05. jún 2020
Facebook

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Podpisom Trianonskej mierovej zmluvy pred sto rokmi sa začala nová etapa v spolužití Maďarov a Slovákov. Pri príležitosti stého výročia podpisu zmluvy, ktorá zavŕšila rozpad Uhorska to na sociálnej sieti napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Aj keď svoju spoločnú históriu Slováci a Maďari nevnímajú vždy rovnako, spoločná minulosť, zážitky, rodinné vzťahy, kultúrne hodnoty a spoločné výsledky ich podľa hlavy štátu silno spájajú.

Spoločné boje

Prezidentka napríklad pripomenula, že Maďari žijúci na Slovensku boli pri tom, keď obyvatelia v roku 1989 bojovali za slobodu, aj keď o pár rokov neskôr bránili demokraciu. "Boli sme spolu pri vzniku Slovenska, aj pri vstupe do Európskej únie a NATO. Spoločne sme stáli na námestiach a spoločne sme čelili pandemickej kríze. Bez aktívnej účasti Maďarov na Slovensku by sme toto všetko nezvládli," zdôraznila prezidentka.

Hľadanie spoločného

Pre spoločnú budúcnosť je podľa Čaputovej dôležité, aby obe etniká hľadali to, čo ich spája ako ľudí a občanov. "Zároveň rešpektujeme a rozvíjame jazykové a kultúrne odlišnosti, ktoré nás zas vzájomne obohacujú," dodala prezidentka v statuse, ktorý zverejnila aj v maďarskom jazyku. Trianonská mierová zmluva bola podpísaná 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon vo francúzskom Versailles. Zmluva určovala hranice nového maďarského štátu, ktorý ako porazený aktér prvej svetovej vojny prišiel rozpadom Uhorska o viaceré územia, vrátane dnešného Slovenska.

Viac k témam: Trianon
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri príležitosti výročia Trianonu prezidentka Čaputová pripomenula dôležitosť hľadania spoločného © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 4. júna 21:29
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) začali vo štvrtok počas druhého rokovacieho dňa ôsmej schôdze rozpravu k novele zákona o prokuratúre, ktorej cieľom jej zmeniť spôsob voľby generálneho prokurátora.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Najkľúčovejší zákon

Podľa vyjadrenia viacerých vládnych politikov ide o jeden z najkľúčovejších zákonov v tomto volebnom období. Poslanec Alojz Baránik (SaS) povedal, že prokuratúra si od čias Vladimíra Mečiara „uzurpovala postavenie, ktoré umožňuje udržiavať SR ako mafiánsky štát“, a to chcú vládni poslanci zmeniť. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) uviedol, že Slovensko čaká najtransparentnejší výber kandidáta na generálneho prokurátora, aký Slovensko zažilo. Podľa poslanca Erika Tomáša (Smer-SD) je navrhovaná novela určená pre advokáta Daniela Lipšica, aby sa stal generálnym prokurátorom. Poslanec Baránik odmietol, že by návrh bol pripravený pre potreby jedného kandidáta. „Toto nie je zákon pre niekoho, ale zákon pre riadnu slušnú výkonnú prokuratúru ako celok,“ vyhlásil. Podľa Baránika koalícia bude zvažovať minulosť kandidátov a hlavne kandidátov z radov prokurátorov, či nemajú „maslo na hlave“. Podpredseda parlamentu Grendel poukázal na to, že v krajinách ako Estónsko, Litva, Švédsko, Anglicko, Holandsko či Cyprus sú na čele prokuratúry ľudia s právnickým vzdelaním, ktorí predtým v prokuratúre nepôsobili. Zdôraznil, že ide o štáty, ktoré sa v rebríčku EÚ o nezávislosti justičného systému a vnútroštátnych prokuratúr umiestnili pred Slovenskom.

Smer-SD novelu kritizuje

Ak novela zákona o prokuratúre prejde v takom znení, ako je naformulovaná teraz, opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) bude hľadať cesty, ako ju „atakovať" na Ústavnom súde SR. Na stredajšej tlačovej konferencii v budove Národnej rady (NR) SR to povedal šéf strany Robert Fico. Smer-SD podľa jeho slov predmetnú novelu zákona nepodporí, pretože obsahuje parametre mimo rámca právneho štátu a demokracie a ide nad rámec ústavy. „To, že takúto vážnu novelu zákona predložili poslanci pléna a nie vláda, len potvrdzuje fakt, že vo vnútri koalície panuje rozpor k spôsobu voľby generálneho prokurátora. Aj pani prezidentka naznačila, že generálnym prokurátorom by mal byť človek, ktorý je prokurátorom," priblížil predseda Smeru-SD. Spôsob prerokovania návrhu zákona považuje za nedemokratický, lebo vylučuje z odbornej diskusie všetky relevantné inštitúcie, ktoré majú podľa jeho slov, čo k tejto téme povedať. V Smere-SD nesúhlasia s tým, aby bol generálnym prokurátorom neprokurátor. Novela zákona taktiež upravuje to, že generálny prokurátor by sa po novom volil verejne. Fico nesúhlasí ani s týmto opatrením. „Jedným z najväčších výdobytkov Novembra ´89 je tajnosť volieb. Verejná voľba nie je ničím iným, len obyčajným strachom," uviedol Fico. Predseda Smeru-SD priblížil, že ak sa novela dostane do druhého čítania, poslanci strany prídu „s celým radom" pozmeňujúcich návrhov. Zákon totiž označil za jeden z najdôležitejších, o ktorých rokujú v NR SR. Jedným z najčastejšie spomínaných mien do tejto funkcie je advokát Daniel Lipšic. Podľa súčasnej právnej úpravy sa však o post generálneho prokurátora nemôže uchádzať, keďže nie je prokurátorom. Podľa Fica mení koalícia zákon o prokuratúre účelovo práve kvôli nemu. „Ak má byť generálnym prokurátorom pán Lipšic, tak pôjde o čisté šialenstvo, keďže je to právoplatne odsúdený človek. Myslím si, že ked tento zákon prejde, Lipšic svoju kandidatúru do tejto funkcie ohlási," uzavrel predseda Smeru-SD.

Novelu predložili koaliční poslanci

Novelu zákona do pléna predložili koaliční poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Milan Vetrák (OĽaNO) a Petra Hajšelová (Sme rodina). Podľa navrhovanej novely uchádzačom o funkciu šéfa prokuratúry môže byť občan SR, ktorý je voliteľný do parlamentu, dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň pätnásťročnú prax v právnickom povolaní a musí byť bezúhonný. Za takého sa nepovažuje ten kandidát, ktorý bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, za prijímanie úplatku, podplácanie a za trestný čin nepriamej korupcie. Rovnako za bezúhonného sa podľa návrhu nepovažuje ten, komu bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, akoby nebol pre takýto trestný čin odsúdený. Bezúhonnosť sa preukazuje odpisom registra trestov. Doteraz mohli kandidáta na generálneho prokurátora navrhovať výlučne poslanci parlamentu. Po novom bude môcť kandidátov predkladať aj minister spravodlivosti, Rada prokurátorov SR, verejný ochranca práv, profesijné organizácie právnikov (napríklad komory), vedecké inštitúcie pôsobiace v oblasti práva (napríklad Slovenská akadémia vied alebo právnické fakulty). Návrh obsahuje aj nový dôvod na odvolanie šéfa prokuratúry. Bude ho možné odvolať v prípade, ak prestane svoju funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne. Novela počíta s vypočutím kandidátov na ústavnoprávnom výbore parlamentu, kde im bude možné klásť otázky. Z takzvaného grilovania kandidátov bude verejný audiovizuálny prenos. Ako o jednom z kandidátov z radov neprokurátorov sa doposiaľ hovorilo aj o expolitikovi a advokátovi Danielovi Lipšicovi. V súvislosti s funkciou generálneho prokurátora sa spomínali tiež mená prokurátorov Jána Šantu, Maroša Žilinku, Jána Hrivnáka či Vasiľa Špirka. Sedemročné funkčné obdobie súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára sa končí 17. júla. Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh parlamentu.


Viac k témam: Lex Lipšic, rokovanie NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci rokovali o novele upravujúcej voľbu generálneho prokurátora (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Rozpravou o nových pravidlách voľby kandidáta na post generálneho prokurátora poslanci ukončili druhý deň rokovania ôsmej schôdze parlamentu. Novelu zákona o prokuratúre predložila skupina koaličných poslancov. Najčastejšie opozícia návrhu vyčítala, že umožňuje, aby sa kandidátom na generálneho prokurátora mohol stať aj neprokurátor.

cielená zmena

Opozícia tvrdila, že pravidlá sa menia preto, aby sa mohol stať šéfom prokuratúry expolitik a advokát Daniel Lipšic. Poslanec Alojz Baránik (SaS) to odmietol. „Toto nie je zákon pre niekoho, ale zákon pre riadnu, slušnú, výkonnú prokuratúru ako celok,“ povedal Baránik. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) ocenil, že zhoda je na verejnom vypočutí kandidátov na ústavnoprávnom výbore. Z vypočutia bude verejný audiovizuálny prenos.

Schválili novelu zákona

Poslanci v zrýchlenom režime schválili novelu zákona o športe. Podľa nej kolektívne orgány športových organizácií môžu v čase krízovej situácie hlasovať v listinnej či elektronickej podobe. Zasadania sa tak môžu konať aj prostredníctvom videokonferencie či iných prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie. Úprava im to umožní aj vtedy, keď to nebude vyplývať z ich vnútorných stanov či predpisov.

Rokovanie pokračuje

Parlament tiež predĺžil pôsobenie slovenských vojakov v rámci operácie NATO predsunutá prítomnosť (eFP) v Pobaltí. Návrh podporilo 110 poslancov zo 132 prítomných. Pôvodne mali slovenskí vojaci pôsobiť v Lotyšsku, Litve, Estónsku a v Poľsku do 30. júna. V súčasnosti pôsobí v rámci eFP 152 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Rokovanie parlamentu bude pokračovať v piatok 5. júna o 9.00 hod. Pred poslancov predstúpi so správou o stave Slovenskej republiky prezidentka Zuzana Čaputová.

Viac k témam: generálny prokurátor, parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Spor o nových pravidlách voľby generálneho prokurátora pokračuje, poslanci už našli aj zhodu © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Južná Kórea chce zabrániť ľuďom, aby posielali cez hranice balóny s odkazmi kritizujúcimi severokórejský režim. Oznámenie nasledovalo po tom, čo sestra severokórejského vodcu Kim Jo-čong nazvala tieto osoby "ľudským odpadom". Aktivisti a prebehlíci už roky posielajú takýmto spôsobom cez hranice odkazy kritizujúce vedenie Severnej Kórey. Juhokórejská vláda však teraz uviedla, že balóny spôsobujú "napätie". Jedna takáto skupina aktivistov pre spravodajskú stanicu BBC uviedla, že neplánuje v tejto činnosti prestať a má už objednaný ďalší milión letákov. V minulosti v balónoch na Sever smerovali aj dolárové bankovky, a dokonca čokoláda. V roku 2014 sa ich severokórejskí vojaci pokúsili zostreliť, čo viedlo k prestrelke na spoločnej hranici.Viac k témam: kritika vlády
Zdroj: Webnoviny.sk - Južná Kórea chce zastaviť posielanie balónov cez hranice, spôsobujú vraj napätie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) nezvolili na siedmykrát predsedu opozičnej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu do čela výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. Kotleba získal 55 zo 126 platných hlasov poslancov, pričom na zvolenie do čela výboru je potrebné získať nadpolovičnú väčšinu hlasujúcich. Vedenie výboru podľa dohody medzi parlamentnými stranami patrí opozícii. V predchádzajúcej tajnej voľbe bol za predsedu výboru zvolený Radovan Sloboda (SaS). Ten sa však na ustanovujúcej schôdzi výboru, ktorá sa konala 29. apríla, tejto funkcie vzdal. Svoju kandidatúru odôvodňoval „rozchodením" výboru, ktorý musí zvolať jeho predseda a ten následne zvolí svojich podpredsedov. Za podpredsedov výboru, ktorí ho budú zvolávať a riadiť až do voľby nového predsedu, boli zvolení Zuzana Šebová (Sme rodina) a Peter Vons (OĽaNO). Parlamentné politické strany si podelili výbory v parlamente v pomere 12 ku 7 v prospech koalície. Vedenie výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva patrí podľa dohody opozícii.

Viac k témam: kontrola, Vojenské spravodajstvo (VS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotlebu za predsedu výboru na kontrolu vojenského spravodajstva nezvolili ani na siedmykrát © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo úrady v Spojených štátoch amerických, aby rešpektovali právo Američanov na pokojný protest. Reagovalo tak na súčasnú situáciu, ktorú rozpútalo zabitie Georgea Floyda. Hovorkyňa rezortu Marija Zacharovová uviedla, že Moskva vzala na vedomie použitie slzného plynu na rozohnanie davov a tiež početné zatýkanie protestujúcich v USA. Takisto poukázala na zranenie viacerých novinárov vrátane ruských, ktorí monitorovali demonštrácie. "Je čas, aby USA upustili od mentorského postoja a pozreli sa do zrkadla," vyhlásila Zacharovová a vyzvala americké úrady, aby "začali rešpektovať ľudské práva a dodržiavali demokratické štandardy na svojom území".

Viac k témam: ľudské práva, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruská vláda vyzýva USA k rešpektovaniu práv ľudí na pokojný protest © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s. nesúhlasí a dôrazne odmieta prezentované výsledky prieskumu organizovaného ZO OZ KOVO Lidl, ktorý konštatoval, že za trvalo zatvorené obchody v nedeľu aj po skončení koronakrízy je 58,31 % zamestnancov. Toto konštatovanie sa podľa Lidlu nezakladá na pravde a použitá metodika dopytovania nespĺňa parametre realizovania profesionálneho reprezentatívneho prieskumu. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval vedúci úseku komunikácie v spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s. Tomáš Bezák.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Do verejnej ankety ZO OZ KOVO sa malo zapojiť údajných 710 respondentov, ktorí sami seba označili za zamestnancov spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s. Z tohto počtu sa malo v prospech zákazu nedeľného predaja vyjadriť 414 respondentov. Spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s. aktuálne zamestnáva viac ako 5 000 ľudí, preto aj keby 710 respondentov spomenutej ankety bolo zamestnancami spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s., prezentované údaje by v danom kontexte boli nepravdivé a zavádzajúce,“ uviedol Tomáš Bezák.

Metodika nespĺňa parametre prieskumu

Mechanika ankety neumožňuje podľa spoločnosti Lidl bez akejkoľvek rozumnej pochybnosti vyhlásiť, že respondenti, ktorí sami seba označili za zamestnancov spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s. skutočne sú jej zamestnancami a či sú zamestnancami predajní. „Použitá metodika spomenutého dopytovania nespĺňa parametre realizovania profesionálneho reprezentatívneho prieskumu a preto je prezentovanie výsledkov ako postoja „zamestnancov spoločnosti Lidl“ tendenčné a zavádzajúce a preto sa voči nemu dôrazne ohradzujeme,“ dodal Tomáš Bezák. Spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s. podľa Bezáka podporuje otvorenie širokej odbornej diskusie na tému nedeľného predaja po skončení mimoriadnej situácie. „V prípade schválenia takéhoto zákazu však musí platiť pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania či veľkosti predajnej plochy, aby nevznikali konkurenčné výhody pre účastníkov trhu a nedochádzalo k diskriminácii jednotlivých obchodníkov,“ uzavrel Tomáš Bezák.

Väčšina súhlasila so zavretím obchodov v nedeľu

Za trvalo zatvorené obchody v nedeľu aj po skončení koronakrízy je 58,31 % zamestnancov spoločnosti Lidl. Agentúru SITA o tom v stredu informovala na základe výsledkov prieskumu predsedníčka výboru Základnej odborovej organizácie OZ KOVO Lidl Tatiana Seňanová. Za zamestnancov Lidla sa do dotazníka zapojilo 710 respondentov, z ktorých 414 sa vyjadrilo za ponechanie zatvorených obchodov. Z rodového hľadiska sa za ponechanie zatvorených obchodov vyjadrilo 73 mužov a 341 žien z pracovníkov spoločnosti. Proti ponechaniu zatvorených obchodov sa vyjadrilo 78 mužov a 218 žien z pracovníkov. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom on-line hlasovania na sociálnej sieti a trval od 22. mája do 1. júna 2020. Prieskum vzišiel z iniciatívy predsedníčky OZ KOVO Lidl Tatiany Seňanovej s cieľom zdokumentovať názor, najmä zamestnancov, na medializované návrhy, či ponechať alebo neponechať obchody s potravinami zatvorené v nedeľu aj po skončení krízy.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Lidl Slovenská republika
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnanci Lidlu chcú mať v nedeľu zatvorené aj po skončení koronakrízy, ukázal prieskum odborárov © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálne médiá nezvládajú boj proti šíreniu falošných správ týkajúcich sa koronavírusu. Tvrdí to Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH), ktoré zástupcom Facebooku a Twitteru nahlásilo 649 takýchto príspevkov, pričom 90 percent z nich aj potom zostalo na internete bez akéhokoľvek varovania.

Viac o téme: Koronavírus

Facebook tvrdí, že to nie je "reprezentatívna vzorka". "Robíme agresívne kroky na odstránenie týchto falošných správ z našich platforiem a doteraz sme odstránili stovky tisíc takýchto príspevkov, týkajúcich sa napríklad nepravdivých informácií o možnostiach liečby. Počas marca a apríla sme použili varovné označenie na približne 90 miliónov príspevkov súvisiacich s COVID-19," vyjadril sa hovorca Facebooku. "Upozorníme hocikoho, kto lajkol, zdieľal alebo komentoval príspevky súvisiace s COVID-19, ktoré sme odstránili," dodal.

Kritika od riaditeľa

Zástupcovia Twitteru vyhlásili, že ich automatizované systémy už "napadli 4,3 milióna účtov súvisiacich s diskusiami o COVID-19 so spamovým alebo manipulatívnym správaním". Výkonný riaditeľ CCDH Imran Ahmed ich kritizuje, že sa vyhýbajú zodpovednosti a nemajú dostatočne prispôsobené systémy. "Sociálne médiá už veľakrát tvrdili, že vnímajú situáciu okolo falošných správ o COVID-19 veľmi vážne, no táto štúdia ukázala, že aj keď vedia o falošných správach, nepodniknú žiadne kroky," povedal.

Mladí sa pričinili

Rosanne Palmer-White z Restless Development, ktorá bola súčasťou výskumu, sa vyjadrila, že mladí ľudia sa pričinili o zastavenie šírenia dezinformácií, no sociálne médiá ich sklamali. Do štúdie sa zapojilo desať dobrovoľníkov z Veľkej Británie, Írska a Rumunka, ktorí od konca apríla do konca mája na sociálnych médiách hľadali falošné správy. Po ich nahlásení zistili, že najslabšie reakcie mal Twitter, ktorý reagoval len na tri percentá z celkových 179 príspevkov. Facebook odstránil desať percent z 334 a označil dve percentá falošných správ. Instagram, ktorého majiteľom je Facebook, takisto reagoval na desať percent zo 135 upozornení.

Viac k témam: dezinformácie, falošné správy, Koronavírus, sociálne siete
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálne siete nezvládajú boj proti šíreniu falošných správ o koronavíruse, ukázala štúdia © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Pre dovolenkárov sa 15. júna otvoria hranice v Grécku, ale ako upozorňuje Polícia SR na sociálnej sieti, medzinárodné lety začnú lietať 1. júla. Policajti tiež pripomínajú, že po návrate z dovolenky v Grécku je povinná dvojtýždňová karanténa. V Grécku sa koronavírusom k 1. júnu nakazilo 2 917 ľudí. „Prichádzajúci turisti nebudú mať od 1. júla povinnosť predkladať výsledky testov na Covid-19. V prípade, že však po prílete budete vykazovať symptómy, podrobíte sa diagnostike,” priblížila polícia pravidlá v Grécku. Zároveň informovala, že grécka vláda pripravila sériu opatrení takzvaných „zdravotných protokolov" pre hotely, autobusy, prenajaté vozidlá a podobne. Tiež platí, že od 1. júla nebudú musieť ísť turisti po príchode do dovolenkovej destinácie do karantény.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa polície je možné, že počas leta v Grécku nebude povolené zhromažďovanie veľkých skupín a budú zatvorené aj niektoré bary. V Grécku sa koronavírusom nakazilo ku 1. júnu 2 917 ľudí, ale vyliečilo sa 1 374. Zomrelo 175 ľudí. V súčasnosti je epidemiologická situácia podľa polície veľmi dobrá. V súvislosti s návratom dovolenkárov na Slovensko polícia pripomína, že v súčasnosti stále platí povinná štátna, respektíve smart karanténa, ak sa nejedná o jednu z výnimiek alebo 48-hodinové vycestovanie z územia Slovenska. Situácia s koronavírusom sa však neustále mení, a preto polícia odporúča sledovať stránku Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ), kde sú dostupné aktuálne informácie o obmedzeniach v jednotlivých štátoch.

Viac k témam: hranice, inteligentná karanténa, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Hranice Grécka sa otvárajú v polovici júna, medzinárodné lety začínajú lietať až od júla © SITA Všetky práva vyhradené.

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Japonským astrofyzikom sa podarilo s pomocou počítačových simulácií odhaliť novú teóriu pôvodu supermasívnych čiernych dier. Podľa nej ich predchodcovia pri formovaní nepohlcovali len medzihviezdny plyn, ale tiež menšie hviezdy. To by podľa vedcov mohlo vysvetliť, prečo v súčasnosti pozorujeme veľký počet takýchto čiernych dier.

Vznik super čiernych dier

Vznik supermasívnych čiernych dier, ktoré sa nachádzajú v strede takmer každej galaxie a dosahujú hmotnosť aj niekoľko miliárd hmotností Slnka, pre vedcov predstavuje veľkú záhadu. Jednou z populárnych teórií ich vzniku je takzvaný priamy kolaps, keď sa prvotné oblaky medzihviezdneho plynu zrútia pod vlastnou gravitáciou a vytvoria supermasívne hviezdy, ktoré sa potom vyvinú do supermasívnych čiernych dier. Priamy kolaps však podľa predošlých štúdií funguje len s čistým plynom, ktorý pozostáva iba z vodíka a hélia, pretože ťažšie prvky, ako napríklad uhlík a kyslík, menia dynamiku plynu a ten potom kolabuje do menších oblakov, z ktorých vznikajú skôr malé hviezdy.

Tvorba supermasívnych hviezd

Samotný priamy kolaps s čistým plynom však podľa astronómov nevysvetľuje vysoký počet spozorovaných supermasívnych čiernych dier v súčasnosti. Tím vedcov z Tóhokuskej univerzity skúmal možnosť vzniku supermasívnych hviezd v plynových oblakoch s ťažšími prvkami s pomocou superpočítača ATERUI II Národného astronomického observatória Japonska, ktorý vytvoril dlhodobé 3D simulácie. S pomocou nich výskumníci zistili, že z plynových oblakov obohatených ťažkými prvkami sa stále môžu vytvárať supermasívne hviezdy, hoci predošlé predpovede hovorili o opaku. Takéto plynové oblaky sa prudko štiepia a vznikajú z nich malé hviezdy, no v centre oblaku je silný prúd plynu, ktorý ich vtiahne a masívne hviezdy ich pohltia. Simulácie vyústili do vzniku hviezdy 10-tisíc ráz masívnejšej ako je Slnko. "Je to prvýkrát, čo sme preukázali vytvorenie takého veľkého predchodcu čiernych dier v oblakoch obohatených o ťažké prvky. Veríme, že takto vytvorená obrovská hviezda bude naďalej rásť a vyvinie sa v obrovskú čiernu dieru," vysvetlil vedúci tímu Sunmjon Čon.

Viac k témam: čierna diera, galaxia, hviezdy, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonci odhalili pomocou počítačovej simulácie novú teóriu vzniku supermasívnych čiernych dier © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4148

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner