23. január 2018
Facebook

PRAHA 23. januára (WebNoviny.sk) - Česká polícia identifikovala aj poslednú obeť požiaru v pražskom hoteli, pri ktorom zahynuli štyria zahraniční turisti. V utorkovom stanovisku uviedla, že je ňou žena z Južnej Kórey, ktorá sa narodila v roku 1997. Žiadne bližšie detaily neposkytla. Pri požiari okrem nej zahynula aj ďalšia dvadsaťročná Juhokórejčanka a 21-ročný muž a dvadsaťročná žena z Nemecka. Hospitalizovať museli deväť turistov z Holandska, Turecka a Francúzska. Odporúčame:
Požiar pražského hotela má už štvrtú obeť, v nemocnici podľahla zraneniam Požiar vypukol v sobotu v hoteli Eurostars David na Náplavnej ulici v Prahe. Záchranári ošetrili celkovo 34 ľudí, niektorých zachraňovali aj z okenných ríms päťposchodovej budovy. Hotel sa nachádza blízko historického centra Prahy, ktoré ročne navštívia milióny turistov. Príčiny požiaru polícia stále vyšetruje.

Viac k témam: Česká republika, hotel Eurostars David, polícia, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia identifikovala poslednú obeť požiaru hotela Eurostars v Prahe, príčiny stále vyšetruje © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) - V prvom štvrťroku bude štátny podnik Lesy SR ťažiť drevo na viacerých miestach v lesoch v okolí Bratislavy.

S ťažbou dreva skončia 31. marca

Ťažbové práce sú plánované v Ivanke pri Dunaji za železnicou, v Záhorskej Bystrici v lokalite Mariánsky Potok a Božia Muka, v Kalinkove Pri hrádzi, v Petržalke v Pečianskom lese, v oblasti Devínskej Kobyly v lokalitách Okružná cesta, Vojenská cesta a Biela Studnička a v Podunajských Biskupiciach na Kopáčskom ostrove. Odporúčame:
Kto môže za katastrofálny stav slovenských lesov? Lesníci protestujú Informoval o tom hovorca Lesov SR Radko Srnka s tým, že podnik podrobné informácie o plánovaných hospodárskych opatreniach v lesoch zverejnil po prvýkrát v histórii. S ťažbou dreva sa začalo 22. januára, ukončená by mala byť 31. marca.

Plán starostlivosti o lesy

„Štátny podnik LESY SR si uvedomuje rekreačný význam lesov v okolí Bratislavy pre jej obyvateľov a návštevníkov. Z dôvodu vzájomnej informovanosti sme pristúpili k poskytnutiu podrobných informácií o plánovaných lesohospodárskych opatreniach na území Lesnej správy (LS) Bratislava,“ uviedol riaditeľ Odštepného závodu Smolenice Ivan Danček. Vedúci Lesnej správy Bratislava Martin Knurovský doplnil, že ťažba sa uskutočňuje na základe schváleného Plánu starostlivosti o lesy pre Lesný celok Bratislava na roky 2016 až 2025. „Naďalej chceme v tomto formovaní lesných porastov pokračovať. Postupná obnova je naplánovaná jemnejšími zásahmi výhradne v mimovegetačnom období. Pevne veríme, že dokážeme s obyvateľmi Bratislavy nájsť spoločnú cestu a lesy budú aj naďalej slúžiť nielen na oddych, ale poskytnú nám všetko to, čo je pre náš život potrebné," uzavrel Knurovský.

Viac k témam: Bratislava, Ivan Danček, Lesný celok Bratislava, Štátny podnik Lesy SR, ťažba dreva
Zdroj: Webnoviny.sk - Lesníci budú ťažiť drevo na viacerých miestach v okolí Bratislavy © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) - Minister vnútra Robert Kaliňák odňal policajtom viacero oprávnení, bez ktorých sa cítia v teréne úplne bezrukí. Povedal to na utorňajšej tlačovej besede poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za OĽaNO Richard Vašečka s tým, že hnutie na túto skutočnosť upozornili samotní policajti. Medzi oprávneniami, o ktoré prišli je aj také, podľa ktorého doposiaľ mohli zasiahnuť proti nebezpečným páchateľom trestných činov. "Obrátili sa na nás policajti s podnetom, že im minister odňal viacero oprávnení, bez ktorých sa cítia bez ruky, bez nich nemôžu zasiahnuť proti niektorým trestným činom," uviedol.

Nová vyhláška ministra vnútra

Poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) upozornil, že pred niekoľkými dňami minister vnútra v Krompachoch avizoval, že chce policajtom dať nové kompetencie, aby mohli účinnejšie bojovať s kriminalitou. Odporúčame:
Dá sa docieliť, aby policajti mohli razantnejšie zakročiť proti kriminalite, povedal Kaliňák "Áno, pomáhať a chrániť sa dá len vtedy, keď máte čím. Problém je v tom, že tisíckam bežných policajtov odobral dôležité právomoci práve minister vnútra Robert Kaliňák. Hovoríme o policajtoch, ktorí nesedia v kanceláriách, ale pracujú priamo v teréne. Ako sú príslušníci pohotovostných motorizovaných jednotiek, policajti z obvodných oddelení či operatívci," uviedol Grendel a dodal, že oprávnenia, ktoré môžu policajti používať počas výkonu služby, sú zadefinované v zákone o Policajnom zbore a vo vyhláške, ktorú vydáva minister vnútra. Ako uviedol, od augusta minulého roka platí nová vyhláška ministra vnútra, ktorá nahradila dovtedy platnú vyhlášku z roku 2008. Pôvodná vyhláška obsahovala 48 oprávnení a nová ich má iba 18. "Problém je v tom, že z tej pôvodnej vyhlášky vypadlo niekoľko oprávnení, ktorými policajti do augusta minulého roka disponovali," povedal a ako príklad uviedol podľa neho kľúčovú právomoc, o ktorú spomínaná skupina policajtov prišla, a tou je obmedzenie osobnej slobody podozrivej osoby.

Novela zákona o Policajnom zbore

Bežní hliadkujúci policajti podľa OĽaNO musia mať oprávnenie na obmedzenie osobnej slobody podozrivej osoby okamžite, ako je identifikovaná a nemôžu čakať na vyšetrovateľa alebo na povereného príslušníka. "Súčasný právny stav ohrozuje bezpečnosť ľudí a ohrozuje bezpečnosť samotných policajtov," dodal Grendel s tým, že ak policajti neprichytia páchateľa na mieste činu alebo bezprostredne po jeho spáchaní a stretnú ho o dva dni niekde na ulici, nemôžu ho zaistiť. Zároveň OĽaNO verí, že nešlo o úmysel ministra vnútra, ale o nedopatrenie, keď spomínané opatrenie sa do novej vyhlášky nedostalo. Podľa poslancov za OĽaNO by mali mať policajti túto právomoc naspäť, a preto sa rozhodli zahrnúť ju priamo do zákona. Na blížiacu sa schôdzu parlamentu preto predkladajú návrh novely zákona o Policajnom zbore. O potrebe zmeny hovorili s viacerými policajtmi aj odborníkmi z oblasti trestného práva. Medzi právomocami, o ktoré policajti prišli, sú podľa Grendela aj vydať príkaz na odňatie veci, vydať príkaz na prehliadku iných priestorov a pozemkov, vydať uznesenie o uložení poriadkovej pokuty, vydať uznesenie o pribratí znalca, odňať vec či vykonať osobnú prehliadku.

Viac k témam: Gábor Grendel, ministerstvo vnútra SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Polícia SR, Richard Vašečka, Robert Kaliňák, zákon o Policajnom zbore
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti sa cítia v teréne úplne bezrukí, minister Kaliňák im vraj odňal viacero oprávnení © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) - Ani v tomto roku nedostanú všetci výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) podporu od štátu. Až 146 výrobcov zelenej elektriny si totiž vlani nesplnilo oznamovaciu povinnosť voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) alebo svojej distribučnej spoločnosti. „Títo výrobcovia nemajú nárok na doplatok a odber elektriny za cenu elektriny na straty na rok 2018, pretože si nesplnili oznamovaciu povinnosť o uplatnení podpory na rok 2018, vrátane predpokladaného množstva dodanej elektriny na nasledujúci kalendárny rok k 15. augustu minulého roka,“ informoval regulačný úrad.

O peniaze príde aj štátny podnik

Najviac výrobcov zelenej elektriny zostane bez štátnej podpory na nimi vyrobenú zelenú elektrinu, ktorú musí distribučná spoločnosť prioritne odoberať, v regióne firmy Stredoslovenská energetika - Distribúcia. Celkovo je ich 61. Väčšinou ide o fyzické osoby. Odporúčame:
Firma Lumius končí na slovenskom trhu, zákazníci si musia hľadať nového dodávateľa energií Nájdu sa však medzi nimi aj firmy ako napríklad Mondi SCP, ktorá tento rok zostane bez štátnej podpory na elektrinu vyrobenú v dvoch obnoviteľných zdrojoch na biomasu. Ružomberská spoločnosť si nesplnila oznamovaciu povinnosť ani voči distribútorovi, ani voči regulačnému úradu. V rajóne spoločnosti Západoslovenská distribučná nemôžu s podporou na zelenú elektrinu počítať 52 výrobcovia. K spoločnostiam, ktoré zostanú bez štátnej podpory, patrí napr. aj štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Ten si nesplnil svoju povinnosť voči distribučnej spoločnosti pri Malej vodnej elektrárni Mošoň, Vodnej elektrárni Čunovo a Vodnej elektrárni Gabčíkovo.

Menej ako polovica prišla o štátnu podporu

Najmenej zelených výrobcov bez tohtoročnej štátnej podpory je v regióne Východoslovenskej distribučnej, a to 33. S podporou tam nemôže počítať napríklad obchodný reťazec Lidl, ktorý si pri svojich dvoch desaťkilowolttových slnečných elektrárňach nesplnil oznamovaciu povinnosť voči regulačnému úradu. Medzi výrobcami zelenej elektriny na východnom Slovensku je viacero fyzických osôb, okrem iného aj Štefan Harabin. Ten nedostane štátnu podporu na svoju sedemkilowolttovú slnečnú elektráreň, keďže si takisto nesplnil svoju povinnosť voči regulačnému úradu. Odporúčame:
Pod štátne plynárne by mala spadať aj energetika, minister Žiga chce vytvoriť silnú spoločnosť Výrobcovia zelenej elektriny čelili odobratiu štátnej podpory na jeden rok za nesplnenie si svojich oznamovacích povinností už v roku 2015. Vtedy prišlo z tohto dôvodu o štátnu podporu takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny, z celkového počtu viac ako tritisíc výrobcov. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak smerovalo na podporu zelenej elektriny o 67,6 milióna eur menej. O rok neskôr už regulačný úrad evidoval splnenie si povinností u 97 % výrobcov elektriny z OZE a u 99 % výrobcov prostredníctvom KVET.

Dve zákonné povinnosti

V roku 2014 sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínanú oznamovaciu povinnosť nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013. Ak si chcú výrobcovia zelenej elektriny nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu, musia si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Odporúčame:
Východoslovenskí energetici plánujú investovať do distribučnej sústavy desiatky miliónov eur Musia do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musia oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Nestačí tieto údaje oznámiť len jednému, musia tak urobiť aj v prípade regulačného úradu, aj distribučnej spoločnosti. Proti odobratiu podpory sa postavili opoziční poslanci Národnej rady SR na čele s poslancami za stranu SaS a hnutie OĽaNO. Na návrh skupiny 40 poslancov sa sankciou v podobe odobratia podpory zaoberal aj Ústavný súd SR. Ten však v marci minulého roka skonštatoval, že odobratie podpory výrobcom zelenej elektriny, ktorí si nesplnia svoju zákonnú povinnosť, nie je protiústavné.

Viac k témam: energetika, štátna podpora, zelená elektrina
Zdroj: Webnoviny.sk - Štátnu podporu nedostane množstvo výrobcov zelenej elektriny, nesplnili si oznamovaciu povinnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. január (WebNoviny.sk) - Tisíce prípadov exekúcií sú podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) zlyhaním štátu a jednotlivých vlád Roberta Fica (Smer-SD). Liberáli to uvádzajú vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla ich hovorkyňa Katarína Svrčeková. „Obrovskú zodpovednosť za daný stav nesú súdy, ktoré zlyhali v tom, že uznali veriteľom pohľadávky, ktoré spĺňajú skutkovú podstatu trestného činu úžery podľa Trestného zákona,“ uviedol v oficiálnom stanovisku strany poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik.

Firmy profitovali z nevedomosti ľudí

Baránik dodal, že v mnohých prípadoch ide o zneužitie ľudí rôznymi finančnými firmami, ktoré profitovali z ich nevedomosti. Odporúčame:
V dlhoch sú namočení aj dôchodcovia, minister Richter vníma exekučnú amnestiu v dvoch rozmeroch „V mnohých prípadoch totiž došlo k tomu, že rôzne pokútne pôžičkové firmy zneužili tieseň, neskúsenosť, rozumovú slabosť alebo rozrušenie a poskytli ľuďom pôžičky s absolútne neprimeranými podmienkami a sankciami," doplnil Baránik. Podľa opozičnej strany je súčasná situácia neakceptovateľná. Žiadajú premiéra Fica, aby vytvoril v súdnictve podmienky, na základe ktorých by bolo možné postupovať pri obdobných pôžičkách podľa Trestného zákona.

Exekučná amnestia je veľká téma

Liberáli sa tiež domnievajú, že práve pochybné požičiavanie peňazí je dôvodom na rozsiahle policajné vyšetrovanie. „Exekučná amnestia nemá byť populistickou agitkou na ťarchu ľudí, ktorí si disciplinovane plnia svoje záväzky a budú len nechápajúco krútiť hlavami, že úžera a nezodpovedné zadlžovanie majú na Slovensku od štátu zelenú. Exekučná amnestia má byť v prvom rade aktom spravodlivosti,“ uzavreli predstavitelia SaS. Pripravovaná exekučná amnestia bude veľkou témou na prelome januára a februára tohto roka, keď by mal rezort spravodlivosti zverejniť podrobnosti o opatreniach na zníženie 3,7 milióna exekučných konaní.

Viac k témam: Alojz Baránik, exekúcie, exekučná amnestia, Robert Fico, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce exekúcií sú podľa SaS dôsledkom hrubého zlyhania štátu a vlád Roberta Fica © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 23. januára (WebNoviny.sk) - Evakuáciu približne 75 turistov a miestnych obyvateľov si vyžiadala lavína v severotalianskom regióne Južné Tirolsko, informuje talianska tlačová agentúra ANSA. Lavína sa zrútila v noci z pondelka na utorok neďaleko hotela Langtauferer Hof v údolí Val Venosta. V blízkosti sa tiež nachádza farma, kde sa deti učia o poľnohospodárstve. Turistov aj obyvateľov z miesta evakuovali s pomocou vrtuľníka, ktorý pristával pred hotelom, píše ANSA. Situácia je pod kontrolou a ľudia sú pokojní. Zatiaľ nie je známe, či lavína spôsobila nejaké škody. Odporúčame:
Video: Švajčiarsko trápi silné sneženie a lavíny, železničné trate a diaľnica A2 sú uzavreté Silné sneženie na severe Talianska viedlo k výstrahám pred lavínami. Sneh a lavíny robia problémy aj vo Švajčiarsku a Rakúsku, kde sú uzavreté viaceré alpské cesty a železničné trate.

Viac k témam: lavína, Taliansko, vrtuľník, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Lavína v Južnom Tirolsku si vyžiadala záchranu desiatok ľudí, spred hotela ich evakuoval vrtuľník © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa plánuje v tomto roku zaoberať viacerými oblasťami. Ako povedal po minulotýždňovom rokovaní vlády šéf rezortu Tomáš Drucker, pôjde okrem iného o zákon o dlhodobej zdravotnej starostlivosti. "Je to nový zákon, bude riešiť súslednosť celého liečebného reťazca," priblížil. Ministerstvo plánuje zrušiť aj zákony o zdravotnom poistení a o zdravotných poisťovniach a nahradiť ich jedným zákonom. "Je to dlhodobo avizovaná zmena, ktorou pristupujem aj k regulácii ziskovosti zdravotných poisťovní," povedal Drucker. Odporúčame:
Nemocnice môžu požiadať o milióny eur na modernizáciu či techniku, musia však dodržať podmienky V tomto roku má rezort naplánovaný tiež zákon o zdravotníckych povolaniach. "Takisto dôjde k náhrade jedného zákona. Chceme prepracovať úlohu komôr a ich samosprávnej činnosti. Myslím si, že to bude tiež podstatná zmena pre budúcnosť zdravotníckych povolaní," konštatoval Drucker. Šéf rezortu predpokladá silnejšiu pôsobnosť komôr v rámci regulácie. "Chceme, aby si samosprávne činnosti do veľkej miery vykonávala komora. A aby mala pôsobnosť nielen nad svojimi členmi, ale aj nad všetkými príslušnými zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí sú registrovaní," načrtol Drucker.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, Tomáš Drucker, zdravotné poisťovne
Zdroj: Webnoviny.sk - Nový Druckerov zákon rieši celý liečebný reťazec, minister chce regulovať aj zisk poisťovní © SITA Všetky práva vyhradené.

MEXIKO 23. januára (WebNoviny.sk) - Úrady v štáte Guerrero na juhu Mexika riešia vraždu ženy, ktorej rozštvrtené a zjavne uvarené pozostatky našli v pondelok po tom, ako bola vyše týždňa nezvestná. Podľa štátneho prokurátora zosnulá opustila svoj domov v meste Taxco 13. januára s tým, že ide vyzdvihnúť deti od bývalého manžela, no odvtedy ju nikto nevidel. Ostatky ženy našli v pondelok v hrncoch položených na peci, potvrdil hovorca štátnych bezpečnostných služieb Roberto Alvarez. Odporúčame:
Tínedžer z New Jersey ukradol školský autobus, pri naháňačke s políciou s ním nabúral "Predpokladá sa, že ju uvarili," uviedol a dodal, že hlavným podozrivým z tohto vážneho činu je práve jej bývalý manžel. Podľa správy, ktorú minulý mesiac zverejnili mexická vláda a organizácia OSN Ženy, počet vrážd žien v Mexiku počas uplynulého desaťročia rapídne stúpol. Predošlých dvadsať rokov bol tento trend klesajúci a vrážd bolo o polovicu menej.

Viac k témam: Mexiko, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena z Mexika išla vyzdvihnúť deti k bývalému manželovi, našli ju rozštvrtenú a uvarenú © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) - Slovensko by mohlo v tomto programovom období 2014 - 2020 zopakovať čerpanie eurofondov z minulého obdobia a dosiahnuť úroveň nad 95 %. Predpokladá to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, keďže v predchádzajúcom období 2007 - 2013 krajina využila z prostriedkov Európskej únie 97 % z celkovej alokácie, čo ju zaradilo medzi osem najlepších členských štátov. Využívanie zdrojov EÚ v súčasnom programovom období ku koncu minulého roka dosiahlo 1,748 mld. eur, teda 11,28 % z celkovej alokácie 15,493 mld. eur. K 18. januáru tohto roka podiel čerpania vzrástol na 11,72 %. Odporúčame:
Politika EÚ po roku 2020 sa zameria na regióny, vraví Pellegrini po stretnutí s eurokomisárkou "Pred rokom a pol bolo čerpanie na úrovni jedného percenta, čiže akcelerácia je značná. Vzhľadom na relatívne veľké množstvo podpísaných vyhlásených výziev, zmlúv počítame, že rok 2018 bude rokom dynamického nárastu čerpania," očakáva Pellegrini.

Opatrenia na zvýšenie transparentnosti

Čerpať európske prostriedky v terajšom období 2014 - 2020, na základe pravidla n+3, môžeme až do konca roku 2023, teda ešte skoro šesť rokov. Slovensko má tak podľa vicepremiéra relatívne dobrú šancu byť úspešné tak, ako v predošlom programovom období. "Robíme všetko preto, aby sme naozaj vyčerpali čo najviac, čo môžeme, pretože nevieme, s akými zdrojmi budeme môcť disponovať po roku 2020," upozornil Pellegrini. Problémom, nadmernej byrokracii či prejavom korupcie v procese využívania eurofondov by podľa podpredsedu vlády malo zabrániť vládou schválených 38 opatrení na zvýšenie transparentnosti. "A dokonca sa chystáme aj vykonávať kontrolu plnenia týchto opatrení na zvýšenie transparentnosti," povedal vicepremiér.

Päť scenárov budúceho rozpočtu EÚ

Európska komisia počíta s piatimi scenármi budúceho viacročného rozpočtu EÚ, resp. finančného rámca. Niektoré scenáre predpokladajú zníženie spoločného rozpočtu pre kohéznu (regionálnu) politiku, aj z dôvodu avizovaného odchodu Veľkej Británie, jeden zas o zachovaní tohto objemu. "Naša pozícia je jasná. SR chce intenzívnejšie vstúpiť do týchto rokovaní a boli by sme radi, aby sme naozaj využili našu dobrú pozíciu, akceptáciu a aj našu povesť v rámci únie," uviedol Pellegrini. "Preto by sme chceli hrať aj v týchto diskusiách značne významnú úlohu za členské krajiny," avizuje vicepremiér. SR žiada zachovanie podielu peňazí na kohéznu politiku vo výške 33 percent z celkového rozpočtu EÚ.

Menej priorít a viac flexibility

Po roku 2020 môže mať SR k dispozícii menej prostriedkov z rozpočtu EÚ ako v súčasnosti. Vicepremiér by privítal, keby táto suma bola stále nad 10 mld. eur. V prípade nižšieho rozpočtu však bude vláda presadzovať menej priorít a viacej flexibility. Odporúčame:
Rekonštrukcie urgentných príjmov či nákup modernej techniky, tak využijú nemocnice eurofondy "To znamená, aby sme si mohli vybrať ako krajina, kde to menšie množstvo peňazí investujeme, či do infraštruktúry, do výskumu, do vzdelávania. Nedá sa financovať všetko z mála peňazí," priblížil Pellegrini. "Počítame s menším rozpočtom, ale chceme väčšiu flexibilitu a menej priorít," dodal vicepremiér. Výška budúceho príspevku do rozpočtu EÚ zatiaľ nie je známa. Ak by sa podiel spoločného rozpočtu zvýšil zo súčasného zhruba 1 % hrubého domáceho produktu celej dvadsaťosmičky napríklad na 1,1 % HDP, podľa vicepremiéra by to pre SR, vzhľadom na jej príspevok do únie, neznamenalo extrémnu sumu, ktorú by nezvládla. Vyjasniť by to mohla plánovaná návšteva eurokomisára pre rozpočet Günthera Oettingera na Slovensku vo februári.

Viac k témam: brexit, eurofondy, Európska únia, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko by malo podľa Pellegriniho vyčerpať z eurofondov čo najviac, brexit zmení situáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 23. januára (WebNoviny.sk) - Silné sneženie a lavíny v Alpách spôsobili uzavretie viacerých ciest a železničných tratí. Podľa švajčiarskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie SRF je uzavretá diaľnica A2, ktorú blízko obce Gurtnellen zasypala lavína. Diaľnica, ktorá vedie cez Gotthardský tunel smerom do Talianska, je preto uzavretá v oboch smeroch a tento stav bude trvať najmenej do poludnia. Silné sneženie okrem iného tiež skomplikovalo príchod účastníkov Svetového ekonomického fóra, ktoré sa koná v Davose. Pre riziko lavín sú od sveta odrezané lyžiarske strediská Zermatt, Andermatt a Saas-Fee. Odporúčame:
Vo švajčiarskom Davose demonštrácie proti Svetovému ekonomickému fóru nebudú, napadlo veľa snehu Od sveta sú odrezané aj niektoré obce v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko. Školy v týchto obciach zostávajú zavreté, uvádza rakúska verejnoprávna vysielacia spoločnosť ORF.Viac k témam: diaľnica A2, lavíny, sneh, Švajčiarsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Švajčiarsko trápi silné sneženie a lavíny, železničné trate a diaľnica A2 sú uzavreté © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 958

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner