16. január 2019
Facebook

  • aktualizované 16. januára 20:18
LONDÝN 16. januára (WebNoviny.sk) - Poslanci britského parlamentu v stredu večer nevyslovili nedôveru vláde premiérky Theresy Mayovej. Za pád vlády hlasovalo 306 z nich a proti bolo 325. O hlasovanie požiadal predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn krátko po tom, ako dolná komora britského parlamentu v utorok večer výraznou väčšinou hlasov odmietla dohodu medzi britskou vládou a EÚ o vystúpení krajiny z únie. Keďže vláda prežila, môže požiadať o ďalšie hlasovanie o dohode o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Existujú však aj ďalšie možnosti. Ak by vláda nezískala dôveru, začalo by sa 14-dňové odpočítavanie. Ak by počas tejto doby súčasná alebo akákoľvek iná alternatívna vláda nezískala dôveru, nasledovali by predčasné voľby, ktoré by sa však mohli konať až o 25 pracovných dní. SPRÁVU AKTUALIZUJEME

Viac k témam: brexit, britská vláda, hlasovanie, vyslovenie nedôvery
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Mayová zostáva britskou premiérkou, vláda prežila hlasovanie o nedôvere © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Premiér Peter Pellegrini plánuje osobne hovoriť s podpredsedom Národnej rady Slovenskej republiky Martinom Glváčom.

Matovičova výzva Pellegrinimu

Povedal to v stredu novinárom ako reakciu na utorňajšiu výzvu predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča, aby premiér „Glváča stiahol zo všetkých funkcií. Ak tak neurobí, je len bábkou v rukách Roberta Fica"Zároveň Matovič vyzval predsedu NR SR Andreja Danka, aby nechal Glváča odvolať z funkcií v NR SR. „Nebudem sa vyjadrovať k výzve poslanca, ktorý ma vyzval robiť personálne poriadky. Nechcem sa hrať na alibistu, ale mne neprináleží ako predsedovi vlády zasahovať do kompetencií NR SR a rozhodovať o tom, kto bude stáť na čele nejakých orgánov v NR SR. Na druhej strane, sa teraz akoby roztrhlo vrece. Tá slečna mala veľkú kapacitu. Nie som si istý, či je zoznam konečný,“ povedal Pellegrini.

Premiér chce počuť Glváčov osobný názor

Glváč nemá podľa Matoviča právo zastávať vysoký ústavný post po tom, čo vyšlo najavo, že komunikoval na sociálnej sieti s objednávateľkou vraždy novinára a jeho priateľky. „Pre mňa je absurdné, že človek, ktorý s ňou komunikoval, je dnes právnym zástupcom rodiny zavraždených. Pán Lipšic, ktorý samozrejme tvrdí, že v jeho prípade to je podvrh. Ďalší poslanec NR SR, predseda konkrétnej strany priznal, že sa s ňou aj stretol a dával jej peniaze. Prokurátor s ňou komunikoval a je otázka, čo komunikovali a ako komunikovali. Ja som zatiaľ zobral na vedomie vyjadrenie pána Glváča a budem chcieť počuť jeho osobný názor,“ dodal Pellegrini. Podľa medializovaných informácií komunikovala Alena Zs., obvinená v kauze Kuciak, za posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi.

Viac k témam: podpredseda Národnej rady SR (NR SR), predseda Národnej rady SR (NR SR), premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Pellegrini sa bude rozprávať s Glváčom, dôvodom sú medializované informácie o Alene Zs. © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Odborové organizácie pôsobiace pri Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) zostávajú v štrajkovej pohotovosti a trvajú na svojej požiadavke nárastu tarifných miezd o sto eur, resp. približne o 10 percent. Agentúru SITA o tom v stredu informovala podpredsedníčka Odborového združenia železničiarov (OZŽ) a predsedníčka Podnikového výboru OZŽ v ŽSR Darina Fabuľová v súvislosti s priebehom vyjednávania o návrhu novej kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2019 a 2020.

Zvýšenie mzdy o desať eur

Pôvodný návrh vedenia štátneho správcu železničnej infraštruktúry na zvýšenie miezd o desať eur z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov v štátnom rozpočte považujú zástupcovia zamestnancov za neprijateľný. "Zo 45 rozporov sa podarilo odstrániť asi polovicu, v mzdovom náraste však nedošlo k posunu zo strany zamestnávateľa. Prezentoval, že stále hľadá zdroje. Odbory zotrvali na požiadavke sto eur do tarifných miezd," uviedla Fabuľová. "Pripravujeme ďalšie aktivity na podporu urýchleného uzatvorenia kolektívnej zmluvy a mzdového nárastu," priblížila zástupkyňa najväčšej odborovej organizácie na železniciach.

Bez platnej kolektívnej zmluvy

Piate kolo vyjednávania medzi vedením ŽSR a zástupcami odborových organizácií, ktoré bolo v utorok 15. januára, sa podľa Fabuľovej týkalo otvorených bodov návrhu novej kolektívnej zmluvy. "Vo firme trvá stav bez platnej kolektívnej zmluvy. Dodatok o predĺžení už nie je možné dohodnúť," dodala Fabuľová. Platnosť kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2017 a 2018 uplynula 31. decembra 2018, na jej predĺžení sa vedenie spoločnosti a odborári sa nedohodli. Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania je plánované na 23. januára.

Odborári vyzvali ministra Érseka

Odborové organizácie pri ŽSR v piatok 11. januára vyhlásili štrajkovú pohotovosť. V spoločnom vyhlásení to zdôvodnili prístupom zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu.

Zároveň upozornili na ohrozenie sociálneho zmieru skončením platnosti kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2017 a 2018 k 31. decembru 2018 a vydaním jednostranného nariadenia generálneho riaditeľa spoločnosti Juraja Tkáča.

Tým sa podľa odborárov rozhodol autonómne a bez dohody so sociálnymi partnermi garantovať ním vybrané benefity. Odborári zároveň vyzvali ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka, aby sa osobne začal zaoberať vzniknutou situáciou v ŽSR.Viac k témam: Odborové združenie železničiarov (OZŽ), ŽSR Železnice Slovenskej republiky, zvýšenie platov
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborári pôsobiaci pri ŽSR zostávajú v štrajkovej pohotovosti, chcú zvýšenie mzdy © SITA Všetky práva vyhradené.

Vláda SR na svojom dnešnom výjazdovom zasadnutí v Snine schválila akčný plán okresu Snina. Jeho cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 582 pracovných miest do roku 2023.

Celková výška príspevku bude 2,285 milióna

Z celkovej odhadovanej finančnej investície vo výške minimálne 76 miliónov eur v nasledujúcich piatich rokoch sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 61,19 milióna eur. Celková výška regionálneho príspevku bude 2,285 milióna eur, z toho v tomto roku má do okresu prísť 510-tisíc eur. Vláda navýšila tradičný milión eur rozdeľovaný pre každý okres zo zdrojov Všeobecnej pokladničnej správy o ďalších vyše 200-tisíc eur, z ktorých 130-tisíc eur dostane Prešovský samosprávny kraj na dokončenie štúdie uskutočniteľnosti v rámci pilotného projektu iniciatívy Catching up.

Najviac peňazí dostane mesto Snina

Zvyšné prostriedky vláda prerozdelila na projekty miest a obcí okresu, ako aj neziskových organizácií, združení, folklórnych súborov, športových klubov a cirkevných inštitúcií. Najviac peňazí z tohto balíka zostane v meste Snina, ktoré na nákup zdravotníckych prístrojov a zariadení pre nemocnicu vo vlastníctve mesta získalo 230-tisíc eur. Ďalších 120-tisíc eur dostal Mestský futbalový klub Snina na rekonštrukciu spŕch, sociálnych zariadení, chodby a šatní štadióna. Obec Ulič získala 88-tisíc eur na výstavbu obecného skladu biomasy na vykurovanie základnej školy, materskej školy, obecného úradu, zdravotného strediska, lekárne a hasičskej zbrojnice, no a 35-tisíc eur pôjde v obci Belá nad Cirochou na rekonštrukciu miestnych komunikácií.

Viac k témam: akčný plán, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda prijala akčný plán okresu Snina, ktorého cieľom je znížiť nezamestnanosť © SITA Všetky práva vyhradené.

BELEHRAD 16. januára (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené štáty a Západ, že expanzívnou politikou NATO destabilizujú Balkán. Vyjadril sa tak pred svojou štvrtkovou návštevou Srbska. Do balkánskej krajiny zavíta už štvrtýkrát od roku 2001. Fontánu na hlavnom námestí v Belehrade pri tejto príležitosti osvietili farby ruskej a srbskej zástavy, kníhkupectvá majú vo výkladoch knihy o ruskom prezidentovi. Srbsko udržuje úzke vzťahy so svojím tradičným slovanským spojencom Ruskom, hoci sa zároveň uchádza aj o členstvo v Európskej únii. Belehrad odmietol podporiť západné sankcie proti Rusku pre jeho aktivity na Ukrajine a prisľúbil tiež, že krajina sa nepripojí k Severoatlantickej aliancii. Putin v stredajšom rozhovore pre dvojo provládnych srbských novín povedal, že "politika Spojených štátov a určitých západných krajín zameraná na posilnenie ich vplyvu v regióne pokračuje a je veľkým destabilizačným faktorom".

Viac k témam: NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin obvinil USA a určité západné krajiny z destabilizácie Balkánu © SITA Všetky práva vyhradené.

Na benefičnom koncerte Hudba bez bariér občianskeho združenia Parasport24, ktorý sa uskutoční 8. marca v Liptov Aréne Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, sa po prvý raz predstavia speváčky Emma Drobná a Tereza Mašková.

O podujatie začali javiť záujem

„Tereza má oficiálne vonku síce len jeden singel, no jej doménou sú covery. Ako pani dá bez problémov Vyznanie Mariky Gombitovej alebo Špinarovú, takže sa na jej vystúpenie veľmi teším,“ poznamenal v rozhovore pre agentúru SITA hlavný organizátor podujatia a zakladateľ OZ Parasport24 Miroslav Buľovský. „A radosť mám samozrejme aj z Emmy Drobnej, obe sú skvelé. Teším sa, že sa tohto ročníka Hudby bez bariér zúčastnia,“ uviedol. Okrem dvojice mladých interpretiek vystúpi na piatej Hudbe bez bariér tradične i Martin Harich a raper Bekim a zo susedného Česka zavíta na Liptov aj Adéla Radimcová. „Som rád, že o naše podujatie začali javiť záujem aj ľudia z Česka, ako interpreti, tak i návštevníci. Keď sme oslovili Adélu, okamžite účasť potvrdila a spomínala nám, že o nás už nejaký čas vie od svojej priateľky z Chomutova, odkiaľ pochádza, čo je až niekde za Prahou. Je úžasné, že nás vnímajú aj v Čechách,“ podotkol Buľovský.

Večer plný prekvapení

Fanúšikov a fanúšičky ľudovej hudby potešia zas folklórne súbory Majerán Liptovský Hrádok a Šumiačan a headlinerom koncertu bude tentoraz kapela Peter Bič Project. „Každý z vystupujúcich zaspieva svoje najznámejšie pesničky, chcel by som, aby dostali všetci interpreti a hudobníci rovnaký priestor. Budeme mať zároveň peknú projekciu, premietneme aj video z cyklotour z minulého roka, na ktorom návštevníci uvidia, ako sme investovali peniaze z minuloročného koncertu a jeden známy človek, ktorý robí obrovské veci pre chudobné deti, dostane od nás priamo na pódiu šek,“ priblížil Buľovský. „Bude to večer plný prekvapení,“ dodal.

Výťažok poputuje aj sociálne slabším

Výťažok z blížiaceho sa koncertu poputuje následne do rúk hendikepovaným a sociálne slabším počas júnovej benefičnej cyklotour, ktorú Parasport24 organizuje už po dvanásty raz. „Začíname 4. júna v Košiciach a končíme 8. júna v Liptovskom Mikuláši, kde sa tento rok spojíme s ďalšími dvomi benefičnými akciami a všetci sa spoločne pridáme k Barlatónu, ktorý sa tam bude konať práve 8. júna a pôjdeme s nimi ich naplánovanú trasu. Takto pekne to prepojíme. Mojím cieľom je, aby tam bolo minimálne tisíc ľudí, uvidíme, ako sa nám to podarí,“ povedal Buľovský, ktorý plánuje v rámci cyklotour navštíviť i Bardejov, Starú Ľubovňu, Kežmarok a Poprad.

Športovali a normálne fungovali

Konkrétne obce, v ktorých účastníci projektu odovzdajú vybraným jednotlivcom finančné dary, bude postupne zverejňovať na stránke svojho občianskeho združenia. „Touto cestou by som sa chcel poďakovať hendikepovaným za všetko, čo ma naučili, za tú odvahu a silu, ktorú mi dali. Keď som ako 24-ročný prišiel o firmu a prežíval som ťažké chvíle, práve oni mi ukázali zmysel života. Jeden z nich prišiel o zrak, ďalší o ruku, tretí o nohy a napriek tomu dokázali žiť naplno, športovali a normálne fungovali. To ma nesmierne inšpirovalo a dodnes ma to absolútne fascinuje. Pôvodne som chcel pre hendikepovaných na znak vďaky zorganizovať len nejaké dve, tri podujatia, dnes s nimi robím už dvanásty rok a môžem s pokojom v duši povedať, že ma nič lepšie v živote stretnúť nemohlo,“ uzavrel.

Viac k témam: benefičný koncert, Hudba bez bariér, Parasport24
Zdroj: Webnoviny.sk - Na benefičnom koncerte Hudba bez bariér sa predstaví Tereza Mašková aj Emma Drobná © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Po zdevastovanom moste pre peších, ktorý je zároveň jediným priechodom v Luhanskej oblasti, prejde zhruba tisíc ľudí za hodinu. Títo ľudia, ktorí pendlujú medzi oblasťami kontrolovanými Kyjevom a separatistami, navštevujú príbuzných, chodia na nákupy či vyzdvihnúť si penzie. Keďže most je v strede zničený, starší ľudia či hendikepovaní majú obrovské problémy prejsť.

Konflikt je cítiť

Slovenské predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) by preto chcelo tento most opraviť. Počas návštevy tejto oblasti to povedal úradujúci predseda OBSE a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ten v stredu okrem toho navštívil aj Severodoneck, ktorý je administratívnym centrom Luhanskej oblasti. "Chceme urobiť všetko pre to, aby sa ten most podarilo zrekonštruovať. Existujú preto plány, projekty. Druhá vec je cítiť tu ten konflikt reálne, vidíte, ako veľmi sa to dotýka ľudí, ktorí s tým nič nemajú spoločné, ale ovplyvňuje to ich každodenný život," povedal na mieste Lajčák. Na druhej strane, vďaka rozhovorom s ľuďmi z OBSE, ktorí na mieste pôsobia, je trošku optimistickejší. "Ten výklad, ktorý som počul, sa ma pozitívne dotkol. Je vidieť snahu ľuďom to uľahčovať. Veliteľ zdôrazňoval, že ľudia prakticky nečakajú z tejto strany, údajne sú obrovské čakacie doby z tej druhej strany. Rozprával som sa s predstaviteľmi Červeného kríža, je tu miesto, kde sa môžu zohriať, dostanú horúci čaj. V tých improvizovaných podmienkach sa ľuďom, ktorým príde nevoľno, čo je na dennej báze, snažia naozaj pomôcť," opísal Lajčák to, ako takýto priechod funguje.

Najväčší mandát v konflikte

Na otázku, či má OBSE páky na to, aby ukončila takýto konflikt, Lajčák pripomenul, že práve OBSE má spomedzi medzinárodných organizácií najväčší mandát v konflikte na Ukrajine. "Ale OBSE nemôže nahradiť chýbajúcu politickú vôľu, a faktom je, že od roku 2016 nebol prakticky žiadny pokrok pri plnení záväzkov z Minska," povedal Lajčák a dodal, že frustrácia je aj v rámci Normandského formátu. Lajčák pocestuje aj do Moskvy, predtým sa ešte stretne s vedením misie na Ukrajine a pripraví zoznam konkrétnych vecí, o ktorých chce v Moskve rokovať. Lajčák v stredu ešte v detskej nemocnici odovzdá humanitárnu pomoc a následne odletí do Charkova, odkiaľ sa presunie na Slovensko. V stredu zase vo funkcii úradujúceho predsedu OBSE pôjde do Moldavska.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk - OBSE má najväčší mandát v konflikte na Ukrajine, ale podľa Lajčáka nemôže nahradiť politickú vôľu © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/HUMENNÉ 16. januára (WebNoviny.sk) - Obvineniam z drogového zločinu čelí 21-ročný mladík z Kamenice nad Cirochou v okrese Humenné. Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, v Českej republike si kúpil marihuanu, časť z nej užil sám a časť odovzdal pri osobnej prehliadke. Obvinený je stíhaný na slobode. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na tri až desať rokov.

Viac k témam: drogy, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Mladík si v Česku kúpil marihuanu, hrozí mu až desať rokov za mrežami © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA/TRNAVA 16. januára (WebNoviny.sk) - Polícia hľadá svedkov nehody, ktorá sa stala v utorok ráno v areáli trnavskej nemocnice. Vodič sanitky zrazil chodkyňu. Ako agentúru SITA informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová, vodič sanitky cúval na parkovisku a pravdepodobne si nevšimol, že za jeho vozidlom prechádza chodkyňa. Žena utrpela zranenia hlavy a hrudníka. Presné okolnosti nehody polícia vyšetruje. Akékoľvek informácie, ktoré by polícii mohli pomôcť, je možné oznámiť na linke 158, prípadne priamo na dopravnom inšpektoráte v Trnave.

Viac k témam: dopravná nehoda, polícia pátra, sanitka, zrážka chodca s autom
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vodič sanitky zrazil pri cúvaní z parkoviska chodkyňu, polícia hľadá svedkov nehody © SITA Všetky práva vyhradené.

MADRID 16. januára (WebNoviny.sk) - Do Španielska v minulom roku prišlo rekordných 82,6 mil. zahraničných turistov. Informovala o tom v stredu španielska ministerka priemyslu, obchodu a turizmu Reyes Marotová. Uviedla pritom, že údaje za vlaňajšok ukazujú, že krajina je naďalej konkurencieschopná a bojuje o to, aby predbehla Francúzsko, ktoré bolo v roku 2017 najviac navštevovanou destináciou na svete s 87 miliónmi turistov. Údaje o počte zahraničných turistov za minulý rok Francúzsko ešte nezverejnilo. Ministerka Marotová uviedla, že vlani sa počet zahraničných návštevníkov Španielska medziročne zvýšil o takmer jedno percento. Zahraniční turisti v Španielsku v roku 2018 minuli takmer 90 mld. eur, čo bol rast o 3,1 percenta. Šéf španielskeho inštitútu turizmu Turespaňa Héctor Gómez však upozornil, že odchod Veľkej Británie z Európskej únie a možné voľby v Španielsku sťažujú odhady vývoja turizmu v priebehu roka 2019.

Viac k témam: cestovný ruch, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Takmer 90 miliónov turistov vlani zavítalo do Španielska, ktoré chce konkurovať Francúzsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2251

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner