23. september 2018
Facebook

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na najbližšie dni výstrahy 1. a 2. stupňa pred silným vetrom. V nedeľu sa výstrahy týkajú najmä stredného a časti východného Slovenska. Odporúčame:
Na Slovensku sa výrazne ochladilo, studený front priniesol dážď a bude aj silno fúkať V okresoch Tvrdošín, Poprad, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica a Brezno môže rýchlosť vetra na horách dosiahnuť 38 až 42 m/s (135 až 150 km/h). V pondelok platí výstraha 1. a 2. stupňa pre väčšinu územia Slovenska. Silný nárazový vietor s rýchlosťou 23 až 29 m/s (85 až 105 km/h) sa očakáva už aj na západnom Slovensku.

Viac k témam: SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, silný vietor
Zdroj: Webnoviny.sk - SHMÚ vyhlásil na najbližšie dni výstrahy 1. a 2. stupňa pred silným vetrom © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Vatikán podpísal s Čínou významnú dohodu o vymenovaní biskupov. Otázka vymenovania čínskych biskupov bola centrom sporu medzi Pekingom a Svätou stolicou už niekoľko desaťročí, odvtedy, čo v roku 1951 prerušili diplomatické vzťahy. "Dočasnú dohodu" podpísali v Pekingu námestník čínskeho ministra zahraničia Wang Čchao a vatikánsky podsekretár pre štátne záležitosti monsignor Antoine Camilleri. Odporúčame:
Foto: Pápež František prišiel do Litvy, pripomenie si sté výročie nezávislosti pobaltských štátov Peking dlho trval na tom, že musí schváliť vymenovanie biskupov v Číne, čo je v rozpore s katolíckym pravidlom, že je to rozhodnutie pápeža. V krajine je okolo desať miliónov katolíkov, ktorí buď navštevujú štátom schválené kostoly alebo praktizujú svoju vieru v ilegálnych kongregáciách oddaných Vatikánu. Predpokladá sa, že na základe novej dohody budú v budúcnosti biskupov navrhovať čínske úrady a potom ich bude schvaľovať pápež, informuje redaktor BBC James Reynolds. V rámci dohody pápež František uznal sedem biskupov menovaných Pekingom. Okrem nich tiež uznal biskupa, ktorý vlani zomrel. František vyjadril nádej, že dohoda "umožní prekonanie rán z minulosti" a prinesie zjednotenie katolíkov v Číne. Peking sa zas vyjadril, že dúfa, že dohoda povedie k zlepšeniu vzťahov s cirkvou. Kritici, medzi ktorými je aj hongkonský arcibiskup, tvrdí, že uzavretie dohody s Komunistickou stranou je zrada zo strany Vatikánu. Ako pripomína spravodajský portál BBC, Vatikán v oznámení dohody nespomínal Taiwan, ktorého je jediným európskym diplomatickým spojencom a ktorý Čína považuje za odtrhnutú provinciu. Tchaj-pej tvrdí, že ho Rím uistil, že dohoda nie je "politickej alebo diplomatickej povahy" a neohrozí ich 76-ročný diplomatický vzťah.

Viac k témam: cirkev, Vatikán
Zdroj: Webnoviny.sk - Vatikán podpísal s Čínou významnú dohodu, biskupov bude schvaľovať pápež © SITA Všetky práva vyhradené.

MEXIKO 22. septembra (WebNoviny.sk) - Viac ako 3000 ľudí našlo útočisko v dočasných úkrytoch v mexickom štáte Sinaloa, ktorý spustošili povodne. Mexické ministerstvo vnútra v sobotu informovalo, že v štáte pre ľudí v núdzi zriadili dovedna 29 úkrytov. Odporúčame:
Pri povodniach v štáte Sinaloa zahynuli najmenej traja ľudia, úrady vyhlásili mimoriadnu situáciu Zároveň oznámilo, že obnovili prívod elektrickej energie pre takmer všetkých z 59 328 odberateľov, ktorí utrpeli výpadok v dôsledku štvrtkovej tropickej búrky. Tá v priebehu 24 hodín priniesla takmer 36 centimetrov zrážok. Generálny prokurátor štátu Sinaloa Juan José Ríos Estavillo v piatok uviedol, že v dôsledku povodní sa jeden človek utopil a dvoch ľudí zabil elektrický prúd. Tri ženy z mesta Culiacán sú nezvestné, pričom sa predpokladá, že ich strhla voda.Viac k témam: povodne
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Mexiko trápia povodne, tisícky ľudí skončili v dočasných úkrytoch © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22.septembra (WebNoviny.sk) - Život 19-ročného vodiča osobného auta si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo po zrážke autobusu a osobného motorového vozidla pri Drienovci (okres Košice-okolie). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe Zuzana Hopjaková, záchranársky vrtuľník pristál na ceste vedľa dopravnej nehody, 19-ročný vodič osobného auta však utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Odporúčame:
Motocyklista prišiel o život, keď z neznámych príčin zišiel do priekopy a viackrát sa prevrátil Leteckí záchranári si do svojej starostlivosti prevzali 22-ročného spolujazdca, ktorý utrpel zlomeninu stehnovej kosti. Na mieste mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave letecky transportovaný na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Viac k témam: leteckí záchranári, tragická dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri tragickej nehode zahynul iba 19-ročný vodič, osobné auto sa zrazilo s autobusom © SITA Všetky práva vyhradené.

Nitra chce vytvoriť občianske poriadkové hliadky, ktoré budú dohliadať na verejný poriadok a spolupracovať s mestskou políciou. Na tento projekt sa bude mesto usilovať získať financie z eurofondov.

Úlohy už majú stanovené

Hliadky majú pozostávať zo štyroch osôb, z toho dve musia byť z rómskej komunity. Členovia hliadky budú dostávať plat. Ako informovala radnica, náklady na projekt sú 196 293 eur, pričom mesto by ho spolufinancovalo piatimi percentami z celkových oprávnených výdavkov. Projekt je naplánovaný na 24 mesiacov v rokoch 2019 - 2020. Odporúčame:
Rómom treba dať šancu, podľa Richtera sa vedia naučiť aj relatívne zložitejšie práce Úlohou hliadky bude dohliadať na ochranu verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním a upozorňovať na protispoločenskú činnosť a protiprávne konanie.

Budú vypomáhať aj kultúrne podujatia

Predchádzať má vzniku konfliktu v rámci marginalizovanej rómskej komunity a medzi väčšinovým obyvateľom a Rómami. Kontrolovať bude pohyb a miesto stretávania sa maloletých detí a mládeže vo večerných hodinách bez prítomnosti rodičov. Nahlasovať má nelegálne skládky a upozorňovať na zákaz vypaľovania trávy a zakladania ohňov na miestach, ktoré na to nie sú určené. Hliadka má byť nápomocná aj pri organizácii kultúrnych a športových podujatí.

Viac k témam: policajti, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Nitra chce vytvoriť rómske poriadkové hliadky, ktoré budú spolupracovať s mestskou políciou © SITA Všetky práva vyhradené.

NAIROBI 22. septembra (WebNoviny.sk) - Počet obetí štvrtkovej nehody trajektu na Viktóriinom jazere v Tanzánii stúpol na 209.

Po dvoch dňoch našli jedného živého

Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na štátnu vysielaciu spoločnosť TBC. Záchranári sa podľa slov šéfa tanzánskej obrany Venanceho Mabeya začínajú venovať identifikácii tiel. Dva dni po nešťastí sa tiež záchranárom podarilo nájsť jedného preživšieho. Hlavný komisár regiónu Mwanza John Mongella uviedol, že inžiniera našli blízko motora lode. Podľa informácií spravodajského portálu BBC sa Alphonce Charahani zamkol v malej miestnosti a prežil vďaka vzduchovej bubline, Muž je údajne vo vážnom stave.

Prezident vyhlásil národný smútok

Trajekt MV Nyerere sa prevrátil blízko brehu ostrova Ukora, keď smeroval z náprotivného ostrova Ukwerewe. Predpokladá sa, že sa tak stalo po tom, čo sa pasažieri preplnenej lode premiestnili na jednu jej stranu, keď sa chystala zakotviť. Podľa miestnych médií bola oficiálna kapacita trajektu 100 ľudí, ale úrady tvrdia, že v čase, keď sa prevrátil, sa na jeho palube nachádzalo vyše 400 pasažierov. Tanzánsky prezident John Magufuli v piatok vyhlásil štyri dni národného smútku. Zároveň nariadil zatknutie osôb zodpovedných za spravovanie trajektu.


Viac k témam: potopenie trajektu, trajekt
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Nehoda trajektu na Viktóriinom jazere v Tanzánii má vyše 200 obetí, vyhlásili národný smútok © SITA Všetky práva vyhradené.

Cenou Trnavského samosprávneho kraja ocenili krajskí poslanci trinásť osobností a tri kolektívy. Medzi ocenenými je aj tenistka Magdaléna Rybáriková, historik Jozef Šimončič, historik a publicista Ján Šimulčík či ochranár Vladimír Filipovič. Z kolektívov ocenenie získal Dobrovoľný hasičský zbor z Hlohovca, hudobno – folklórnu skupinu Pósfa z Dunajskej Stredy a Obchodná akadémia v Senici. Ocenenia schválili poslanci tento týždeň, ich slávnostné odovzdávanie bude 4. októbra v Divadle Jána Palárika v Trnave. Odporúčame:
Video: Magdaléna Rybáriková skrečovala zápas úvodného kola na turnaji v Soule Trnavský samosprávny kraj už viac ako desať rokov oceňuje osobnosti a kolektívy, ktoré významným spôsobom prispeli k rozvoju kraja, dosiahli vynikajúce tvorivé výkony alebo výsledky vo vedeckej, technickej, umeleckej, športovej, publicistickej alebo verejnoprospešnej činnosti. Tenistka Magdaléna Rybáriková dosahuje vo svojej kariére už dlhší čas vynikajúce výsledky. V novembri 2017 ju vyhlásili za najlepšiu tenistku Slovenska za rok 2017 a zvíťazila aj v ankete o najpopulárnejšieho tenistu roka. V prípade 90 ročného Jozefa Šimončiča krajskí poslanci ocenili nielen jeho dlhoročnú prácu archivára, ale aj jeho zásluhy o znovupostavenie súsošia Najsvätejšej Trojice v centre Trnavy a zásluhy pri zakladaní Trnavskej univerzity. Ján Šimulčík sa vo svojej vedeckej tvorbe venuje problematike prenasledovania veriacich v období komunizmu a téme tajnej cirkvi v odpore proti komunistickému režimu.Okrem vedeckých štúdií a popularizačných článkov o pôsobení tajnej cirkvi na Slovensku počas normalizácie za posledných desať rokov napísal osem kníh. Ďalšími ocenenými jednotlivcami sú Jaroslav Heler, Michal Horník st., Marián Tóth, Blažej Baláž, Jozef Svrček, Jozef Haring, Alexander Godány, Branko Remiáš a Jozef Janiga in memoriam.

Viac k témam: Magdaléna Rybáriková, TTSK Trnavský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk - Trnavský samosprávny kraj ocenil osobnosti a kolektívy, medzi poctenými je aj Rybáriková © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Cieľom ministerstva obrany je, aby naše mladé ozbrojené sily boli aj moderné. Povedal to minister obrany Peter Gajdoš počas osláv Dňa Ozbrojených síl SR v Brezovej pod Bradlom. Pri tejto príležitosti šéf rezortu obrany vyzdvihol a ocenil každodennú prácu profesionálnych vojakov a upozornil na realizované modernizačné projekty, vďaka ktorým budú ozbrojené sily môcť ešte efektívnejšie plniť úlohy v prospech Slovenskej republiky a jej občanov.

Návštevníci si mohli pozrieť Spartan C-27J

Naše ozbrojené sily v januári tohto roku oslávili už 25. výročie svojho vzniku. Za ten čas sa stali rešpektovanou inštitúciou a tou najväčšou garanciou obranyschopnosti Slovenskej republiky. No ak by nemali pevný základ vo svojom ľudskom potenciáli, čiže vo Vás vážené vojačky a vojaci, nikdy by sa nedokázali stať jednou z najdôveryhodnejších inštitúcií,“ povedal vo svojom príhovore Gajdoš. Okrem iného spomenul aj historicky najväčšiu reálnu modernizáciu ozbrojených síl a zdôraznil, že vedenie ministerstva obrany dáva dôraz na vyváženosť modernizácie a výcviku profesionálnych vojakov. Agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Zobraziť fotogalériu k článku:
Deň ozbrojených síl SR Obyvatelia a návštevníci Brezovej pod Bradlom mali možnosť vidieť aj statické a dynamické ukážky techniky ozbrojených síl, v rámci nich napríklad aj nové dopravné lietadlo Spartan C-27J, viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk. Odprezentovaný bol aj prototyp nového bojového obrneného vozidla 8x8, ktorý je produktom slovenského obranného priemyslu a jeho výroba bude znamenať prácu a zvýšenie zamestnanosti v zbrojárskych podnikoch na Považí.

Ocenenie profesionálnych vojakov a veteránov

Pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl SR boli zároveň ocenení pamätnou medailou profesionálni vojaci a veteráni, ktorí sa pričinili o šírenie dobrého mena ozbrojených síl, medzi nimi aj zranení veteráni z Afganistanu. Slovensko si pripomína Deň Ozbrojených síl SR symbolicky v deň výročia víťazstva slovenských dobrovoľníkov v bitke pri Brezovej pod Bradlom v roku 1848. Zároveň pri tejto príležitosti zorganizovali jednotlivé útvary Ozbrojených síl SR vo svojich priestoroch deň otvorených dverí, v rámci ktorých sa mohla verejnosť oboznámiť s prácou profesionálnych vojakov.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slováci si pripomenuli Deň Ozbrojených síl SR, minister Gajdoš chce modernú armádu © SITA Všetky práva vyhradené.

VILNIUS 22. septembra (WebNoviny.sk) - Pápež František pricestoval v sobotu do litovského Vilniusu, ktorý je prvou zastávkou v rámci jeho štvordňovej návštevy Litvy, Lotyšska a Estónska. Jeho návšteva sa koná pri príležitosti stého výročia vyhlásenia nezávislosti zmienených pobaltských štátov. Hlava katolíckej cirkvi sa počas svojho pobytu v Pobaltí stretne s tamojšími politickými lídrami či katolíckymi, luteránskymi i pravoslávnymi veriacimi. Zobraziť fotogalériu k článku:
Pápež František navštívil Litvu Počas prejavu pred prezidentským palácom František vyzval Litvu, ktorá vydržala desaťročia pod nacistickou a sovietskou okupáciou, vyhosťovanie a popravy, aby bola príkladom solidarity vo svete, ktorý trápi neznášanlivosť. Pripomenul, že pred príchodom "totalitných ideológií" v 20. storočí bola krajina mierumilovným domovov rôznych etnických a náboženských skupín. Ako tiež uviedol, dnešný svet je poznačený politickými silami, ktoré využívajú strach a konflikt na ospravedlnenie násilia a vyhostenia iných, čo je podľa agentúry AP narážkou na protimigračné populistické a krajine pravicové skupiny. Pápež počas pobytu v Litve navštívi napríklad geto vo Vilniuse, kde sa pomodlí za obete holokaustu, či Múzeum okupácie a bojov za slobodu, ktoré sa nachádza v bývalom veliteľstve gestapa aj sovietskej tajnej služby KGB.

Viac k témam: Pápež František
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pápež František prišiel do Litvy, pripomenie si sté výročie nezávislosti pobaltských štátov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Prokurátor 17. septembra ukázal identikit s podobou muža, ktorý môže vedieť zásadné informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Prokurátor o hľadanom povedal, že môže „disponovať informáciami k samotnému skutku, prípadne osobám, ktoré sa na spáchaní skutku mohli podieľať“.

Na kresbe spoznal exkolegu

Novému Času sa po zverejnení identikitu ozval Marek z Veľkej Mače, ktorý na kresbe spoznal svojho exkolegu Miroslava Č. O mužovi sa rozhodol vypovedať na polícii, ktorá má jeho svedectvo podrobne skúmať. Odporúčame:
Europoslanci vidia silné odhodlanie vyšetriť vraždu Kuciaka, obavy majú z iných káuz na Slovensku „Bol som najprv v Sládkovičove. Večer ma brali na obvodné oddelenie, tam som mal výsluch. Vypočúvali ma tri a pol až štyri hodiny. Prišla tam vyšetrovateľka z Galanty, zisťovali totožnosť toho pána. Toho našli asi po hodine a pol, volá sa Miroslav Č. a pochádza od Popradu,“ povedal o výsluchu Marek.

Miroslava si všimli aj ostatní

Po výsluchu ho ešte v ten večer podľa jeho slov policajti zobrali na miesto Kuciakovej popravy. „Pýtali sa ma, kde býva (Miroslav Č.), to som nevedel presne, ale ukázal som im približne kde. Ukázali mi tú trasu, ako mohol prejsť k domu, na miesto vraždy. Že tam nie sú kamery, že to mohol byť on, už tam dlhšie býval a poznal obec, vedel, kde sú kamery,“ opísal správanie kriminalistov. Odporúčame:
Špeciálny prokurátor Kováčik hovoril s europoslancami o vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice Dodal, že Miroslava si všimli aj ostatní ľudia v obci. „Po dedine sa hovorilo, že ako sa stala tá vražda, to bolo niekedy vo februári, že on nechodil do roboty a začal hrať automaty vo veľkom a príjem nemal žiadny. Neviem, či je to on, to sú možno len dohady,“ dodal.

Vraj poznal Vadalovcov

Podľa neho sa s Miroslavom Č. spoznali počas tohto leta v práci. Spolu robili murárov na stavbe v Trnave. Zaujímavé je, že obaja bývali v tom čase vo Veľkej Mači takisto ako Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Odporúčame:
Podnikateľa Vadalu, o ktorom písal zavraždený Kuciak, eskortovali do Talianska Marek si na Miroslava spomína ako na utiahnutého človeka, ktorý sa s kolegami na stavbe veľmi nerozprával, no keď mal dobrú náladu, prezradil o sebe, že má za sebou zápasy v klietke. Medzi robotníkmi sa mal dokonca zmieniť o tom, že pozná rodinu Vadalovcov, ktorá bola spomínaná aj v poslednom Kuciakovom článku. Susedia Novému času potvrdili, že tam býval v podnájme aj s rodinou asi rok. Naposledy ho videli pred vyše dvomi týždňami. „Odišiel niekde do Ostravy aj s rodinou. Ich tu bývalo v dome viacej, často tu mali početnú skupinu ľudí,“ povedala susedka. Úrad špeciálnej prokuratúry podľa informácií Nového času detaily možného posunu vo vyšetrovaní komentovať ne­chce. Odporúčame:
Taliani už v roku 2013 informovali slovenskú políciu o Vadalovi Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždil doteraz neznámy páchateľ 21. februára v ich dome v obci Veľká Mača.Kuciak sa ako novinár portálu aktuality.sk venoval odhaľovaniu korupcie, nezákonných postupov štátnych orgánov, ale najmä prepojeniu politiky na kruhy organizovaného zločinu. Jeho posledný článok, na ktorom pred smrťou pracoval, hovoril o osobných kontaktoch talianskych podnikateľov prepojených na taliansku mafiu s ľuďmi z blízkeho okolia premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica.

Viac k témam: Ján Kuciak, Martina Kušnírová, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Marek spoznal z identikitu k vražde Kuciaka svojho bývalého kolegu, polícia ho vypočúvala © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1787

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner