytovanie pre desiatky rodín, ktoré sa už nikdy viac sa do tejto vyhorenej a zdevastovanej bytovky nebudú môcť vrátiť,“ doplnil premiér.

Výzva poisťovniam

Zároveň vyzval predstaviteľov poisťovní, aby zmenili byrokratický postup pri odstraňovaní následkov a zmiernení vzniknutých škôd, aby ľudia nemuseli čakať na obhliadky. „Pevne verím, že aj poisťovne si uvedomia túto kritickú situáciu a umožnia ľuďom, aby si mohli okamžite začať opravovať okná na bytoch, v ktorých sa dá bývať a nemuseli čakať v strachu o to, že im poisťovňa nič nezaplatí, na nejakú zložitú procedúru,“ uviedol Pellegrini. Ako povedala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, ubytovanie, ktoré zabezpečilo mesto, využili zatiaľ iba štyria ľudia. Zároveň vyzvala tých, ktorí bývajú v evakuovaných bytoch, aby prišli v sobotu 7. decembra ráno, ideálne o 9. hodine na Základnú školu Prostějovská, kde im budú poskytnuté ďalšie informácie.

Viac k témam: premiér Slovenskej republiky, výbuch plynu
Zdroj: Webnoviny.sk - Mesto Prešov dostane po výbuchu v bytovke milión eur z rezervy premiéra Pellegriniho © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Bytový dom v Prešove, v ktorom v piatok vybuchol plyn, prešiel v roku 2017 rekonštrukciou. Stavebné úpravy celého bytového domu hasiči neodsúhlasili. Konštatovali, že došlo k porušeniu niektorých predpisov, a to mohlo podľa krajského riaditeľa Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Jána Goliaša spôsobiť pád schodiska. Z tohto dôvodu sa hasiči nemohli dostať dovnútra bytového domu a evakuovať ľudí. Príčinu tragédie rieši vyšetrovací tím, no podľa Goliaša rozhodne súvisí s rekonštrukciou plynu. „Bolo tam možno prerazenie plynu vonku a následne sa ten plyn niekde hromadil. Väčšinou to ide stúpačkami,“ doplnil. Dodal, že bytovka je podľa neho odsúdená na zánik. Podľa evidencie mesta žilo v bytovom dome 96 ľudí. Hasiči zo zhorenej bytovky evakuovali 39 obyvateľov, ktorých na mieste ošetrili a niektorých odviezli do nemocnice. Celkovo malo byť aj z okolitých domov evakuovaných zhruba 220 ľudí. Požiar, ktorý vznikol v piatok 6. decembra po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, sa podarilo úplne uhasiť v sobotu ráno o siedmej hodine. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove je vyhlásená mimoriadna situácia. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie)

Viac k témam: výbuch plynu
Zdroj: Webnoviny.sk - Bytovka v Prešove bola pred výbuchom plynu rekonštruovaná, hasiči s úpravami nesúhlasili © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Zásah hasičov po výbuchu plynu v Prešove skomplikovali zlé podmienky, ktoré ohrozovali ich život. Požiar, ktorý vznikol v piatok 6. decembra, sa podarilo úplne uhasiť až na druhý deň ráno o siedmej hodine. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky.

Hasiči museli byť veľmi opatrní

Najväčšou prekážkou pri zásahu bolo podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej to, že výškové plošiny a hasičská technika nemohli byť v dôsledku výbuchu umiestnené na správne miesto. Panely z horných poschodí ostali na chodníkoch a hasiči ich museli odpratávať a spíliť okolité stromy, aby sa s plošinami vedeli dostať k bytovému domu. Požiar bol hasený z plošín. Máli trochu problém, že ich museli umiestniť od obytného priestoru, pretože, ak by došlo k zrúteniu čo i len zateplenia, tak by to mohlo mať aj následky na životoch profesionálnych hasičov, preto museli byť veľmi opatrní.

Pripravený vrtuľník nepomohol

Vzhľadom na počasie podľa nej nebolo podľa Sakovej možné použiť pripravený vrtuľník, s ktorým nebolo možné vzhľadom na mrznúci dážď vzlietnuť a pomáhať evakuovať ľudí. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie) „Veľmi veľa zlých a negatívnych okolností a javov sa nám prihodilo počas tohto zásahu,“ dodala Saková s tým, že za svetla využijú aspoň policajný dron na zmapovanie situácie. Po uhasení a vychladení objektu boli záchranári Horskej záchrannej služby pripravení zlaňovať a postupne prehľadávať jednotlivé poschodia.

Viac k témam: výbuch plynu
Zdroj: Webnoviny.sk - Zásah po výbuchu plynu v Prešove skomplikovali zlé podmienky, pripravený vrtuľník ostal na zemi © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Bratislavská mestská časť Karlova Ves otvorila nový školský bazén v Základnej škole (ZŠ) Alexandra Dubčeka na Majerníkovej 62. „Sme radi, že zastupiteľstvo urobilo odvážne rozhodnutie a odsúhlasilo túto veľkú investíciu v hodnote 1,198 milióna eur. V tomto roku sa nám tak podarili tri veľké investície do športovísk. Pre vodákov sme otvorili novú lodenicu, futbalistom sme zrekonštruovali povrch futbalového ihriska a naše školy dostali novú plaváreň,“ informoval vicestarosta Karlovej Vsi Branislav Záhradník.

Hĺbka vyhovuje aj vodnému pólu

Kompletnú rekonštrukciu zahŕňa 25-metrový plavecký bazén, malý neplavecký bazén, technologická časť, vzduchotechnika, zdravotechnika, sociálne zariadenia, šatne, vstupná hala a okná. Výhodou nového plaveckého bazéna je jeho hĺbka, ktorá vyhovuje aj vodnému pólu či plutvovému plávaniu. Novinkou je aj neplavecký bazén pre predškolskú výuku plávania s rozlohou viac ako 4 x 4 metre. „Oba bazény disponujú oddelenými technológiami, čo umožňuje nastavenie optimálnej teploty pre plavecký bazén 26 - 28 oC a pre neplavecký bazén 28 - 32 oC, i dôslednú kontrolu hladiny pH v každom z bazénov zvlášť. Nová vzduchotechnika optimalizuje parametre vzduchu pre celú bazénovú halu aj so sociálnym zázemím, čím sa odstránil veľký nedostatok bývalých priestorov, v ktorých bola vysoká vlhkosť. Tá v minulosti spôsobovala koróziu všetkých namontovaných zariadení,“ informovala vedúca strategických investícií Viera Prepiaková. Jednou z hlavných priorít pri rekonštrukcii bolo dosiahnutie čo najvyššej kvality vody. Z tohto dôvodu zvolili nerezový povrch a technológie, ktoré dokážu zabezpečiť najvyšší štandard.

Predpokladajú veľký záujem

Základné jednorazové vstupné do bazéna (75-minútové) je nastavené na sumu štyri eurá. Dospelí Karlovešťania majú nárok na uplatnenie 25 percentnej zľavy, čiže zaplatia tri eurá. Rovnakú zľavu si môžu uplatniť aj študenti od 15 do 26 rokov, držitelia kariet ISIC, ITIC a Euro 26. 50 percentná zľava zo vstupného je určená pre deti do 15 rokov, seniorov nad 65 rokov a držiteľov preukazu ŤZP, ktorých osobní asistenti majú vstup zdarma. Pri prekročení časového limitu sa za každých ďalších začatých 15 minút zaúčtuje poplatok dve eurá pre všetky kategórie. „Predpokladáme, že záujem o nový bazén bude veľký, pretože bazénov je v Bratislave málo. Prednosť budú mať karloveské školy aj škôlky. Veľký záujem je zo strany športovcov a športových klubov, samozrejme, myslíme aj na verejnosť,” povedala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Viac k témam: bazén
Zdroj: Webnoviny.sk - Karlova Ves otvorila na škole nový bazén, poslúži aj verejnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

7.12.2019 (Webnoviny.sk) - Počet mŕtvych, ktorý si vyžiadal útok neznámych ozbrojencov na protivládnych demonštrantov irackom Bagdade, stúpol na 25. Viac ako 130 ľudí utrpelo zranenia. Agentúru AP o tom informovali predstavitelia z oblasti zdravotníctva a bezpečnosti, ktorí si priali zostať v anonymite. Útok patrí k najsmrteľnejším násilným incidentom od 1. októbra, keď sa tisícky Iračanov v uliciach začali dožadovať politických reforiem a konca iránskeho vplyvu na záležitosti Iraku. Ozbrojenci spustili v piatok paľbu z áut, ktorými prechádzali cez oblasti, ktoré sú v epicentre občianskeho povstania. Streľba trvala až do skorého sobotňajšieho rána. Mnohí demonštranti si myslia, že útočníkmi sú neoficiálne proiránske milície financované Iránom, ktoré úž vykonali podobné útoky proti demonštrantom v Bagdade a iných mestách na juhu Iraku.

Viac k témam: demonštrácia, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Ozbrojenci zaútočili na protivládnych demonštrantov v Iraku, zabili najmenej 25 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3624

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner