27. november 2022
Facebook

27.11.2022 (Webnoviny.sk) - Popredný ruský nacionalistický politik Leonid Sluckij uviedol, že ruská armáda okrem mnohých iných problémov nemá ani primeraný počet lekárov. Povedal to na sobotňajšom stretnutí s matkami vojakov zmobilizovaných do boja na Ukrajine. Komentáre Sluckého, lídra populistickej Liberálnodemokratickej strany Ruska a predsedu výboru pre zahraničné vzťahy v dolnej komore parlamentu, boli nezvyčajným verejným priznaním problémov v armáde, ktorá na bojisku utrpela sériu neúspechov.

Nedostatok lekárov

„Vo vojenských jednotkách nie je dostatok lekárov, to hovorí každý. Nemôžem povedať, že vôbec neexistujú, ale prakticky ich tam nevidieť,“ povedal Sluckij na stretnutí v Petrohrade.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na jeho slová nadviazala jedna z matiek, ktorá povedala, že od svojho syna počula, že ruské jednotky sú nedostatočne vybavené a niektoré veci si vojaci musia zháňať sami.

Najväčší štát

Sluckij, silný zástanca ruského boja na Ukrajine, povedal, že sa obráti na ministerstvo obrany, aby s ním prediskutoval problémy, ktorým čelia vojaci na Ukrajine. „Musíme pochopiť, že nás sleduje celý svet. Sme najväčší štát a keď nemáme ponožky, trenírky, lekárov, inteligenciu, komunikáciu, alebo sa jednoducho nestaráme o naše deti, vynárajú sa otázky, na ktoré sa bude veľmi ťažko odpovedať,“ skonštatoval Sluckij na podobnom stretnutí, aké deň predtým absolvoval i ruský vodca Vladimir Putin. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemáme ponožky, trenírky ani lekárov, skritizoval Sluckij ruskú armádu. Vojaci si niektoré veci musia zháňať sami © SITA Všetky práva vyhradené.

27.11.2022 (Webnoviny.sk) - Preventívne pôsobiť proti týraniu zvierat je cieľom vzdelávacieho projektu Detský zvierací ombudsman. Pracovníci tejto iniciatívy učia deti priamo v rómskych komunitách empatii k zvieratám. Stretávajú sa s deťmi na základných školách po celom Slovensku a cestujú priamo do marginalizovaných oblastí. „Komunitní pracovníci s nami počas celého roka pracujú na aktivitách, ktoré smerujú k lepším podmienkam nielen pre zvieratá, ale aj pre všetkých obyvateľov,“ uviedla Katarína Schneiderová zo Zvieracieho ombudsmana.

Nesprávne vzory správania

Ako podotkla, týranie zvierat v marginalizovaných oblastiach na východe Slovenska je dlhoročný a veľmi komplexný problém. Deti žijúce v komunitách nie vždy nachádzajú správne vzory správania sa u rodičov a empatia k zvieratám nie je automatická. Jediným legitímnym spôsobom, ako zmeniť správanie u malých detí, je vzdelávanie k empatii a pochopeniu zvierat ako cítiacich bytostí, čomu sa iniciatíva Zvierací ombudsman venuje už piaty rok. „Je veľmi dôležité, aby sme na tému ochrany zvierat s deťmi hovorili a naučili ich, ako správne zareagovať, keď vidia, že spolužiaci či kamaráti ubližujú zvieratám a že nie je vôbec správne sa k nim pridať, práve naopak. Momentálne v spoločnosti panuje pri určitých témach pomerne veľká miera polarizácie a nedostatok empatie, nielen vo vzťahu k zvieratám,“ poukázala Schneiderová. Ako ďalej dodala, v spoločnosti sa v poslednom čase stále častejšie objavujú rôzne nenávistné prejavy. „My veríme, že vzdelávaním môžeme dosiahnuť zmenu. Treba však počítať s tým, že bude trvať dlho,“ podotkla.

Nenávisť na sociálnych sieťach

Témy „deti a zvieratá“ patria k najobľúbenejším príspevkom na sociálnych sieťach, ktoré vzbudzujú pozitívne emócie. Ak je však v príspevku rómske dieťa, ktoré navyše nevhodne zaobchádza so psom alebo mačkou, stáva sa na internete terčom nenávistných, až extrémistických prejavov. Prejavy diskriminácie a vyzývanie k násiliu voči rómskym deťom a celej rómskej komunite sa deje niekoľko rokov, no v poslednom čase sa stáva fenomén násilia na sociálnych sieťach nekontrolovateľným, upozorňuje Zvierací ombudsman. Agentúra Katedra Komunikácie a iniciatíva Zvierací ombudsman sa spoločne pozreli na problematiku negatívnych reakcií v online priestore. Analýza odhalila, že polovica všetkých komentárov v sebe nesie určitú formu nenávisti voči rómskej komunite, najmä deťom.

Narastajúci problém

Zo všetkých komentárov pod internetovými článkami v období rokov 2011 - 2021 bolo nenávistných či rasistických až 40,88 percenta. Z komentárov facebookových článkov za obdobie rokov 2018 – 2021 bolo nenávistných, rasistických alebo aj s motívom zabitia 49,47 percenta. „Analyzované dáta svedčia o tom, že máme narastajúci problém, ktorý sa nerieši, a v súčasnej dobe je jedným z dominantných v eskalácii napätia a agresie voči rómskej komunite. Agresia sa stala celospoločenským problémom a musí byť predmetom verejného záujmu,“ upozorňuje iniciatíva Zvierací ombudsman. Zároveň zdôrazňuje, že riešením problému určite nie je nenávisť voči rómskym deťom, ale ich vzdelávanie s cieľom dosiahnuť postupnú zmenu správania.

Iniciatíva má úspechy

Zvierací ombudsman je iniciatíva Aliancie združení na ochranu zvierat a občianskeho združenia FALLOPIA, ktorá sa od roku 2013 zaoberá pomocou zvieratám na úrovni systémových a legislatívnych zmien. Zvieraciemu ombudsmanovi sa dvakrát podarilo zmeniť Trestný zákon, presadiť ochranu zvierat do školského vzdelávacieho programu či nájsť domov stovkám zvierat cez adopčné podujatie Nájdite sa! so zvieratkom z útulku. Jednou z najdôležitejších aktivít Zvieracieho ombudsmana bola novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Členovia Zvieracieho ombudsmana už v roku 2011 presadili sprísnenie prvých trestov za týranie zvierat. V roku 2018 patril Zvierací ombudsman medzi tvorcov novely zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej už zviera nie je vecou.

Viac k témam: Marginalizované rómske komunity (MRK), Rómovia, Týranie zvierat, Zvierací ombudsman
Zdroj: Webnoviny.sk - Týranie zvierat v marginalizovaných rómskych komunitách je problém, Zvierací ombudsman učí deti k empatii © SITA Všetky práva vyhradené.

27.11.2022 (Webnoviny.sk) - V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 87 310 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas soboty prišlo o život 600 ruských vojakov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 2905 tankov, 5856 bojových obrnených vozidiel, 4412 vozidiel a palivových nádrží, 1897 delostreleckých systémov, 395 odpaľovacích raketových systémov, 209 systémov protivzdušnej obrany, 261 vrtuľníkov, 278 lietadiel, 1555 dronov, 531 striel s plochou dráhou letu, 16 lodí a 163 kusov špeciálnej techniky. Počas soboty zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v smere na Bachmut, Avdijivku a Lyman, uviedol generálny štáb. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Počas vojny na Ukrajine padlo už vyše 87-tisíc ruských vojakov, oznámil ukrajinský generálny štáb © SITA Všetky práva vyhradené.

27.11.2022 (Webnoviny.sk) - Protesty proti všadeprítomným pandemickým kontrolám v Číne, ktoré „uväznili“ doma milióny ľudí, sa rozšírili do Šanghaja a ďalších miest po celej krajine. Udialo sa tak po správach, že opatrenia mohli prispieť k tomu, že pri nedávnom požiari bytového domu v meste Urumči v severozápadnom regióne Sin-ťiang zahynulo desať ľudí.

Demonštranti zápasili s políciou

Polícia v Šanghaji podľa svedkov použila slzotvorný plyn proti zhruba 300 demonštrantom. Protestujúci sa zišli na zhromaždeniach i v Nankingu, Kuang-čou a najmenej ďalších piatich veľkých mestách. Videá zverejnené na sociálnych sieťach ukazovali demonštrantov, ako zápasia s príslušníkmi polície a rozoberajú barikády. Mnohí vyzývali prezidenta Si Ťin-pchinga na odstúpenie. Vláda Si Ťin-pchinga čelí narastajúcemu hnevu obyvateľov pre svoju politiku nulovej tolerancie ochorenia COVID-19, ktorá ľuďom znemožnila prístup do mnohých oblastí Číny.

Ostatní sa učia žiť s vírusom

Obyvateľom sa nepáči, že čínska vláda naďalej trvá na svojom postoji v čase, keď iné krajiny uvoľňujú opatrenia a snažia sa „žiť s koronavírusom“. Vládnuca komunistická strana taktiež čelí rastúcim sťažnostiam, ktoré sa týkajú ekonomiky a nákladov na život, keďže podniky sa pre pandemické opatrenia zatvárajú a čínske rodiny sú niekoľko týždňov izolované s obmedzeným prístupom k jedlu a liekom.


Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Pandemické opatrenia, Protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Číňania sa búria proti pandemickým reštrikciám, všadeprítomné kontroly zadržiavajú doma milióny ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Poberateľom dôchodku, ktorí opatrujú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, sa suma opatrovateľského príspevku od júla budúceho roka nebude krátiť na polovicu. Vláda od druhej polovice budúceho roka nariadením zvýši sumu opatrovateľského príspevku pre penzistov na 75 percent výšky opatrovateľského príspevku, na ktorý majú nárok osoby v produktívnom veku. Od júla 2024 bude výška opatrovateľského príspevku pre dôchodcov rovnaká ako suma príspevku pre ľudí v produktívnom veku. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Novela zákona tiež umožňuje zvýšenie príspevku na opatrovanie o 100 eur mesačne, ak osoba opatruje jedno alebo viacero nezaopatrených detí s ťažkým zdravotným postihnutím. Zo štátneho rozpočtu si tieto opatrenia vyžiadajú 70 miliónov eur ročne. Na Slovensku je viac ako 24-tisíc opatrovateľov, ktorí sú zároveň poberateľmi dôchodkovej dávky. „Všetkým týmto opatrovateľom je príspevok na opatrovanie krátený, pričom tieto osoby poskytujú rovnakú starostlivosť a významne odľahčujú sociálne služby, ktoré by mal poskytovať štát," upozorňuje Žitňanská. Tvrdí, že takéto krátenie nemá svoje odôvodnenie v zníženom rozsahu alebo kvalite poskytovania opatrovania fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím. „Odstránenie neodôvodneného krátenia peňažného príspevku na opatrovanie by nielen výrazne pomohlo rodinám osôb so zdravotným postihnutím, kde jeden z príbuzných pôsobí ako opatrovateľ osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ale zároveň by aj pomohlo zlepšiť postavenie opatrovateľov a oceniť ich prínos pre spoločnosť," dodala nezaradená poslankyňa.

Viac k témam: Opatrovateľský príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk - Suma opatrovateľského príspevku sa penzistom nebude krátiť na polovicu © SITA Všetky práva vyhradené.

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Vo vnútrobloku Jasuschová – Bauerová na sídlisku KVP pribudne v rámci projektu Regenerácia vnútroblokov v meste Košice zeleň aj športové plochy. Spoločnosť Eurobau, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní na sadovnícko-architektonickú revitalizáciu vnútrobloku so sumou viac ako 402-tisíc eur, nedávno prevzala stavenisko a v súčasnosti tam prebiehajú prípravné práce. Informovalo o tom mesto Košice.

Je sa na čo tešiť

Obyvatelia sa môžu tešiť na novú zeleň, lavičky a ďalší mobiliár, športové plochy a herné prvky. Okrem toho tu zrekonštruujú a dobudujú komunikácie. Väčší stavebný ruch tam obyvatelia tejto lokality postrehnú od začiatku decembra, revitalizácia má byť hotová počas budúcoročných letných prázdnin. Mesto postupne začne aj s ďalšími revitalizáciami. Nevyužívaný priestor vo vnútrobloku na Čínskej ulici na Sídlisku Ťahanovce chce pretvoriť na oddychovú zónu. V pláne sú parkové úpravy, vysadenie záhonov, inštalácia lavičiek, herných prvkov aj drobnej architektúry. Tú budú tvoriť vynovené schodiská spojené gabionovými múrikmi, ktoré poskytnú aj možnosť na sedenie. K dispozícii bude bezbariérový prístup a v lokalite vymenia aj nevyhovujúce verejné osvetlenie.

Ihrisko na tréning psov

V lokalite Turgenevova – Lomonosovova na Juhu pribudnú nové dreviny, trvalky, dažďové záhony či komunitná záhrada. Na svoje si prídu aj najmenší obyvatelia a milovníci športu, pre ktorých vybudujú detské ihriská a športoviská. Chýbať nebudú ani nové prístupové chodníky, cestičky a mobiliár. Nový šat dostane aj verejné priestranstvo na Lidickom námestí v mestskej časti Dargovských hrdinov. Cieľom je zvýšiť funkčnú a estetickú hodnotu priestranstva, a to výsadbou zelene, pridaním nového mobiliára a herných prvkov. Majiteľov štvornohých miláčikov poteší zriadenie kynologického ihriska na tréning psov.

Pribudne aj zeleň

V pláne je aj vybudovanie prvkov zelenej infraštruktúry pri materskej škole Kalinovská 9. Konkrétne pôjde o tri dažďové záhrady, ktoré zvýšia zadržiavanie vody v pôde a budú mať aj edukačnú funkciu. Zrevitalizuje sa zeleň, nepriepustné plochy zmenia na priepustné a pribudnú aj vegetačné plochy na strechách tejto materskej školy. Uvedené projekty už majú vysúťaženého zhotoviteľa a aktuálne prebieha proces administratívnej finančnej kontroly postupu verejného obstarávania poskytovateľom nenávratného finančného príspevku (NFP), ktorým je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Mesto v októbri tohto roka uspelo aj s ďalšími žiadosťami o NFP spolu vo výške viac ako 710-tisíc eur na revitalizácie parkov v Starom Meste na ulici Branisková a Kuzmányho a revitalizáciu verejného priestranstva na ulici Obrancov mieru na Severe. V zásobníku projektov zatiaľ zostáva revitalizácia vnutrobloku Huskova – Hemerkova na Sídlisku KVP. Tento projekt síce uspel v hodnotení riadiaceho orgánu, avšak zatiaľ sa na jeho realizáciu nenašli finančné zdroje z eurofondov.

Viac k témam: Eurofondy, Regenerácia vnútroblokov v meste Košice
Zdroj: Webnoviny.sk - Košické sídliská sa dočkajú revitalizácie, pribudne zeleň aj športové plochy © SITA Všetky práva vyhradené.

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Pri využívaní zliav počas nadchádzajúcich výpredajov známych pod názvom “Black Friday“ a “Cyber Monday“ by spotrebitelia mali byť obozretní a vyhnúť sa výpredajovým nástrahám. Ako upozorňuje Európske spotrebiteľské centrum v SR pod Ministerstvom hospodárstva SR, medzi základné rady patrí overenie, či ide o bezpečný e-shop, porovnanie ceny vybraného výrobku vo viacerých e-shopoch ešte pred jeho kúpou či odolanie nátlaku a nepodľahnutie ilúzii, že ide o neopakovateľnú ponuku. Európske spotrebiteľské centrum okrem iného odporúča, aby si zákazníci vyhľadali recenzie na e-shopy a overili si ich adresu pomocou online mapových služieb. „Buďte pozorní a každú kúpu si dobre rozmyslite. Ak obchodník skrýva svoju identitu, niečo zrejme nie je v poriadku," radí spotrebiteľom. Veľmi častým javom je umelé navyšovanie ceny pred výpredajom. Pred nákupom je preto vhodné využiť internetové porovnávacie služby a pozerať sa na konečnú cenu vrátane nákladov na doručenie, nie na výšku zľavy.

Viac k témam: Black friday, Cyber monday
Zdroj: Webnoviny.sk - Nepodľahnite ilúzii že ide o neopakovateľnú ponuku, pri výpredajoch buďte obozretní © SITA Všetky práva vyhradené.

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Európska únia a niekoľko ďalších štátov sa zaviazali poskytnúť značné sumy na dodávky ukrajinského obilia do najchudobnejších krajín sveta. Ako na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol veľvyslanec EÚ na Ukrajine Matti Maasikas, učinili tak v deň, keď si Ukrajina pripomína smutné 90. výročie začiatku hladomoru, pri ktorom prišli odhadom o život viac ako tri milióny ľudí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu zároveň vyzvalo medzinárodných partnerov, aby uznali hladomor z rokov 1932 - 1933 za genocídu ukrajinského ľudu a zabránili ďalším vojnovým zločinom, zločinom proti ľudskosti a genocíde zo strany Ruska. Podľa Múzea hladomoru v Kyjeve oficiálne uznalo tento hladomor za genocídu 20 krajín. Tento týždeň sa k tomuto kroku odhodlali parlamenty v Írsku, Moldavsku a Rumunsku.

Viac k témam: Genocída, Hladomor
Zdroj: Webnoviny.sk - Únia a ďalšie štáty vyčlenia veľké sumy na dodávky obilia z Ukrajiny do najchudobnejších krajín sveta © SITA Všetky práva vyhradené.

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko pravdepodobne odstránilo jadrové hlavice zo starnúcich jadrových riadených striel a odpálilo na Ukrajinu strely bez hlavíc. V pravidelnej správe to uviedlo ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Briti tvrdia, že majú k dispozícii zábery z Ukrajiny ukazujúce trosky zostrelenej ruskej rakety AS-15 KENT, vyvinutej v 80. rokoch minulého storočia výlučne ako jadrový nosič, na ktorej bola hlavica pravdepodobne nahradená balastom. V správe sa ďalej uvádza, že takýto systém síce dokáže napáchať určité škody prostredníctvom kinetickej energie rakety a nevyhoreného paliva, ale je nepravdepodobné, že bude schopný zabezpečiť spoľahlivý dopad na stanovené ciele. Rusko podľa Britov takmer určite dúfa, že takéto rakety budú pôsobiť ako návnady a odvrátia pozornosť ukrajinskej protivzdušnej obrany. „Nech sú zámery Ruska akékoľvek, táto improvizácia podčiarkuje stupeň vyčerpania ruských zásob rakiet dlhého doletu,“ dodalo britské ministerstvo obrany. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko zrejme začalo používať staré riadené strely, z ktorých odstránilo jadrové hlavice © SITA Všetky práva vyhradené.

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki pricestoval v sobotu na návštevu ukrajinskej metropoly Kyjiv. Učinil tak v deň, keď si Ukrajina pripomína obete hladomoru umelo vyvolaného sovietskymi úradmi, pri ktorom v rokoch 1932 - 1933 prišli odhadom o život viac ako tri milióny ľudí. Referuje o tom web Kyiv Independent.

20 krajín hovorí o genocíde

Morawiecki v Kyjive položil „symbolickú kyticu“ k pamätníku obetiam hladomoru. Podľa Múzea hladomoru v Kyjive patrí Poľsko medzi 20 krajín, ktoré oficiálne uznali tento hladomor za genocídu. Tento týždeň sa k tomuto kroku odhodlali parlamenty v Írsku, Moldavsku a Rumunsku. Návšteva poľského premiéra prichádza takmer dva týždne po tom, ako zablúdená raketa dopadla na územie Poľska a usmrtila dve osoby v dedine Przewodów. Poľskí vyšetrovatelia zistili, že to bola raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany. Poľský prezident Andrzej Duda však zdôraznil, že „toto bol tragický incident, ktorý sa stal vinou Ruska“.

Akademici sú nejednotní

Akademická obec zostáva nejednotná, pokiaľ ide o to, či hladomor predstavuje „genocídu“, pričom hlavnou otázkou je, či chcel Stalin úmyselne zabiť Ukrajincov pokúšajúc sa potlačiť hnutie za nezávislosť voči Sovietskemu zväzu, alebo či bol hladomor primárne výsledkom neschopnosti štátnych predstaviteľov v kombinácii s prírodnými podmienkami. Pápež František však v stredu prirovnal utrpenie Ukrajincov ku „genocíde umelo spôsobenej Stalinom“. Františkovo prepojenie ťažkej súčasnej situácie ukrajinských civilistov s tými, ktorí boli zabití hladom pred 90 rokmi, a vyhlásenie o „genocíde“ spôsobenej Josifom Stalinom, predstavovalo ostrú eskaláciu pápežskej rétoriky voči Rusku.

Viac k témam: Genocída, Hladomor, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský premiér Morawiecki navštívil Ukrajinu a uctil si obete hladomoru z tridsiatych rokov minulého storočia © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 7100

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner