23. jún 2024
Facebook

23.6.2024 (SITA.sk) - Najväčšiu časť útokov v nedeľu ruská armáda na Ukrajine podnikla v smere na mesto Pokrovsk v Doneckej oblasti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Od sobotňajšej polnoci Rusi odštartovali celkovo 71 útokov, pričom na ukrajinské pozície pri meste Pokrovsk zaútočili 31-krát. Ako informuje web Ukrajinská pravda, uviedol to v nedeľu popoludní ukrajinský generálny štáb. Ukrajinskí vojaci v nedeľu v smere na Pokrovsk odrazili 13 nepriateľských útokov a ďalších 18 ruských útokov pokračuje. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: donecká oblasť, Pokrovsk, ruské útoky, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rusi sústreďujú najnovšie útoky v smere na Pokrovsk v Doneckej oblasti, Ukrajinci dokázali 13 z nich odraziť © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - Partizánske hnutie Ukrajincov a Krymských Tatárov Ateš podniklo sabotážnu akciu v ruskom meste Rostov nad Donom a jeho agent podpálil reléovú skriňu na železničnej trati z tohto mesta do okupovaného ukrajinského Mariupoľa.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hnutie Ateš uviedlo, že ide o kľúčovú trať pre presúvanie vojakov a techniky medzi rôznymi časťami ruského južného vojenského okruhu, ktorá poskytuje aj prístup k moru. S odvolaním sa na zdroj z partizánskeho hnutia od tom informuje web Ukrajinská pravda. „Takéto sabotáže nenechávajú agresorov na pokoji a pripomínajú im, že sa za svoje činy musia zodpovedať aj na území Ruskej federácie," uviedlo partizánske hnutie Ukrajincov a Krymských Tatárov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: Mariupoľ, Rostov nad Donom, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinskí partizáni
Zdroj: SITA.sk - Partizánske hnutie Ateš podniklo sabotáž na železnici v Rostove nad Donom, podpálil reléovú skriňu na trati © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - V rámci súdneho procesu týkajúceho sa údajnej korupcie na bratislavských súdoch je na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vytýčených ešte 10 termínov hlavného pojednávania. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, najbližší je naplánovaný na 16. júla a posledný na 5. decembra. Spolu s podnikateľom a právnikom Zoroslavom Kollárom sú v tomto prípade obžalovaní bývalý sudca Richard M. a advokát Tomáš K., pričom obžaloba sa týka trestných činov podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu v spolupáchateľstve. Všetci traja na začiatku procesu odmietli svoju vinu.

Kompilát výsluchov svedka

Obžaloba obsahuje 11 skutkov, pričom väčšina z nich sa týka bývalého sudcu Krajského súdu v Bratislave Richarda M. Ten sa podľa obžaloby snažil ovplyvňovať rozhodnutia sudcu Okresného súdu Bratislava I V. S., viackrát mu za rozhodnutia podľa jeho inštrukcií, predovšetkým v konkurzných sporoch a v sporoch o vyplatenie finančných pohľadávok, sľúbil úplatok a v niekoľkých prípadoch mu aj odovzdal úplatky od 5 000 do 20 000 eur. Pokiaľ ide o Zoroslava Kollára, ten sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry zúčastnil na jednom stretnutí s Richardom M. a V. S. s cieľom ovplyvniť rozhodnutie V. S. Tomáš K. zase podľa obžaloby pre V. S. vypracoval jeden rozsudok. Obhajcovia trojice obžalovaných označujú obžalobu za neprípustnú a nedôvodnú s tým, že ide predovšetkým o „kompilát výsluchov svedka Vladimíra Sklenku“.

Peňažný trest vo výške 70-tisíc eur

Rovnako advokáti namietajú, že ten je v obžalobe uvádzaný len ako V. S., čo je porušením práva obžalovaných na obhajobu. Špecializovaný trestný súd už v máji 2022 uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania. Odsúdený vtedy pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou. „Opísal som skutky tak, ako sa stali,“ povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal,“ doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu.

Pčolinský odmieta prijatie úplatku

Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS). Odovzdanie 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský prijatie úplatku odmieta. Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, bolo sprostredkovanie úplatku pre Makóa za krytie nelegálnej výroby cigariet od Tomáša Rajeckého, blízkeho skupine piťovcov. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Rajecký poskytol 300-tisíc eur.

Viac k témam: Justícia, Korupcia, Piťovci, Súdny proces, Súdy
Zdroj: SITA.sk - V kauze korupcie na bratislavských súdoch vytýčili ešte desať termínov hlavného pojednávania © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - V bratislavskej Vrakuni pribudol nový verejný priestor - park na Kazanskej. Ako uvádza hlavné mesto na sociálnej sieti, dlhodobo zanedbaným miestom na križovatke Kazanskej a Čiernovodskej prechádzalo každý deň veľké množstvo ľudí. „Nachádza sa totiž medzi frekventovanou zastávkou Dudvážska a zdravotným strediskom,“ vysvetľuje mesto s tým, že tu chýbali lavičky, smetné koše aj osvetlenie. Spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy a architektmi z ateliérov Plural, zerozero a Diervilla navrhli vytvoriť komunitné námestie, ktoré sa vďaka novým stromom neskôr zazelená.

Pobytová funkcia parku

„Priestor je po novom rozčlenený na dve trojuholníkové časti. Vychádza to z diagonálneho pohybu ľudí, ktorí si cez tento priestor krátili cestu,“ približuje magistrát. Časť hraničiaca s križovatkou má viac pobytovú funkciu, preto tu doplnili najmä nové stromy, ktorých v celom parku pribudlo až 40. „Doplnili sme tu klasické, ale aj atypické lavičky, koše, cyklostojany a tiež nové osvetlenie,“ vymenovalo mesto s tým, že priestor bude môcť slúžiť na stretnutia, posedenie a hranie, ale tiež ako tranzit.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kvalitnejší priestor na akcie

„Preto tu bol zvolený spevnený mlatový povrch, ktorý je vodopriepustný a čo je dôležité, je šetrný ku koreňom stromov,“ dodala samospráva. Aj druhá trojuholníková časť, ktorá je bližšie k zdravotnému stredisku, prešla úpravami. „V línii najintenzívnejšieho pohybu sme rozbitý asfalt nahradili ho novým betónovým povrchom a aj tu sme vysadili stromy,“ doplnil magistrát s tým, že tento priestor tak bude kvalitnejší pre všetky tradičné akcie, ako napríklad farmárske či vianočné trhy, ktoré sa tu bežne organizujú.

Viac k témam: Bratislava-Vrakuňa, Námestie, Verejné priestory
Zdroj: SITA.sk - V bratislavskej Vrakuni pribudol nový park na Kazanskej, priestor bude slúžiť na stretnutia, posedenie i hranie © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - V deň letného slnovratu roztancovala Hlavnú ulicu Košíc karička, teda slovenský kruhový tanec. Prihlásená bola viac ako tisícka tancujúcich, napokon sa ich zúčastnilo 900. Ako informovali z PR agentúry Communication House, vek tanečníkov a tanečníčok sa pohyboval od troch do 83 rokov.

Tancujúci zo všetkých kútov Slovenska

„Sedemdesiat roztočených kruhov otvorilo 42. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest. Zároveň sa pokúsili vytvoriť 9. ustanovujúci nový slovenský rekord – najviac ľudí tancujúcich karičku pospiatky,“ uviedli. Tancujúci pochádzali zo všetkých kútov Slovenska, od Bratislavy cez Spišský Štvrtok a Svit, až po Medzilaborce a Humenné. Zúčastnili sa však aj súbory zo zahraničia, napríklad Rumunska, Bosny a Hercegoviny či Macedónska.

Tancujúce mesto

„Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori z agentúry Communication House a Domu ľudového tanca Vlada Urbana v Košiciach odštartovali v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Úspešne pokračovala v rokoch 2014 Obrovskou karičkou, 2015 Karičkou – tancom priateľov, v 2016 ako Veselá karička s bráničkami, 2017 Jubilejná karička, 2018 Karička slnovratu, 2019 Zemplínska karička, v roku 2022 ako Radostná karička Parchovianska,“ priblížili z agentúry. Ak bude tento pokus uznaný, tak počas deviatich rokov odtancovalo karičku v centre metropoly východu temer 8-tisíc ľudí a vzniklo deväť ustanovujúcich slovenských rekordov.

Viac k témam: Karička, Ľudové tradície, Rekord, Tanec
Zdroj: SITA.sk - Hlavnú ulicu Košíc roztancovala ľudová karička, ide o tradíciu medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - Ruská armáda zvyšuje tempo útočných operácií v Doneckej oblasti a zároveň znižuje intenzitu útokov v Charkivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Uviedol to vo svojej najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého to môže naznačovať prípravy na ruskú letnú ofenzívu, ak nie jej začiatok. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa vojenských analytikov primárnym cieľom ruských útočných operácií v Charkivskej oblasti je odpútanie a viazanie ukrajinských síl, aby ruskí vojaci mohli byť aktívnejší v iných častiach frontovej línie. Ruská armáda totiž zvýšila intenzitu útokov na fronte Toreck-Horlivka v Doneckej oblasti. Okrem toho si ruské sily v tejto oblasti udržali vysokú intenzitu ostreľovania v smere na Časiv Jar a v okolí Avdijivky. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: Charkovská oblasť, donecká oblasť, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruská armáda pripravuje letnú ofenzívu v Donbase, podľa analytikov ju možno už začali © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - Poslanecký klub Slovenskej národnej strany (SNS) „zatiaľ“ stojí za splnomocnencom vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petrom Kotlárom. Uviedol to poslanec parlamentu za národniarov Roman Michelko v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Michelko tak reagoval na otázku, či klub a strana SNS stále stoja za Kotlárom po jeho výrokoch o tom, že pandémia na Slovensku nebola „z hľadiska toho, čo pandémia znamená, z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov“.

Nespochybnil množstvo chorých

To, že sme tu pandémiu mali však potvrdila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). „Netvrdím, že je absolútny konsenzus v rámci koalície a že sú všetci spokojní, ale poslanecký klub a strana zatiaľ stojí za Petrom Kotlárom,“ povedal poslanec. Michelko taktiež uviedol, že Kotlár nespochybnil, že tu bolo množstvo chorých ľudí, ale hovoril o tom, že mnoho významných vedcov či aktivistov tvrdí, že je veľmi pravdepodobné, že vírus nevznikol organicky v prírode, ale bol umelý.

Bioteroristický útok

Kotlár podľa poslanca vravel, že v tom prípade by bol adekvátny názor „bioteroristický útok“. „Pokiaľ niekto niečo vyrobí a pustí to do populácie, tak to je bioteroristický útok,“ povedal Michelko. „Nespochybňoval, že na JIS zachraňovali ľudí, nespochybňoval, že tieto veci sa tu diali, len povedal, že má vážne pochybnosti o tom, či to bola organika alebo umelé,“ doplnil.

Viac k témam: pandémia Covid-19, Splnomocnenec vlády na prešetrenie manažovania pandémie
Zdroj: SITA.sk - Národniari „zatiaľ“ stoja za splnomocnencom vlády Kotlárom, Michelko bránil jeho výroky o pandémii © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším z predsedov politických strán je v súčasnosti premiér a líder Smeru-SD Robert Fico, ktorému dôveruje 43 percent a nedôveruje 51 percent ľudí. Za ním nasleduje predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka s 31-percentnou dôverou a 58-percentnou nedôverou. Novozvolený predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok získal podporu 29 percent opýtaných a nedôveru 51 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Sanep pre TA3, ktorý bol realizovaný od 12. do 17. júna na vzorke 1 950 respondentov. Najnedôveryhodnejším z predsedov politických strán je líder hnutia Slovensko Igor Matovič. Tomu nedôveruje 75 percent ľudí, podporu mu vyjadrilo len 8 percent respondentov. Vyššiu mieru nedôvery deklarovali respondenti aj predsedovi hnutia Sme rodina Borisovi Kollárovi, ktorému 69 percent opýtaných nedôveruje a 15 percent dôveruje, a tiež predsedovi Demokratov Jaroslavovi Naďovi (67 percent nedôveruje a 12 percent dôveruje).

Viac k témam: Politici, Premiér Slovenskej republiky, Prieskum, Prieskum dôveryhodnosti politikov
Zdroj: SITA.sk - Premiér Fico je najdôveryhodnejším z predsedov politických strán. Ako dopadli ostatní lídri? © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - V sobotu podvečer došlo na Centrálnom prijímacom oddelení (CPO) Nemocnice akad. L. Dérera na Kramároch k fyzickému útoku, počas ktorého utrpeli zranenia dvaja zdravotníci a jeden pacient. Agresívnym útočníkom bol 44-ročný muž, ktorého do nemocnice previezla Záchranná zdravotná služba. Približne 15 minút po prevoze napadol agresívny pacient najskôr čakajúceho pacienta, ktorému prišla na pomoc sestra z ambulancie. Následne útočník zaútočil aj na ňu, bil ju do tváre a zhodil ju na zem. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.

Pacient skončil v cele

Keď jeden zo zdravotníkov zasahoval a pokúšal sa útočníka spacifikovať, ten mu spôsobil vážne zranenie pravej ruky. Obaja zdravotníci utrpeli ľahšie až stredne ťažké poranenia tváre a horných končatín. Podľa hovorkyne si zranenie ruky bude vyžadovať dlhšiu liečbu a poškodený zdravotník zostáva práceneschopný. Napadnutá sestra je v šoku a zo zranení sa bude liečiť niekoľko dní. „Ešte v čase útoku bola privolaná bezpečnostná služba a polícia, ktorá agresívneho pacienta umiestnila do cely predbežného zadržania,“ informovala Kliská.

Vyhrážky fyzickou likvidáciou

Taktiež dodala, že rodina útočníka sa telefonicky vyhrážala personálu fyzickou likvidáciou. „Kontaktovali sme už políciu a rovnako sme posilnili služby SBS, práve na pracovisku Centrálneho prijímacieho oddelenia,“ doplnila. Riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexandra Mayera zaráža, ako často prichádza k agresívnym útokom smerom k zdravotníkom. „Už to nie je iba o vytrhnutých stoličkách v čakárni, dokopaných dverách na ambulancii alebo poškodených nemocničných posteliach, čo je, samozrejme, tiež veľký problém, ale hnev a agresia niektorých osôb sa obrátila na nevinných ľudí, v tomto prípade na lekárov, sestry, sanitárov a ostatných zdravotníkov, ktorí si iba robia svoju prácu – zachraňujú životy a liečia chorých,“ povedal.

Zaviesť chcú ďalšie opatrenia

Mayer zdôraznil, že zdravotníci nesmú byť vystavovaní verbálnym ani fyzickým útokom, a preto požiadal spoločnosť o odsúdenie takýchto činov a o podporu zdravotníkov. UNB zároveň plánuje, okrem posilnenia bezpečnostnej služby, zavádzať aj ďalšie opatrenia, ktoré zvýšia bezpečnosť zdravotníkov a eliminujú útoky. Útoky a výtržníctvo na Kramároch už vyšetrujú policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III. Polícia okamžite zasiahla a muža zadržala. Začaté bolo trestné stíhanie vo veci trestného činu výtržníctva a ublíženia na zdraví. Po vykonaní potrebných úkonov bol podozrivý muž eskortovaný do cely policajného zaistenia. Prípad je riešený v tzv. super rýchlom konaní, uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Jana Šimunková.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Napadnutie, Nemocnica, Pacient, Útok
Zdroj: SITA.sk - Agresívny pacient bil sestričku do tváre a zhodil ju na zem, zdravotníkovi vážne zranil ruku © SITA Všetky práva vyhradené.

23.6.2024 (SITA.sk) - Voľby do Národnej rady SR by v polovici júna vyhrala strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) s podporou 23,4 percenta hlasov voličov. Za ňou by sa umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko, ktoré by volilo 20,5 percenta ľudí, a strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) s podporou 14,3 percenta hlasov voličov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Sanep pre TA3, ktorý bol realizovaný od 12. do 17. júna na vzorke 1 950 respondentov.

V parlamente by bolo aj hnutie Republika

Súčasťou parlamentu by bolo aj Kresťanskodemokratické hnutie, ktorému by odovzdalo svoj hlas 7,4 percenta opýtaných či hnutie Republika s podporou 6,4 percenta voličov. Zvyšné parlamentné kreslá by obsadila strana Sloboda a Solidarita so 6,1 percenta hlasov respondentov a Slovenská národná strana, ktorú by volilo rovných päť percent opýtaných.

Smer by mal 42 kresiel

Podľa prieskumu by sa do Národnej rady SR aktuálne neprebojovala koalícia Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia. Tú by prišlo voliť len 4,5 percenta voličov. Koalícia pritom na získanie mandátov v parlamente potrebuje aspoň sedem percent. Z prieskumu ďalej vyplýva, že strana Smer-SD by v parlamente obsadila 42 kresiel, progresívci 37 a Hlas-SD 36. Kresťanským demokratom by patrilo 13 mandátov a Republike 12. Jedenásť kresiel by obsadili liberáli a zvyšných deväť národniari.

Viac k témam: Prieskum, Prieskum preferencií politických strán
Zdroj: SITA.sk - Parlamentné voľby by opäť vyhral Ficov Smer, matovičovci by skončili pred bránami parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8859

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner