29. január 2020
Facebook

29.1.2020 (Webnoviny.sk) - Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na stredu 29. januára začiatok hlavného pojednávania s predsedom politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianom Kotlebom. Ten čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1488 eur. Číslo 14 v sume 1488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede. Kotleba už raz pre odovzdávanie šekov čelil obžalobe, Špecializovaný trestný súd ju však odmietol pre procesné chyby, najmä pre porušenie práva na obhajobu. Súdnemu konaniu čelili v minulosti aj ďalší dvaja poslanci ĽSNS. Stanislav Mizík bol v kauze údajného protižidovského statusu na sociálnej sieti oslobodený, pretože nebolo dokázané, že ho napísal on. Naopak, Milan Mazurek bol právoplatne odsúdený za výroky na adresu Rómov, ktoré povedal v rozhlasovom vysielaní. Z dôvodu odsúdenia prišiel o poslanecký mandát.

Viac k témam: súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotleba sa postaví pred súd, dôvodom sú šeky so sumou 1488 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

29.1.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump v utorok predstavil už niekoľko rokov avizovaný plán svojej administratívy na riešenie situácie na Blízkom východe. Päťdesiatstranový plán, ktorého vypracovanie mal "pod palcom" Trumpov zať a poradca Jared Kushner a jeho zverejnenie sa mnohokrát odkladalo, už vopred po oboznámení sa s ním podporili obaja hlavní rivali na izraelskej politickej scéne - premiér Benjamin Netanjahu aj opozičný líder Benny Ganc.

Palestínska strana plán odmietla

Naopak, na palestínskej strane ho oba konkurenčné subjekty - militantné hnutie Hamas, ako aj umiernenejšie hnutie Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása - jednohlasne odmietli. S Abbásom sa dokonca v tejto veci telefonicky spojil líder Hamasu Ismaíl Haníja, napriek tomu, že títo dvaja predstavitelia si inak nevedia prísť na meno. Plán, ktorý predstavil Trump v utorok v Bielom dome, stojac vedľa izraelského premiéra Netanjahua, spočíva najmä vo vytvorení palestínskeho štátu na územiach Západného brehu Jordánu a Pásma Gazy.

Pod vládou militantného Hamasu

Pásmo Gazy majú Palestínčania pod vlastnou správou už teraz, vládne v ňom militantný Hamas. Západný breh Jordánu, kde je silnejší Abbásov Fatah, má naopak len malú mieru autonómie, a dôležitejšie slovo než Abbás v ňom má izraelská armáda. Podľa amerického návrhu, nazývaného Trumpovou administratívou "zmluva storočia", by Pásmo Gazy a Západný breh Jordánu, keďže v strede medzi nimi leží Izrael, boli prepojené sústavou ciest a podzemných tunelov. Hlavné mesto nového palestínskeho štátu by bolo vo východnom Jeruzaleme, čo sa zas nemusí páčiť izraelským nacionalistom. Druhým podstatným bodom Trumpovho plánu je to, že veľké židovské osady na Západnom brehu Jordánu by pripadli Izraelu. Práve to je dôvod, prečo plán odmietajú Palestínčania.

Ani proizraelský ani protipalestínsky

Rozširovanie židovských osád a stavba nových, aktivity horlivo podporované Netanjahuovou vládou, totiž ukrojili podstatnú časť z území, ktoré podľa pôvodných plánov medzinárodného spoločenstva mali pripadnúť Palestínčanom. Napriek tomu, že Trump by chcel "priklepnúť" židovské osady Izraelu, plán ešte pred jeho zverejnením odmietli nielen Palestínčania, ale aj samotní židovskí osadníci, a síce preto, že nesúhlasia s vytvorením palestínskeho štátu. Trumpova administratíva ďalej navrhuje, aby sa Izrael na štyri roky vzdal akéhokoľvek rozširovania židovských osád na palestínskych územiach. V rámci tohto časového okna by sa mal dohodnúť s Palestínčanmi, za podpory medzinárodných vyjednávačov, na presných ustanoveniach dohody o budúcom usporiadaní. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že Trumpov plán nie je až tak jednostranne proizraelský a protipalestínsky, ako sa od neho čakalo. Jeho dôraz na vytvorenie palestínskeho štátu ukončil špekulácie, že Trumpova administratíva, "keďže na jej pláne nespolupracovali palestínski lídri, opustí ideu dvojštátneho riešenia", komentuje agentúra The Associated Press (AP).

Viac k témam: Palestína, Pásmo Gazy, Západný breh Jordánu
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump navrhuje vytvoriť palestínsky štát, židovské osady by prezident USA prisúdil Izraelu © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Prvé správy od vyšetrovateľov tragickej havárie helikoptéry, pri ktorej zahynul legendárny americký basketbalista Kobe Bryant spolu s ďalšími ôsmimi osobami hovoria o tom, že pilot sa snažil na poslednú chvíľu vyhnúť hmle. Krátko pred nárazom do jedného z kopcov pri kalifornskom Calabasase vyslal pracovníkom riadenia letovej prevádzky informáciu o snahe vystúpiť vyššie, aby sa dostal nad oblaky.

Rozmetané trosky stroja

Podľa radaru sa helikoptéra dostala do výšky 701 metrov, ale vrak stroja neskôr našli na úrovni 331 metrov nad morom, uviedla Jennifer Homendyová z americkej Národnej rady pre bezpečnosť dopravy (NTSB). Homendyová zároveň popísala miesto havárie a prezradila, že trosky helikoptéry boli rozmetané vo veľkej vzdialenosti od seba, čo len dokazuje silu nárazu do terénu. Prvé špekulácie referujú o tom, že pilot Ara Zobayan bol v hmle dezorientovaný, no vyšetrovatelia havárie pracujú s viacerými verziami. "Pozeráme sa na pilota, stroj aj podmienky. Počasie je len malou časťou, ktorej sa venujeme," pokračovala členka NTSB.

Na otázku už nereagoval

Pilot helikoptéry si od riadenia letovej prevádzky vypýtal špeciálne povolenie pre let v hustej hmle a dostal ho. Neskôr chcel využiť aj pomoc diaľkového navádzania pomocou radaru, no letel príliš nízko a jeho požiadavka nebola akceptovaná. Preto sa snažil vyletieť vyššie a dosiahol výšku 701 metrov nad morom. Okolo 9.45 h však nezareagoval na otázku, čo ďalej plánuje so strojom robiť. O dve minúty neskôr očití svedkovia zalarmovali záchranné zložky. "Ak letíte iba na základe vizuálneho kontaktu a dostanete sa do situácie, keď nevidíte za čelné sklo, je životnosť lietadla a pilota možno 10 alebo 15 sekúnd," vysvetľoval Randy Waldman, ktorý pracuje ako inštruktor pilotov helikoptér na neďalekom letisku vo Van Nuys.

Helikoptérou na turnaj

Pilotom helikoptéry Sikorsky S-76, v ktorej okrem Bryanta zahynula aj jeho 13-ročná dcéra Gianna, bol Ara Zobayan. Pracoval ako hlavný pilot vrtuľníkov v spoločnosti Island Express Helicopters, v ktorej pôsobil viac ako 10 rokov a nalietal počas nich 8-tisíc hodín. Vlastnil komerčnú licenciu na lietanie a zároveň bol certifikovaným inštruktorom. Bryant často využíval služby helikoptér, pretože sa chcel vyhnúť prehustenej premávke v centre Los Angeles. Nedeľňajší let na mládežnícky basketbalový turnaj, kde sa mala predstaviť jeho dcéra, sa mu však stal osudný. Po približne 45 minútach letu zo Santa Any na juhu Los Angeles vrtuľník s deväťčlennou posádkou v hustej hmle havaroval približne 48 kilometrov od centra LA v katastri mestečka Calabasas.

Viac k témam: tragická nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Pilot helikoptéry s Kobem Bryantom na palube sa snažil vyhnúť hmle, naznačuje vyšetrovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Grécky ostrov Karpathos, ležiaci v Egejskom mori medzi Krétou a Rodosom, zasiahlo v utorok zemetrasenie s magnitúdom 5,2. Podľa gréckych médií bolo jeho epicentrum pod morom 98 kilometrov na juhovýchod od ostrova. Zatiaľ nie sú žiadne informácie o obetiach, zraneniach ani vážnejších materiálnych škodách. Zemetrasenie s magnitúdom 4,8 udrelo v pondelok aj v susednom Turecku, konkrétne pri meste Kirkagac na západe krajiny. Pri ničivom zemetrasení s magnitúdom 6,8, ktoré postihlo v piatok východ Turecka, zahynulo 41 ľudí.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécky ostrov Karpathos zasiahlo zemetrasenie, otrasy zaznamenali opäť aj v Turecku © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Na západe Rakúska museli v utorok evakuovať približne 40 ľudí z kabínovej lanovky po tom, ako silný vietor zhodil strom na lano. Na miesto vyslali 35 horských záchranárov, ktorých úlohou bolo dostať všetky osoby do bezpečia. Prípad sa stal v tirolskom Höfene. Lanovku v tom čase využívali aj deti z miestnej školy, ktoré boli na lyžiarskom kurze. Zástupca záchranárov Gregor Franke potvrdil, že nikomu nehrozilo nebezpečenstvo. Vietor si vyžiadal aj obmedzenie prevádzky lanovky v stredisku Hochzillertal, kde z lanovky museli dať dolu osem ľudí. Nikomu sa nič nestalo.

Viac k témam: lanovka
Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky ľudí museli evakuovať z lanovky v Rakúsku, silný vietor zhodil strom na lano © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Zo západosudánskeho regiónu Dárfúr ušlo za minulý mesiac do susedného Čadu v dôsledku nepokojov medzi kmeňmi viac ako jedenásťtisíc ľudí. V utorok o tom informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Strety vyvrcholili v decembri v meste Genena. Zomrelo už viac ako 30 osôb, vrátane žien a detí a ďalších zhruba 60 utrpelo zranenia. Hovorca UNHCR Babar Baloch dodal, že približne štyritisíc obyvateľov ušlo len za uplynulý týždeň. Podľa jeho odhadov v rámci krajiny opustilo svoje domovy približne 46-tisíc ľudí. Utečenci, ktorí prekročili hranicu, sú podľa UNHCR rozptýlení v dedinách v čadskej provincii Ouddai, ktorá už hostí 128-tisíc sudánskych utečencov. "Podmienky sú zlé. Väčšina z nich zostáva v otvorených alebo provizórnych prístreškoch, kde sú minimálne chránení. Potrebujú jedlo a vodu, zdravotné podmienky sú znepokojujúce," povedal Baloch.

Viac k témam: Dárfúr, nepokoje, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Nepokoje vyhnali zo Sudánu do Čadu za uplynulý mesiac podľa OSN viac než jedenásťtisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko vážne pochybilo pri vyšetrovaní policajného násilia voči rómskemu chlapcovi z roku 2015 v jednej z obcí v okrese Spišská Nová Ves. Vyplýva to z utorkového rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Podľa ESĽP zodpovedné štátne orgány celý prípad nedostatočne vyšetrili, čím porušili svoje medzinárodné právne záväzky v oblasti ľudských práv. Poškodenému ESĽP priznal odškodnenie 5-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informoval Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva.

Bitka od obecnej polície

Incident sa stal v roku 2015, kedy 16-ročného rómskeho chlapca cestou do školy zastavili príslušníci obecnej polície. „Jeden z nich ho bezdôvodne začal biť päsťou do tváre a rozbil mu nos. Následne ho spolu s jeho kamarátom naložili do auta, pričom v úderoch do tváre voči poškodenému pokračovali aj pri prevoze autom na policajnú stanicu. Tam ho ďalej bili päsťami do tváre a nútili ho priznať sa k spáchaniu priestupku, ktorý tvrdil, že nespáchal," priblížil Ivanco. Chlapca následne z policajnej stanice prepustili a kvôli zraneniam musel vyhľadať lekársku pomoc. Matka poškodeného ešte v deň incidentu podala na príslušníkov obecnej polície trestné oznámenie, no policajný vyšetrovateľ v prípade odmietol začať trestné stíhanie.

Neuspel ani na ústavnom súde

„Začal ho tri mesiace po incidente na základe podanej sťažnosti zo strany právnej zástupkyne poškodeného. Trestné stíhanie vyšetrovateľ napokon zastavil, pričom jeho celkový priebeh bol spojený s viacerými nedostatkami. Pochybenia v priebehu vyšetrovania nenašiel ani dozorujúci prokurátor," dodáva Ivanco v tlačovej správe. Poškodený neuspel ani s ústavnou sťažnosťou na Ústavnom súde SR, ktorý v postupe štátnych orgánov nenašiel porušenie jeho práv. Po vyčerpaní všetkých dostupných vnútroštátnych právnych prostriedkov, v januári 2017, podal poškodený sťažnosť na ESĽP, v ktorej namietal porušenie svojich práv, ktoré mu garantuje Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ESĽP jeho sťažnosti vyhovel. Rozhodol, že zodpovedné štátne orgány porušili jeho právo na ochranu pred policajným násilím aj jeho právo na účinné vyšetrenie tohto násilia. V rozsudku zdôraznil, že každé použitie sily zo strany príslušníkov polície voči osobám, ktoré nie je striktne nevyhnutné, je na úkor ľudskej dôstojnosti a porušením dohovoru.

Existujú ďalšie podobné prípady

Konštatoval pritom, že slovenská vláda nepreukázala, že násilné konanie zo strany príslušníkov obecnej polície bolo vzhľadom na okolnosti prípadu nevyhnutné. Štátne orgány podľa ESĽP zlyhali, keď nezačali prípad vyšetrovať z vlastnej iniciatívy a dôsledne nevyšetrili všetky jeho relevantné skutočnosti. Vrátane toho, či použitie sily bolo v tomto prípade nevyhnutné a primerané. „Nie je to prvý takýto prípad, ktorý bol proti Slovensku takto rozhodnutý a na Európskom súde ležia ďalšie obdobné prípady, vrátane nevyšetrených násilných policajných razií v Moldave nad Bodvou či Vrbnici," uviedla právna zástupkyňa poškodeného Vanda Durbáková. Dodala, že štátne orgány musia konečne prijať systémové opatrenia, ktoré zabezpečia, aby bol každý prípad namietaného policajného postupu naozaj účinne vyšetrený a zároveň prijať opatrenia, aby k takýmto prípadom nedochádzalo. Bezplatnú právnu pomoc sťažovateľovi sprostredkovala mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva.

Viac k témam: policajné násilie, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko vážne pochybilo pri vyšetrovaní policajného násilia voči rómskemu chlapcovi © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Bez zranení iba s pokutou od polície vyviazol z nočnej dopravnej nehody v Ružomberku vodič nákladného motorového vozidla, ktorý zišiel mimo vozovku a skončil vo Váhu. "Dvadsaťsedemročný vodič viedol nákladné motorové vozidlo Renault Master v smere od Dolného Kubína. Pri križovatke s cestou tretej triedy neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky, následne s vozidlom zišiel mimo cestu, kde prerazil zábradlie na moste a skončil v rieke Váh. Pri dopravnej nehode k zraneniu osôb nedošlo. Alkohol u vodiča zistený nebol," uviedla k prípadu žilinská krajská polícia na sociálnej sieti. Podľa polície bola hmotná škoda predbežne vyčíslená na 5 850 eur, pričom vodičovi policajti uložili v blokovom konaní pokutu za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Vodič nákladiaka mal šťastie v nešťastí, s autom skončil vo Váhu a vyviazol iba s pokutou © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzska polícia v piatok zasiahla vodnými delami proti hasičom, ktorí demonštrovali v centre Paríža za zvýšenie platov a proti prepúšťaniu. Demonštranti hádzali ohlušujúce petardy, aby upozornili na svoju podľa nich žalostnú situáciu. Polícia proti nim zasiahla po tom, keď začali preliezať policajné zátarasy. Vo Francúzsku majú demonštrácie a štrajky za zvýšenie platov a zlepšenie pracovných podmienok bohatú tradíciu, pričom odborári sa často uchyľujú aj ku krajným metódam boja. Minulý utorok napríklad odborári protestujúci proti plánovanej dôchodkovej reforme na niekoľko hodín centrálne vypli prívod elektriny na južných predmestiach Paríža. Bez elektriny sa tak ocitli tisíce domácností či obchodov a nepremávali napríklad ani vlaky na parížske letisko Orly. "Výpadok elektriny neznamená koniec sveta," reagovali následne odborári v televízii BFM-TV na hnev obyvateľov Paríža.Viac k témam: demonštrácia, zvýšenie platov
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči demonštrovali v Paríži za zvýšenie platov, policajti proti nim použili vodné delá (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Výsluchom odsúdeného bývalého člena skupiny sýkorovci Richarda Rakického pokračoval dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici proces s už odsúdeným Róbertom Lališom zvaným Kýbel a ďalšími šiestimi obžalovanými. Na aktuálnom pojednávaní v banskobystrickom Ústave na výkon väzby boli prítomní Ivan Cupper, zvaný Vinco, Juraj Harvan prezývaný Zlatinko a Alojz Kromka, prezývaný Čistič. Lališ hneď po prvom dni pojednávania požiadal o konanie v neprítomnosti, rovnako aj jeho kamarát Martin Bihári, prezývaný Rus. Účasti na procese sa vzdal aj Jozef Roháč, ktorý si doživotný trest odpykáva v Maďarsku.

Ochrankár u najvyššieho šéfa

Rakický, prezývaný Riki, uviedol, že pôsobil v skupine ako ochrankár u najvyššieho šéfa, ale aj u jeho podriadených Havasiho, Csongrádyho a Biháriho. Nevedel, kde má skupina sklady zbraní, ktoré podľa jeho informácií boli „čierne“. Podľa obžaloby mali „sýkorky“ na dvoch miestach uložené zbrane, strelivo a výbušniny. Výbušnín bolo 85 kilogramov. K vražde člena konkurenčnej skupiny takáčovcov Róberta Pála došlo v novembri 2003 v Pezinku. Svedok uviedol, že jeho pohyb monitorovali iní a pokyn na likvidáciu dal Lališ. Rakický s ďalším sýkorovcom Jurijom Fejerom boli strelcami a vozidlo viedol Martin Bihári. Ten mal vysielačku a vedel, kedy Pál vyjde z domu. Rakický nepoznal motív vraždy, iba plnil pokyn šéfa. Na Pála strieľali zo samopalov, nevedel však povedať, či dávkami alebo jednotlivo. Pri útoku sýkorovcov na Pála bol zranený aj jeho ochrankár Peter Horváth, ale Rakický nevedel povedať, či na útočníkov strieľal. Pál zahynul na mieste, Horváth prežil s rôznymi zraneniami. K vražde Pála sa Rakický priznal a po dohode s prokurátorom prijal trest dvanásť rokov odňatia slobody.

Použili ukradnuté Audi

Útočníci pri akcii použili ukradnuté Audi s nepravými evidenčnými číslami, Po čine ušli do katastra osady v okrese Senec, kde sa prezliekli a v Kýblovom aute odišli. Auto použité na vražedný útok poliali benzínom a podpálili. Podľa výpovede sýkorovca Martina Kováča, prezývaného Rybička, vraždu Pála naplánoval Lališ, pretože ho považoval za vysokopostaveného člena konkurenčného gangu „takáčovci“ páchajúceho trestnú činnosť, ktorej ziskové aktivity chcel prevziať. Sedmičke obžalovaných kladie prokurátor za vinu jedenásť skutkov. Ide o založenie a podporovanie zločineckej skupiny, trestné činy vraždy, nedovolené ozbrojovanie, všeobecné ohrozenie a ďalšie trestné činy. Okrem vraždy bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba, majú na svedomí aj vraždy predstaviteľov konkurenčných skupín Róberta Pála, Maxima Malkartiho, ale aj vlastného Tibora Bugára a Roháčovho kamaráta Jozefa Hamalu. Obžalovaní sú stíhaní aj za pokus o vraždu dvoch osôb Ruskej federácie a za atentát v bratislavskom obchodnom stredisku Jadran v roku 2004. Cieľom výbuchu bola snaha zlikvidovať Iva Ružiča, ktorého považovali za vplyvného člena konkurenčnej bratislavskej skupiny takáčovcov.

Sprísnené bezpečnostné opatrenia

Pojednávanie sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom ústave na výkon väzby rovnako ako prvý proces s gangom sýkoriek. V ňom iný senát ŠTS poslal na doživotie do väzenia skupinou sýkorovcov šéfa Róberta Lališa, jeho kamaráta Ivana Cuppera a Jozefa Roháča. Ďalší sýkorovec Martin Bihári dostal 23 rokov. Alojzovi Kromkovi, prezývanému Čistič, trest neuložili, pretože už predtým za iné vraždy dostal doživotie. Obžalovaní sú aj sýkorovec Juraj Harvan z Bratislavy a príslušník košického podsvetia Ladislav Badó. Roháč, v Maďarsku odsúdený na doživotie, sa však na aktuálnom pojednávaní so sýkorovcami nezúčastňuje a súhlasil, že sa môže konať bez neho. Proces s Róbertom Lališom a ostatnými obžalovanými pokračuje v stredu 29. januára a vo štvrtok výsluchom ďalších svedkov.

Viac k témam: organizovaný zločin, Sýkorovci, takáčovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd pokračoval v procese s gangom sýkorovcov, zaoberal sa vraždou člena gangu takáčovcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3768

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner