25. jún 2019
Facebook

BELEHRAD 24. júna (WebNoviny.sk) - Srbsko má silných priateľov, ktorí by mu prišli na pomoc v prípade akýchkoľvek problémov. V súvislosti so spoločným vojenským cvičením Slovanské bratstvo, na ktorom sa zúčastňujú vojaci zo Srbska, Ruska a Bieloruska, to v pondelok vyhlásil srbský minister obrany Aleksandar Vulin. "Už nie sme sami! Máme priateľov, a ten strašný moment v našich dejinách, keď sme boli úplne sami, sa už nikdy nezopakuje," povedal Vulin, pričom narážal na nálety na Srbsko, ktoré v roku 1999 spustilo NATO v reakcii na razie a vyháňanie Albáncov z Kosova Srbmi. Vojenské cvičenie Slovanské bratstvo za účasti vojakov Ruska, Srbska a Bieloruska sa koná pravidelne už niekoľko rokov. "Tieto cvičenia nie sú len o vojenskom výcviku. Sú aj stretnutím bratských národov, ktoré si navzájom rozumejú a majú sa rady," povedal Vulin.

Viac k témam: Slovanské bratstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Srbský minister Vulin si pochvaľuje spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom, krajina už nie je sama © SITA Všetky práva vyhradené.

MADRID 24. júna (WebNoviny.sk) - Španielski prokurátori navrhujú otvorenie národného vyšetrovania sexuálneho zneužívania mladistvých zo strany katolíckej cirkvi. Je to vôbec prvý takýto návrh v krajine. Španielska prokuratúra v správe ministerstvu spravodlivosti uvádza, že medzi novými spôsobmi ako čeliť "kriminálnej realite nepochybnej závažnosti" by malo byť aj učenie sa od národných komisií v Austrálii a Holandsku, ako aj z vyšetrovania vedeného biskupmi v Rakúsku. Podľa danej správy v roku 2017 stíhali úrady 965 prípadov s maloletými obeťami a o rok neskôr 1 091 prípadov. Prokuratúra však varuje, že obraz je neúplný, pretože sa zneužívanie deje "v prostredí, ktoré je tradične odeté v určitej nepriehľadnosti". Okrem iného tiež odporúča hlásenie prípadov zneužitia priamo úradom bez toho, aby to najprv prešlo akýmkoľvek interným hodnotením cirkevných predstaviteľov.

Viac k témam: cirkev, sexuálne zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielska prokuratúra navrhuje vyšetrovanie sexuálneho zneužívania zo strany cirkvi © SITA Všetky práva vyhradené.

VARŠAVA 24. júna (WebNoviny.sk) - Súdny dvor Európskej únie (ECJ) rozhodol, že poľský zákon, ktorý znížil vek odchodu do dôchodku sudcov najvyššieho súdu, porušuje európske právo. Vo svojom pondelkovom rozsudku uviedol, že tieto opatrenia porušujú princíp nezávislosti súdnictva. Už vlani v novembri pritom poľské orgány museli na základe predbežného rozhodnutia tieto opatrenia, pre ktoré musela svoje posty opustiť zhruba tretina sudcov, odstrániť a opätovne sudcov do pozícií dosadiť. Poľská vláda na rozhodnutie súdu zatiaľ nereagovala. Pre vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) je to však úder, keďže od prevzatia moci v roku 2015 sa jej darilo posilňovať svoju kontrolu nad súdnym systémom v krajine. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International rozhodnutie súdu privítala s tým, že je významné pre Poľsko aj ostatné krajiny Európskej únie, "ktoré si myslia, že môžu beztrestne porušovať ľudské práva".

Viac k témam: ECJ Európsky súdny dvor, Najvyšší súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že reforma poľského najvyššieho súdu je protiprávna © SITA Všetky práva vyhradené.

WASHINGTON 24. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal nariadenie, ktorým uvalil finančné sankcie na iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího a jeho najbližších spolupracovníkov.

Blokovanie prístupu k finančným aktivitám

Podľa šéfa Bieleho domu je Chameneí zodpovedný za nepriateľské konanie Iránu. "Tieto opatrenia predstavujú dôraznú a primeranú odpoveď na čoraz provokatívnejšie činy Iránu," vyhlásil Trump. Medzi osobami, ktorých sa pondelkové opatrenia týkajú, sú aj poprední predstavitelia iránskej armády. Sankcie im blokujú prístup k akýmkoľvek finančným aktívam pod americkou jurisdikciou.

Budú zvyšovať nátlak

"Budeme pokračovať vo zvyšovaní nátlaku na Teherán, až kým režim neprestane so svojimi nebezpečnými aktivitami a ambíciami, ktoré zahŕňajú úsilie o jadrové zbrane, zvýšené obohacovanie uránu, vývoj balistických striel, angažovanosť a podporu terorizmu, podnecovanie zahraničných konfliktov a agresívne činy namierené proti Spojeným štátom a ich spojencom," povedal tiež Trump v Oválnej pracovni Bieleho domu. Uvalenie najnovších sankcií prišlo po tom, čo Irán minulý týždeň nad Hormuzským prielivom zostrelil americký dron, čo viedlo k ďalšiemu zostreniu napätia medzi krajinami. Trump zastavil plánované odvetné útoky na Irán, no v nátlaku na Teherán USA naďalej pokračujú.

Viac k témam: Irán, sankcie proti Iránu, útok USA na Irán
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump reaguje na provokáciu Iránu, uvalil sankcie na najvyššieho duchovného vodcu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) - Návrh novely zákona o štátnom jazyku z dielne poslancov z klubu Sloboda a Solidarita (SaS) ukončil pondelkové rokovanie parlamentu. Liberáli chcú zo zákona vypustiť prednosť slovenčiny pred ostatnými jazykmi. V pléne sa v závere piateho rokovacieho dňa k návrhu rozpútala diskusia.

Dedičstvo mečiarizmu

Kým niektorí poslanci Mosta-Híd podľa predsedu poslaneckého klubu Tibora Bastrnáka návrh v prvom čítaní podporia, koaličný partner Slovenská národná strana (SNS) je zásadne proti. „Návrh je úplne zlý, je to čistá provokácia. Sme na Slovensku a rozprávame sa o štátnom slovenskom jazyku na území Slovenskej republiky. Keby ste tento návrh predložili napríklad v Maďarsku, ľudia by vás ani nepustili do parlamentu," povedal predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Doplnil ho stranícky kolega Jaroslav Paška, podľa ktorého sa SaS snaží „rozbiť dobrú atmosféru medzi Slovákmi a Maďarmi na Slovensku." Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár predkladateľov obvinil, že týmto návrhom vrážajú klin do koalície. Jeden z predkladateľov Ondrej Dostál tvrdí, že spor okolo novely ukazuje stret dvoch úplne rozličných pohľadov. Tým prvým je dôvera v ľudskú slobodu, zdravý rozum a rešpekt k menšinám. Na druhej strane to sú nacionalistické inštinkty a predsudky. „Celý tento zákon je dedičstvom mečiarizmu. Vtedy vládli v našej krajiny Slota, Mečiar a Lupták. Presadili zákon, ktorý realizoval nacionalistickú tézu - na slovensku po slovensky. Dokonca zakázali používanie jazyka národnostných menšín v úradnom styku," vysvetlil v pléne Dostál.

Dokumentácia v školách v jazyku menšiny

Liberáli navrhujú tiež vypustiť ustanovenie o vedení agendy cirkví a náboženských spoločností určenej pre verejnosť v štátnom jazyku. Do zákona chcú naopak doplniť možnosť používania iných jazykov pri označovaní obcí, ich častí, ulíc, verejných priestranstiev a vyhotovovaní mapových diel. Cieľom novely je tiež zmeniť ustanovenia o vedení pedagogickej a ďalšej dokumentácie v školách s vyučovacím jazykom menšín. Tá by sa mala podľa nich viesť v jazyku príslušnej menšiny a nie dvojjazyčne. Rozsah dokumentácie, ktorá sa bude musieť naďalej viesť aj v štátnom jazyku, bude podľa ich slov navrhovať ministerstvo školstva. Schôdza pokračuje v utorok od 9:00. V poradí šiesty rokovací deň bude patriť voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Keďže plénum vo štvrtok 20. júna v tajnom hlasovaní vo štvrtej voľbe zvolilo iba jedného kandidáta na ústavného sudcu, Radoslava Procházku, v utorok popoludní sa uskutoční opakovaná voľba.

Viac k témam: Národná rada SR, zákon o štátnom jazyku
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd novelu zákona o štátnom jazyku pravdepodobne podporí, SNS ju považuje za provokáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

HAAG 24. júna (WebNoviny.sk) - Holandsko v pondelok zasiahol masívny výpadok telefónnej siete, ktorý okrem iného odstavil aj holandskú tiesňovú linku. Polícia vyslala svojich príslušníkov do ulíc, aby sa na nich mohli ľudia obrátiť v prípade núdze a tiež uverejnila náhradné tiesňové telefónne číslo. "Apelujeme na všetkých, ktorí chcú nahlásiť mimoriadnu udalosť a potrebujú pomoc, aby vyšli na ulicu. Policajti s vysielačkami vyšli v čo najväčšej miere do ulíc, aby sa s nimi dalo hovoriť," povedala hovorkyňa polície Suzanne van de Graaf pre národnú televíziu NOS. Niektorí policajti vyzvali ľudí, aby v prípade núdze kontaktovali záchranné služby prostredníctvom sociálnych sietí. Ďalší zase radili, aby išli do verejných budov, ak potrebujú neodkladnú pomoc. Výpadok začal okolo 16:00. Poskytovateľ telekomunikačných služieb KPN na svojej webstránke informoval, že postihol pevné linky aj mobilné siete. KPN podľa svojich slov pracuje na hľadaní riešenia situácie. Čo výpadok spôsobilo, zatiaľ nie je známe.

Viac k témam: telefón, výpadok, výpadok mobilného signálu
Zdroj: Webnoviny.sk - Holandsko zasiahol masívny výpadok telefónnej siete, k dispozícii nebola ani tiesňová linka © SITA Všetky práva vyhradené.

Peňažný trest osemsto eur a zákaz viesť motorové vozidlá na jeden rok uložil v pondelok v skrátenom konaní sudca Okresného súdu v Banskej Bystrici 45-ročnému bývalému poslancovi Národnej rady SR Petrovi Muránskemu. Exposlanec viedol auto pod vplyvom alkoholu a pri kontrole mu namerali viac ako 1,2 promile.

Previnilca umiestnili do cely

Exposlanca zastavila policajná hliadka v obci Tajov v nedeľu 23. júna po 8. hodine. Viedol vozidlo Subaru v smere do obce Králiky. Pri dychovej skúške príslušníci Okresného dopravného inšpektorátu u neho zistili 1,21 promile alkoholu. Pretože jazda pod vplyvom alkoholu je trestný čin, so súhlasom prokurátora Muránskeho umiestnili do cely policajného zaistenia. Previnilca v pondelok popoludní eskortovali pred sudcu Okresného súdu v Banskej Bystrici. Ten Muránskeho odsúdil trestným rozkazom za prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Rozhodnutie súdu je právoplatné

Vymeral mu peňažný trest osemsto eur a na jeden rok mu zakázal viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu. Rozhodnutie súdu je právoplatné, pretože prokurátor ani Muránsky proti nemu nepodali odpor. Sudca zároveň prepustil exposlanca zo zadržania. Muránsky bol poslancom Národnej rady SR za KDH a istý čas i predsedom krajskej organizácie tejto politickej strany v Banskobystrickom kraji.

Viac k témam: alkohol za volantom, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Exposlanec Muránsky nafúkal za volantom viac ako jedno promile, súd mu udelil trest © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) - V Bratislave sa 24. a 25. júna 2019 po prvýkrát v histórii konalo prestížne podujatie Country Risk Specialist Meeting (CRSM), ktoré je jediným svojho druhu na svete. Stretlo sa tu viac ako 70 expertov na analýzu rizík krajín z celého sveta, ktorých združuje Bernská únia - vedúca svetová organizácia poisťovateľov úverov a investícií. Záujmom každého exportéra je bezpečne realizovať obchodné prípady do zahraničia. S tým súvisí aj zabezpečenie komerčných a politických rizík výberom vhodného partnera na financovanie či poistenie exportu. Takýto partner vie zaručiť správnu analýzu rizík pri vstupe exportéra na rizikové teritórium a môže tak ochrániť hospodárske a reputačné záujmy všetkých zúčastnených strán zapojených do obchodného prípadu. CRSM je podujatím na výmenu najaktuálnejších informácii a praktických skúseností k analýze rizikového profilu krajín. Expertom z oblasti riadenia rizík prináša najnovšie informácie o rizikách súvisiacich s teritóriami, o ktoré majú exportéri záujem. Okrem expertov z finančných inštitúcii je zastúpený aj súkromný sektor a akademická obec. CRSM preto ponúka skutočne komplexný pohľad na aktuálne výzvy, perspektívy a vývoj v medzinárodnom obchode. Práve tieto podujatia pomáhajú zefektívniť, zrýchliť a skvalitniť služby súvisiace s  konkrétnymi obchodnými prípadmi a eliminovať tak riziká, ktoré export prináša. "Viac ako 25 rokov som pôsobila v komerčnom finančnom sektore a analýza rizík je jedným z najdôležitejších aspektov pri formovaní úspešného obchodu. Práve EXIMBANKA SR má dlhoročné skúsenosti aj s najrizikovejšími krajinami a vieme ako robiť úspešné obchody aj vďaka týmto analýzam. Vzhľadom na vývoj na globálnom trhu ide o oblasť, ktorá sa neustále dynamicky vyvíja. Situáciu je preto potrebné neustále monitorovať a aktualizovať vnútorné riadiace a rozhodovacie procesy, rovnako ako analytické modely a informačnú bázu aj v rámci našej inštitúcie." zdôrazňuje generálna riaditeľka Monika Kohútová. Podujatie CRSM bolo z obsahového hľadiska zamerané najmä na niekoľko záujmových regiónov, v ktorých je v súčasnosti možné pozorovať zvýšenú dynamiku socioekonomického a politického vývoja a to konkrétne Latinská Amerika, Stredný Východ, Juhovýchodná a Stredná Ázia. Z pohľadu významu pre slovenský export bola obzvlášť zaujímavá diskusia o trendoch a vývoji na teritóriu Ukrajiny, ktoré je pre slovenských exportérov veľmi atraktívne. Ukrajina je už momentálne v siedmej – najvyššej rizikovej skupine podľa OECD a preto je pre slovenských exportérov nevyhnutné vybrať si vhodného partnera na poistenie, či financovanie pri exporte na toto teritórium. EXIMBANKA SR je členom Bernskej únie už od roku 2006. Bernská únia združuje najvýznamnejších poisťovateľov úverov a investícii na svete z celkom 73 krajín sveta a jej členovia v uplynulom roku upísali riziko bánk, exportérov a investorov v celkovej hodnote spolu viac ako 2,5 bilióna USD. Inzercia

Viac k témam: Country Risk Specialist Meeting, CRSM, EXIMBANKA SR, PR
Zdroj: Webnoviny.sk - Úspešný exportér si zabezpečí vývozné riziká. EXIMBANKA SR hostila prestížne svetové podujatie zamerané na analýzu exportných rizík © SITA Všetky práva vyhradené.

WASHINGTON 24. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump pokračuje v tlaku na centrálnu banku USA, keď vyhlásil, že akciový trh a ekonomický rast krajiny by boli oveľa vyššie, ak by nebolo krokov Federálneho rezervného systému (Fed). Podľa Trumpa Fed "nevie, čo robí" a zvýšil úrokové sadzby príliš rýchlo. "Predstavte si, čo by mohlo byť, ak by to Fed pochopil správne", napísal prezident USA v pondelok na Twitteri. Donald Trump nabáda Federálny rezervný systém, aby znížil úroky. "Teraz sa zastavili, ako tvrdohlavé dieťa, keď potrebujeme zníženie úrokov a uvoľnenie, aby sa vykompenzovalo to, čo iné krajiny robia proti nám," vyhlásil šéf Bieleho domu. Centrálna banka USA na svojom ostatnom zasadaní ponechala hlavnú úrokovú sadzbu v pásme 2,25 až 2,5 percenta, ale naznačila jej možné zníženie v budúcnosti.

Viac k témam: americká centrálna banka, FED americký Federálny rezervný systém, úroková sadzba
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump pokračuje v tlaku na centrálnu banku, Fed podľa neho zvýšil úrokové sadzby príliš rýchlo © SITA Všetky práva vyhradené.

BRUSEL 24. júna (WebNoviny.sk) - Belgická polícia zatkla v Bruseli muža podozrivého z plánovania útoku na veľvyslanectvo Spojených štátov v meste. Identifikovali ho len ako M.G., pričom ho v pondelok obvinili z "pokusu o útok v teroristickom kontexte a z prípravy teroristického trestného činu". Kancelária prokurátora uviedla, že protiteroristická jednotka muža zadržala v sobotu na základe informácií o možnom útoku na veľvyslanectvo USA. Belgická televízia RTBF vyhlásila, že muž odmieta obvinenia. Polícia ho už dlhšie sledovala a nedávno ho videli "správať sa podozrivo" pri budove veľvyslanectva.

Viac k témam: polícia, teroristický útok, Veľvyslanectvo USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž plánoval teroristický útok na veľvyslanectvo USA v Bruseli, skončil v rukách polície © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3003

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner