12. november 2018
Facebook

LONDÝN 12. novembra (WebNoviny.sk) - Britský súd uznal v pondelok pár neonacistov, ktorý pomenoval svoje dieťa po Adolfovi Hitlerovi, vinným z členstva v zakázanej krajne pravicovej skupine. Súd v Birminghame v strednom Anglicku uviedol, že 22-ročný Adam Thomas a 38-ročná Claudia Patatasová sú vinní z členstva v skupine National Action (Národná akcia). Podobný verdikt vyniesla porota aj nad tretím obvineným - 27-ročným Danielom Bogunovicom. Obvinená dvojica dala synovi stredné meno Adolf na počesť nemeckého nacistického vodcu. Počas procesu boli súdu tiež prezentované fotografie, ako Thomas drží svoje dieťa oblečený v bielom habite Ku-klux-klanu. Trest oznámi súd v decembri. Skupinu National Action zakázali v roku 2016 po vražde labouristickej poslankyne Jo Coxovej krajne pravicovým extrémistom.

Viac k témam: neonacisti, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Pár pomenoval svoje dieťa po Hitlerovi, Adama a Claudiu odsúdili za členstvo v zakázanej skupine © SITA Všetky práva vyhradené.

Vo Vysokých Tatrách pripravujú otvorenie Tatranského ľadového dómu, tento rok s prvkami podľa Baziliky Sv. Petra v Ríme či Berniniho kolonády. Dominantu prenesenú do ľadového unikátu si budete môcť na Hrebienku pozrieť už od 23. novembra.

Rekordný počet ľadových blokov

V Berniniho kolonáde bude situovaných celkovo 84 stĺpov po oboch stranách. Celková výška stĺpov je do päť metrov a na ich vrcholoch budú umiestnené sochy. Ako informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová, o precízne detaily pri tvorbe ľadového chrámu sa postará Adam Bakoš so svojím tímom pätnástich sochárov zo Slovenska, Česka, Poľska, Walesu i z amerického Texasu. Tatranský ľadový dóm na Hrebienku tradične otvára zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách. „Práce na Dóme začali tento rok v závere septembra prvým navezením materiálu na Hrebienok. Do dnešného dňa vyviezlo desať kamiónov rekordných 1 800 kusov ľadových blokov, čo predstavuje 225 ton ľadu,“ spresnila Littvová. Prácu stavbárom značne komplikuje nezvyčajne teplé novembrové počasie. Samotná hlavná kupola bude mať rekordnú výšku až 11,5 metra, čo je maximálna možná výška. Originálne majstrovské ľadové dielo je v kupolách doplnené umeleckými výplňami. Tie sú pretransformované do vitráže modernou technológiou tavenia skla. Ich autorom je sklár a dizajnér so slovensko-gréckym pôvodom Achilleas Sdoukos.

Vstup je bezplatný

Od piatka 23. novembra bude najväčšia zimná atrakcia v Tatrách otvorená denne od 9:00 do 16:30, pričom počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené,“ doplnila Veronika Littvová. "Vstup do unikátnej ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný. Okrem toho počas celej hlavnej zimnej sezóny budú každú nedeľu v Tatranskom ľadovom dóme koncerty a hudobné vystúpenia. Návštevníci si môžu v týchto unikátnych mrazivo krásnych priestoroch vychutnať otvárací koncert, štyri adventné koncerty, silvestrovský koncert a mnoho koncertov v roku 2019,“ doplnila Veronika Littvová. Sprístupnením Tatranského ľadového dómu sa tak vo Vysokých Tatrách symbolicky otvára zimná sezóna 2018/2019 spojená aj s prvou lyžovačkou v Tatrách.

Viac k témam: tatranský ľadový dóm
Zdroj: Webnoviny.sk - V Tatrách vrcholia prípravy na otvorenie ľadového dómu, má prvky Baziliky Sv. Petra v Ríme © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Hodnotu akcií dvoch britských tabakových gigantov, firiem British American Tobacco (BAT) a Imperial Brands, poškodili správy o tom, že regulátori v USA plánujú zákaz mentolových cigariet. Tieto cigarety podľa denníka Wall Street Journal zakáže americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA). Podľa analytikov predaj mentolových cigariet generuje štvrtinu zisku BAT a desatinu zisku spoločnosti Imperial Brands. Hodnota akcií BAT klesla o 9 percent, a to na najnižšiu úroveň za takmer päť rokov. Akcie firmy Imperial Brands oslabili o 4 percentá. Informoval o tom portál bbc. com. Uplatnenie zákazu mentolových cigariet na americkom trhu však podľa portálu môže trvať do dvoch rokov. Americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv už v roku 2013 dospel k záveru, že odvykanie si od mentolových cigariet je ťažšie a predstavujú väčšie riziko pre zdravie ako bežné cigarety.

Viac k témam: tabak
Zdroj: Webnoviny.sk - Z USA prenikli správy o zákaze mentolových cigariet, akcie tabakových firiem sa prepadli © SITA Všetky práva vyhradené.

Na samozber jahôd pozýva ľudí v polovici novembra ovocinárska spoločnosť Plantex z Veselého pri Piešťanoch. Záujemcovia si môžu čerstvé jahody nazberať v utorok 13. novembra od 9:00 na plantáži v Borovciach. Čerstvé jahody v novembrovom termíne ponúka Plantex prvýkrát vo svojej dlhoročnej histórii. "Je to určite počasím, ale aj tým, že máme vysadené celoročne rodiace jahody,“ vysvetlil Peter Kováč z Plantexu. V okolí Piešťan, kde má spoločnosť svoje plantáže s jahodami, túto jeseň ešte nemrzlo. "Jahody z novembrovej úrody sú trošku tvrdšie, ale sú sladké,“ dodal Kováč. Novembrových jahôd nie tak veľa ako na jar, v Borovciach budú na jahodovej plantáži k dispozícii približne tri tony. Vzhľadom na ročné obdobie sú tieto jahody predurčené na rýchlu priamu konzumáciu.

Viac k témam: jahody
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Veselom pri Piešťanoch pozývajú na samozber jahôd, počasie im praje aj v novembri © SITA Všetky práva vyhradené.

SOFIA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Bulharskí predstavitelia naznačujú, že ich krajina nepodpíše Globálny pakt OSN o migrácii, ktorý má Organizácia Spojených národov prijať v decembri v marockom Marrákeši. Dôvodom má byť fakt, že poškodzuje ich národné záujmy. Podpredseda vládnej stredo-pravej strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) Cvetan Cvetanov po stretnutí koaličných lídrov v pondelok uviedol, že "postoj bulharskej vlády bude taký, že sa nepripojí ku Globálnemu paktu OSN o migrácii". Jednoznačne odmietavé stanovisko zastávajú Zjednotení patrioti (OP), koaličný partner strany GERB. Podľa nich pakt predstavuje hrozbu pre národné záujmy. Bulharský parlament bude o pakte rokovať v stredu. S paktom OSN o migrácii sú nespokojné aj ďalšie krajiny. Nechce ho podpísať Poľsko, Rakúsko a nepáči sa ani Čechom. Spojené štáty sa z rokovania o ňom stiahli už minulý rok. Maďarsko svoj nesúhlas s paktom deklarovalo už v lete, keď tamojší minister zahraničia Péter Szijjártó vyhlásil, že dohoda je hrozbou pre celý svet.

Viac k témam: migrácia, migranti, OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Bulharsko nepodpíše pakt OSN o migrácii, poškodzuje ich národné záujmy © SITA Všetky práva vyhradené.

LONDÝN 12. novembra (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová uviedla, že reakcie Západu na otrávenie bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa vážne poškodili spôsobilosti ruských spravodajských služieb. Británia obvinila Rusko z otrávenia bývalého agenta Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalitickou látkou sovietskej výroby v anglickom meste Salisbury v marci. Moskva obvinenia odmietla. Po útoku Británia a mnohé ďalšie štáty vyhostili celkovo 150 ruských špiónov pracujúcich pod diplomatickým krytím. Podľa Mayovej šlo o "najväčšie hromadné vyhostenie predstaviteľov ruských spravodajských služieb v histórii, čo zásadne degradovalo ich spôsobilosť na nadchádzajúce roky". Rusko odpovedalo recipročne a vyhostilo rovnaký počet diplomatov týchto krajín.

Viac k témam: Theresa Mayová
Zdroj: Webnoviny.sk - Reakcie Západu na otrávenie Skripaľa podľa brtiskej premiérky poškodili ruské tajné služby © SITA Všetky práva vyhradené.

Linkový autobus Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) jazdiaci do neďalekého Veľkého Šariša zachvátil požiar. Incident sa stal priamo v meste neďaleko kostola. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ DPMP Peter Janus, cestujúci upozornili vodiča na dym šíriaci sa z motorového priestoru. Všetci cestujúci stihli včas vystúpiť a požiar sa zaobišiel bez zranení. „Spoj linky 45 bol vybavený samohasiacim systémom. Zariadenie ale nebolo pravdepodobne dostatočne účinné. Vodič sa požiar pokúšal uhasiť, ale napokon museli prísť hasiči,“ skonštatoval Janus. Pri požiari podľa informácií od operačného dôstojníka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru zasahovalo desať hasičov so štyrmi kusmi techniky. Príčinu, ani výšku škody zatiaľ neurčili. Podľa Janusa išlo o 15-ročné vozidlo. Ako dodal, za posledných desať rokov mali v prešovskom dopravnom podniku podobný problém asi dva autobusy.

Viac k témam: autobus, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Prešovský autobus neďaleko kostola zachvátil požiar, zlyhal samohasiaci systém © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) - Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, bude opätovne rozhodovať o väzbe pre podnikateľa Mariana K. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Termín výsluchu obvineného však ešte nie je známy. Advokát Mariana K. Martin Pohovej minulý týždeň pre TV JOJ potvrdil, že obvinený podnikateľ opätovne požiadal o prepustenie z väzby. "Klient podal žiadosť o prepustenie z väzby z dôvodov prieťahov v konaní zo strany vyšetrovacích orgánov," uviedol. Podnikateľ čelí obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Ide o zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa dožadoval na súde od Pavla Ruska a spoločnosti Markíza Slovakia. Podľa prokuratúry dôvodom na väzbu je obava, že na slobode by pokračoval v trestnej činnosti. Marian K. už raz o prepustenie z väzby žiadal, súdy mu však nevyhoveli.

Viac k témam: Marián Kočner, Špecializovaný trestný súd SR, zmenky
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd bude opäť rozhodovať o väzbe pre podnikateľa Kočnera © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 12. novembra 2018 (WBN/PR)

  • Deň otvorených dverí sa uskutoční v utorok 13. 11. 2018
  • ZSSK predstaví záujemcom o štúdium možnosti budúceho uplatnenia v spoločnosti
V priestoroch Strednej odbornej školy dopravnej Martin-Priekopa sa v utorok 13. novembra 2018 uskutoční Deň otvorených dverí. Na Dni otvorených dverí škola odprezentuje žiakom základných škôl a ich rodičom možnosti štúdia. Zároveň sa na podujatí predstavia jednotlivé spoločnosti i partneri, pre ktoré škola vzdeláva svojich študentov, čím sa podieľa na ich príprave na budúce povolania. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa na podujatí zúčastňuje ako jeden z významných zamestnávateľov v regióne a partnerov školy. ZSSK so Strednou odbornou školou dopravnou v Martine-Priekope uzatvorila Dohodu o vzájomnej spolupráci a 10. januára tohto roka bolo slávnostné podpísané Memorandum, ktorým ZSSK prejavila vôľu vytvoriť v priestoroch škol Centrum odborného vzdelávania pre potreby odborného doškoľovania a vyučovania súčasných aj budúcich pracovníkov železníc. "Vzdelávanie existujúcich pracovníkov i výchova nových zamestnancov sú pre našu spoločnosť kľúčové. Hoci v súčasnosti, aj vďaka minuloročnému zvyšovaniu platov a ďalším ponúkaným zamestnaneckým výhodám, zatiaľ problém s odbornými profesiami nemáme, očakávaný odchod silných populačných ročníkov do dôchodku, otvorené hranice a silná konkurencia nás nesmú zaskočiť," uviedol v januári Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Cieľom Dňa otvorených dverí je zvýšiť záujem žiakov o štúdium v oblasti dopravy. Práve tiet študijné smery ponúkajú zaujímavé príležitosti na osobný a kariérny rast pre mladých v dopravnom priemysle. Stredná odporná škola dopravná Martin-Priekopa poskytne návštevníkom počas akcie informácie o študijných a učebných odboroch. Zamestnávatelia ako ZSSK sa so záujemcami o štúdium na tejto škole porozprávajú o možnostiach uplatnenia po jej úspešnom absolvovaní, informujú o voľných pracovných pozíciách, podmienkach na prijatie a taktiež poskytnú opis činností v jednotlivých profesiách, uvedú benefity a iné.

Viac k témam: Deň otvorených dverí, ZSSK, ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - ZSSK je partnerom Dňa otvorených dverí Strednej odbornej školy dopravnej Martin-Priekopa © SITA Všetky práva vyhradené.

Zbrojárskou továrňou na západe Rumunska v pondelok otriasol masívny výbuch a pri následnom požiari prišla o život jedna jej zamestnankyňa. Tragédia sa odohrala v meste Cugir, v testovacom tuneli štátom vlastnenej továrne na výrobu pištolí a iných zbraní. V tejto časti továrne sa v čase výbuchu nachádzalo 19 zamestnancov, všetkým sa pôvodne podarilo pred plameňmi ujsť. Päťdesiatročná žena sa však podľa svojich kolegov ešte vrátila naspäť po svoju tašku, a to sa jej stalo osudným. Hasičom sa podarilo dostať požiar pod kontrolu po dvoch hodinách, príčina výbuchu zatiaľ nie je známa.

Viac k témam: obeť, požiar, továreň, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena neprežila výbuch v zbrojárskej továrni v Cugire, dnu sa vrátila po tašku © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1984

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner