20. jún 2018
Facebook

WASHINGTON 20. júna (WebNoviny.sk) - Imigračná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, v rámci ktorej americké úrady odoberajú imigrantom deti a umiestňujú ich do špeciálnych zadržiavacích zariadení, vyvoláva negatívne ohlasy už aj v zahraničí. V stredu ju ostro kritizoval kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý sa doteraz komentovaniu situácie na hraniciach medzi USA a Mexikom vyhýbal. V stredu na novinársku otázku v parlamente Trudeau odpovedal, že praktiky amerických úradov sú "neakceptovateľné a zlé". "Toto nie je štýl, akým robíme veci u nás v Kanade," povedal kanadský premiér a dodal, že si nevie predstaviť, ako sa musia cítiť rodiny, ktoré úrady takto rozdelia.

Trump trvá na svojom

Agentúra Associated Press k tomu píše, že Trudeau svojím vyhlásením pravdepodobne vyvolá ďalší verbálny útok zo strany amerického prezidenta Trumpa. Prezident USA už na Trudeaua slovne zaútočil minulý týždeň po tom, čo kanadský premiér kritizoval Trumpa za uvalenie nových ciel na zahraničný tovar, čím USA podľa Trudeaua odštartujú obchodnú vojnu. Odporúčame:
Amerika sa má riadiť aj srdcom, Melania Trumpová kritizuje oddeľovanie detí od rodín imigrantov Trump trvá na tom, že oddeľovanie detí od rodín imigrantov na hraniciach medzi USA a Mexikom je nevyhnutným prostriedkom boja proti nelegálnej migrácii. Proti takýmto praktikám pritom v posledných dňoch zaznieva ostrá kritika zo strany mnohých významných politikov z radov demokratov aj Trumpových republikánov. Proti oddeľovaniu detí sa vyslovila dokonca aj Trumpova manželka Melania. "Nechcem, aby boli rodičom odoberali deti. Ale keď stíhate rodičov za to, že vstúpili do krajiny ilegálne, a to by ste rozhodne mali, tak potom im treba odoberať deti," vysvetlil Trump. Oddeľovanie detí od rodín imigrantov je podľa neho "jediným riešením" ilegálnej imigrácie.

Proti tejto politike sú viacerí

Otázka oddeľovania detí od rodín imigrantov vyvoláva v USA v posledných dňoch veľké kontroverzie. Len za obdobie od 5. mája do 9. júna tohto roku bolo podľa vládnych štatistík oddelených od rodičov 2 342 detí imigrantov. V utorok sa ku kritikom týchto praktík pridal napríklad vplyvný republikánsky senátor a častý kritik prezidenta Trumpa John McCain. Podľa neho je spôsob, ako sa USA správajú k rodinám imigrantov "frontálnym útokom na mravné základy americkej spoločnosti" a je v protiklade k hodnotám, na ktorých boli Spojené štáty vybudované. Trumpova administratíva má podľa McCaina "právomoc tieto praktiky zastaviť a mala by to spraviť okamžite". Odporúčame:
McCain žiada Trumpa, aby ihneď zastavil odoberanie detí imigrantom, je to útok na mravné základy Proti tejto politike sa už v pondelok nečakane ozvala aj prvá dáma Spojených štátov Melania Trumpová. "Je presvedčená, že musíme byť krajinou, ktorá sa riadi zákonmi, ale tiež krajinou, ktorá sa riadi srdcom," vyhlásila jej hovorkyňa Stephanie Grisham. Podobný názor má aj bývalá prvá dáma Laura Bushová, ktorá v stĺpčeku pre The Washington Post označila tieto praktiky za "kruté a nemorálne" a prirovnala ich k posielaniu japonských Američanov do internačných táborov počas 2. svetovej vojny.

Viac k témam: deti, Donald Trump, imigranti, Justin Trudeau, Kanada, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Justin Trudeau je tiež proti imigračnej politike Trumpa, tvrdí, že je to neakcepovateľné a zlé © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) - V Košiciach zadržali medzinárodne hľadaného teroristu, informuje portál Noviny.sk v reportáži TV JOJ. Pôvodom Ukrajinec mal maďarské občianstvo a zmenené meno. "Naši východní susedia po ňom pátrali pre veľmi závažné zločiny. Podľa nich mohol vo svojich aktivitách pokračovať a byť veľkou hrozbou. Napokon ho naše jednotky v utorok 19. júna dolapili v tichosti, informujú Noviny.sk . Na vypátraní ukrajinského teroristu pracovala polícia týždne. Na akcii sa podieľali policajti Národnej protizločineckej jednotky a Národnej protiteroristickej jednotky Národnej kriminálnej agentúry v súčinnosti s policajtmi Národnej ústredne Interpol," informoval televíziu JOJ v hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Mal zmenenú identitu

"Muž bol zadržaný na základe žiadosti Interpolu Kyjev," uviedol hovorca krajskej prokuratúry Milan Filičko. Ukrajinec sa zdržiaval v Košiciach dva roky a bývanie si podľa reportáže vyhliadol len niekoľko metrov od policajnej stanice. Vystupoval pod zmenenou identitou ako Vladimír G. a mal falošné doklady. Do rúk polície sa dostala aj jeho fotografia z minulosti, kde je aj s ďalšími mužmi ozbrojený ťažkou muníciou.

Teroristické skupiny mal zásobovať zbraňami

Slovenská polícia pre TV JOJ potvrdila, že ide o mimoriadne nebezpečného zločinca. V minulosti dokonca zaútočil na policajtov a policajné autá granátmi a samopalom. "Osoba je hľadaná pre podozrenie zo spáchanie trestných činov úmyselného ublíženia na zdraví, hrozby zabitia, ilegálneho držania rukojemníka, ďalej gangsterstva, terorizmu, útoku na verejných činiteľov a ďalšie trestné činy," povedal pre TV JOJ Filičko. Odporúčame:
Aktualizované: Polícia zatkla podnikateľa Mariána Kočnera pre falšovanie zmeniek a daňové trestné činy Podľa informácii TV JOJ teroristické skupiny údajne zásoboval zbraňami. Polícia preto použila pri jeho zatýkaní mimoriadne opatrenia. Košický krajský súd má 48 hodín na to, aby rozhodol, či muža vydá úradom späť na Ukrajinu. "Muž sa momentálne nachádza v cele policajného zaistenia a v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až 15 rokov," informoval Wäldl.

Viac k témam: Interpol, NAKA Národná kriminálna agentúra, Polícia SR, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Zadržali medzinárodne hľadaného teroristu, Ukrajinec mal zmenenú identitu © SITA Všetky práva vyhradené.

HAAG 20. júna (WebNoviny.sk) - Štáty Európskej únie čelili vlani celkovo 205 teroristickým útokom. To je o 45 percent viac než v roku 2016, informoval v stredu vo svojej správe európsky policajný úrad Europol. Zároveň však klesol počet mŕtvych o polovicu. Odporúčame:
Holandské úrady zmarili útok extrémistov, zadržali mužov podozrivých z napojenia na Islamský štát V roku 2017 zahynulo podľa správy celkovo 68 ľudí a 884 utrpelo zranenia. Pre porovnanie pri útokoch v roku 2016 zomrelo až 142 osôb, avšak výrazne menej - 379 - ich utrpelo zranenia. Dáta sa týkajú uskutočnených, zmarených aj nepodarených útokov. Väčšinu mŕtvych v roku 2017 - až 62 - majú na svedomí džihádisti, ktorí sú však zodpovední len za 16 percent z nich. Dve tretiny útokov správa pripisuje separatistom. S odstupom najviac pokusov o útoky alebo uskutočnených útokov opäť zaznamenali vo Veľkej Británii (107), nasledovanej Francúzskom (54), Španielskom (16), Talianskom (14) a Gréckom (8). Dva útoky riešila polícia aj v Belgicku a v Nemecku a po jednom útoku riešil aj orgány vo Fínsku a Švédsku. Pôvodný článok: http://orf.at/#/stories/2443842/

Viac k témam: Európa, Európska únia, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Štáty Európskej únie čelili vlani takmer o polovicu viac teroristickým útokom než v roku 2016 © SITA Všetky práva vyhradené.

Mestská časť Bratislava-Jarovce nesúhlasí s tým, aby diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7 stavali tak, že skrátia cyklochodník, ktorý mal viesť do bratislavských Rusoviec. „Ak ho skrátia, ako predpokladá zmena, tak Jarovce budú odrezané od možnosti dostať sa na cyklotrasu alebo dostať sa z Jaroviec von,“ povedal dnes na brífingu predseda Komisie dopravy a informačných systémov hlavného mesta SR Bratislavy Jozef Uhler.

Úhyn zvierat nie je náhoda

Spomenul to v súvislostí s tým, že Jarovce, kde je zástupcom starostu, dostali na vyjadrenie zmenu stavby pred dokončením. Uhler tiež novinárov informoval, že opäť žiada Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby prešetrila ekologické problémy, ktoré pre výstavbu cesty vznikajú. Ak majú robiť počas stavania cesty zmeny, malo by byť podľa Uhlera nové schvaľovanie EIA (posudzovanie vplyvov stavby na životné prostredia). „Súvisí to nielen s technickým riešením, ale aj s úhynom zvierat i spodnou vodou. Ak nevyhovejú, budeme to riešiť aj súdnou cestou,“ poznamenal. Zopakoval tiež svoje stanovisko spred troch týždňov, keď uviedol, že z Dunaja sa stala skládka odpadu. „Inšpekcia to však zatiaľ nezastavila. V Dunaji pláva stavebný materiál a úhyn zvierat nie je náhoda, aj voda je problematická,“ informoval s tým, že chce, aby diaľnicu a rýchlostnú cestu stavali podľa súčasného stavebného povolenia.

Škodlivé látky by mohli kontaminovať vodu

Dodal tiež, že stavebný odpad spôsobuje, že na mieste hynú ryby. V minulosti tiež Uhler vyhlásil, že konzorcium, ktoré stavia diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7, sa snaží robiť ekonomickú optimalizáciu a chce šetriť na úkor kvality. „Znamená to, že napríklad štyristometrový úsek cesty nebude na pylónoch a bude na násype, ktorý bude obohnaný sedem až desať metrov vysokou betónovou stenou,“ spomenul pred médiami. Odporúčame:
Kritickú dopravnú situáciu pri Ružomberku by mohol riešiť odklon dopravy po rýchlostnej ceste R1 Ako tiež uviedol, podarilo sa mu získať objednávku, kde si dodávateľ objednáva do lokality výstavby D4 Bratislava - Jarovce priviezť napríklad 100-tisíc ton recyklovaného kameniva zloženého z betónového recyklátu s podielom škváry. „Škvára sa nesmie používať na stavby, pretože obsahuje škodlivé látky a môže sa stať, že to pôjde do pôdy a do pitnej vody,“ dodal.

Diaľnica odľahčí tranzit

Tlačové oddelenie obchvatu nula, konzorcium, ktoré stavia diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7, začiatkom júna pre agentúru SITA uviedlo, že výsledky skúšok preukázali, že podzemná ani povrchová voda nie je pre výstavbu projektu diaľnice D4 a rýchlostnú cestu R7 znečistená. „V rámci projektu sme zaviedli Plán environmentálneho monitoringu, na základe ktorého počas výstavby sledujeme zložky životného prostredia vrátane povrchovej a podzemnej vody,“ uviedli vo svojom stanovisku. Diaľnica D4 pomôže s riešením najmä tranzitnej dopravy. Diaľničný obchvat by mal prispieť k odľahčeniu tranzitov a viesť ich mimo hlavného mesta SR Bratislavy. D4 zahrnie výstavbu 27 km dlhej cesty medzi Jarovcami a Račou, vytvorí tak okruh na východ od mesta.

Viac k témam: diaľnica D4, Dunaj, Jozef Uhler, pitná voda, rýchlostná cesta R7, SIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia, úhyn rýb
Zdroj: Webnoviny.sk - Jarovce nesúhlasia so zmenou výstavby diaľnice D4, môže to mať dopad na životné prostredie © SITA Všetky práva vyhradené.

Štátne zákazky sú podľa predsedníčky poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veroniky Remišovej jedným z najväčších zdrojov korupcie. Ako povedala v stredu v NR SR v rozprave k novele zákona o verejnom obstarávaní, každý rok sa na Slovensku uskutoční približne 10-tisíc tendrov za päť miliárd eur, z toho sú mnohé tendre v rámci eurofondov. „Mimovládna organizácia Transparency International upozornila, že v priemere je potrebný 13-percentný úplatok na získanie zákazky a viac ako dve tretiny obyvateľov považujú prideľovanie štátnych zákaziek za klientelistické. Navyše, za machinácie napriek stovkám škandálov nie je vyvodená žiadna zodpovednosť a ak bol niekto odsúdený, tak len výnimočne a zväčša len malé ryby,“ pripomenula Remišová.

Firmy spája spoločná minulosť

Podľa Remišovej v mnohých kauzách sa vyskytujú firmy blízke vládnym stranám. „Pri mnohých vyhrávali podozrivé firmy tak, že súťažili s personálne alebo majetkovo blízkymi spoločnosťami. Stačí si spomenúť na viaceré zákazky SBS Bonul z Nitry, naposledy to bola zákazka v hodnote viac ako 8,5 milióna eur, ktorú v súťaži práve s Bonulom vyhrala firma VEL Security. Firmy spája spoločná minulosť, personálne prepojenia a takisto už odhalené pochybné praktiky zo spoločnej súťaže v minulosti. Súťaž dnes na náš podnet preveruje Protimonopolný úrad a očakávam rovnaký postup aj od Úradu pre verejné obstarávanie,“ uviedla Remišová, podľa ktorej ani zďaleka však nejde o jediný prípad. Odporúčame:
Kiska svoj prejav „dal na Matoviča“, vyhlásil Blaha, podľa Remišovej v tejto situácii nemôže mlčať Predsedníčka klubu OĽaNO upozornila, že ešte začiatkom minulého roka upozornila na škandál Pôdohospodárskej platobnej agentúry, kde pri eurofondovej výzve na obnovu lesov kozmetickými úpravami formulára žiadosti päť dní pred uzávierkou výzvy boli vylúčené viaceré malé pozemkové spoločenstvá a drobní vlastníci lesov. Pri subjektoch, ktoré dotácie dostali, zas zaujímavo prebiehali verejné obstarávania na samotnú realizáciu projektov. „Tu sme poukázali na kysuckú firmu Riava corporation, známu okrem iného zo škandálu tendra na odvoz dreva Lesov SR z roku 2014,“ uviedla. Spoločnosť podľa nej pravidelne súťažila spolu s majetkovo a personálne blízkymi firmami, a to aj napriek tomu, že vo výzve PPA je doslova uvedené: „Spoločnosti, ktoré predkladajú cenové ponuky nemôžu byť personálne alebo majetkovo prepojené“.

Vyše sto porušení zákona

Remišová informovala, že na Úrad pre verejné obstarávanie dalo OĽaNO preveriť trinásť verejných obstarávaní v celkovej hodnote viac ako sedem miliónov eur. Odporúčame:
Komora exekútorov nesúhlasí s výrokom Andreja Danka o „mega biznise“ s exekúciami na Slovensku „V týchto trinástich verejných obstarávaniach, vyhrali ich vždy dve spriaznené kysucké firmy Floretky a Riava corporation, konštatoval ÚVO celkom 105 porušení zákona. Z uvedených 105 porušení zákona až v 41 z nich podľa konštatovaní ÚVO mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. Išlo o porušenia ako diskriminačné podmienky, neposudzovanie splnenia podmienok, pochybné dodatky a podobne. Dokonca v dvoch prípadoch boli porušené základné princípy verejného obstarávania tak, že v hodnotiacej komisii sedela blízka osoba štatutára a jediného spoločníka víťaznej firmy. Touto skutočnosťou sa obstarávateľ ani nezaoberal a uvedená osoba túto skutočnosť neoznámila,“ uviedla Remišová.

Čierna listina

Remišová v stredu preto predložila návrh zákona, ktorým sa má možnosť takýchto praktík obmedziť. „Navrhujeme, aby boli vzájomne prepojené spoločnosti automaticky vylúčené z verejného obstarávania. Vzájomne prepojené znamená, že vo firmách má rozhodujúci vplyv tá istá osoba. Na tento problém dlhodobo upozorňuje aj Protimonopolný úrad a je na mieste otázka, komu dlhodobo vyhovuje udržiavať systém, vďaka ktorému pretiekli milióny eur z rozpočtu štátu do rúk „našich ľudí“,“ upozornila Remišová. Odporúčame:
SaS varuje, že môžu prepadnúť milióny eur z eurofondov, Sulík by dotoval hlavne infraštruktúru Zároveň OĽaNO chce, aby ÚVO zriadil čiernu listinu, na ktorú protimonopolný úrad a ÚVO budú môcť zaradiť spoločnosť, ktorá sa v priebehu posledných troch rokov dopustila takéhoto konania. Návrh Remišovej však v parlamente nenašiel podporu a tak sa o ňom rokovať ďalej nebude.

Viac k témam: lesy, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk - Štátne zákazky sú jedným z najväčších zdrojov korupcie, vyhlásila Remišová © SITA Všetky práva vyhradené.

PARÍŽ 20. júna (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že počet utečencov vo svete je "jednoducho nemysliteľný" a utekajúci ľudia sú "ústrednou globálnou otázkou našej doby". Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov v utorok oznámil, že minulý rok z dôvodu vojny, násilia a prenasledovania nedobrovoľne opustilo svoje domovy takmer 69 miliónov ľudí, čo je rekord za posledných päť rokov. Odporúčame:
Maďarský parlament prijal zákon proti imigrácii, za pomoc utečencom hrozí väzenie Merkelová v stredu v Berlíne v tejto súvislosti povedala, že Nemecko bude naďalej dodržiavať oba svoje záväzky: chrániť ľudí utekajúcich pred vojnou a terorizmom i udržiavať Európu jednotnú. Európska únia je v otázke migrácie hlboko rozdelená, samotná kancelárka čelí v rámci svojej vlády požiadavkám, aby niektorých utečencov otáčala už na hraniciach. Merkelová však povedala, že "akokoľvek ju obmedzíte, migrácia je európskou výzvou - pravdepodobne našou najväčšou výzvou v tejto chvíli".

Viac k témam: Angela Merkelová, migrácia, Nemecko, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Utečenci sú globálnou otázkou našej doby, tvrdí Merkelová a chce udržiavať Európu jednotnou © SITA Všetky práva vyhradené.

KYJEV 20. júna (WebNoviny.sk) - Ukrajinská opozičná líderka Julija Tymošenková chce budúci rok vystriedať Petra Porošenka na prezidentskom poste. „Budem kandidovať za prezidentku Ukrajiny“, uviedla politička na videu, ktoré v stredu zverejnila na sociálnej sieti Facebook. Odporúčame:
Severokórejský vodca Kim Čong-un poďakoval Si Ťin-pchingovi za podporu summitu s Trumpom Prieskum verejnej mienky uskutočnený v máji dáva Tymošenkovej v nadchádzajúcich voľbách najväčšie šance na víťazstvo, hoci jej pripisuje len 13-percentnú podporu. Porošenko sa v tomto prieskume umiestil až na štvrtom mieste. Najbližšie prezidentské voľby na Ukrajine by sa mali uskutočniť 31. marca 2019.

Viac k témam: Julija Tymošenková, prezidentské voľby, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Tymošenková bude kandidovať v prezidentských voľbách, podľa prieskumu má veľké šance uspieť © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) - S ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou sa v stredu stretol napokon iba jeden nespokojný farmár z tých, ktorí s traktormi protestujú v Bratislave za splnenie ich požiadaviek z Košickej výzvy.

S farmármi chcela diskutovať

Ostatní farmári spoločné stretnutie odmietli, pretože nechceli rokovať v malom počte. Informovala o tom v stredu na brífingu po ukončení stredajších protestov farmárov v Bratislave ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si podľa Matečnej rokovanie v budove agrosektoru s väčším množstvo farmárov nemohlo dovoliť z kapacitných dôvodov. Odporúčame:
Prezident Kiska žiada poctivý prístup k farmárom, stretnutie s ministerkou Matečnou je ohrozené "Dnes som pre stretnutie s farmármi zrušila svoj program s českým ministrom pôdohospodárstva. Chcela som teda s farmármi diskutovať. Spoločne s kolegami a členmi Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv sme na farmárov čakali v budove agrorezortu od 16:00. Je mi ľúto, že protagonisti tohto protestu neprišli hore do budovy ministerstva na diskusiu. Očakávali sme, že vieme s nimi prediskutovať témy, ktoré ich trápia. Jeden farmár ale nabral odvahu a prišiel. Problémy, ktoré spomenul, je možné riešiť na základe súčasnej legislatívy, a tak sme si toto stretnutie predstavovali. Protestujúcej skupinke, ktorá rokovanie odmietla, sme dali priestor na diskusiu a priestor dostali aj aktivisti, ktorých premiér Peter Pellegrini neodporučil pozvať," uviedla v stredu Gabriela Matečná. Protestujúci farmári ako dôvod svojho protestu uvádzajú nenaplnenie ich požiadaviek z Košickej výzvy, čo ministerka odmieta. "Väčšina bodov z Košickej výzvy je už naplnená a sú body, ktoré neumožňuje naša legislatíva alebo legislatíva Európskej únie naplniť," dodala Matečná.

Protesty pokračujú

Dôvodom zrušenia plánovaného spoločného stretnutia mal byť podľa nespokojných farmárov podnet ministerstva pôdohospodárstva na stretnutie iba s malou časťou z nich. "Do budovy ministerstva pôdohospodárstva pôjdu na rokovanie s ministerkou všetci alebo nikto. Ministerke sme stanovili jasné podmienky, za ktorých sa s ňou stretneme. Naša požiadavka bola jasná, no nenaplnená. Odmietame sa s Gabrielou Matečnou stretnúť v obmedzenom počte. Ministerstvo navrhlo stretnúť sa iba s piatimi z nás," konštatovali pred budovou ministerstva pôdohospodárstva protestujúci farmári. Odporúčame:
Farmári prišli pre sucho o vyše polovicu úrody, od vlády chcú elimináciu 80 percent následkov Tí zároveň informovali, že vo štvrtok budú v protestoch na traktoroch pokračovať v uliciach Bratislavy. Nespokojní sú aj s faktom, že polícia na Tyršovom nábreží zadržiava ich stroje a do ulíc môžu chodiť protestovať len po skupinkách. „Polícia púšťa z Tyršovho nábrežia len päť traktorov a v intervaloch. Ostatné tam musia ostať. Nechápeme, prečo nám polícia bráni protestovať, keď farmári produkujú potraviny aj pre policajtov,“ povedal Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína. Magdoško dodal, že naďalej požadujú stretnutie hlavne s premiérom Petrom Pellegrinim.

Viac k témam: agrodotácie, farmári, Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Na stretnutie s Matečnou prišiel len jeden farmár, ostatní odmietli rokovať v malom počte © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) - Slovenské elektrárne (SE) po šiestich týždňoch ukončili rozšírenú odstávku štvrtého bloku Atómových elektrární Bohunice V2. Oproti bežným odstávkam táto trvala dvakrát dlhšie. Dôvodom boli plánované opravy. „Tak náročnú, komplexnú opravu heterogénneho zvaru na parogenerátore sme realizovali prvý raz od uvedenia elektrárne do prevádzky,“ povedal riaditeľ Atómových elektrární Bohunice V2 Martin Mráz. Práce prebiehali popri štandardnej výmene jadrového paliva a bežnej údržbe. Odporúčame:
Projekt výstavby novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach po deviatich rokoch zmrazia Na konci tohto týždňa začnú Slovenské elektrárne s generálnou odstávkou tretieho bloku Atómovej elektrárne Bohunice V2. Naplánovaná je na necelé tri týždne. „Paralelne s výmenou časti jadrového paliva prebehne preventívna údržba na jednom z troch redundantných systémov, ako aj dve desiatky rôznych investičných projektov a projektových zmien,“ dodal Mráz. Odporúčame:
Hospodársky výbor sa bude zaoberať dostavbou Mochoviec, poslancov zaujímajú najmä dve otázky Do odstávky sa zapojí vyše 800 pracovníkov z Atómovej elektrárne Bohunice, ktorým budú pomáhať kolegovia z Mochoviec a niekoľko stoviek zamestnancov dodávateľských firiem. Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádzajú na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 a 1985. Od roku 2000 na blokoch V2 prebiehal program modernizácie v celkovej hodnote 500 miliónov eur, ktorý bol v roku 2010 ukončený zvýšením výkonu na 506 megawattov na každom bloku.

Viac k témam: atómová elektráreň, Jaslovské Bohunice, údržba
Zdroj: Webnoviny.sk - Odstávku štvrtého bloku Atómovej elektrárne Bohunice ukončili, opravy trvali dlhšie © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované: 20. júna 19:28
BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) - Polícia potvrdila, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zatkla podnikateľa M.K. Ako informuje Polícia SR na svojom facebookovom profile, „môžeme potvrdiť, že na základe vydaného pokynu dozorovým prokurátorom bola policajtmi NAKA zadržaná osoba M.K. V súčasnosti sú so zadržanou osobou vykonávané procesné úkony a o ďalšom postupe rozhodne vyšetrovateľ v zmysle Trestného poriadku“. Polícia dodáva, že v súčasnosti nemôže poskytnúť k prípadu žiadne bližšie informácie.

Podozrivý z falšovania zmeniek

O zatknutí Mariána Kočnera ako prvý v stredu podvečer informoval portál Denníka N, dôvod sú zmenky a daňové trestné činy. Ako sa píše v článku, NAKA v stredu zatkla Kočnera na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Ako píše denník, podnikateľ, ktorý bol roky beztrestný napriek viacerým vážnym podozreniam, je podozrivý z falšovania zmeniek voči televízii Markíza. Denníku N to potvrdil zdroj z prostredia polície aj prokuratúry. Denník N ďalej informuje, že s Kočnerom teraz vyšetrovateľ urobí prvotné úkony a bude rozhodovať o tom, či podá návrh na jeho vzatie do väzby. Ak sa s tým prokuratúra stotožní, o umiestnení podnikateľa bude rozhodovať súd. Večer Denník N informoval, že Kočnerovi nie je po zatknutí dobre, polícia ho previezla do nemocnice. Odporúčame:
Pojednávanie v spore o Kočnerove miliónové zmenky sa zrušilo, dôvodom sú procesné úkony Kočner je obvinený v prípade Gatex, aj v prípade vratiek DPH v súvislosti s prevodmi nehnuteľností na Donovaloch. Nedávno polícia začala stíhanie vo veci aj kvôli zmenkám. O Kočnerovi písal zavraždený novinár Ján Kuciak. Kočner sa mu vyhrážal, že o ňom a o jeho rodine bude zisťovať informácie, ale polícia to nevyhodnotila ako trestný čin, dodáva sa v správe.

Bez zmeniek "by nebola TV Markíza"

V súčasnosti sa vedie súdny spor o vyplatenie zmenky v hodnote viac ako 26 miliónov eur. Jej vyplatenia sa domáha Kočnerova spoločnosť Správa a inkaso zmeniek. Žalovaným v prvom rade je exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia. Rusko pred súdom začiatkom februára priznal podpis štyroch zmeniek s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, "nebola by TV Markíza". Markíza od začiatku spochybňuje pravosť zmeniek, špeciálne to, či boli podpísané v roku 2000. Markíza v tomto prípade podala trestné oznámenie, pričom polícia už začala trestné stíhanie pre trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a trestný čin marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Tri spory v prípade zmeniek

Markíza minulý týždeň požiadala Finančné riaditeľstvo SR o preverenie, či si spoločnosti spojené s Mariánom Kočnerom riadne splnili daňové povinnosti. Dôvodom podľa spoločnosti je, že spoločnosť Správa a inkaso zmeniek s.r.o., ktorá sa na súde domáha vyplatenia zmeniek, ako aj ich predchádzajúci vlastníci, spoločnosti INKASNÝ SERVIS a.s. a Midas Investments Ltd. neviedli zmenky riadne v účtovníctve. Súd v prípade zmeniek, ktorých vyplatenie požaduje Kočner a splatné mali byť po 15 rokoch od podpisu, pojednáva tri samostatné spory. Pojednávanie o zmenke v hodnote osem miliónov eur súd neprávoplatne rozhodol v prospech Kočnera. V prípade ďalšej zmenky v hodnote osem miliónov eur ešte nebolo pojednávanie vytýčené. V prípade štvrtej údajne podpísanej zmenky žalobca neuhradil súdny poplatok.

Viac k témam: Ján Kuciak, Marián Kočner, NAKA Národná kriminálna agentúra, Pavol Rusko, Polícia SR, TV Markíza, Úrad špeciálnej prokuratúry, vratky DPH, zmenka
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Polícia zatkla podnikateľa Mariána Kočnera pre falšovanie zmeniek a daňové trestné činy © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1463

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner