13. december 2019
Facebook

13.12.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. decembra, 23:31
Vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách vo Veľkej Británii nečakane vysoko zvíťazila Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona. Podľa prieskumov, založených na odpovediach voličov pri východe z volebných miestností, by mali konzervatívci získať v dolnej komore britského parlamentu 368 kresiel. To je jasná nadpolovičná väčšina z celkového počtu 650 kresiel, a tiež o 50 kresiel viac, ako konzervatívci získali pri posledných parlamentných voľbách v roku 2017.

Voľná cesta k brexitu

S veľkým odstupom by mala podľa prieskumov skončiť na druhom mieste Labouristická strana Jeremyho Corbyna, ktorej by malo pripadnúť len 191 kresiel. Nasleduje Škótska národná strana (SNP) s predpokladaným ziskom 55 kresiel, Liberálni demokrati by mali obsadiť len 13 kresiel, Welšská strana (Plaid Cymru) tri a Zelená strana Anglicka a Walesu (GPEW) jedno. Prekvapením je aj to, že Strana brexitu kontroverzného politika Nigela Farageho by nemala podľa volebných prieskumov získať ani jedno kreslo. Podľa prieskumov to teda vyzerá, že premiérovi Johnsonovi nebude stáť nič v ceste k tomu, aby Britániu vyviedol z EÚ do 31. januára, čo bol jeho hlavný predvolebný sľub. Prvé čiastkové volebné výsledky začnú chodiť okolo polnoci miestneho času (okolo 01:00 SEČ), tie kompletné by mali byť k dispozícii v piatok okolo obeda.

Najdôležitejšie voľby od konca vojny

Voliči vo Veľkej Británii rozhodovali vo štvrtok o budúcom smerovaní svojej krajiny v parlamentných voľbách, ktoré sú považované za jedny z najdôležitejších od konca druhej svetovej vojny. Hlavnými rivalmi volebného súboja sú premiér a zároveň šéf konzervatívcov Boris Johnson, ktorý chce vyviesť krajinu z Európskej únie do 31. januára, a opozičný líder a predseda Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý sľubuje nové referendum o brexite. Johnson zvolal predčasné voľby v nádeji, že sa mu podarí prelomiť politický pat týkajúci sa plánovaného odchodu krajiny z európskeho bloku. Premiérovi totiž v októbri chýbala potrebná väčšina na to, aby v parlamente pretlačil svoju dohodu o brexite.

Vyberali poslancov dolnej komory

Štvrtkové parlamentné voľby v Británii boli v poradí už tretie za menej než päť rokov. Nasledovali po voľbách z rokov 2015 a 2017 a v decembri sa konajú prvýkrát za posledných takmer sto rokov. Volilo sa v 650 volebných obvodoch v Anglicku, Walese, Škótsku a Severnom Írsku. Volebné miestnosti sa otvorili o 07:00 miestneho času (08:00 SEČ) a zatvorili sa o 22:00 (23:00 SEČ). Občania vyberali všetkých 650 poslancov dolnej komory parlamentu. Sčítavanie hlasov začalo okamžite po zatvorení volebných miestností.

Viac k témam: Brexit, parlamentné voľby vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk - Britské voľby podľa prieskumov vyhrala Konzervatívna strana, Johnson má nečakane vysokú podporu © SITA Všetky práva vyhradené.

13.12.2019 (Webnoviny.sk) - Nemocnica v meste Fort Worth v americkom štáte Texas chce odpojiť od prístrojov desaťmesačné černošské dievčatko, ktoré je podľa lekárov nevyliečiteľne choré a jeho ďalšie udržiavanie pri živote podľa nich nemá zmysel. Trinity Lewis, matka malej Tinsley, sa však obrátila na miestny odvolací súd, a žiada, aby vydal súdne nariadenie, ktorým nemocnici zakáže odpojiť jej dcéru od prístrojov.

Pravidlo desiatich dní

V Texase platí takzvané "pravidlo desiatich dní", ktoré hovorí o tom, že keď lekári považujú ďalšie udržiavanie nevyliečiteľne chorého pacienta pri živote za nezmysluplné, a súhlasí v tom s nimi aj lekárska etická komisia, no príbuzní pacienta sú proti, majú lekári právo pacienta odpojiť od prístrojov po desiatich dňoch, ak sa dovtedy nepodarí nájsť inú nemocnicu, ktorá by sa oňho ďalej starala. Presne to sa stalo v prípade malej Tinsley, ktorá má podľa lekárov veľmi vážne ochorenie srdca aj pľúc a musí byť nepretržite na "hadičkách" a pod sedatívami. Lekári tvrdia, že neprežije dlhšie ako šesť mesiacov, a tiež to, že podľa nich trpí.

Matka chce rozhodnúť

Jej matka však s lekármi nesúhlasí. Vo štvrtok na súde vypovedala, že napriek stavu svojej dcéry je to ľudská bytosť, pri ktorej sa dá pozorovať, že sa jej niektoré veci páčia a iné nie, a ona ako matka vie už rozpoznať aj jej unikátne vlastnosti, napríklad to, že je často "drzá". Dievčatko podľa svojej matky nemá rado, keď jej niekto češe vlasy, a naopak má veľmi rado kreslený film Trolovia a vždy keď skončí, rozplače sa. "Ja chcem byť tá, ktorá o nej rozhodne," apelovala matka na sudcu.

Viac k témam: dieťa, lekári, nemocnica, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemocnica chce odpojiť vážne choré desaťmesačné dievčatko od prístrojov, matka nesúhlasí © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Ukrajinská polícia zatkla niekoľkých podozrivých z vraždy prominentného žurnalistu Pavla Šeremeta, ktorý zahynul pri výbuchu jeho auta v centre Kyjeva v júli 2016. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v súvislosti so štvrtkovými zatknutiami uviedol, že vyšetrovatelia ešte nevedia, kto si vraždu objednal. Medzi zatknutými sú známi vojnoví veteráni, ktorí bojovali proti proruským separatistom na východe Ukrajiny. Jeden z podozrivých, Andrij Antonenko, informoval o svojom zatknutí na Facebooku. Rockový hudobník Antonenko slúžil ako seržant špeciálnych síl v bojoch na východe Ukrajiny. Ďalšími zatknutými sú Julia Kuzmenková, doktorka, ktorá pomáhala vojakom na východe krajiny ako dobrovoľníčka, a Jana Dugarová, vojačka, ktorá bojovala proti separatistom. Zástupca šéfa ukrajinskej polície Jevhen Kovaľ informoval, že Antonenka a Kuzmenkovú obvinili z pripevnenia výbušného zariadenia pod žurnalistovo auto. Uviedol, že vyšetrovatelia vychádzali zo záznamov z bezpečnostných kamier a z ďalších dôkazov. Polícia identifikovala ďalších dvoch podozrivých, ktorí sú v súčasnosti vo väzení pre iné trestné činy. Formálne ich však ešte z účasti na zavraždení novinára neobvinili.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Ukrajine po vyše dvoch rokoch zatkli podozrivých z vraždy prominentného novinára Šeremeta © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Ak Boris Johnson nezíska po voľbách parlamentnú väčšinu, cesta k brexitu môže byť ešte zdĺhavá. Zhodli sa na tom vydavateľ portálu Euractiv.sk a výskumná pracovníčka Globsecu Zuzana Podracká. V prípade, že vládu bude zostavovať aktuálny líder Labouristickej strany Jeremy Corbyn, v hre je aj ďalšie referendum, pretože sa bude musieť opierať o podporu viacerých strán. Dnešné parlamentné voľby v Spojenom kráľovstve rozhodujú aj o živote miestnych Slovákov.

Corbynova vláda by brexit mohla oddialiť

Najpravdepodobnejším scenárom je podľa Geista víťazstvo konzervatívcov. „A to tak, že budú mať tesnú väčšinu v parlamente a je pravdepodobné, že potom sa Johnsonovi podarí dotiahnuť brexit do 31. januára a bude to brexit s dohodou,“ uviedol. Konzervatívna strana prešla vnútornými zmenami po hlasovaní v poslaneckej snemovni, ktorého cieľom bolo zabrániť odísť Veľkej Británii z EÚ bez dohody, upozorňuje Podracká. Zo strany už odišlo 21 poslancov, ktorí tvorili jej proeurópske krídlo a nekandidujú za ňu vo voľbách, čo posilní Johnsonovu pozíciu v prípade, že sa mu podarí získať väčšinu. Menej pravdepodobným je zostavenie koaličnej vlády opozičným lídrom labouristov Jeremym Corbynom, ktoré vyvoláva viacero otáznikov. Geist si myslí, že Corbynova vláda by brexit mohla oddialiť, pretože si vyžaduje vyriešenie mnohých vnútroštátnych otázok. „Liberálni demokrati by požadovali ďalšie referendum o brexite a Škóti zas referendum o nezávislosti Škótska, a to by boli ešte veľmi dlhé rokovania,“ uviedol Giest a dodal, že Corbyn by nemal inú možnosť, ako požiadať EÚ o ďalší odklad brexitu. Británia si vyžiadala odklad už trikrát. Geist si však myslí, že ak by chcel Corbyn zorganizovať ďalšie referendum, pre členské štáty by nemal byť problém poskytnúť mu na to čas.

Migračnú politiku budú diktovať potreby trhu

Líder konzervatívcov Johnson bude podľa Geista po brexite, „tlačiť na to, aby v krajine okresal počet ekonomických migrantov, pretože to je jeho program. Prechodné obdobie raz skončí a už počas neho bude náročnejšie dostať sa do Veľkej Británie. Ľudia, ktorí nemajú regulárne bývanie a pracovný kontrakt na určitú dobu, pre nich sa situácia začne výrazne komplikovať,“ vysvetlil. Podľa Podrackej sa ani jedna z dvoch hlavných strán nehlási k návratu voľného pohybu osôb po brexite. „Labouristi sa hlásia k tomu, že občania EÚ, ktorí už žijú v Británii, by mali mať právo ostať a ich rodiny by mali mať právo sa k ním pridať. Migráciu vnímajú v kontexte nedostatku kvalifikovaných pracovníkov, čo znamená, že migračnú politiku budú do veľkej miery diktovať potreby britského pracovného trhu. Corbynova strana zároveň prisľúbila rovnaké pracovné podmienky pre všetkých, ktorí majú a získajú právo žiť a pracovať vo Veľkej Británii,“ vysvetlila Podracká.

Konzervatívci zmiernili svoju rétoriku

Konzervatívci podľa nej zmiernili svoju rétoriku a dištancovali sa od politiky zavádzania kvót a orientovali sa na rétoriku kontroly nad imigračným procesom, a rovnako ako labouristi hovoria o tom, že by prispôsobili pravidlá potrebám britského pracovného trhu. Zásadným problém je podľa nej, že strany nekomunikujú to, ako by ich politika vyzerala v prípade víťazstva vo voľbách. Voliči vo Veľkej Británii rozhodujú vo štvrtok 12. decembra o budúcom smerovaní svojej krajiny v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sú tretími voľbami v poradí za posledných päť rokov. Volí sa v 650 volebných obvodoch v Anglicku, Walese, Škótsku a Severnom Írsku. Volebné miestnosti sa otvorili o 07:00 miestneho času (08:00 SEČ) a zatvoria sa o 22:00 (23:00 SEČ). Občania vyberajú všetkých 650 poslancov dolnej komory parlamentu. Väčšina výsledkov by mala byť známa v piatok v skorých ranných hodinách.

Viac k témam: parlamentné voľby vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk - Cesta k brexitu môže byť podľa odborníkov zdĺhavá, Johnson musí po voľbách získať väčšinu © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Slovenská pošta, a. s., prijme v predvianočnom období denne priemerne 1,1 milióna zásielok. V tradične najsilnejšom období roka zaznamenáva nárast počtu zásielok, najmä balíkov, o desiatky percent, preto odporúča ľuďom, aby si posielanie zásielok nenechávali na poslednú chvíľu. Štátna poštová spoločnosť o tom informovala vo štvrtok s tým, že napríklad BalíkoBoxy sú ideálne na doručenie zásielky, keďže sú dostupné 24 hodín každý deň v týždni. Sú umiestnené na frekventovaných miestach v obchodných centrách alebo pri veľkých obchodných prevádzkach. "Prostredníctvom mobilnej aplikácie Slovenskej pošty si môže zákazník pohodlne sledovať svoju zásielku, v prípade potreby požiadať o jej presmerovanie. Ak potrebuje ísť na pobočku, v aplikácii uvidí počet ľudí na pobočke čakajúcich na službu a môže si vopred naplánovať návštevu pobočky v čase, keď je menej vyťažená," uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská. Zároveň si z mobilnej aplikácie môže vybrať aj poradový lístok, čo platí na pobočkách, kde je vyvolávací systém, s ktorým je aplikácia prepojená.

Pozor na zásielky do zahraničia

Odporúčaný posledný termín pre poslanie pohľadnice či listu v rámci Slovenska, aby bol doručený pred Vianocami, je štvrtok 19. decembra. "Ak zákazník podá zásielku na pošte v tomto termíne, je nevyhnutné, aby využil službu doručenia 1. triedou, aby bola zásielka doručená nasledujúci pracovný deň. V prípade, že zákazník chce poslať list alebo pohľadnicu v rámci Slovenska 2. triedou, mal by ju poslať najneskôr v stredu 18. decembra," upozornila Rovenská s tým, že zásielka príde adresátovi na druhý pracovný deň po dni podania.

Posielanie zásielok do zahraničia trvá dlhšie a preto Slovenská pošta odporúča poslať zásielku v predstihu. Pohľadnice a listy poslané do krajín Európskej únie sú spravidla doručené do piatich pracovných dní. Predpokladaný čas doručenia do konkrétneho štátu je uvedený na internetovej stránke Slovenskej pošty. "Odporúčaný termín pre poslanie balíka v rámci Slovenska, aby bol doručený pred Vianocami, je pondelok 16. decembra. Slovenská pošta odporúča zákazníkom, aby uviedli mobilné číslo adresáta zásielky vždy pri posielaní balíkov," poznamenala Rovenská. Slovenská pošta tak môže adresáta vopred informovať o doručení zásielky a zároveň môže kuriér ľahšie kontaktovať adresáta.

Termíny doručenia sa líšia

Termíny doručenia balíkov do zahraničia sa líšia podľa štátu doručenia. Ľudia by balíky do zahraničia nemali posielať na poslednú chvíľu. "V zimnom období je zvýšené riziko nepriaznivého počasia, čo môže byť príčinou zdržania zásielky v štáte doručenia. Je potrebné tiež myslieť na to, že aj zahraničné poštové podniky zaznamenávajú vo vianočnom období zvýšený počet zásielok," poznamenala Rovenská.

Slovenská pošta vo vianočnom a novoročnom období otvorí vybrané pobočky pre verejnosť. Informácie o zmenách otváracích hodín nájdu zákazníci zverejnené na jednotlivých poštách, ako aj na webovej stránke Slovenskej pošty www.posta.sk, či v jej mobilnej aplikácii. V sobotu 21. decembra budú predĺžené otváracie hodiny minimálne o jednu hodinu na približne sto pobočkách, prevažne v okresných a krajských mestách. Zoznam pôšt bude uverejnený na internetovej stránke spoločnosti, informácie o predĺžených otváracích hodinách budú aj na poštách a v mobilnej aplikácii. Všetky pobočky Slovenskej pošty budú zatvorené 24. až 26. decembra. V posledný deň roka, 31. decembra, budú na poštách skrátené otváracie hodiny a 1. januára 2020 budú všetky pobočky zatvorené.Viac k témam: pošta
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská pošta pred Vianocami prijme viac ako milión zásielok denne, vydala viacero odporúčaní © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Počet obetí utorkovej streľby vo Fakultnej nemocnici Ostrava stúpol na sedem. V nemocnici svojim zraneniam podľahla žena, ktorá bola po útoku v kritickom stave. Informuje o tom spravodajský portál iDnes.cz, ktorému to potvrdila hovorkyňa nemocnice Petra Petlachová. Dvaja muži, ktorí pri streľbe utrpeli zranenia, sú mimo ohrozenia života. Jeden z nich je ešte stále v nemocnici, druhého už prepustili do domácej starostlivosti. Nemocnica dnes tiež otvorila ordináciu aj čakáreň traumatologickej ambulancie, kde sa útok odohral. Štyridsaťdvaročný muž tam v utorok ráno spustil paľbu na čakajúcich ľudí, pričom strieľal z bezprostrednej blízkosti do hlavy a hrudníka. Zastrelil šesť ľudí. Útočník z miesta činu utiekol a zhruba o tri hodiny neskôr sa sám zastrelil. Polícia prípad stále vyšetruje. Vyšetrovatelia sa snažia okrem iného zistiť motív útočníkovho konania.

Viac k témam: Ostrava, streľba, streľba v nemocnici v Ostrave
Zdroj: Webnoviny.sk - Streľba v ostravskej nemocnici má ďalšiu obeť, jeden zranený je stále hospitalizovaný © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - V piatok 13. decembra ráno prekročí hranice Slovenska demolačný stroj, za pomoci ktorého sa budú vykonávať búracie práce na zničenom bytovom dome v Prešove. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, nadrozmerný náklad sa bude presúvať do Prešova na Mukačevskú ulicu 7 z hraničného priechodu s Českou republikou Starý Hrozenkov – Drietoma. „Konvoj sa bude skladať zo štyroch vozidiel, najdlhšie vozidlo bude mať dĺžku až 30,28 metrov, šírku 4,3 metra, výšku 4,5 metra a hmotnosť až 120 ton,“ uviedla hovorkyňa. Predpokladaný čas odchodu z hraničného prechodu je medzi 8:00 a 9:00 po trase Drietoma - Trenčín - Žilina - Martin - Ružomberok - Liptovský Mikuláš - Poprad - Prešov. Očakávaný príchod do Prešova je podľa polície v popoludňajších hodinách. „Mnohí z vás plánujú cestovať zo západu na východ Slovenska, vyberte si trasu, ktorou spomínaný konvoj nepôjde. Ďakujeme za porozumenie aj za solidárnosť, ktorú týmto preukážete obyvateľom poškodenej bytovky. Bez tohto demolačného stroja by totiž nebolo možné realizovať búracie práce,“ dodala Bárdyová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie) Sedem potvrdených obetí si vyžiadal piatkový výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Na likvidácii požiaru a evakuácii obyvateľov sa podieľalo 117 hasičov a 50 kusov techniky. Hasičom pri zásahu pomáhali aj záchranári, policajti, vojaci alebo horskí záchranári. Nútene sú stále evakuovaní obyvatelia 69 bytov. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.

Viac k témam: demolácia, Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk - Bytovku v Prešove bude búrať nadrozmerný stroj z Česka, vodiči by sa mu mali vyhnúť © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Poisťovňa KOOPERATIVA eviduje k dnešnému dňu 12 škôd hlásených v súvislosti s výbuchom a požiarom na Mukačevskej ulici č.7 v Prešove. Klienti si uplatnili náhradu škody z poistenia nehnuteľnosti alebo poistenia zariadenia  domácnosti. Priamo v bytovom dome zničenom požiarom sa nachádzajú domovy piatich našich klientov, ktorí si už uplatnili škodu. Pri riešení škôd z tejto nešťastnej udalosti postupujeme individuálne s prihliadnutím na ľudský rozmer tragédie. K dnešnému dňu poisťovňa KOOPERATIVA ukončila 4 škody z 12 hlásení klientov a vyplatené poistné plnenie dosiahlo, zatiaľ, takmer 30 tisíc eur.

Odporučenia poisťovne KOOPERATIVA

  • Odporúčame klientom, ktorí ešte škody nenahlásili, aby tak urobili čo najskôr na telefónnom čísle 0850 111 577.
  • KOOPERATIVA svojim klientom po nahlásení škody poskytne prioritné a zrýchlené riešenie týchto škôd.
  • Poškodených klientov kontaktujeme do 1 hodiny po nahlásení škody, s cieľom dohodnúť si individuálny postup v prípade ich škody.
  • V prípade menších škôd, ako napr. poškodenia zasklenia okien a dverí v dôsledku výbuchu, poisťovňa bude likvidovať jednotlivé nároky bez obhliadky, po doložení fotodokumentácie, faktúry za opravu a čísla účtu na poskytnutie poistného plnenia, ktoré KOOPERATIVA  poskytne v zmysle príslušnej poistnej zmluvy bezodkladne.
  • KOOPERATIVA poisťovňa zriadila pre svojich klientov, poškodených výbuchom v meste Prešov, emailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , na ktorú je potrebné posielať spolu s číslom škody dokumentáciu (faktúry, fotografie škôd a číslo účtu) pre ich riešenie.
Inzercia

Viac k témam: Kooperativa, poistenie, poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Požiar v Prešove: Poisťovňa KOOPERATIVA už vyplatila takmer 30 tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Všetky rozhodnutia hasičov a ďalších zložiek záchranných služieb prijaté pri tragickom výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, boli podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) a členov brannobezpečnostného výboru NR SR prijaté včas, boli rozumné a najlepšie možné.

Záchrana ľudských životov

Ministerka to uviedla vo štvrtok v Prešove pri príležitosti oficiálneho poďakovania sa zasahujúcim hasičom a ďalším záchranárom priamo na hasičskej stanici. Zároveň pri tejto príležitosti udelila tri medaily za hrdinský čin. Ocenenie dostali traja zasahujúci hasiči za profesionálne zvládnutie mimoriadnej udalosti, pri ktorej významnou mierou prispeli k záchrane ľudských životov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ministerka Saková udelila hasičom medaily za zásah pri výbuchu plynu (fotografie) Prvým oceneným bol veliteľ čaty Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Bartoš. „Za všetky tie správne rozhodnutia, ktoré na mieste zásahu vykonával a vykonal behom sekundy a behom pár minút, čo nám pomohlo zachrániť veľmi veľa ľudských životov, ktoré hasiči počas zásahu evakuovali z horiacej bytovky,“ zdôvodnila Saková. Zároveň ocenila aj dvojicu hasičov zo stanice v Prešove, ktorí pomáhali s evakuáciou osôb priamo z bytovky, a to veliteľa družstva Tomáša Domena a záchranára - špecialistu Kamila Hloška.

Neoprávnená kritika

„Pod hrozbou toho, že stratia to najcennejšie, že stratia vlastný život, sa výťahovou šachtou bez istenia šplhali až na ôsme poschodie, aby dávali inštrukcie jednotlivým ľuďom, ktorí v tej bytovke a jednotlivých bytoch boli. Aby vedeli, kam sa majú zhromažďovať, že majú ísť k oknám, kde na nich čakajú výškové techniky, prostredníctvom ktorých boli evakuovaní a myslím si, že za tento hrdinský čin sú dnes spravodlivo ocenení,“ podotkla ministerka a dodala, že ďalší ocenení by mali pribudnúť v januári v Bratislave, kde všetkých zasahujúcich príslušníkov záchranných zložiek pozvala. Zobraziť fotogalériu k článku:
Fotografie zvnútra prešovskej bytovky, ktorú zničil výbuch plynu a požiar Saková sa vyjadrila aj k mnohým útokom na zasahujúcich hasičov a uviedla, že hasiči majú jej plnú podporu. „Miesto toho, aby zožali veľký potlesk, chválu a skutočne veľký rešpekt voči ich práci, tak naopak sa dočítali o kritike. Veľmi ma mrzí, že skutočne po tom celom zásahu, ktorý spravili vysoko profesionálne, sedeli na hasičskej stanici a boli smutní z toho, že nie sú naši hrdinovia, ale naopak, že verejnosť ich kritizuje a pokiaľ to takto pôjde ďalej, tak tí ľudia nebudú svoju prácu vykonávať s takým nadšením a sebamotiváciou, ako to vykonávajú dnes. Pretože nie je to ich práca, nie je to ich zamestnanie, ale berú to ako životné poslanie, pretože skutočne ochraňujú životy ľudí,“ zdôraznila ministerka, ktorú mrzia aj viaceré publikované informácie „pseudoodborníkmi, ktorí stoja za páskou a sú od miesta výbuchu pol kilometra a presne hodnotia to, čo majú spraviť.“

Začiatok búracích prác

Hasičom a záchranným zložkám sa poďakovala aj primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, ktorá odovzdala ministerke ďakovný list mesta. „Všetky pohľady sa mali v tieto dni upierať na vianočný stromček v centre Prešova, ktorý však ostal zahalený tmou. Chceli sme ho rozsvietiť 6. decembra, no namiesto toho nás v tento deň zasiahlo obrovské nešťastie, na ktoré nebol pripravený nikto z nás. S niečím podobným sa nestretli ani naši skúsení hasiči a zasahujúce zložky. No napriek tomu ani na chvíľu nezaváhali. Vďaka ich profesionalite, odvahe a mimoriadnemu nasadeniu sa podarilo zachrániť 39 ľudí, za čo si všetci zasahujúci hasiči zaslúžia naše obrovské uznanie,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie) Novinárov zároveň informovala, že sa vyskytli menšie komplikácie s presunom techniky so 67-metrovým ramenom, ktorá je určená na demontáž vrchných poschodí poškodeného bytového domu číslo 7 na Mukačevskej ulici. Jeho doručenie z Čiech, pôvodne plánované na piatkové ráno, sa tak podľa primátorky o pár hodín zrejme oneskorí. „Keďže ide o nadrozmerný náklad, nie je to také jednoduché, demolovať sa bude môcť hneď, ako sa stroj postaví,“ uviedla Turčanová a dodala, že na rozloženie potrebuje žeriav dva až tri dni. „Čiže, teoreticky, v nedeľu alebo pondelok by mohol začať búrať,“ uviedla primátorka.

V nemocnici už nie je žiadny pacient

Ako agentúre SITA potvrdila hovorkyňa Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove Renáta Cenková, v prešovskej nemocnici už nie je v súvislosti s výbuchom hospitalizovaný žiadny pacient. „Matka s dieťaťom boli prepustení z oddelenia pediatrie po 48 hodinách a v nemocnici nie sú hospitalizovaní ani pacienti, ktorí ležali na úrazovej chirurgii,“ zdôraznila Cenková. Celkovo v prešovskej nemocnici ošetrili 17 pacientov, jeden z nich bol hasič. Piatkové nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Na mieste zasahovalo takmer 120 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s použitím 50 kusov hasičskej techniky. Ako dodala Saková, zasahovalo aj približne 100 príslušníkov policajného zboru, zhruba 15 príslušníkov Horskej záchrannej služby a na mieste boli aj zdravotníci, príslušníci Červeného kríža a samaritáni. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.

Viac k témam: minister vnútra SR, Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk - Saková ocenila hasičov, ktorí zasahovali pri výbuchu plynu v prešovskom bytovom dome (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská národná strana (SNS) smeruje do zóny ohrozenia. Ak bude platiť 50-dňové moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky, národniari sú prví na odstrel. V reakcii na výsledky prieskumu agentúry Focus to pre agentúru SITA vyhlásil politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. SNS by podľa prieskumu volilo 5,4 percenta rozhodnutých voličov.

Stabilný elektorát kotlebovcov

Ak by sa voľby konali v decembri, vyhral by ich vládny Smer-SD so ziskom 19,6 percenta. Na druhé miesto poskočili so ziskom 11,8 percenta Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Mesežnikov to pripisuje tomu, že efektívnejšie pracujú s voličmi a s nikým nevstupujú do koaličných rokovaní. „Elektorát ĽSNS je stabilný a stále rastie. Neberie im nič ani Štefan Harabin. Aj keď sa podľa posledných prieskumov pohybujú na úrovni 10 až 12 percent, v porovnaní s ich ziskom v parlamentných voľbách 2016 je ich rast vyšší. Do istej miery im k tomu mohli trochu pomôcť tie malé nacionalistické skupinky na ich kandidátke,“ priblížil politológ.

Preferencie Za ľudí klesli

Pokles naopak zaznamenala strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorej by svoj hlas odovzdalo 9,2 percenta voličov. Mesežnikov za tým vidí nejasný postoj opozičných politických strán a neúspešné rokovania ohľadom vytvorenia spoločnej predvolebnej koalície. To mohlo podľa politológa časť voličov strany Za ľudí odradiť. To, že predsedu strany obvinili v súvislosti s daňovými problémami v jeho firme KTAG nepovažuje za niečo významné, čo by mohlo znamenať výrazný odliv voličov. Informácia o obvinení sa na verejnosť dostala v piatok 6. decembra, prieskum sa robil od 2. do 9. decembra.

Výrazný nárast OĽaNO

Naopak, percentuálne si polepšilo hnutie Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré by volilo osem percent opýtaných. „Je to výrazný nárast. Matovič ťaží z kritiky vlády, ako aj z toho, ako prezentuje svoje nové úlovky na ich kandidátke. O tých nových tvárach totiž hovorí už dávnejšie,“ uviedol Mesežnikov. Za najpravdepodobnejší scenár vzniku vlády považuje spojenie stredopravej koalície s hnutím Borisa Kollára Sme rodina. „Môže sa to samozrejme ešte zmeniť, keďže hodnotíme výsledky jedného prieskumu, ale tie trendy sú zaujímavé,“ uzavrel politológ.

Viac k témam: prieskum, volebný prieskum, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič podľa Mesežnikova ťaží z kritiky vlády a národniari smerujú do zóny ohrozenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3644

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner