14. október 2019
Facebook

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko na funkcie prokurátorov Európskej prokuratúry nominuje Mareka Siváka, Juraja Novockého a Miroslava Tižu. Rozhodla o tom na svojom pondelkovom zasadnutí vláda. Trojica predtým absolvovala výberové konanie zabezpečované Generálnou prokuratúrou SR. Podľa rozhodnutia Európskej únie z roku 2017 majú členské štáty nominovať troch uchádzačov o funkciu európskeho prokurátora spomedzi záujemcov, ktorí sú aktívnymi členmi prokuratúr alebo súdnictva príslušného členského štátu, „ktorých nezávislosť je nespochybniteľná, a ktorí majú kvalifikáciu požadovanú na obsadenie najvyšších prokurátorských alebo sudcovských funkcií vo svojich členských štátoch a relevantné praktické skúsenosti z vnútroštátnych právnych systémov, finančného vyšetrovania a medzinárodnej justičnej spolupráce v trestných veciach“. Kandidáti sa následne majú zúčastniť na vypočúvaní pred výberovou komisiou v španielskom Madride. Európska prokuratúra má začať na Slovensku pôsobiť od začiatku roka 2020, pričom dozor nad vyšetrovaním závažnejších trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie budú vykonávať európski delegovaní prokurátori pôsobiaci na Úrade špeciálnej prokuratúry. Hlavným cieľom Európskej prokuratúry má byť zvýšenie úrovne ochrany finančných záujmov Európskej únie v členských štátoch. Európski delegovaní prokurátori, ktorí konajú v mene Európskej prokuratúry vo svojich členských štátoch, majú mať rovnaké právomoci ako vnútroštátni prokurátori, pokiaľ ide o vyšetrovanie, trestné stíhanie a podanie obžaloby na súd.

Viac k témam: Európska prokuratúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Sivák, Novocký a Tiža sa môžu stať európskymi prokurátormi, do funkcie ich navrhla vláda © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo spravodlivosti SR má pripravené disciplinárne podnety na sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. Polícia však požiadala rezort, aby s disciplinárkami ešte počkal. Informáciu potvrdil po pondelňajšom rokovaní vlády SR minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že s predstaviteľmi polície sa osobne stretne v utorok, 15. októbra.

Návrhy dokončili v piatok

Šéf rezortu ozrejmil aj dôvody, pre ktorého sa naňho obrátila polícia. Mohlo by totiž dôjsť ku kolízii disciplinárneho podnetu a trestného stíhania. „Návrhy sme dokončili v piatok (11. októbra poznámka red.), ale v rovnaký deň sme boli požiadaní orgánmi činnými v trestnom konaní, aby sme to zvážili a rokovali s nimi. Dovtedy sa k tomu nechcem bližšie vyjadrovať," povedal Gál.

Možné trestné stíhanie

Na otázku, či môže dôjsť ku kolízii trestného stíhania a disciplinárneho podnetu, odpovedal Gál, že áno, a to je aj dôvod odkladu jeho podnetu na disciplinárny senát. „Presne o to ide. Ak sú určité pochybnosti, bude určite lepšie týchto ľudí postaviť pred riadny súd a nie disciplinárny senát. Pozastavenie výkonu ich povolania či pokuta nie je nič, oproti možným sankciám v trestnom konaní," priblížil Gál. Minister Gál zároveň pripomenul, že pokiaľ sa potvrdia údajné informácie z aplikácie Threema, mali by podozriví sudcovia a sudkyne skončiť vo väzení. Cez aplikáciu údajne s Marianom K. komunikovala bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Jankovská. V prepisoch, ktoré uverejňuje spravodajský portál DenníkN sa spomína korupcia či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, minister spravodlivosti SR, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo spravodlivosti má pripravené disciplinárne podnety na Maruniakovú a Jankovskú © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - V Holandsku v pondelok odsúdili na takmer 27 rokov za mrežami afganského žiadateľa o azyl, ktorý vlani nožom napadol dvoch amerických turistov na amsterdamskej hlavnej železničnej stanici. Dvadsaťročného Jaweda S. postrelili policajti krátko po tom, ako 31. augusta 2018 pobodal dvoch 38-ročných Američanov.

Súd udelil maximálny trest

Obidvaja muži prežili, no jeden z nich je čiastočne paralyzovaný, keďže po bodnutí do chrbta už nebude môcť samostatne chodiť. Druhý muž utrpel nervové poranenie v oblasti rúk. Súd útočníka uznal vinným z pokusu o vraždu s teroristickým motívom a udelil mu maximálny trest odňatia slobody na 26 rokov a osem mesiacov. Páchateľ musí obetiam vyplatiť celkovo viac ako 2,6 milióna eur.

Pomsta za urážku islamu

Afganec pricestoval do Holandska vlakom z Nemecka, kde zamietli jeho žiadosť o udelenie azylu. Jeho motívom bolo pomstiť sa za "urážku islamu", pričom nevedel, kto sú jeho obete. Počas súdneho procesu neprejavil žiadnu ľútosť a opakovane vyhlásil, že "ak by niekto opäť urazil jeho náboženstvo, konal by rovnako". Súd považoval riziko ďalšieho útoku za veľmi vysoké a preto mu udelil maximálny možný trest.

Viac k témam: Amsterdam, súdy, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Odsúdili migranta, ktorý v Amsterdame napadol nožom dvoch turistov © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Voľný pohyb ľudí medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou chce britská vláda ukončiť v roku 2021 v rámci reforiem imigračnej politiky po brexite. Oznámila to v pondelok britská kráľovná v prejave, v ktorom predstavila program novej vlády premiéra Borisa Johnsona. Na základe nového imigračného zákona občania Európskej únie, ktorí prídu do Británie po januári 2021, už nebudú mať automatické právo usadiť sa v krajine a bude sa k ním pristupovať rovnako ako k občanom štátov mimo EÚ. Podľa britskej vlády nový systém bude imigrantov vyberať na základe ich zručností a ich potenciálneho prínosu pre Veľkú Britániu. Návrh nového imigračného zákona ráta s tým, že 3,4 mil. občanov EÚ, ktorí žijú v Británii v súčasnosti, budú môcť v krajine zostať. Predstavený plán počíta s tým, že Británia z EÚ odíde s dohodou o usporiadaní vzťahov, čo však stále nie je isté.

Viac k témam: Brexit, imigranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Voľný pohyb ľudí medzi Britániou a EÚ sa má skončiť v roku 2021, imigrantov vyberú podľa zručností © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsko z bezpečnostných dôvodov stiahne svojich vojakov, ktorí pôsobia v Sýrii. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra The Associated Press (AP) s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí, ktorý si prial zostať v anonymite. Francúzsko podľa tohto zdroja nemá na výber a po tom, ako oznámili stiahnutie všetkých svojich vojakov zo Sýrie Spojené štáty, musí z bezpečnostných dôvodov stiahnuť aj svojich vojakov.

Stiahnutie amerických vojakov

Francúzsko má podľa AP v Sýrii od septembra 2015 stovky príslušníkov špeciálnych oddielov. Presný počet však nie je známy, keďže francúzska armáda o okolnostiach týkajúcich sa pôsobenia príslušníkov svojich špeciálnych jednotiek v zahraničí nikdy otvorene neinformuje. Americký prezident Donald Trump oznámil stiahnutie amerických vojsk zo Sýrie minulý pondelok, len deň po svojom telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, v ktorom mu turecký líder oznámil, že plánuje zaútočiť na Kurdov na severovýchode Sýrie. Tých Erdoganov režim dlhodobo označuje za teroristov a prenasleduje.

Trumpovo rozhodnutie označili za zradu

Trump súhlasil so stiahnutím amerických vojsk aj napriek tomu, že práve Kurdi výrazne prispeli k porážke teroristickej siete Islamský štát v Sýrii. Kurdi aj mnohé svetové médiá a politici preto Trumpovo rozhodnutie označili za zradu. Erdogan spustil pozemné aj letecké útoky na Kurdov v stredu, doteraz pri nich prišlo o život už niekoľko stoviek ľudí. Naplnili sa obavy zahraničia, že pri útokoch sa dostanú na slobodu stovky až tisíce zajatých bojovníkov Islamského štátu, ktorých Kurdi doteraz zadržiavali na územiach, na ktoré Turecko útočí.

Viac k témam: americkí vojaci, francúzska armáda, Spojené štáty americké, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko stiahne svojich vojakov zo Sýrie, vraj nemá na výber © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Najznámejšia sieť reštaurácií McDonald´s Slovensko otvorila dnes v poradí svoju 31. prevádzku v lokalite bratislavskej Petržalky, na Budatínskej ulici pri dostavovanom nákupnom centre Tesco Galéria na Panónskej ceste. Novopostavená 2-poschodová samostatne stojaca budova prinesie zákazníkom všetky výhody z konceptu reštaurácie novej generácie, ktorý značka McDonald´s predstavila na Slovensku na jar tohto roka. Nová reštaurácia sa tiež stáva modernou "eko-friendly" prevádzkou s celkovou rozlohou 746 štvorcových metrov a s celkovou kapacitou 248 miest na sedenie.  "Sme veľmi radi, že po piatich rokoch otvárame pre našich zákazníkov v poradí 31. McDonald´s reštauráciu, ktorá je nielen moderná, ale aj "eko-friendly". Jedinečnosť tejto prevádzky spočíva v 2-podlažnom koncepte reštaurácie novej generácie s obsluhou ku stolu aj na poschodí, s kaviarňou McCafé a dvojitým konceptom McDrive, ktorý bude čoskoro v prevádzke," hovorí Richard Boháč, McDonald´s Development Manager pre Slovensko. Moderný a vzdušný interiér reštaurácie poskytne svojim návštevníkom 172 miest na sedenie a ďalších 76 na terase. Celková rozloha pozemku, na ktorom McDonald´s vyrástol za pol roka, má takmer 2 700 štvorcových metrov spolu s vonkajším parkoviskom pre 33 vozidiel. Pri projektovaní reštaurácie sa nezabudlo ani na detských návštevníkov. Na vonkajšom priestranstve terasy nechýba typické McDonald´s ihrisko a na podlaží sa môžu deti dosýta zahrať v modernom detskom kútiku, či na digitálnom hracom stole. Reštaurácia na Budatínskej ulici ponúkne prácu v plnej prevádzke viac ako 90 zamestnancom. Nová petržalská reštaurácia McDonald´s je prvou 2-poschodovou  samostatne stojacou  reštauráciou novej generácie na Slovensku i v Čechách. Kuchyňa, McCafé a aj výdajný pult sa nachádzajú na prízemí, pričom  zákazníci na oboch podlažiach môžu využívať komfort objednávania cez samoobslužné kiosky ako aj obsluhu a donášku jedla personálom reštaurácie ku stolu. Kaviareň McCafé je zároveň druhou otvorenou kaviarňou v Petržalke (prvá je k dispozícii už pár dní v Auparku). Medzi ďalšie benefity tejto reštaurácie patrí asistencia Manažéra starostlivosti o hosťa, s obsluhou ku stolu, a to aj na druhé poschodie. To je jeden z prvkov konceptu McDonald´s reštaurácií novej generácie. Zákazníci v rámci tohto konceptu si obľúbili aj  možnosť upraviť si zloženie vybraných jedál podľa vlastnej chuti. McDonald´s na Budatínskej je prvou "eko friendly" reštauráciou svojho druhu na Slovensku. "Naša spoločnosť pristupuje k otázkam ekológie a udržateľnosti životného prostredia zodpovedne. Našou snahou je prevádzkovať McDonald´s reštaurácie s čo najnižším emisným zaťažením, minimálnou spotrebou energie, s maximálnym využívaním zdrojov tepla z kuchyne. Tak ako vo všetkých našich reštauráciách, ručné triedenie odpadu v našich priestoroch na ďalšiu recykláciu považujeme za samozrejmé."  Vysvetľuje R. Boháč, Development Manager pre Slovensko. V kuchyniach McDonald´s sa využívajú iba fritézy typu LOV (low oil volume) s nižšou energetickou náročnosťou a s ušetrením až 40 % oleja. Fritézy sú tiež vybavené automatickou filtráciou, ktorá nielen šetrí suroviny, ale zabezpečuje aj lepšiu kvalitu jedla. Grily majú taktiež menšiu spotrebu energie, hoci sú 3-platňové. Na chladenie a mrazenie používa McDonald´s výhradne ekologické chladivá a osvetľovanie zabezpečujú LED technológie. Nie je novinkou, že  reštauráciách McDonald´s sa použitý olej z fritéz posiela na ďalšie energetické spracovanie  a že všetok odpad vytvorený zákazníkmi v priestoroch reštaurácie triedia dôkladne zamestnanci za účelom recyklácie. Herné prvky pre deti a externé vybavenie priestorov reštaurácie sú vyrobené tiež z prírodných materiálov. Dobrá správa sa týka aj "zelených" motoristov, pretože na parkovacej ploche reštaurácie na Budatínskej ulici pribudne ďalšia nabíjacia stanica pre elektromobily prevádzkovaná spoločnosťou ZSE.  A podľa známeho príslovia, postav dom, zasaď strom, pribudlo po výstavbe tejto modernej reštaurácie v areáli aj 7 stromov. Inzercia

Viac k témam: McDonald´s, McDonald´s Slovensko, PR, reštaurácia
Zdroj: Webnoviny.sk - McDonald´s otvára na Slovensku 31. reštauráciu © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia v Hongkongu v pondelok informovala, že počas nedeľňajších protestov vybuchlo podomácky vyrobené na diaľku ovládané výbušné zariadenie, ktorého cieľom bolo "zabiť alebo zraniť" policajtov. Zariadenie vybuchlo vo vzdialenosti menej ako dva metre od policajného auta.

Cieľom bomby boli policajti

"Máme dôvod veriť, že cieľom bomby boli policajti," vyjadril sa počas tlačovej konferencie námestník hongkonského policajného komisára. Incident si nevyžiadal mŕtvych ani zranených. Je to prvý prípad použitia výbušného zariadenia počas protestov, ktoré sa v Hongkongu konajú už od júna.

Eskalácia násilia

Podľa policajného pyrotechnika bolo zariadenie vybavené "vysoko účinnou" výbušninou. Ako uviedol, využitie takéhoto zariadenia je ukážkou eskalácie násilia počas protivládnych protestov. Incident prirovnal k "teroristickým udalostiam" inde na svete. Protesty vypukli v júni proti pripravovanému zákonu o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti do Číny, no neskôr sa zoznam prodemokratických požiadaviek demonštrantov rozšíril. Pokračujúce nepokoje výrazne ovplyvnili turizmus aj ekonomiku ostrova.


Viac k témam: demonštrácie, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Hongkongu použili výbušné zariadenie, ktorého cieľom bolo zabiť alebo zraniť policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - V Indonézii zatkli najmenej 22 militantov podozrivých z príprav teroristických útokov. Hovorca polície Dedi Prasetyo na pondelkovej tlačovej konferencii povedal, že špeciálna protiteroristická jednotka, známa ako Densus 88, počas niekoľkých razií zhabala desať bômb domácej výroby, chemikálie na výrobu výbušnín, airsoft zbrane, nože, dokumenty o plánovaní útokov, džihádistické knihy, notebooky a mobilné telefóny. V súčasnosti pátrajú po ďalších militantoch.

Viac k témam: militanti, teroristické útoky
Zdroj: Webnoviny.sk - V Indonézii zatkli desiatky podozrivých z príprav teroristických útokov, zhabali aj bomby a nože © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Strana Smer-SD nemá s Gorilou nič spoločné. Vo videu zverejnenom na Facebooku to povedal predseda strany Robert Fico s tým, že nahrávka bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a podnikateľa Mariana K. je obludná kauza druhej Dzurindovej vlády. „Išlo v nej o provízie z privatizácie strategických podnikov a kupovanie poslancov predovšetkým v prospech Penty," uviedol Fico. Dodal, že tí, čo by mali najviac mlčať a chodiť od hanby po kanáloch, robia vyhlásenia, ktorými sa snažia kauzu hodiť na Smer. Fico lídra strany Spolu Miroslava Beblavého označil za Dzurindove gorilie mláďa. „Ako štátny tajomník kryl všetky špinavosti SDKÚ a keď vyšli na povrch, s hrdosťou zase kandidoval za túto stranu. Je neuveriteľné sledovať pána Sulíka (predseda SaS, pozn. SITA), ako obviňuje Smer a je pritom vidieť obraz a zvuk videa, na ktorom s Marianom K. ako predseda parlamentu dohaduje voľbu generálneho prokurátora Trnku. Spôsobom sebe vlastným, teda pokryteckým, sa pridala strana daňového podvodníka pána Kisku, ktorej hlavný expert na zdravotníctvo je manažér Penty," povedal šéf Smeru. Tvrdí, že keby média riadne fungovali, títo politici by sa potili na tlačových besedách od nervozity.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Gorila
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico nazval údajnú nahrávku Kočnera s Trnkom obludnou kauzou a Beblavého označil za Gorilie mláďa © SITA Všetky práva vyhradené.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 14. októbra, 14:56
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka zatiaľ nebude mať pozastavenú funkciu prokurátora pre nahrávku s obvineným Marianom K. V prípade je vedené trestné stíhanie len vo veci a toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi, vyhlásila v pondelok Generálna prokuratúra SR v reakcii na medializovanú nahrávku medzi obvineným podnikateľom Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Trnkom.

Vyhoveli žiadostiam vyšetrovateľa

„Generálny prokurátor podotýka, že všetkým žiadostiam vyšetrovateľa o zbavení mlčanlivosti D. T. bolo doposiaľ vyhovené, čo svedčí o absolútnej súčinnosti generálneho prokurátora s vyšetrovateľmi polície,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová. Pozastaviť výkon funkcie Trnkovi podľa prokuratúry v súčasnosti nie je možné, pretože doposiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin. „V tejto súvislosti Jaromír Čižnár podotýka, že počas výkonu svojej funkcie generálneho prokurátora vždy pozastavil výkon funkcie prokurátorovi, ktorému bolo vznesené obvinenie pre úmyselný trestný čin,“ povedala Predajňová.

Premlčacia doba uplynula

Disciplinárny postih je podľa prokuratúry absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi. „Objektívna premlčacia lehota je dva roky. Zároveň podotýkame, že v čase, keď malo ku skutku dôjsť, bola premlčacia lehota jeden rok,“ povedala Predajňová s tým, že za takýchto okolností a zákonných možností je aktuálne zotrvanie Trnku vo funkcii prokurátora len na jeho osobnom rozhodnutí. „Nie je tiež pravdou, že Generálna prokuratúra SR vo veci prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I nekoná. Na pokyn prvej námestníčky generálneho prokurátora bol vyžiadaný spisový materiál týkajúci sa predmetnej komunikácie, ktorá bude vyhodnotená a bude bezodkladne rozhodnuté o ďalšom postupe,“ dodala Predajňová.

Neprípustné z etického hľadiska

V minulosti sa už objavili prípady, keď osoby podozrivé z trestnej činnosti boli nakoniec nevinné a o vine a nevine by mali rozhodovať súdy. Ako však pre agentúru SITA dodal český bezpečnostný expert Andor Šándor, v prípade bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku minimálne z etického hľadiska nie je vhodné, aby pôsobil na prokuratúre. „Pokiaľ mal v čase, keď bol vo funkcii generálneho prokurátora informácie o trestnej činnosti a nekonal, rovnako môže nekonať aj v súčasnosti," povedal Šándor v súvislosti s medializovanou nahrávkou rozhovoru Trnku s obvineným podnikateľom Marianom K. Už len podozrenie, že Trnka komunikoval s Marianom K., ktorý je podozrivý z viacerých trestných činov a ovplyvňovania činnosti štátnych inštitúcii, je podľa Šándora dôvod, prečo by nemal pôsobiť v inštitúcii, ako je prokuratúra. „Z toho, čo vieme, je to minimálne z etického hľadiska neprípustné," dodal. Trnka stál na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. O funkciu sa opäť uchádzal aj za vlády Ivety Radičovej, pričom mu chýbal v parlamente jeden hlas. Od roku 2013 vedie generálnu prokuratúru Jaromír Čižnár. Trnka pôsobí ako radový prokurátor.

Viac k témam: Gorila
Zdroj: Webnoviny.sk - Čižnár nemôže pozastaviť funkciu Trnkovi pre údajnú nahrávku s obvineným Kočnerom © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3414

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner