10. august 2020
Facebook

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) vyzýva na okamžité prepustenie zadržaných demonštrantov a novinárov v Bielorusku. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie v reakcii na výsledky prezidentských volieb, ktoré sprevádzajú masové protesty a zatýkanie. MZVEZ tiež pripomína, že už samotná kampaň pred prezidentskými voľbami bola sprevádzaná narušeniami medzinárodných volebných štandardov. „Vyzývame bieloruskú vládu, aby upustila od násilia a okamžite prepustila osoby uväznené na základe ich politického presvedčenia ako aj novinárov zadržaných pri výkone svojho povolania,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré zdôrazňuje, že Slovensko bolo vždy podporovateľom nezávislosti a suverenity Bieloruska a aj z tohto dôvodu pozorne sledovalo aktuálny vývoj v krajine.

Znepokojivý priebeh volieb

Rezort diplomacie upozorňuje aj na to, že ho znepokojil už priebeh procesu registrácie kandidátov, znemožnenie viacerých kandidatúr, predvolebná kampaň a nakoniec aj samotné prezidentské voľby, ktoré boli podľa ministerstva sprevádzané výraznými narušeniami medzinárodných volebných štandardov. MZVEZ konštatuje, že aj napriek „výrazným obmedzeniam“ zo strany štátnej moci prejavila bieloruská spoločnosť o voľby nevídaný záujem. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie) „Slovensko odmieta násilie vládnej moci ako odpoveď na legitímne právo občanov uplatniť si svoje základné ľudské práva a slobody, najmä slobodu prejavu a zhromažďovania,“ zdôrazňuje rezort a vyzýva na rešpektovanie práv a slobôd občanov Bieloruska. Ministerstvo dodáva, že realizácia konkrétnych krokov smerujúcich k posilneniu demokratických princípov má byť pevným základom prosperity, nezávislosti a suverenity bieloruského národa.

Symbol zbitých obetí

Europoslanec Michal Šimečka (PS/Renew) odovzdal protestný list na bieloruskom veľvyslanectve v Bratislave. Agentúru SITA o tom informoval tlačovou správou Ondrej Gažovič, poradca europoslanca. Šimečka položil pred bránu veľvyslanectva biely kvet ako symbol zbitých obetí policajného násilia. V liste vyzýva na urýchlené ukončenie násilia a prepustenie nespravodlivo zadržaných. „Verím, že sa zhodneme, že právo na spravodlivé voľby aj právo na združovanie patria k základným ľudským právam, ku ktorým sa naše krajiny zaviazali,“ uvádza Šimečka v protestnom liste.

Situáciu budú sledovať

Europoslanec vyjadril očakávanie, že v Bielorusku príde k urýchlenému ukončeniu násilia, prepusteniu nespravodlivo zadržaných, vyšetreniu postupu bezpečnostných zložiek a k umožneniu spravodlivého a nezávislého vyhodnotenia prezidentských volieb. V závere listu Šimečka zdôrazňuje, že ako člen Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné vzťahy a viceprezident frakcie Renew Europe bude situáciu citlivo pozorovať a podporovať demokratický rozvoj Bieloruska. Pripomína tiež pokračujúce represie zo strany vládneho režimu v Bielorusku, ktoré môžu ohroziť spoluprácu Európskej únie a Bieloruska v rámci politiky Európskeho partnerstva.

Prezidentské voľby v Bielorusku

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obhájil v prezidentských voľbách mandát a nastupuje tak do svojho šiesteho funkčného obdobia. Ústredná volebná komisia oznámila, že po zrátaní všetkých hlasovacích lístkov si politik, ktorý je na čele krajiny 26 rokov, pripísal 80,23 percenta hlasov. Po vyhlásení prvotných výsledkov vyšli protestovať do ulíc v hlavnom meste Minsk a aj v ďalších mestách tisícky ľudí. Protesty sprevádzali strety s poriadkovou políciou, ktorá na rozohnanie demonštrantov použila gumové projektily, vodné delá a zábleskové granáty a bila ich aj obuškami. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna policajti zadržali viac ako 200 ľudí, desiatky demonštrantov utrpeli zranenia.


Viac k témam: europoslanci, prezidentské voľby v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Korčokovo ministerstvo žiada slobodu pre demonštrantov v Bielorusku, Šimečka odovzdal protestný list © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - O využití peňazí vo výške 50 miliónov dolárov od Spojených štátov amerických (USA) by mali rozhodnúť Ozbrojené sily SR a najlepšia komplexná ponuka. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Dozbrojenie vrtuľníkov aj kúpa nových

Rezort môže tieto prostriedky použiť aj na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie z dôb bývalej Varšavskej zmluvy. Podmienkou je financovanie techniky v pomere jedna k jednej. Koncom júla minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) povedal, že Slovensko by mohlo za peniaze od USA kúpiť napríklad nové vrtuľníky Black Hawk a dozbrojiť tie, ktoré už aktuálne má. Alternatívou k nim by mohol podľa ministra byť aj nákup ľahších vrtuľníkov. „Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame, samozrejme, na vojakoch. V súčasnosti preto v rámci Ozbrojených síl SR prebieha zber a sumarizácia požiadaviek, s ktorými budeme ďalej pracovať a na základe ktorých následne rozhodneme,“ povedal Naď. Dodal, že každú jednu investíciu dôkladne zvažujú podľa mnohých náročných kritérií. Na účelnosť vynakladania prostriedkov v prípade ponuky zo strany USA dozrie pracovná skupina odborníkov pod vedením štátneho tajomníka rezortu Mariana Majera.

Komplexná ponuka spoločnosti

Podľa ministra bude dôležitá aj komplexná ponuka od spoločnosti, ktorú chce rezort dôkladne preskúmať a porovnať s rôznymi alternatívami. Cieľom súčasného vedenia rezortu je kvalitná technika, na ktorú sa budú môcť vojaci spoľahnúť, pričom vo finále rozhodne komplexná ponuka nielen pre vojakov, ale pre celé Slovensko. USA ponúkli Slovensku 50 miliónov dolárov, aby vymenilo techniku z obdobia Varšavskej zmluvy za tú ich. Pre Slovensko by to znamenalo možnosť nakúpiť americkú techniku v hodnote sto miliónov dolárov a zaplatiť polovicu výdavkov.

Viac k témam: minister obrany SR
Zdroj: Webnoviny.sk - O využití amerických peňazí na vojenskú techniku by mali rozhodnúť vojaci a najlepšia ponuka © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Príslušníci hraničnej polície a cudzineckej polície zo Sobraniec zadržali v minulom týždni pri nepovolenom prekročení slovenských hraníc troch cudzincov. Išlo o jedného Ukrajinca a dvoch štátnych príslušníkov Líbye. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická, v stredu 5. augusta v ranných hodinách zaznamenali kamery neoprávnené prekročenie slovensko-ukrajinskej hranice neznámou osobou.

Okamžité vyhostenie

Počas pátracej akcie následne policajti v katastrálnom území obce Ruský Hrabovec (okres Sobrance) kontrolovali štátneho príslušníka Ukrajiny bez cestovného dokladu a predviedli ho na oddelenie za účelom zistenia totožnosti. Podrobil sa aj testu na COVID-19 s negatívnym výsledkom. „Keďže cudzinec prekročil vonkajšiu hranicu s Ukrajinou mimo hraničný priechod a zdržiaval sa u nás neoprávnene bez povolenia príslušných orgánov bol administratívne vyhostený s uložením zákazu vstupu na územie SR a ostatných členských štátov EÚ na jeden rok,“ uviedla Kopernická s tým, že cudzinca odovzdali príslušníkom Štátnej hraničnej služby Ukrajiny.

Mladíkov si prevzala sociálka

Vo štvrtok 6. augusta v dopoludňajších hodinách kontrolovali policajti z Vyšného Nemeckého v katastrálnom území obce Lekárovce (okres Sobrance) dvoch štátnych príslušníkov Líbye bez cestovných dokladov a predviedli ich na oddelenie. „Jeden z mladíkov bol prevezený do nemocnice v Michalovciach z dôvodu nevoľnosti a zvracania, kde ho hospitalizovali. Cudzinci boli testovaní na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom,“ informovala hovorkyňa. Ako dodala, keďže predvedení cudzinci sú maloletí bez sprievodu, policajti kontaktovali pracovníkov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Sobrance. Oboch mladistvých si v piatok prevzali pracovníci úradu, ktorí zabezpečia ich umiestnenie v centre pre deti a rodiny.

Viac k témam: cudzinci, Riaditeľstvo Hraničnej a cudzineckej polície (RHCP), vyhostenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajinec prekročil nelegálne hranice, polícia nachytala bez dokladov aj dvoch mladíkov © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Popradu krátko popoludní pomáhala 68-ročnej českej turistke, ktorá sa vážne zranila na túre v Smutnom sedle. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Zuzana Hopjaková. Po pošmyknutí sa na turistickom chodníku a následnom páde na skaly si žena vážne poranila hlavu, krčnú chrbticu a hornú končatinu. "Lekárku leteckých záchranárov spolu s horským záchranárom vysadili k zranenej žene pomocou lanovej techniky. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia ju v transportnom saku z miesta evakuovali, počas medzipristátia preložili na palubu a v stabilizovanom stave, pri vedomí, no s vážnym poranením hlavy previezli do popradskej nemocnice," uviedla Hopjaková.

Viac k témam: česká turistka, Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS), zranenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Po českú turistku musel do Západných Tatier letieť vrtuľník, žena sa pošmykla a spadla na skaly © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Opitý a zdrogovaný mladík zrazil na priechode pre chodcov v Banskej Bystrici tínedžerku a z miesta ušiel. Krátko po čine ho policajti vypátrali. Nehoda sa stala v nedeľu ráno v mestskej časti Fončorda. Ako informovala banskobystrická krajská polícia, 22-ročný vodič na Mercedese Benz A200 nedal na priechode prednosť 15-ročnej chodkyni a došlo k zrážke. Dievča po náraze vymrštilo na kapotu vozidla a následne spadla na cestu. Utrpela ťažké zranenia. Vodič nezastavil a ušiel. Policajti ho už zakrátko zadržali. Pri dychovej skúške na alkohol mu namerali vyše dvoch promile. Ako uviedla polícia, predbežným skríningovým vyšetrením bol v jeho organizme pozitívny nález látok extáza, marihuana, kokaín a metamfetamín. Šokujúce je, že za podobný čin spáchaný pod vplyvom návykovej látky už mal zakázané jazdiť. Polícia v prípade začala trestné stíhanie pre ohrozenie pod vplyvom návykovej látky a neposkytnutie pomoci.

Viac k témam: alkohol za volantom, dopravná nehoda, drogy, zrážka auta s chodcom
Zdroj: Webnoviny.sk - Opitý vodič pod vplyvom drog zrazil na priechode pre chodcov mladé dievča, z miesta nehody ušiel © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Počas ostatných mesiacov sme mali čas spomaliť a viac uvažovať o tom, ako naplánovať rodinný rozpočet. Krátkodobé potreby dokážeme pokryť z bežných výdavkov. Prípadne, ak je horšie, tak aj zo železnej rezervy. Ale sú to práve úspory, ktoré nám umožnia realizovať dlhodobejšie zmeny, ktoré robia náš život o poznanie lepším. Pretože na rekonštrukciu, kúpu nového bytu alebo na stavbu domu sa treba pripraviť. A v tej správnej chvíli nasporené peniaze využiť a realizovať svoje sny o lepšom bývaní a o lepšom domove. Prvá stavebná sporiteľňa pripravila počas leta viaceré novinky. Stavebné sporenie pre rodiny s deťmi je teraz ešte výhodnejšie. Novinka je pripravená aj pre tých, ktorí hľadajú nové bývanie a chceli by si zobrať úver na kúpu bytu alebo domu. S úverovým certifikátom môžu rýchlo zareagovať na tú správnu ponuku na realitnom trhu. Nové bývanie je tak skutočne na dosah.

Pravidelné sporenie pre deti a ich rodičov teraz ešte výhodnejšie

Vďaka stavebnému sporeniu môže každý rodič výhodne a bezpečne pripraviť deťom finančnú rezervu do budúcnosti. Uľahčí im tak štart do života. Pri uzatvorení zmluvy pre dieťa a pravidelnom sporení platí aktuálne 100 % zľava z poplatku za vedenie účtu. A to až do 18 rokov veku dieťaťa. Ak si rodič uzatvorí zmluvu aj pre seba, rovnako získava zľavu z poplatku za vedenie účtu, v tomto prípade 50 %. Pri zmluve pre dieťa do 1 roka veku PSS aj naďalej neúčtuje ani poplatok za uzatvorenie zmluvy. Dobu sporenia a výšku vkladov si určuje rodič sám. Vklady na sporenie sú úročené úrokovou sadzbou 0,5 % ročne. Veľkou výhodou je aj to, že sporením v súčasnosti získa klient výhodnejšie úverové podmienky v budúcnosti – a to rovnako rodič a aj dieťa.

Úverový certifikát umožní rýchlo reagovať na dobrú ponuku

Kúpa nehnuteľnosti, ale aj jej modernizácia sú veľké zmeny. Najdôležitejšie je mať istotu, že na takúto zmenu máme v správnom čase dostatok finančných prostriedkov. Prvá stavebná sporiteľňa to uľahčí, pretože prichádza s ponukou Úverového certifikátu. Je to potvrdenie banky o tom, že klient spĺňa podmienky na získanie úveru v potrebnej výške. Jeho platnosť a garancia podmienok poskytnutia úveru je až 3 mesiace, počas ktorých je dostatok času na výber nehnuteľnosti. Na rýchlo sa vyvíjajúcom trhu realít tak získava klient výraznú výhodu. Vopred vie, s akou výškou finančných prostriedkov môže disponovať. Čoraz populárnejším sa stáva financovanie nehnuteľností z viacerých zdrojov, teda z úspor, hypotéky a stavebného úveru alebo medziúveru. Úver zo stavebného sporenia je preto možné poskytnúť aj na časť hodnoty nehnuteľnosti. Kombináciou viacerých zdrojov si potom možno vyskladať potrebnú sumu. To možnosti financovania ešte rozširuje. Aj pri využití úverového certifikátu aktuálne platí, že splátky úveru zo stavebného sporenia zostanú pre klienta rovnaké počas celej doby splácania úveru a to môže byť až 20 rokov. Počas nich Prvá stavebná sporiteľňa garantuje, že sa výška splátky nezmení. Splácať takto získaný úver možno hneď alebo až o tri mesiace. Podľa toho, ako si klient vyberie. Nejde o štandardný odklad splátok, ale o ich posunutie, preto klient nemá negatívnu informáciu v úverovom registri. Posun splácania klientovi neovplyvní ani v budúcnosti ďalšie žiadosti o úver. Tento posun sa týka nielen celej splátky úveru, ale aj prípadnej splátky poistenia. Výhodou je, že aj počas tohto odkladu je úver poistený.

Jednoduchý postup

Pre obe novinky platí, že ich možno využiť veľmi jednoducho a hlavne pohodlne. O úverový certifikát možno dokonca požiadať online, prostredníctvom stránky www.pss.sk,. Po vyplnení krátkeho nezáväzného formulára bude záujemcu kontaktovať obchodný zástupca. Ten mu vysvetlí všetky podrobnosti a v prípade záujmu pomôže s kompletizovaním žiadosti o úver. Podrobnejšie informácie o ponuke Prvej stavebnej sporiteľne nájdete aj na www.pss.sk. Informačný servis

Viac k témam: financovanie bývania, PR, Prvá stavebná sporiteľňa, PSS
Zdroj: Webnoviny.sk - Pripravte sa na zmeny pri financovaní vášho bývania © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Českí policajti v pondelok obvinili z vraždy 54-ročného Zdeňka K., ktorý údajne v sobotu zapálil panelák v Bohumíne na Karvinsku. Pri požiari zahynulo 11 ľudí. Policajti muža zadržali ihneď po čine a podľa svedkov hliadke pokojným hlasom povedal, že dom podpálil. Páchateľ tak údajne riešil partnerský spor a obeťami sú jeho rodinní príslušníci, uvádza web tn.nova.cz. "Bol obvinený z obzvlášť závažného zločinu vraždy a z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia, za čo mu hrozí 20 rokov až výnimočný trest," potvrdil v pondelok pre TN.cz štátny zástupca Michal Król, ktorý bude teraz rozhodovať, či podá žiadosť o vzatie podozrivého muža do väzby. Obvinenie prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter potvrdila aj polícia.

Viac k témam: Bohumín, bytový dom, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Podpaľača paneláka v Bohumíne obvinili z vraždy, môže dostať až 20 rokov natvrdo © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová je znepokojená situáciou v Bielorusku a odsudzuje násilie použité proti jeho občanom. Čaputová tak reaguje na vzniknuté nepokoje súvisiace s prezidentskými voľbami v Bielorusku. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Ľudské práva musia byť rešpektované

„Základné demokratické princípy, ľudské práva a slobody a v tomto prípade osobitné právo občanov na slobodné zhromažďovanie a slobodu slova musia byť rešpektované a dodržiavané,“ uviedla prezidentka. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obhájil v prezidentských voľbách mandát a nastupuje tak do svojho šiesteho funkčného obdobia.

Zadržali stovky ľudí

Ústredná volebná komisia oznámila, že po zrátaní všetkých hlasovacích lístkov si politik, ktorý je na čele krajiny 26 rokov, pripísal 80,23 percenta hlasov. Po vyhlásení prvotných výsledkov vyšli protestovať do ulíc Minsku a ďalších miest tisícky ľudí. Protesty sprevádzali strety s poriadkovou políciou, ktorá na rozohnanie demonštrantov použila gumové projektily, vodné delá a zábleskové granáty a bila ich aj obuškami. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna policajti zadržali viac ako 200 ľudí, desiatky demonštrantov utrpeli zranenia.

Viac k témam: bieloruský prezident, prezident Slovenskej republiky, prezidentské voľby v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová je znepokojená situáciou v Bielorusku, násilie proti občanom rázne odsúdila © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Šokujúci incident riešili policajti v nedeľu krátko po polnoci v Sečovciach v Trebišovskom okrese. Opitý šofér sa nechcel dať predbehnúť a strieľal z auta. Ako informovala košická krajská polícia, 39-ročný Ukrajinec chcel predbehnúť pred ním idúci VW Passat s trebišovským evidenčným číslom. Jeho vodič však začal zrýchľovať a bránil mu v predchádzaní. Ako uviedla polícia, 23-ročný vodič z okresu Trebišov následne počas jazdy vystrčil z okna ruku, v ktorej držal krátku zbraň, a trikrát vystrelil do vzduchu a následne aj na vozidlo idúce za ním. Po oznámení policajti vozidlo a vodiča vypátrali. Mladý šofér, ktorý ani nemá vodičské oprávnenie, nafúkal 1,92 promile. Strieľal z airsoftovej pištole, ktorú dobrovoľne odovzdal. Poverený príslušník ho obvinil z výtržníctva a ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Opitý šofér sa nechcel dať predbehnúť a strieľal z auta, šokujúci incident riešili policajti na východe Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Twitter sa údajne obrátila na čínsku firmu ByteDance a vyjadrila záujem o kúpu amerických operácií jej aplikácie TikTok. Informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ďalšie medializované správy. Či si Twitter môže kúpu TikToku dovoliť a či by stihol uzavrieť zmluvu predtým, ako začne platiť zákaz od amerického prezidenta, zostáva neznáme, uvádza denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na anonymné zdroje.

Twitter je pod menšou regulačnou kontrolou

Hodnota amerických operácií TikToku nie je známa, ale podľa odhadov predstavuje desiatky miliárd dolárov. Trhová kapitalizácia Twitteru je okolo 29 miliárd dolárov (v prepočte 24,5 miliárd eur). Hlavný kandidát na kupcu TikToku v USA, spoločnosť Microsoft, má viac ako 1,6 bilióna dolárov (1,3 bilióna eur). Podľa odborníkov by však možná dohoda s Twitterom čelila menšej regulačnej kontrole ako s Microsoftom. Hovorca Twitteru odmietol možnú zmluvu komentovať. TikTok zase bezprostredne na otázky BBC nereagoval.

Microsoft by chcel kúpiť TikTok aj mimo USA

TikTok a jeho možné prevzatie v USA je v ostatných týždňoch horúcou témou. Koncom minulého týždňa americký prezident Donald Trump nariadil firmám, aby do 45 dní prestali obchodovať s TikTokom. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť a zber informácií o používateľoch pre Peking. Podobnému zákazu čelí aj komunikačná aplikácia WeChat, ktorú vlastní čínska firma Tencent. Zástupcovia videoaplikácie TikTok pohrozili, že proti novému zákazu podniknú právne kroky. Microsoft o kúpe amerických operácií TikToku už rokuje, pričom dohodu musí dokončiť do 15. septembra - termínu, ktorý stanovil Trump. Prezident Spojených štátov sa minulý týždeň vyjadril, že úsilie Microsoftu podporí, ak by vláda z výťažku z predaja dostala značný podiel. Microsoft chce napredovať s rokovaniami o kúpe operácií TikToku aj v Kanade, Austrálii a na Novom Zélande.

Viac k témam: TikTok, WeChat
Zdroj: Webnoviny.sk - Americké operácie TikToku by mohol kúpiť aj Twitter. Otázne však je, či má dostatok financií © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4344

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner