21. február 2024
Facebook

21.2.2024 (SITA.sk) - Niekoľko poslancov parlamentu si v pléne minútou ticha uctilo pamiatku 6. výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej. Návrh na ich uctenie prostredníctvom procedurálneho návrhu podal predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský. Zároveň nazval ich smrť nezmyselnou. Zároveň navrhoval, aby parlament prerušil v tento deň rokovanie, avšak v pléne o tom nebol všeobecný súhlas.

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Verejnosť sa o skutku dozvedela 26. februára.


Viac k témam: Minúta ticha, Poslanci, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk - Niektorí poslanci parlamentu si minútou ticha v pléne uctili pamiatku vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Litva od marca zatvorí ďalšie dva z jej šiestich priechodov na hraniciach s Bieloruskom v čase zvýšeného napätia medzi krajinami. Po zatvorení priechodov Lavoriškės a Raigardas bude všetka doprava presmerovaná do dvoch posledných otvorených priechodov Medininkai a Šalčininkai. Vláda sa zároveň rozhodla zastaviť pohyb chodcov a cyklistov cez posledné dva zostávajúce priechody. Napätie na litovsko-bieloruských hraniciach sa vystupňovalo po tom, čo Bielorusko prijalo tisícky ruských žoldnierov. Tiež ho vinia z pretláčania migrantov z Afriky a Blízkeho východu do Európy napriek tomu, že na hraniciach vznikli rôzne bariéry. Litovská ministerka vnútra Agnė Bilotaitė povedala novinárom, že stredajšie rozhodnutie podnietili riziká súvisiace „so zvýšenými aktivitami bieloruských spravodajských a bezpečnostných služieb proti Litve a našim občanom“. „Na kontrolu tokov, zabránenie pašovaniu, zabezpečenie medzinárodných sankcií a zníženie rizík bezpečnosti dopravy sú potrebné veľké zdroje,“ dodala. Ministerstvo vnútra avizovalo, že tiež plánujú postupne znížiť počet povolení vydaných bieloruským a litovským dopravcom prevádzkujúcim pravidelné medzinárodné autobusové služby.

Viac k témam: litovsko-bieloruské hranice, Zatvorenie hraníc
Zdroj: SITA.sk - Litva zatvára ďalšie dva priechody na hraniciach s Bieloruskom, od marca uzavrie Lavoriškės a Raigardas © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Rusi podľa ukrajinského Centra pre boj proti dezinformáciám šíria falošné informácie na viacerých telegramových kanáloch o tom, že bojovníci špeciálnej jednotky Kraken obrannej rozviedky Ukrajiny údajne zastrelili obyvateľov obce Petropavlivka v Charkovskej oblasti za to, že odmietli odpovedať na "nacionalistický pozdrav". Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa ruských propagandistov sa to stalo na kontrolnom stanovišti pri farme v Petropavlivke, kde ukrajinská armáda údajne zastavila auto s tromi ľuďmi, uviedlo Centrum pre boj proti dezinformáciám. Podľa šéfa vojenskej administratívy Charkovskej oblasti Oleha Synjehubova v skutočnosti auto zasiahol rusky dron, ktorý zabil dvoch ľudí a jedného zranil. Centrum pre boj proti dezinformáciám uviedlo, že cieľom Rusov je démonizovať ukrajinskú armádu a zdiskreditovať jednotku Kraken. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: civilné obete, Ruská propaganda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rusi šíria dezinformácie, že ukrajinská špeciálna jednotka zastrelila civilistov v Charkovskej oblasti © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Boj proti domácemu násiliu nekončí. Ako upozornila europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann, už nestačí pracovať len na legislatíve, ale je potrebné prijať aj konkrétne opatrenia, a to predovšetkým na úrovni členských štátov. Na Slovensku napríklad musíme podľa nej posilniť odborné školenie príslušníkov polície, sudcov či prokurátorov, aby nedochádzalo k druhotnému zraňovaniu obetí.

Násilie nemá v spoločnosti miesto

O finálnej podobe novej smernice by mal Európsky parlament hlasovať podľa predbežných informácií na aprílovej plenárnej schôdzi. Ak bude prijatá, členské štáty budú mať dva roky na implementovanie smernice do vlastných právnych poriadkov. „V súvislosti s prijímanou smernicou o boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu chcem zdôrazniť, že akákoľvek forma násilia, či už ide o násilie na ženách, mužoch, deťoch či senioroch, nemá v našej spoločnosti miesto a musíme využiť všetky prostriedky na to, aby sme násiliu zabránili a pomohli obetiam," zdôraznila Lexmann.

Potreba budovať dôveru

Kresťanskí demokrati od začiatku trvajú na tom, aby sa násilie na ženách riešilo bez akýchkoľvek ideologických vplyvov, ktoré do tejto témy v súvislosti s prijímanou smernicou prenikali aj zo strany EÚ. „Je dôležité, aby sa problematika neideologizovala, ale aby sme spoločne riešili podstatu, ktorou je samotné násilie," podotkla Lexmann. Podľa europoslankyne je nevyhnutné zamerať sa na budovanie dôvery, aby každý, kto násiliu čelí, vedel, že sa má kam obrátiť pri svojej snahe dožadovať sa spravodlivosti. „Potrebujeme zriadiť efektívne mechanizmy, ktoré budú obete násilia, čo sú najčastejšie ženy, chrániť. Aby dokázali páchateľov nahlásiť a aby mali v prípade potreby k dispozícií útočisko, kam sa môžu spoločne s deťmi utiahnuť," dodala Lexmann.

Vláda sa podľa Lexmann obetiam vysmieva

Slovensko ide podľa nej pod vedením premiéra Roberta Fica (Smer-SD) presne opačným smerom, a to aj napriek tomu, že táto vládna koalícia sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala presadzovať zmeny, ktoré povedú k zlepšeniu ochrany žien a detí pred domácim násilím. „Vláda Slovenskej republiky spolu so svojou väčšinou v parlamente sa doslova vysmieva obetiam násilia, a to vrátane tých najzraniteľnejších, detí," konštatovala Lexmann, podľa ktorej budú obete násilia navyše ohrozené aj skracovaním premlčacej lehoty za násilné trestné činy, akými sú aj znásilnenie, sexuálne násilie či zneužívanie. „Aj preto sme spolu s kolegyňami z platformy Konzervatívne ženy a Kresťanskodemokratickou mládežou Slovenska spustili petíciu proti tejto novele, ktorá má medzičasom tisícky podpisov, čo dokazuje, že tento problém občania vnímajú veľmi citlivo," uzavrela Lexmann.

Viac k témam: Domáce násilie, Legislatíva, obete násilia
Zdroj: SITA.sk - Lexmann: V boji proti domácemu násiliu už nestačí len legislatíva, je potrebné prijať konkrétne opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zadržala obyvateľku Charkova, ktorá údajne pomáhala ruským útokom na civilnú infraštruktúru mesta.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa SBU Rusom pomohla aj pri útoku z 23. januára, pri ktorom bolo zranených deväť ľudí. SBU to oznámila v stredu, informuje web Kyiv Independent. Podozrivou informátorkou je 34-ročná žena z Charkova, ktorú Rusko naverbovalo začiatkom tohto roka, uviedla Ukrajinská bezpečnostná služba. Podozrivá žena údajne zaznamenávala aj pohyb ukrajinských vojenských jednotiek smerom k frontovej línii. Obyvateľku Charkova obvinili z velezrady. V prípade dokázania viny jej hrozí doživotie. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: Charkovská oblasť, Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - V Charkove zadržali 34-ročnú ženu podozrivú zo špionáže pre Rusko, v prípade dokázania viny jej hrozí doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Trestný zákon je veľmi citlivý zákon, pričom akákoľvek chyba, ktorá nastane, môže mať v praxi fatálne dôsledky. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD), ktorý tak obhajoval dlhú cestu novely Trestného zákona do Zbierky zákonov SR.

Nechcú sa dopustiť chyby

Ako vysvetlil, je štandardné, že pri takýchto obsiahlych zákonoch trvá niekoľko týždňov, kým sa zverejnia v zbierke zákonov. „Nechceme nič uponáhľať, aby sa nestala nejaká chyba," upozornil minister a dodal, že je potrebné urobiť mnoho úkonov z hľadiska korektúry, pretože jedna zle zapísaná čiarka môže predstavovať veľký problém. „Keď niekto hovorí, že je to otázka hodín alebo dní, je to nezmysel. Takto to môže fungovať v nejakom návrhu zákona, ktorý má dva paragrafy," uzavrel Susko. Dodal, že zákonom stanovené lehoty by mali byť dodržané.

Kritika opozície

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a poslanec Milan Majerský kritizoval, že sa novela Trestného zákona ešte stále nenachádza v Zbierke zákonov. Podľa poslanca jej ide iba o to, aby „oligarchovia a kriminálnici mohli čo najskôr strieľať šampus a tešiť sa z toho, že budú beztrestní“. Podľa Progresívneho Slovenska chce takto vládna koalícia zabrániť Ústavnému súdu rozhodnúť predtým, ako novela nadobudne účinnosť, čo dokazuje, ako veľmi sa rozhodnutia súdu boja. Predseda Národnej rady má podľa zákona 21 dní od schválenia zákona na to, aby zákon poslal príslušnému ministrovi. Ten má lehotu 15 dní na vyhlásenie zákona v Zbierke zákonov SR.

Viac k témam: Minister spravodlivosti SR, Novela Trestného zákona
Zdroj: SITA.sk - Susko obhajuje dlhú cestu novely Trestného zákona do Zbierky zákonov SR a vysvetlil, prečo to tak trvá (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Vo veku 88 rokov zomrel spisovateľ Ján Navrátil. Autor poézie a prózy pre mladé čitateľstvo, a rovnako aj autor rozhlasových hier, ktorý roky spolupracoval so Slovenským rozhlasom, zomrel 19. februára v Galante. Informuje o tom redaktor Rozhlasu a televízie Slovenska Martin Jurčo. Navrátil sa narodil v roku 1935 v Seredi. Zmaturoval na gymnáziu v Galante a vyštudoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave. Pôsobil ako pedagóg na stredných školách v Šuranoch aj v Galante. Výlučne literárnej tvorbe sa venoval od roku 1971.

Venoval sa tvorbe pre deti

Navrátil má na konte nejednu knižku detskej poézie, napríklad V záhradke a za záhradkou, Cestovanie s orangutanom, Ďuro truľo a figliari, a tiež Medový súdok, Kúzelník s farbičkami, Námorník na suchu, Z hliny a rosy, Diskotéka L, Riekanky, či Tulirodina alebo Čiarky na dlani. Písaval tiež prozaické knihy pre mladšie deti, medzi nimi Najmenší kolotoč sveta, Kamzík a bambus, Len srdce prvej veľkosti či Lampáš malého plavčíka. Bol tiež autorom Rozprávky o dúhovej lodi, Guľatej kocky alebo knihy Dobré ráno, pramienok.

Spolupráca s rozhlasom

Na príprave pásma pre deti i rozhlasových hier spolupracoval s rozhlasom. "Klobúčiky (1968), Pesničky pre sovy (1968), Veršované večerníčky Riekanková rieka (1989), hru Diskokráľ (1991), rozhlasový večerníček Námorník Kapko Dierka (2003). Spolupracoval aj s rozhlasovým vysielaním pre školy. Veľmi veľa jeho básní pre deti bolo zhudobnených, vyznačovali sa radosťou, vtipom a využívaním nevšedných spojení slov. Napríklad v roku 1984 vznikla séria pesničiek podľa knihy Diskotéka L, z nich Lásku pri Coca Cole zhudobnil Ali Brezovský a naspieval Štefan Skrúcaný," priblížil Jurčo. Návratil bol i držiteľom viacerých literárnych ocenení. Trikrát získal cenu vydavateľstva Mladé letá, bol i laureátom Ceny Fraňa Kráľa za literárnu tvorbu pre mládež, ale i ďalších.

Viac k témam: redaktor Rozhlasu a televízie Slovenska, Spisovateľ, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Vo veku 88 rokov zomrel známy básnik, prozaik a scenárista Ján Navrátil © SITA Všetky práva vyhradené.

dobrovoľného zboru František Mrázik. Nezvládnutá jazda podľa jeho slov spôsobila, že vletel do lesa pri zjazdovke, kde po páde ostal ležať. Chlapec bol súčasťou poľskej skupiny, no lyžoval sám a bez mobilu.

Objavili ho náhodou

Podľa Mrázika si zraneného lyžiara, vzhľadom na farby jeho oblečenia, ktoré splývalo s okolitým lesom, len náhodou všimol pomaly lyžujúci otec s malým synom. Ten následne upovedomil hliadku Tatranskej horskej služby. „Chlapec pri páde utrpel niekoľko vážnych zranení kolena, stehna a trpel silnými bolesťami. Záchranári zraneného zafixovali a pomocou skútra a kanadských saní transportovali na hrebeň,“ uviedol ďalej predseda THS. Tam si ho prevzal vrtuľník leteckých záchranárov. Zraneného transportoval na ďalšie ošetrenie do popradskej nemocnice.

Čoraz viac zásahov vrtuľníka

Zásahy vrtuľníka sú na svahoch podľa Mrázika čoraz častejšie. „V predchádzajúcich dňoch záchranári THS odovzdávali posádke vrtuľníka 12-ročného anglicky hovoriaceho pacienta so zlomeninou predkolenia. Deň nato bol vrtuľníkom na ďalšie ošetrenie transportovaný 51-ročný Poliak s rovnakou diagnózou,“ zhodnotil.

Viac k témam: Bachledova dolina, Lyžovačka, predseda Tatranskej horskej služby, Úraz, Zranenie
Zdroj: SITA.sk - Poľský chlapec sa vážne poranil pri lyžovačke. Vletel do lesa pri zjazdovke, zasahovať musel vrtuľník © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie. Tvrdí to zakladateľ webu Hoaxy a podvody a bývalý prispievateľ profilu na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR David Púchovský.

Šírenie nepodložených informácií

Informoval, že veľvyslanectvo v stredu publikovalo ničím nepodloženú informáciu o údajných mučiarniach na Ukrajine. Zároveň upozornil, že ruská ambasáda informuje o organizácii Svetového festivalu mládeže v ruskom Soči v marci tohto roku. Na svojej stránke uvádza, že jej cieľom je spojiť najprogresívnejších mladých ľudí na svete. „Žiadne slovenské štátne inštitúcie doposiaľ na tieto statusy nereagovali. Podobné ticho nastalo aj po smrti opozičného lídra Alexeia Navaľnyjho," uviedol Púchovský.

Manipulácia a propaganda Ruska

Ruská ambasáda zároveň na platforme Telegram šíri článok novinára Leonida Sviridova, ktorého pred viac ako 15 rokmi vyhostilo susedné Česko i Poľsko, kam má aj zákaz vstupu. Ten preňho platí do všetkých krajín schengenského priestoru do roku 2025 pre podozrenie zo špionáže a šírenia ruskej propagandy. Púchovský informuje, že Sviridov vo svojom článku uvádza niekoľko výrokov, ktoré sú priamym hybridným pôsobením Ruska. „Nepodarilo sa zrušiť všetko ruské na Slovensku, slovenská mládež má naďalej blahovoľný vzťah k našej krajine," povedal hovorca ambasády v SR. Púchovský tvrdí, že ide o vykreslenie Ruska ako obete, ako niekoho cenzurovaného. Sviridov v článku uvádza, že „na Slovensku sa väčšina voličov vo voľbách v podstate vyslovila za normálne vzťahy s Ruskom". Puchovský oponuje a tvrdí, že ide o dezinformáciu. „Takáto otázka nebola súčasťou volieb, ani neodráža názorový postoj voličov koaličných strán, ide o hrubú manipuláciu a propagandu, ktorá normalizuje súčasné konanie Ruska na Ukrajine," dodáva Púchovský. Ruský novinár v článku taktiež píše, že v propagovaní festivalu sa angažuje bývalý politik Ján Čarnogurský, ktorý bol Sviridovým advokátom, a bývalý politický kandidát Tomáš Špaček, ktorý patril k najvirálnejším šíriteľom ruskej propagandy.

Viac k témam: Dezinformácie, Hoaxy a podvody, manipulácia, Ruské veľvyslanectvo
Zdroj: SITA.sk - Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie, publikovalo nepodložené informácie o údajných mučiarňach na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odsudzuje zrušenie výzvy na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024. Výzvu zrušilo ministerstvo spravodlivosti. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) tvrdí, že ide o úmyselnú „likvidáciu voči mimovládnemu sektoru a občianskej spoločnosti".

Zrušenie na poslednú chvíľu

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) pripomenula, že výzva bola zrušená krátko pred tým, ako mali komisie rozhodovať o projektoch. Dodala, že výzva na Slovensku prebieha už niekoľko rokov. „Sú to napr. unikátne projekty, ktoré sa týkali zrakovopostihnutých či sluchovopostihnutých ľudí či projekty na výrobu filmov pre týchto ľudí. Nachádzali sa tam aj projekty, ktoré riešili začlenenie ľudí s telesným i mentálnym postihnutím," uviedla na stredajšej tlačovej besede Kolíková.

Pomoc obetiam násilia

Rezort spravodlivosti tvrdí, že peniaze plánuje použiť na pomoc obetiam násilia. „Sme jednoznačne za to, aby tu boli projekty na pomoc obetiam, no nemôžeme vyčleniť jednu skupinu ľudí a nepomôcť im vôbec s tým, že budeme uprednostňovať inú skupinu ľudí v spoločnosti, ktorá pomoc potrebuje. Ak sa rozprávame o obetiach, tie majú vlastné schémy a ministerstvo im už podporu dalo," tvrdí poslankyňa. V prípade programu Ľudské práva 2024 bolo vyčlenených takmer 770-tisíc eur. Peniaze, ktoré boli určené pre obete a ktoré sa už rozdelili činili 1,6 milióna eur. Peniaze putovali na podporu nových centier pre obete domáceho násilia. Ďalej sa rozdelilo 450-tisíc eur pre subjekty, ktoré obetiam násilia pomáhajú.
Ministerstvo spravodlivosti zrušilo aktuálnu výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 vo výške 769 500 eur. Rezort tvrdí, že finančné prostriedky z tejto schémy plánuje presunúť na pomoc najzraniteľnejším obetiam násilia a ochranu ich ľudských práv. „V tejto súvislosti prebieha komunikácia, cieľom ktorej by malo byť zriadenie pracovnej skupiny zloženej z odborníkov na danú problematiku. O tomto zámere a prípadnom vypísaní novej výzvy budeme informovať,“ uviedol rezort spravodlivosti.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Dotácie, Ľudské práva, Mimovládne organizácie, obete násilia, poslankyňa za SaS
Zdroj: SITA.sk - SaS odsudzuje zrušenie dotačnej výzvy v programe Ľudské práva. Financovali sa z nej unikátne projekty, tvrdí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8408

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner