13. december 2018
Facebook

  • aktualizované: 12. decembra 22:38
LONDÝN 12. decembra (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová v stredu neskoro večer ustála ako predsedníčka Konzervatívnej strany hlasovanie o dôvere. Za vyslovenie dôvery Mayovej, proti ktorej sa už dlhšie búrila veľká časť strany, nakoniec hlasovalo 200 poslancov konzervatívcov, hlasov proti bolo len 117. Na to, aby uspela, pritom potrebovala hlasy 159 poslancov Konzervatívnej strany - teda podporu ich nadpolovičnej väčšiny. Výsledok tajného hlasovania zároveň znamená, že Mayová zostáva aj v kresle britskej premiérky a o jej osude na čele strany sa teraz nesmie hlasovať najmenej rok. Z postu premiérky by ju však stále teoreticky mohlo zosadiť hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente, ktoré by iniciovala opozícia.

Mayová presviedčala rebelujúcich straníkov

Mayová sa v stredu večer ešte krátko pred hlasovaním snažila presvedčiť rebelujúcich členov svojej strany, aby jej nevyslovovali nedôveru. Mayová svojim straníckym odporcom okrem iného sľúbila, že ak ju teraz nechajú pri straníckom kormidle, odíde od neho aj sama, a síce ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2022, do ktorých tak stranu povedie už nový líder. Hoci čakanie na hlasovanie o Mayovej sprevádzala v stredu napätá atmosféra, podľa britských stávkových kancelárií bol výsledok jasný už dlho vopred. V jednotlivých spoločnostiach bol kurz na Mayovej zotrvanie vo funkcii šéfky konzervatívcov extrémne nízky, čo znamenalo, že bookmakeri o Mayovej zotrvaní v úrade vôbec nepochybovali.

Nespokojnosť v otázke brexitu

Jedna z najväčších britských stávkových kancelárií, William Hill, z tohto dôvodu dokonca už v podvečer zastavila prijímanie stávok na to, či sa Mayová vo funkcii udrží, alebo ju odvolajú. "Sme si stopercentne istí, že zvíťazí," odôvodnil to hovorca spoločnosti Rupert Adams. Dôvodom nespokojnosti s Mayovou v radoch jej vlastnej strany je najmä jej počínanie si v otázke brexitu. Medzi konzervatívcami je aj skupina tých, ktorí sú proti samotnému odchodu Británie z Európskej únie, a tých Mayová dráždi svojim neochvejným zotrvávaním pri myšlienke, že krajina z únie musí odísť v každom prípade. Mayová totiž striktne odmieta nové referendum o brexite, napriek tomu, že už dlhé mesiace je väčšina Britov naklonená zotrvaniu v únii, čo ukazujú všetky prieskumy verejnej mienky. S Mayovej vedením však neboli spokojní ani tí konzervatívci, ktorí síce sú za brexit, ale predstavovali si ho inak. K nim sa radí napríklad aj stále vplyvný bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.    

Viac k témam: brexit, Európska únia, Theresa Mayová
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Britská premiérka Theresa Mayová ustála hlasovanie o nedôvere © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 12. decembra (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia v utorok vykonala razie na pätnástich rôznych miestach po celom Bavorsku v rámci koordinovaného záťahu proti neonacistickej organizácii Blood & Honour. Jej nemecká pobočka bola síce už v roku 2000 zakázaná, priaznivci neonacizmu sa ju však podľa polície opäť pokúšali oživiť. Policajti v utorok zatkli štyroch ľudí, celkovo v súvislosti so snahami o obnovenie činnosti organizácie vyšetrujú dvanásť osôb. Tí sú okrem iného podozriví z toho, že do Nemecka dovážajú a predávajú albumy neonacistických kapiel, čo bola popri organizácii koncertov aj v minulosti hlavná agenda tohto hnutia. Hnutie Blood & Honour (Krv a česť) vzniklo v roku 1987 vo Veľkej Británii a postupne sa rozširovalo aj do ostatných krajín. V Spojených štátoch sa k nemu hlásia dve navzájom súperiace zoskupenia. Nemecko bolo prvou krajinou, ktorá toto hnutie už v roku 2000 zakázala. Nasledovalo v roku 2011 Španielsko a v roku 2012 Rusko. Hlavnou činnosťou hnutia je rozširovanie nahrávok a organizovanie koncertov neonacistických skupín ako Brutal Attack (Brutálny útok), No Remorse (Žiadne zľutovanie), Antisemitex, Agressiva 88 či Konkwista 88, pričom číslica 88 v týchto názvoch odkazuje na nacistický pozdrav "Heil Hitler". Členovia týchto skupín sú spravidla aj častými účastníkmi krajne pravicových pouličných násilností či demonštrácií.

Viac k témam: Adolf Hitler, nemecká polícia, neonacisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia vykonala razie v Bavorsku proti neonacistickej organizácii a zatkla štyroch ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované 12. decembra 23:05
VARŠAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) - Vláda poľského premiéra Mateusza Morawieckého získala v stredu bez problémov dôveru parlamentu. Morawiecki zvolal hlasovanie nečakane deň pred summitom Európskej únie, ktorý sa začína vo štvrtok v Bruseli. Morawiecki si chcel byť podľa vlastných slov istý, že jeho vláda má mandát od poslancov na presadzovanie svojej agendy. "Som presvedčený, že naša vláda uskutočňuje dobré reformy, že dobre slúžime Poľsku a chceme mu slúžiť aj naďalej," povedal premiér v Sejme, dolnej komore parlamentu. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) má v poľskom parlamente väčšinu poslancov. Bolo preto takmer isté, že Morawiecki hlasovanie prežije. Dvojdňový summit lídrov Európskej únie potrvá do piatku. Ústrednými témami budú odchod Veľkej Británie z európskeho bloku, dlhodobý rozpočet únie a migrácia.

Viac k témam: Mateusz Morawiecki, Právo a spravodlivosť (PiS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Vláda poľského premiéra Morawieckého bez problémov získala dôveru parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

BUDAPEŠŤ 12. decembra (WebNoviny.sk) - Maďarský parlament schválil v stredu novelu zákonníka práce, ktorú jej oponenti a odborové organizácie ostro kritizovali a označili ju za "otrokársky zákon". Vládny návrh podporilo 130 poslancov, 52 ich bolo proti a jeden sa hlasovania zdržal. Novela prešla napriek snahám opozície o zablokovanie hlasovania piskotom či obkolesením pultu predsedu parlamentu. Liberáli z hnutia zelených pred začiatkom schôdze hádzali papieriky z balkóna parlamentu. V rámci novely sa zvýši počet povolených nadčasov pre zamestnancov z terajších 250 na 400 hodín za rok. Zvýši sa aj časový rámec na vyplácanie týchto nadčasov, a to z jedného na tri roky. Vláda tvrdí, že táto flexibilita je potrebná na uspokojenie potrieb investorov. Umožní tiež pracovať viac tým, ktorí chcú viac zarobiť. Novela vstúpi do platnosti 1. januára 2019.

Viac k témam: novela zákona, Zákonník práce
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarský parlament schválil kritizovanú novelu zákonníka práce, ide vraj o „otrokársky zákon“ © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 12. decembra (WebNoviny.sk) - Bývalý osobný právnik amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen pôjde na tri roky za mreže. Sudca okresného súdu William H. Pauley III v stredu vyhlásil, že Cohen si zaslúži vysoký trest za trestné činy, ktoré zahŕňajú daňové úniky, klamanie Kongresu a sprostredkovanie nezákonných platieb určených na umlčanie žien, ktoré predstavovali riziko pre Trumpovu prezidentskú kampaň. Sudca odmietol argumenty jeho právnikov, že by ho mal ušetriť väzenia, keďže spolupracoval pri viacerých federálnych vyšetrovaniach týkajúcich sa Trumpa. Cohen povedal, že jeho "slepá oddanosť" k Trumpovi bola dôvodom, prečo považoval za povinnosť "kryť" prezidentove "špinavé skutky". Bývalého Trumpovho právnika uznali okrem iného vinným z daňových únikov vo výške 1,4 milióna dolárov alebo nepravdivého informovania Kongresu o jeho rokovaniach v Rusku týkajúcich plánov na výstavbu mrakodrapu Trump Tower v Moskve. Trump žiadal pre Cohena prísny trest, pričom ho označil za klamára.

Viac k témam: Donald Trump, Michael Cohen
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý Trumpov právnik Cohen pôjde za mreže, podľa slov sudcu by si zaslúžil vysoký trest © SITA Všetky práva vyhradené.

LONDÝN 12. decembra (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá v stredu večer bude čeliť ako predsedníčka Konzervatívnej strany hlasovaniu o vyslovení nedôvery, sa snaží ešte krátko pred hlasovaním presvedčiť rebelujúcich členov svojej strany, aby za vyjadrenie nedôvery nehlasovali. Mayová svojim straníckym odporcom okrem iného sľúbila, že ak ju teraz nechajú pri straníckom kormidle, odíde od neho aj sama, a síce ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2022, do ktorých tak stranu povedie už nový líder.

O jej zotrvaní nepochybujú

"Z celého srdca by som si želala viesť stranu do ďalších volieb," interpretoval Mayovej vyjadrenie na stretnutí s jej vnútrostraníckymi odporcami prominentný politik Konzervatívnej strany Robert Buckland. "To bola jej úvodná fráza, po ktorej naznačila, že je ochotná prijať, že sa to nestane, a že to nie je jej zámerom," popísal obsah stretnutia Buckland. Hoci čakanie na hlasovanie o Mayovej sprevádza napätá atmosféra, podľa britských stávkových kancelárií je výsledok už vopred jasný. V jednotlivých spoločnostiach je kurz na Mayovej zotrvanie vo funkcii šéfky konzervatívcov, s čím sa viaže aj jej zotrvanie vo funkcii britskej premiérky, extrémne nízky, čo znamená, že bookmakeri o Mayovej zotrvaní v úrade nepochybujú. Jedna z najväčších britských stávkových kancelárií, William Hill, z tohto dôvodu dokonca už v podvečer zastavila prijímanie stávok na to, či sa Mayová vo funkcii udrží, alebo ju odvolajú. "Sme si stopercentne istí, že zvíťazí," odôvodnil to hovorca spoločnosti Rupert Adams.

Rozhodne počet hlasov

V prípade, že by Mayová získala potrebný počet hlasov, nebudú môcť poslanci o jej funkcii takto hlasovať najmenej rok. Ak by jej však konzervatívci vyjadrili nedôveru, nasledovala by voľba nového predsedu strany, na ktorej by sa už nemohla zúčastniť. Konzervatívna strana je najväčším politickým subjektom v Dolnej snemovni britského parlamentu a od kohokoľvek, kto je jej predsedom, sa očakáva, že bude aj premiérom.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Theresa Mayová
Zdroj: Webnoviny.sk - Mayová sa pred hlasovaním o nedôvere snaží presvedčiť rebelujúcich straníkov, atmosféra je napätá © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 12. decembra (WebNoviny.sk) - Osem krajín Európskej únie potvrdilo svoj záväzok voči jadrovej dohode s Iránom, pričom vyzvali Teherán, aby zastavil svoje "destabilizačné regionálne aktivity", predovšetkým odpaly balistických rakiet. Štáty v spoločnom stanovisku uviedli, že "je potvrdené, že Irán naďalej dodržiava svoje jadrové záväzky". Zároveň však varovali, že "odpaly rakiet schopných niesť jadrové hlavice a akékoľvek transfery rakiet, raketových technológií či komponentov" by boli porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Veľvyslanci Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Poľska, Švédska a Veľkej Británie pri OSN vydali stanovisko pred stredajším zasadnutím Bezpečnostnej rady k dodržiavaniu jadrovej dohody z roku 2015 zo strany Iránu. Na zasadnutí sa zúčastní aj americký minister zahraničia Mike Pompeo.

Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, Európska únia, jadrová dohoda, Mike Pompeo, Teherán
Zdroj: Webnoviny.sk - Osem krajín Európskej únie podporilo jadrovú dohodu s Iránom, Teheránu adresujú výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované: 12. decembra 20:19
ŠTRASBURG 12. decembra (WebNoviny.sk) - Francúzska polícia v stredu zverejnila identitu pravdepodobného páchateľa utorňajšieho útoku v centre Štrasburgu. Ide podľa jej údajov o 29-ročného Chérifa Chekatta, ktorý býval na predmestí Štrasburgu a bol pre policajtov známou firmou. V registri trestov má 27 záznamov, dopustil sa okrem iného ozbrojenej lúpeže, inej násilnej trestnej činnosti, no najčastejšie šlo o bežné krádeže. Trestné činy páchal najmä vo Francúzsku, ale dopustil sa ich aj vo Švajčiarsku a v Nemecku, odkiaľ ho vyhostili naspäť do Francúzska.

Začal vyznávať islamský extrémizmus

Chekatt strávil vo väzení celkovo tri roky a práve počas posledného pobytu za mrežami, ktorý sa skončil v roku 2015, sa podľa francúzskej polície zradikalizoval a začal vyznávať islamský extrémizmus. V tom čase ho začali sledovať aj francúzske tajné služby. Zobraziť fotogalériu k článku:
Teroristický útok v Štrasburgu Ďalším náznakom, že jeho utorňajší útok bol zrejme motivovaný islamským fanatizmom, je informácia, podľa ktorej muž pri streľbe kričal po arabsky "Boh je veľký", čo je častý znak teroristických útokov spáchaných islamskými extrémistami.

Útokom sa hrdo pochválil

Pri útoku, ktorý sa odohral v utorok večer v centre Štrasburgu neďaleko vianočných trhov, zahynuli dve osoby, tretia je v stave klinickej smrti a ďalších dvanásť ľudí utrpelo zranenia, šiesti z nich vážne. Chekatt na svoje obete strieľal a neskôr aj útočil nožom. Po útoku si podľa výpovedí svedkov zobral taxík, ktorým sa odviezol do inej časti mesta. Tam sa ešte dostal do prestrelky s policajtmi, ktorí ho prenasledovali, a následne im zmizol. Taxikár, ktorý ho viezol, neskôr policajtom povedal, že jeho pasažier sa mu práve vykonaným útokom hrdo pochválil. Páchateľ podľa polície utrpel pri prestrelke s mužmi zákona zranenia, policajti ho postrelili do ruky. Panujú obavy, že Chekattovi sa ešte v utorok večer podarilo utiecť do Nemecka. Policajti paradoxne len niekoľko hodín pred utorňajším útokom vykonali v Chekattovom byte na predmestí Štrasburgu raziu, pričom ho chceli zatknúť v súvislosti s pokusom o vraždu. Pravdepodobný páchateľ neskoršieho útoku v centre Štrasburgu sa v byte nenachádzal, policajti v ňom však zaistili pušku, nože a výbušniny.

Viac k témam: Štrasburg, streľba, teroristický útok, teroristický útok v Štrasburgu
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Zverejnili fotografiu podozrivého z útoku v Štrasburgu, pri streľbe údajne kričal „Alláhu akbar“ © SITA Všetky práva vyhradené.

VARŠAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki požiadal parlament o vyslovenie dôvery jeho vláde. Chce si byť podľa vlastných slov istý, že jeho vláda má "mandát" pred summitom Európskej únie. Morawiecki vyzval na hlasovanie v stredu, deň pred summitom, ktorý sa začína vo štvrtok v Bruseli. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) má pritom v poľskom parlamente podporu väčšiny poslancov. Nie je preto jasné, prečo Morawiecki žiada hlasovanie o dôvere, ktoré takmer určite prežije. Dvojdňový summit lídrov Európskej únie potrvá do piatku. Ústrednými témami budú odchod Veľkej Británie z európskeho bloku, dlhodobý rozpočet únie a migrácia.

Viac k témam: Mateusz Morawiecki, Právo a spravodlivosť (PiS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Morawiecki požiadal parlament o vyslovenie dôvery jeho vláde © SITA Všetky práva vyhradené.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa od začiatku budúceho roka zavedú opatrenia na zjednodušenie a zrýchlenie príchodu pracovníkov z tretích krajín na Slovensko. Tieto opatrenia majú zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily. Novela zákona zavádza zmeny v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku.

Nové povinnosti pre zamestnávateľov

V zákone o službách zamestnanosti sa pre zamestnávateľov zavedie povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že zákon bude stanovovať maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti. Ďalšou schválenou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú. Novela zákona tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia. Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily. Rezort práce tiež zjednocuje dĺžku preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.

Získanie prechodného pobytu

V zákone o pobyte cudzincov sa od začiatku budúceho roka skracujú lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier. Prehodnocuje sa aj počet podporných dokladov k žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Zavádzajú sa nové povinnosti niektorým inštitúciám s cieľom uľahčiť priebeh konania o pobyte a mení sa miestna príslušnosť na prijatie žiadosti o prechodný pobyt a konanie vo veci. Účel lekárskej posudkovej činnosti sa rozšíri aj o posudzovanie schopnosti uchádzača o zamestnanie plniť si povinnosti vyplývajúce zo zákona o službách zamestnanosti. Týmto opatrením sa má predchádzať zneužívaniu práceneschopnosti s cieľom zotrvania v evidencii uchádzačov o zamestnanie bez plnenia si povinností vyplývajúcich zo zákona. Do Zákonníka práce sa zavádza zákaz pre zamestnávateľa akýmkoľvek spôsobom obmedzovať zamestnanca v možnosti informovať o svojej mzde. "Ide o opatrenie, ktoré má prispieť k zabráneniu zneužívania príchodu občanov tzv. tretích krajín na slovenský pracovný trh na sociálny dumping najmä v mzdovej oblasti," uviedol rezort práce.

Novela o sociálnom poistení

Prezidentov podpis získala aj novela zákona o sociálnom poistení od poslancov NR SR za Smer-SD a SNS, ktorú parlament schválil na ostatnej schôdzi. Novelou zákona sa posúva termín pre posudzovanie znakov závislej práce u fyzickej osoby, ktorá odplatne vykonáva šport za športovú organizáciu na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu z pohľadu zákona o sociálnom poistení a zákona o zdravotnom poistení. Tento termín sa posunie o tri roky, z roku 2018 na rok 2021. Ako novelu zákona zdôvodnili predkladatelia, viaceré ligové kluby v súčasnosti avizujú, že vo vzťahu k ustanoveniam zákonov o sociálnom a zdravotnom poistení nebudú schopné ekonomicky zvládnuť zvýšené osobné náklady športovcov, a nebudú sa vedieť ďalej starať o rozvoj profesionálneho športu na Slovensku.

Viac k témam: Andrej Kiska, NR SR, prezident SR, zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Jednoduchší príchod pracovníkov z tretích krajín odobril aj prezident Kiska © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2128

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner