18. júl 2018
Facebook

SKOPJE 18. júla (WebNoviny.sk) - Ruské veľvyslanectvo v Macedónsku v utorok odmietlo tvrdenie tamojšieho premiéra, podľa ktorého sa Moskva zapojila do protestov verejnosti proti dohode s Gréckom, ktorá by umožnila krajine stať sa členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Veľvyslanectvo v oficiálnom stanovisku označilo vyhlásenie premiéra Zorana Zaeva, podľa ktorého ruskí obchodníci sponzorovali demonštrácie v Macedónsku, za nepodložené.

Grécko má podobné podozrenia

Podobné podozrenie pritom má aj grécka vláda, ktorá minulý týždeň vyhostila dvoch diplomatov z ruského veľvyslanectva v Aténach. V Macedónsku sa na jeseň bude konať referendum, ktorého cieľom je vyriešiť spor s Gréckom o názve Macedónska. Odporúčame:
Macedónsko dostalo pozvánku na rokovanie o vstupe do NATO, problémom je spor o názve krajiny Macedónsko a Grécko sa o názve krajiny sporia už celé desaťročia. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov.

Spor o názov krajiny

Obávalo sa totiž, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región a tiež sa snažiť "prisvojiť si" odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa nachádzala na území dnešného Grécka. Oba štáty v júni podpísali dohodu, na základe ktorej sa názov krajiny zmení na Republiku Severné Macedónsko. Gréci na oplátku stiahnu svoje námietky voči tomu, aby sa ich severný sused pripojil k Európskej únii a k NATO. Aliancia nedávno uviedla, že "vyriešenie sporu okolo názvu je podmienkou pre úspešné zavŕšenie prístupového procesu".

Viac k témam: Grécko, Macedónsko, Rusko, Zoran Zaev
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko odmieta tvrdenia premiéra Macedónska o financovaní protestov proti dohode s Gréckom © SITA Všetky práva vyhradené.

WASHINGTON 18. júla (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump v utorok v Bielom dome vyhlásil, že Rusko mohlo zasahovať do prezidentských volieb v roku 2016. Počas pondelkového summitu v Helsinkách s ruským kolegom Vladmirom Putinom však tvrdil opak. Odporúčame:
Trump na stretnutí s Putinom zlyhal, hodnotia médiá summit v Helsinkách Najnovšie na domácej pôde pred novinármi uviedol, že vo Fínsku chcel v skutočnosti povedať, že nevidí dôvod, prečo by Rusko nemohlo byť zodpovedné za zasahovanie do volieb. Dodal tiež, že akceptuje závery amerických tajných služieb, podľa ktorých Moskva zasahovala do volieb. Putin na summite povedal, že chcel, aby voľby vyhral práve Trump a nie Hillary Clintonová. Odporúčame:
Senátori kritizujú Trumpa po stretnutí s Putinom, prezident USA kapituloval pred celým svetom Hlava USA po tlačovej konferencii v Helsinkách čelí veľkej kritike médií i domácich politikov, podľa ktorých bolo jeho vystúpenie hanbou pre krajinu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit Trump – Putin v Helsinkách

Viac k témam: Donald Trump, prezidentské voľby v USA, Rusko, USA, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Donald Trump uznal, že Rusko mohlo zasahovať do volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 18. júla (WebNoviny.sk) - Sociálna poisťovňa v týchto dňoch rozposiela živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) oznámenia o novej výške poistného. Ako informoval hovorca poisťovne Peter Višváder, k 1. júlu sa prehodnocuje vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výška poistného, ktorú treba v nasledujúcich mesiacoch platiť. Odporúčame:
Živnostníci na Slovensku pribúdajú, no najpomalšie za posledné tri roky Výšku poistného a ďalšie dôležité informácie sa živnostníci dozvedia z oznámenia Sociálnej poisťovne, ktoré dostávajú v týchto dňoch, najneskôr do 23. júla 2018. Takéto oznámenia sú adresované zhruba 177 tisíc živnostníkom. Poistné v novej výške zaplatia prvýkrát za mesiac júl, teda do 8. augusta. Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje SZČO, ktoré mali odklad daňového priznania, že tieto oznámenia zo Sociálnej poisťovne dostanú až v októbri a ak im vznikne povinnosť platiť poistné, zaplatia ho prvýkrát do 8. novembra.

Viac k témam: Sociálna poisťovňa, sociálne odvody, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa rozosiela živnostníkom oznámenia s novou výškou poistného © SITA Všetky práva vyhradené.

NAÍ DILLÍ 18. júla (WebNoviny.sk) - V Indii sa zrútila šesťpodlažná stavba na priľahlú budovu, pričom zomreli najmenej traja ľudia a niekoľko ďalších zostalo uväznených pod troskami. V stredu o tom informovala polícia. Podľa jej zástupcu pracovalo na stavbe dvanásť robotníkov. Záchranárom sa doteraz podarilo nájsť tri telá. V dôsledku pádu sa zrútila aj priľahlá štvorpodlažná budova, ktorú postavili pred dvoma rokmi a žila v nej jedna rodina. Podľa doterajších informácií sa na jej prízemí mohli v čase incidentu nachádzať aj bezpečnostný pracovník a niekoľko robotníkov. Odporúčame:
Foto: Preplnený autobus sa zrútil do rokliny v Indii, zahynulo najmenej tridsať ľudí (aktualizované) Na záchrannej akcii sa podieľa viac ako sto ľudí, ktorí si pomáhajú aj žeriavmi či motorovými pílami. Na miesto vyslali aj špeciálny tím so psami. Polícia už zadržala majiteľa prvej budovy a jeho dvoch spoločníkov. Príčina pádu stavby zatiaľ nie je známa. Miestni obyvatelia uviedli, že záchranári prišli na miesto približne hodinu a pol po páde budovy. Prácu im komplikuje okolité rozkopané prostredie a tiež voda z monzúnových dažďov. Ako píše agentúra AP, pády budov sú od júna do septembra v krajine časté, a to práve pre monzúnové dažde, ktoré oslabujú zle vybudované základy. Medzi najhoršie prípady uplynulých desaťročí patrí incident z roku 2013, keď v Bombaji zomrelo 72 ľudí.

Viac k témam: India, záchranári, zrútenie budovy
Zdroj: Webnoviny.sk - Šesťpodlažná stavba v Indii sa zrútila na priľahlú budovu, incident si vyžiadal niekoľko obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 18. júla (WebNoviny.sk) - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) vyzvala znepriatelené strany, aby preukázali skutočnú politickú vôľu a spravili nevyhnutné kompromisy vedúce k zjednoteniu Cypru. Rada po utorkovom stretnutí so šéfkou mierovej misie OSN na Cypre Elizabeth Spehar vyhlásila, že obe strany by mali "zmysluplne spolupracovať" s OSN na dosiahnutí riešenia problému na ostrove. Odporúčame:
Slovensko sa podujme na plnení Agendy 2030, Raši predstavil v OSN šesť národných priorít Rada privítala aj vymenovanie Jane Holl Lute ako konzultantky generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre "cyperskú dohodu". Minuloročné rokovania medzi lídrami cyperských Turkov a cyperských Grékov sa skončili neúspechom. OSN tvrdí, že Lute bude zisťovať, či podmienky na oboch stranách dozreli k obnoveniu rokovania.

Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, Cyprus
Zdroj: Webnoviny.sk - Bezpečnostná rada OSN vyzýva znepriatelených Turkov a Grékov na zjednotenie Cypru © SITA Všetky práva vyhradené.

JOHANNESBURG 17. júla (WebNoviny.sk) - Bývalý americký prezident Barack Obama v utorok povedal, že politici presadzujúci "politiku strachu a hnevu" sú na vzostupe "rýchlosťou, ktorá bola pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľná."

Kritika politiky mocnárov

Vyjadril sa tak v prejave pri príležitosti stého výročia narodenia bojovníka proti apartheidu a niekdajšieho juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu. Odporúčame:
Trump na stretnutí s Putinom zlyhal, hodnotia médiá summit v Helsinkách Obama zhromaždenému davu v juhoafrickom Johannesburgu povedal, že "tí, čo sú pri moci, sa snažia podkopať každú inštitúciu, ktorá dáva demokracii zmysel". Skritizoval tiež "politiku mocnárov", korupciu a nenávisť a dodal: "Nie som panikár, jednoducho hovorím fakty. Pozrite sa okolo seba".

Ani raz nespomenul Trumpa

Podľa jeho slov dnes žijeme v "zvláštnych a neistých" časoch, preto potrebujeme viac medzinárodnej spolupráce, nie menej. Obama počas svojho prejavu ani raz menovite nespomenul svojho nástupcu Donalda Trumpa. Prejav bol jedným z Obamových najvýznamnejších, odkedy opustil Biely dom. Cieľom bolo pritiahnuť pozornosť k hodnotám, ktoré sú dnes ohrozené a zmobilizovať ľudí v Afrike aj inde, aby sa zasadzovali za toleranciu a spravodlivosť a vzali si tak príklad z Mandelu, ktorý počas svojho života bojoval za demokraciu a rovnoprávnosť. Obama Mandelu označil za "giganta histórie", ktorý dokonca aj zo svojej väzenskej cely inšpiroval mnohých ľudí vrátane neho samého.

Viac k témam: Barack Obama, Nelson Mandela
Zdroj: Webnoviny.sk - Exprezident Obama uviedol, že žijeme v zvláštnych a neistých časoch a skritizoval politiku strachu © SITA Všetky práva vyhradené.

MOSKVA 17. júla (WebNoviny.sk) - Ruské ministerstvo obrany je pripravené posilniť spoluprácu s armádou Spojených štátov v Sýrii. Odporúčame:
Summit Donald Trump – Vladimir Putin v Helsinkách, Rusko ponúklo USA „neuveriteľnú ponuku“ Ministerstvo v utorok informovalo, že je pripravené zaviesť do praxe to, na čom sa dohodli počas pondelkového summitu prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin. Ruská armáda je pripravená posilniť kontakty s americkými kolegami v súvislosti so spoluprácou v Sýrii a rozšíriť dohodu o znížení počtu strategických zbraní START. Odporúčame:
Senátori kritizujú Trumpa po stretnutí s Putinom, prezident USA kapituloval pred celým svetom Bližšie detaily však neuviedli. Stanovisko armády prišlo po tom, ako Putin vyhlásil, že sa s Trumpom v pondelok dohodol na riešení situácie v Sýrii, no takisto neposkytol žiadne detaily. Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit Trump – Putin v Helsinkách

Viac k témam: Donald Trump, Rusko, USA, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruská armáda je pripravená spolupracovať s USA v Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

MADRID 17. júla (WebNoviny.sk) - Španielska námorná záchranná služba dostala zo Stredozemného mora najmenej 328 ľudí. Záchranári informovali, že 82 migrantov, medzi ktorými bolo 16 žien a tri deti, našli v člne, v ktorom sa v utorok snažili preplaviť z Maroka cez rozbúrený Gibraltársky prieliv. Odporúčame:
Na Sicílii vyložili stovky migrantov, rozhodnutie Talianska ovplyvnilo päť krajín Ďalšie člny, v ktorých sa nachádzalo 189 ľudí, našli v utorok východne od prielivu v Stredozemnom mori. Iná skupina 57 migrantov pristála na malom ostrove Alborán, kde im podľa záchranárov pomohli španielski vojaci. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) od začiatku tohto roka do polovice júla prišlo do Španielska cez more viac ako 18-tisíc migrantov.

Viac k témam: imigranti, Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), migranti, Stredozemné more, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Španieli zachránili v Stredozemnom mori stovky migrantov, boli medzi nimi aj ženy a deti © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW YORK 17. júla (WebNoviny.sk) - Pondelkový summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského kolegu Vladimira Putina zhodnotili aj niektoré médiá. Podľa amerického týždenníka Time sa ruský politik správal počas tlačovej konferencie ako moderátor a Trump zase "zabudol" na kritiku Ruska. "Počas 46-minútovej tlačovej konferencie Trump nekritizoval ruskú anexiu Krymu, nespomenul údajné napojenie krajiny na použitie nervovoparalytickej látky na britskej pôde a tiež nekritizoval pokus o zasahovanie do volieb v roku 2016," uvádza časopis.

Neriešili situáciu na Blízkom východe

Prezidentský historik Julian Zelizer vyhlásil, že v americkej histórii sa nič podobné doteraz nestalo. Trumpov postoj nazval improvizovaným útokom proti politickým stranám a tajným službám USA. "Rozhodol sa ísť po jeho vlastných tajných službách a FBI pred lídrom, ktorý má za sebou dlhý zoznam zlého správania sa, a to najmä proti USA," dodal historik na margo hlavy USA. Odporúčame:
Summit Donald Trump – Vladimir Putin v Helsinkách, Rusko ponúklo USA „neuveriteľnú ponuku“ Podľa britských novín The Guardian vyšiel Putin zo stretnutia ako víťaz. "Pán Trump využil stretnutie na uľahčenie ruského takmer bezpodmienečného opätovného vstupu do jeho verzie medzinárodného poriadku," píše The Guardian, podľa ktorého obaja politici neriešili situáciu na Blízkom východe. "Praktický vplyv diskusie týchto dvoch mužov na situáciu v Sýrii a na Blízkom východe nie je jasný, no nemáme dôvod si myslieť, že pán Trump si na túto tému plánuje vytvoriť nejaký názor," dodal denník.

Putinov útok na Browdera

Denník The New York Times uvádza, že Trump nespomenul témy, ktoré podľa Západu narušili vzťahy s Ruskom. Patria medzi ne spomínaná anexia Krymu, podpora rebelov na Ukrajine či sýrskej vlády. Odporúčame:
Senátori kritizujú Trumpa po stretnutí s Putinom, prezident USA kapituloval pred celým svetom Putin tiež podľa denníka využil tlačovú konferenciu, aby zaútočil na dlhodobého nepriateľa Moskvy, investora Williama F. Browdera pôsobiaceho v Londýne, ktorého niekoľko ráz obvinil z toho, že poslal peniaze na prezidentskú kampaň Hillary Clintonovej. "Obchody spojené s pánom Browderom zarobili v Rusku vyše 1,5 miliardy dolárov a nikdy z toho neplatili dane. Peniaze z krajiny ušli a skončili v USA. Poslali tiež obrovskú čiastku na kampaň Hillary Clintonovej, bolo to 400 miliónov dolárov," vyhlásil Putin. Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit Trump – Putin v Helsinkách      

Viac k témam: Donald Trump, Rusko, USA, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump na stretnutí s Putinom zlyhal, hodnotia médiá summit v Helsinkách © SITA Všetky práva vyhradené.

PRAHA 17. júla (WebNoviny.sk) - Pre škandál s opísanou prácou na vysokej škole končí vo vláde Andreja Babiša po iba 20 dňoch minister práce a sociálnych vecí Petr Krčál. "Nechcem byť záťažou pre vládu a sociálnu demokraciu," uviedol Krčál. Nahradiť ho má Jana Maláčová, doterajšia riaditeľka odboru rodinnej politiky a politiky starnutia na ministerstve, informuje v utorok spravodajský portál iDNES.cz. Odporúčame:
Dva dni pred hlasovaním o vyslovení dôvery Babišovej vláde rezignovala ministerka spravodlivosti V Krčálovej bakalárskej práci na tému Mládež a voľný čas z univerzity v Zlíne sa vyskytuje najmenej 25 strán, ktoré bez citovania vychádzajú z cudzieho textu. Ide o necitované odseky z odborných kníh, najviac sa ale text zhoduje s bakalársku prácou Marie Doležalovej, študentky, ktorá na škole obhájila bakalársku prácu o rok skôr ako Krčál. Pred niekoľkými dňami, ešte pred hlasovaním o dôvere druhej vláde Andreja Babiša rezignovala aj ministerka spravodlivosti Taťána Malá, ktorá opisovala vo svojich dvoch diplomových prácach. "Rezignácia pán Krčála bola jediným možným riešením, hlavne po tom, čo minulý týždeň za podobnú vec odstúpila pani Malá," komentoval koniec Krčála predseda vlády Babiš.

Viac k témam: Andrej Babiš, hnutie ANO, Petr Krčál, Taťána Malá
Zdroj: Webnoviny.sk - Ďalší člen Babišovej vlády doplatil na plagiátorstvo, končí pre škandál s opísanou prácou © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 1551

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner