21. február 2024
Facebook

21.2.2024 (SITA.sk) - Trestný zákon je veľmi citlivý zákon, pričom akákoľvek chyba, ktorá nastane, môže mať v praxi fatálne dôsledky. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD), ktorý tak obhajoval dlhú cestu novely Trestného zákona do Zbierky zákonov SR.

Nechcú sa dopustiť chyby

Ako vysvetlil, je štandardné, že pri takýchto obsiahlych zákonoch trvá niekoľko týždňov, kým sa zverejnia v zbierke zákonov. „Nechceme nič uponáhľať, aby sa nestala nejaká chyba," upozornil minister a dodal, že je potrebné urobiť mnoho úkonov z hľadiska korektúry, pretože jedna zle zapísaná čiarka môže predstavovať veľký problém. „Keď niekto hovorí, že je to otázka hodín alebo dní, je to nezmysel. Takto to môže fungovať v nejakom návrhu zákona, ktorý má dva paragrafy," uzavrel Susko. Dodal, že zákonom stanovené lehoty by mali byť dodržané.

Kritika opozície

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a poslanec Milan Majerský kritizoval, že sa novela Trestného zákona ešte stále nenachádza v Zbierke zákonov. Podľa poslanca jej ide iba o to, aby „oligarchovia a kriminálnici mohli čo najskôr strieľať šampus a tešiť sa z toho, že budú beztrestní“. Podľa Progresívneho Slovenska chce takto vládna koalícia zabrániť Ústavnému súdu rozhodnúť predtým, ako novela nadobudne účinnosť, čo dokazuje, ako veľmi sa rozhodnutia súdu boja. Predseda Národnej rady má podľa zákona 21 dní od schválenia zákona na to, aby zákon poslal príslušnému ministrovi. Ten má lehotu 15 dní na vyhlásenie zákona v Zbierke zákonov SR.

Viac k témam: Minister spravodlivosti SR, Novela Trestného zákona
Zdroj: SITA.sk - Susko obhajuje dlhú cestu novely Trestného zákona do Zbierky zákonov SR a vysvetlil, prečo to tak trvá (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Vo veku 88 rokov zomrel spisovateľ Ján Navrátil. Autor poézie a prózy pre mladé čitateľstvo, a rovnako aj autor rozhlasových hier, ktorý roky spolupracoval so Slovenským rozhlasom, zomrel 19. februára v Galante. Informuje o tom redaktor Rozhlasu a televízie Slovenska Martin Jurčo. Navrátil sa narodil v roku 1935 v Seredi. Zmaturoval na gymnáziu v Galante a vyštudoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave. Pôsobil ako pedagóg na stredných školách v Šuranoch aj v Galante. Výlučne literárnej tvorbe sa venoval od roku 1971.

Venoval sa tvorbe pre deti

Navrátil má na konte nejednu knižku detskej poézie, napríklad V záhradke a za záhradkou, Cestovanie s orangutanom, Ďuro truľo a figliari, a tiež Medový súdok, Kúzelník s farbičkami, Námorník na suchu, Z hliny a rosy, Diskotéka L, Riekanky, či Tulirodina alebo Čiarky na dlani. Písaval tiež prozaické knihy pre mladšie deti, medzi nimi Najmenší kolotoč sveta, Kamzík a bambus, Len srdce prvej veľkosti či Lampáš malého plavčíka. Bol tiež autorom Rozprávky o dúhovej lodi, Guľatej kocky alebo knihy Dobré ráno, pramienok.

Spolupráca s rozhlasom

Na príprave pásma pre deti i rozhlasových hier spolupracoval s rozhlasom. "Klobúčiky (1968), Pesničky pre sovy (1968), Veršované večerníčky Riekanková rieka (1989), hru Diskokráľ (1991), rozhlasový večerníček Námorník Kapko Dierka (2003). Spolupracoval aj s rozhlasovým vysielaním pre školy. Veľmi veľa jeho básní pre deti bolo zhudobnených, vyznačovali sa radosťou, vtipom a využívaním nevšedných spojení slov. Napríklad v roku 1984 vznikla séria pesničiek podľa knihy Diskotéka L, z nich Lásku pri Coca Cole zhudobnil Ali Brezovský a naspieval Štefan Skrúcaný," priblížil Jurčo. Návratil bol i držiteľom viacerých literárnych ocenení. Trikrát získal cenu vydavateľstva Mladé letá, bol i laureátom Ceny Fraňa Kráľa za literárnu tvorbu pre mládež, ale i ďalších.

Viac k témam: redaktor Rozhlasu a televízie Slovenska, Spisovateľ, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Vo veku 88 rokov zomrel známy básnik, prozaik a scenárista Ján Navrátil © SITA Všetky práva vyhradené.

dobrovoľného zboru František Mrázik. Nezvládnutá jazda podľa jeho slov spôsobila, že vletel do lesa pri zjazdovke, kde po páde ostal ležať. Chlapec bol súčasťou poľskej skupiny, no lyžoval sám a bez mobilu.

Objavili ho náhodou

Podľa Mrázika si zraneného lyžiara, vzhľadom na farby jeho oblečenia, ktoré splývalo s okolitým lesom, len náhodou všimol pomaly lyžujúci otec s malým synom. Ten následne upovedomil hliadku Tatranskej horskej služby. „Chlapec pri páde utrpel niekoľko vážnych zranení kolena, stehna a trpel silnými bolesťami. Záchranári zraneného zafixovali a pomocou skútra a kanadských saní transportovali na hrebeň,“ uviedol ďalej predseda THS. Tam si ho prevzal vrtuľník leteckých záchranárov. Zraneného transportoval na ďalšie ošetrenie do popradskej nemocnice.

Čoraz viac zásahov vrtuľníka

Zásahy vrtuľníka sú na svahoch podľa Mrázika čoraz častejšie. „V predchádzajúcich dňoch záchranári THS odovzdávali posádke vrtuľníka 12-ročného anglicky hovoriaceho pacienta so zlomeninou predkolenia. Deň nato bol vrtuľníkom na ďalšie ošetrenie transportovaný 51-ročný Poliak s rovnakou diagnózou,“ zhodnotil.

Viac k témam: Bachledova dolina, Lyžovačka, predseda Tatranskej horskej služby, Úraz, Zranenie
Zdroj: SITA.sk - Poľský chlapec sa vážne poranil pri lyžovačke. Vletel do lesa pri zjazdovke, zasahovať musel vrtuľník © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie. Tvrdí to zakladateľ webu Hoaxy a podvody a bývalý prispievateľ profilu na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR David Púchovský.

Šírenie nepodložených informácií

Informoval, že veľvyslanectvo v stredu publikovalo ničím nepodloženú informáciu o údajných mučiarniach na Ukrajine. Zároveň upozornil, že ruská ambasáda informuje o organizácii Svetového festivalu mládeže v ruskom Soči v marci tohto roku. Na svojej stránke uvádza, že jej cieľom je spojiť najprogresívnejších mladých ľudí na svete. „Žiadne slovenské štátne inštitúcie doposiaľ na tieto statusy nereagovali. Podobné ticho nastalo aj po smrti opozičného lídra Alexeia Navaľnyjho," uviedol Púchovský.

Manipulácia a propaganda Ruska

Ruská ambasáda zároveň na platforme Telegram šíri článok novinára Leonida Sviridova, ktorého pred viac ako 15 rokmi vyhostilo susedné Česko i Poľsko, kam má aj zákaz vstupu. Ten preňho platí do všetkých krajín schengenského priestoru do roku 2025 pre podozrenie zo špionáže a šírenia ruskej propagandy. Púchovský informuje, že Sviridov vo svojom článku uvádza niekoľko výrokov, ktoré sú priamym hybridným pôsobením Ruska. „Nepodarilo sa zrušiť všetko ruské na Slovensku, slovenská mládež má naďalej blahovoľný vzťah k našej krajine," povedal hovorca ambasády v SR. Púchovský tvrdí, že ide o vykreslenie Ruska ako obete, ako niekoho cenzurovaného. Sviridov v článku uvádza, že „na Slovensku sa väčšina voličov vo voľbách v podstate vyslovila za normálne vzťahy s Ruskom". Puchovský oponuje a tvrdí, že ide o dezinformáciu. „Takáto otázka nebola súčasťou volieb, ani neodráža názorový postoj voličov koaličných strán, ide o hrubú manipuláciu a propagandu, ktorá normalizuje súčasné konanie Ruska na Ukrajine," dodáva Púchovský. Ruský novinár v článku taktiež píše, že v propagovaní festivalu sa angažuje bývalý politik Ján Čarnogurský, ktorý bol Sviridovým advokátom, a bývalý politický kandidát Tomáš Špaček, ktorý patril k najvirálnejším šíriteľom ruskej propagandy.

Viac k témam: Dezinformácie, Hoaxy a podvody, manipulácia, Ruské veľvyslanectvo
Zdroj: SITA.sk - Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie, publikovalo nepodložené informácie o údajných mučiarňach na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odsudzuje zrušenie výzvy na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024. Výzvu zrušilo ministerstvo spravodlivosti. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) tvrdí, že ide o úmyselnú „likvidáciu voči mimovládnemu sektoru a občianskej spoločnosti".

Zrušenie na poslednú chvíľu

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) pripomenula, že výzva bola zrušená krátko pred tým, ako mali komisie rozhodovať o projektoch. Dodala, že výzva na Slovensku prebieha už niekoľko rokov. „Sú to napr. unikátne projekty, ktoré sa týkali zrakovopostihnutých či sluchovopostihnutých ľudí či projekty na výrobu filmov pre týchto ľudí. Nachádzali sa tam aj projekty, ktoré riešili začlenenie ľudí s telesným i mentálnym postihnutím," uviedla na stredajšej tlačovej besede Kolíková.

Pomoc obetiam násilia

Rezort spravodlivosti tvrdí, že peniaze plánuje použiť na pomoc obetiam násilia. „Sme jednoznačne za to, aby tu boli projekty na pomoc obetiam, no nemôžeme vyčleniť jednu skupinu ľudí a nepomôcť im vôbec s tým, že budeme uprednostňovať inú skupinu ľudí v spoločnosti, ktorá pomoc potrebuje. Ak sa rozprávame o obetiach, tie majú vlastné schémy a ministerstvo im už podporu dalo," tvrdí poslankyňa. V prípade programu Ľudské práva 2024 bolo vyčlenených takmer 770-tisíc eur. Peniaze, ktoré boli určené pre obete a ktoré sa už rozdelili činili 1,6 milióna eur. Peniaze putovali na podporu nových centier pre obete domáceho násilia. Ďalej sa rozdelilo 450-tisíc eur pre subjekty, ktoré obetiam násilia pomáhajú.
Ministerstvo spravodlivosti zrušilo aktuálnu výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 vo výške 769 500 eur. Rezort tvrdí, že finančné prostriedky z tejto schémy plánuje presunúť na pomoc najzraniteľnejším obetiam násilia a ochranu ich ľudských práv. „V tejto súvislosti prebieha komunikácia, cieľom ktorej by malo byť zriadenie pracovnej skupiny zloženej z odborníkov na danú problematiku. O tomto zámere a prípadnom vypísaní novej výzvy budeme informovať,“ uviedol rezort spravodlivosti.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Dotácie, Ľudské práva, Mimovládne organizácie, obete násilia, poslankyňa za SaS
Zdroj: SITA.sk - SaS odsudzuje zrušenie dotačnej výzvy v programe Ľudské práva. Financovali sa z nej unikátne projekty, tvrdí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) ocenilo, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa rozhodla stiahnuť novelu zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti z rokovania parlamentu. Vládna garnitúra sa ňou podľa poslanca Martina Šimlňáka (KDH) snažila „zalepiť oči, uši i ústa oznamovateľom, pre ktorých by bolo nahlásenie korupčnej činnosti oveľa ťažšie a aj oveľa nebezpečnejšie". Kresťanskí demokrati súčasne vládu vyzvali, aby nepodporovala korupčníkov a podvodníkov a novelu riadne pripravila po diskusii s odborníkmi. Informovali o tom na sociálnej sieti.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, Opozícia
Zdroj: SITA.sk - KDH ocenilo, že vláda stiahla novelu zákona o ochrane oznamovateľov z rokovania parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Spojené kráľovstvo uvalilo sankcie na šesť ľudí v spojitosti s trestaneckou kolóniou, kde minulý týždeň zomrel ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Ako informovalo britské ministerstvo zahraničia šesticu predstaviteľov sankcionovali pre porušovanie ľudských práv. Medzi sankcionovanými je Vadim Konstantinovič Kalinin, ktorá dohliadal na tábor, kde Navaľného držali na samotke. Navaľnyj tiež trpel tým, že mu odopierali lekárske ošetrenie a musel chodiť pri teplotách klesajúcich na mínus 32 stupňov Celzia, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. „Je jasné, že ruské úrady považovali Navaľného za hrozbu a opakovane sa ho pokúšali umlčať. Preto dnes sankcionujeme najvyšších väzenských úradníkov zodpovedných za jeho väznenie v trestaneckej kolónii, kde strávil svoje posledné mesiace,“ uviedol britský minister zahraničia David Cameron. Ako dodal, osoby zodpovedné za brutálne zaobchádzanie s Navaľným „by si nemali robiť ilúzie - budeme ich brať na zodpovednosť".

Viac k témam: Sankcie proti Rusku, smrť Alexeja Navaľného
Zdroj: SITA.sk - Spojené kráľovstvo uvalilo sankcie na ľudí vedúcich trestaneckú kolóniu, kde zomrel Navaľnyj © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Viacerými podujatiami pod Tatrami a na Spiši si v stredu pripomenú šieste výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V Poprade v podvečer medzi 17:00 a 19:00 pozývajú aktivisti zapáliť sviečku za obete vraždy k morovému stĺpu v medzikostolí na Námestí sv. Egídia. Smutné výročie si tam pripomenú aj počas v poradí deviateho občianskeho protestu v blízkosti nákupného centra vo štvrtok 22. februára. V sobotu bude ďalšie spomienkové podujatie venované druhému výročiu invázie Ruska na Ukrajinu.

Protest každý týždeň

Organizačný tím protestov Poprad za demokraciu oznámil, že v nich bude pokračovať aj naďalej a organizovať ich bude každý týždeň. V súvislosti s výročím vraždy novinára poznamenal, že ani šesť rokov po nej oficiálne nevedia, kto je objednávateľom vraždy. "V širších súvislostiach sú zodpovední politici, ktorí sú dnes opäť pri moci. Pred šiestimi rokmi sme si mohli myslieť, že nás "len" podrazili. No dnes, v snahe o to, aby si zabezpečili bezstrestnosť a nekontrolovaný prístup k našim spoločným peniazom, nás celkom jasne ťahajú smerom k autoritárskemu režimu," komentovala za organizačný tím Sofia Trommlerová. Sloboda na Slovensku podľa nej nebola od roku 1989 nikdy tak ohrozená ako dnes. "Šesť rokov po vražde je odkaz Jána a Martiny aktuálny viac ako kedykoľvek predtým. Títo mladí ľudia prišli o život, pretože ich zaujímala pravda a spravodlivosť. Nesmieme ich sklamať," uviedla.

Spomienkový koncert

V Spišskej Novej Vsi sa vo štvrtok od 18:00 uskutoční dvojhodinový Spomienkový koncert za Jána a Martinu. Vystúpi počas neho viac ako dvadsiatka hudobníkov vrátane speváčky Janais s manželom či pesničkárky Zuzany Homolovej. V predvečer koncertu, teda dnes o 18:00 sa v parku pri fontáne uskutoční spomienková slávnosť, zapália počas nej sviečky a prečítajú list od rodín. "Je našou vnútornou povinnosťou sa stretnúť a zaspomínať, aby sa tu už nič také neudialo. Všetci máme svoje rodiny, deti, a to je asi tá najhoršia hrôza, keď rodičia prežijú svoje deti," povedal pre agentúru SITA za organizátorov koncertu Juraj Baláž.

Viac k témam: Kuciak: Vražda novinára, Protesty, Spomienkový koncert, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk - Pod Tatrami si pripomenú výročie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice viacerými akciami © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 21. februára, 13:22
Najvyšší súd SR v stredu vo veci Sheily Szmerekovej známej pre medializované prípady spojené s extrémizmom vrátane protimoslimského videa s pálením koránu potvrdil trest tri roky väzenia. Zrušil síce pôvodný rozsudok Špecializovaného trestného súdu, sám však vyniesol rovnaký verdikt. Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.

Zhabali aj plynové pištole

Sudca Špecializovaného trestného súdu v marci minulého roku uznal obžalovanú za vinnú z trestných činov výroby a rozširovania extrémistických materiálov, prečiny násilia na skupine obyvateľov, prečiny hanobenia rasy a národnosti. V tejto súvislosti jej prvostupňový súd uložil súhrnný trest odňatia slobody vo výmere tri roky so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Súd tiež rozhodol o zhabaní dvoch plynových pištolí, ktoré patrili obžalovanej. Sheila sa voči verdiktu na mieste odvolala. Odvolanie podal aj Úrad špeciálnej prokuratúry, keďže požadoval uloženie prísnejšieho trestu.

Manifest traumatizujúcich zážitkov

Senát najvyššieho súdu podľa predsedníčky senátu Jany Kostolanskej pôvodný verdikt zrušil, pretože Špecializovaný trestný súd k veci pripojil aj prípad, keď sa Sheila v Ružomberku vyhrážala spolubývajúcim. V tejto veci však uzavrela predtým dohodu o vine a trest. Obhajkyňa obžalovanej žiadala od odvolacieho súdu, aby vec vrátil na ŠTS, prípadne aby obžalovanej zmiernil trest. Argumentovala pri tom, že Sheila bola v minulosti vo Fínsku obeťou obchodovania s ľuďmi, ako aj tým, že má diagnostikovanú takzvanú bludovú poruchu. „Považujem jej konanie skôr za manifest traumatizujúcich zážitkov," povedala advokátka Ivana Halahijová. Podľa predsedníčky senátu je nepochybné, že Sheila bludovou poruchou trpí, priťažilo jej však spáchanie viacerých trestných činov. Obžalovanú zároveň vyzvala, aby sa liečila, inak sa môže v budúcnosti znovu dopustiť trestnej činnosti. „Ste mladá žena, je naďalej na vás ako sa bude váš život vyvíjať," povedala Kostolanská.

Vyzývala na boj proti moslimom

Sheila Szmereková (rodená Adriána Meleková) bola obžalovaná za video, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán. Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom.

Za svojím činom si stojí

Obžalovaná na začiatku hlavného pojednávania na ŠTS, ktoré trvalo len jeden deň, uviedla, že sa cíti nevinná. Napriek tomu vo svojej výpovedi uvádzala, že si za svojím činom a názormi stojí. Podľa súdnej znalkyne bola schopná chápať zmysel trestného konania a rovnako mohla rozpoznať nebezpečnosť svojho konania. Obhajca navrhoval zastaviť trestné konanie, lebo jeho klientka nie je schopná si uvedomiť, o čo na pojednávaní ide. Súd jej totiž predtým uložil ochranné psychiatrické liečenie, to sa však týkalo iných skutkov.
Polícia Sheilu zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. NS SR však v marci 2017 väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020. Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky. Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Samosudca ŠTS v apríli 2021 a následne aj v auguste 2021 uložil obžalovanej ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou. Najvyšší súd SR prvé z rozhodnutí zrušil, druhé však následne potvrdil.


Viac k témam: Extrémizmus, Korán, Súdy, Vyhrážanie
Zdroj: SITA.sk - Sheile, ktorá močila na Korán a vyhrážala sa Čaputovej, potvrdil Najvyšší súd tri roky väzenia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

21.2.2024 (SITA.sk) - Tvrdý opozičný odpor v parlamente spolu s tlakom z námestí má zmysel a aj vďaka tomuto tlaku stihla vláda novelu zákona o ochrane oznamovateľov. Povedal to líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. „Na brutálne problémy, ktoré by takáto likvidácia inštitútu oznamovateľov spôsobila, upozornili aj európske inštitúcie. Niekedy sa zdá, že Ficov valec našu krajinu nemilosrdne valcuje, ale nie je to úplne tak. Sme v tom spolu, sme aktívni a odhodlaní, a do každého jedného zápasu pôjdeme naplno. A prídu aj výsledky,“ uviedol. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v stredu zdôvodnil, že stiahnutím novely chceli dať priestor na širšiu odbornú debatu. Vláda ju pôvodne navrhovala prerokovať rovnako ako novelu Trestného zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Jedným z dôvodov stiahnutia novely boli aj výhrady predsedníčky Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzany Dlugošovej, ktorá upozornila, že už v predchádzajúcom období sme nedostatočne prevzali európsku smernicu. „Máme dôležitejšie návrhy zákonov, ktoré je potrebné prerokovať, a nechcem, aby parlament len mlátil prázdnu slamu a opozícia z toho vytĺkala politický kapitál,“ vyhlásil Šutaj Eštok.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, Opozícia
Zdroj: SITA.sk - Šimečka: Vďaka tlaku z námestí aj tvrdému opozičnému odporu stiahla vláda novelu o ochrane oznamovateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8407

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner