23. november 2017
Facebook

NEW YORK 22. novembra (WebNoviny.sk) - Štyri pätnásťročné študentky strednej školy v New Yorku utrpeli popáleniny pri chemickom pokuse, ktorý sa učiteľke vymkol spod kontroly. Všetky štyri žiačky boli hospitalizované, dve z nich sú vo vážnom stave. Odporúčame:
Študentov v roku 1989 trápil jadrový reaktor či zrušenie rozlišovania triedneho pôvodu Nešťastie sa stalo v stredu krátko po pol deviatej ráno miestneho času (14:30 SEČ) na katolíckej dievčenskej škole St. Catherine Academy v Bronxe. Riaditeľka školy, rádová sestra Patricia Wolf nerozumie, ako mohlo k nešťastiu dôjsť, keďže učiteľka chémie patrí podľa nej na škole k najskúsenejším pedagógom a sama je tragédiou hlboko otrasená.

Viac k témam: chemicky pokus, učiteľ, USA, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Chemický pokus sa učiteľke vymkol spod kontroly, štyri žiačky utrpeli zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 22. novembra (WebNoviny.sk) - Nemecké úrady prepustili šesť Sýrčanov, ktorých zadržali pre podozrenie z prípravy teroristického útoku. Polícii sa nepodarilo získať dostatok dôkazov na ich ďalšie zadržiavanie. Mužov identifikovali ako občanov Sýrie vo veku 20 až 28 rokov, ktorí prišli do Nemecka medzi decembrom 2014 a septembrom 2015 hľadajúc azyl. Odporúčame:
Šesť Sýrčanov plánovalo teroristický útok v Nemecku, sú zrejme členmi Islamského štátu Do rúk polície sa dostali v utorok počas prehliadky ôsmich bytov v mestách Kassel, Hannover, Essen a Lipsko. Obvinili ich z "prípravy útoku na verejný cieľ v Nemecku s použitím zbraní a výbušnín", tie však zatiaľ nenašli. Agentúra DPA uviedla, že podľa frankfurtskej prokuratúry prehliadka mobilných telefónov zadržaných neposkytla dostatočné dôkazy. Vyšetrovatelia takisto neobjavili žiadne dôkazy o tom, že by muži boli členmi teroristickej skupiny Islamský štát (IS).

Viac k témam: Islamský štát, Nemecko, Sýria, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - V Nemecku prepustili šesť Sýrčanov zadržaných pre podozrenie z prípravy teroristického útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

BANJA LUKA 22. novembra (WebNoviny.sk) - S nevôľou prijal stredajšie odsúdenie bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek Ratka Mladiča na doživotie Milorad Dodik, prezident Republiky srbskej, jedného z dvoch polo-autonómnych útvarov Bosny a Hercegoviny. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý Mladiča v stredu odsúdil, podľa Dodika svojím verdiktom iba potvrdil svoje predsudky voči Srbom. Tribunál podľa neho vznikol s jediným cieľom, a tým je démonizovať Srbov. Odporúčame:
Aktualizované: Ratko Mladič dostal doživotie za genocídu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny Srbi by mali podľa bosnianskosrbského prezidenta na oplátku "raz a navždy vymazať akúkoľvek zmienku" o ICTY zo svojich školských učebníc. Dodik je presvedčený, že "tento názor zdieľajú všetci Srbi". Mladič je podľa neho "hrdina a vlastenec". ICTY poslal v stredu Mladiča do väzenia na doživotie za genocídu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny spáchané počas vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992 až 1995. Sedemdesiatpäťročného Mladiča uznal tribunál vinným v 10 z 11 bodov obžaloby týkajúcej sa najhorších zločinov spáchaných v Európe od druhej svetovej vojny vrátane obliehania Sarajeva a genocídy v Srebrenici, v rámci ktorej bosnianskosrbské jednotky povraždili 8 000 bosnianskych mužov a chlapcov. Stredajšie vyhlásenie rozsudku uzatvára posledný proces tribunálu ICTY, ktorý vznikol ešte v roku 1993.

Viac k témam: Milorad Dodik, Ratko Mladič, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Chcú nás démonizovať, reagoval na odsúdenie Mladiča bosnianskosrbský prezident Dodik © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 22. novembra (WebNoviny.sk) - Rumunský kamionista sa v stredu na súde vo Freiburgu priznal k tomu, že v novembri 2016 pri Endingene na juhozápade krajiny znásilnil a zabil 27-ročnú ženu. Informoval o tom štátny žalobca Tomas Orschitt. Mladú ženu, ktorá sa vybrala zabehať si do lesa, obvinený zabil podľa vlastných slov preto, lebo doňho vstúpila "nevysvetliteľná agresia". Štyridsaťročný Rumun odmietol, že by jeho čin mal sexuálny motív. Nevysvetlil, ako je teda možné, že ženu aj znásilnil. Odporúčame:
Pitva poľského kamionistu ukázala pravdu, kedy zomrel? Policajti ho vypátrali pomocou záznamov platieb za používanie diaľnic a dát z jeho mobilného telefónu. Ten istý rumunský kamionista čelí v inom procese aj obvineniu zo zabitia francúzskej študentky, ktorej telo našli v januári 2014 v rakúskom Kufsteine

Zdroj: Webnoviny.sk - Rumunský kamionista sa priznal k znásilneniu a zabitiu bežkyne © SITA Všetky práva vyhradené.

NEW CANADA 22. novembra (WebNoviny.sk) - Devätnásťročná vodička, ktorá v utorok so svojím autom prešla do protismeru a nabúrala do protiidúceho školského autobusu, tvrdí, že za dopravnú nehodu, ktorá sa stala v meste New Canada v americkom štáte Maine, môže mačka. Konkrétne jej mačka, ktorá jej počas jazdy sedela na kolenách. Odporúčame:
Opitý vodič sa zrazil s tatrovkou, s troma promile pokračoval v jazde a havaroval opäť Dievča na polícii vypovedalo, že zrazu cítilo vo svojom lone mokrú kalúžku a preto sa nachvíľku prekvapene pozrelo na mačku. Keď vodička opäť vzhliadla hore, zistila, že sa ocitla v protismere a v ďalšom momente došlo k havárii. Vodič autobusu a niekoľko žiakov pri nehode utrpelo ľahšie zranenia, mačka zomrela.

Viac k témam: autobus, dopravná nehoda, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Americká vodička narazila do školského autobusu, na vine je podľa nej mačka © SITA Všetky práva vyhradené.

BERLÍN 22. novembra (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia prehľadala kancelárie nemeckej konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka v súvislosti s vyšetrovaním politika Petra Blesera, ktorý je podozrivý z nelegálneho financovania strany. Muži zákona pátrali v Berlíne a Mainzi. Zástupcovia strany uviedli, že s políciou spolupracovali. Odporúčame:
Rokovania o novej nemeckej vláde skrachovali, stranám sa nepodarilo vyriešiť sporné otázky Vyšetrovanie sa zameriava na príspevky pochádzajúce zrejme od Wernera Maussa, niekdajšieho tajného agenta, ktorého nedávno obvinili z daňových únikov. V tejto kauze údajne vystupoval pod rôznymi menami. Bleser, ktorý v inkriminovanom období pôsobil ako miestny pokladník strany, popiera akékoľvek obvinenia z porušenia zákona.

Viac k témam: financovanie, Kresťanskodemokratickej únie Nemecka, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecká polícia prehľadala kancelárie Kresťanskodemokratickej únie Nemecka v súvislosti z nelegálnym financovaním strany © SITA Všetky práva vyhradené.

KÁHIRA 22. novembra (WebNoviny.sk) - Koalícia vedená Saudskou Arábiou vo štvrtok otvorí jemenské hlavné medzinárodné letisko v meste Saná a prístav Hudajda, aby tak umožnila dostať do krajiny humanitárnu pomoc. Zástupcovia koalície, ktorá v Jemene bojuje proti tamojším povstalcom, to oznámili v stredu. Odporúčame:
OSN varuje pred humanitárnou katastrofou, ľudstvo taký hladomor nezažilo desaťročia Saudská Arábia nedávno uzavrela vzdušné, vodné aj pozemné trasy do Jemenu po tom, ako tamojší povstalci vystrelili raketu na medzinárodné letisko v Rijáde. Armáde sa ju však podarilo zostreliť. Saudská Arábia aj USA tvrdia, že raketu povstalcom dodal Irán. Členovia povstaleckej skupiny Hútíov to však popreli. OSN a humanitárne organizácie vyzvali koalíciu vedenú Saudskou Arábiou, aby im umožnila prístup do krajiny, ktorú trápi okrem iného extrémny hlad a choroby. Upozornili, že blokáda situáciu ešte zhorší.

Viac k témam: Egypt, humanitárna pomoc, Jemen, povstalci, Saudská Arábia
Zdroj: Webnoviny.sk - Saudská Arábia otvorí jemenské letisko Saná a prístav Hudajda, umožnia do krajiny dostať humanitárnu pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

PHILADELPHIA 22. novembra (WebNoviny.sk) - Čin bezdomovca z americkej Philadelphie, ktorý pomohol žene v núdzi svojou poslednou dvadsaťdolárovkou, túto ženu natoľko dojal, že preňho vyzbierala medzi svojimi blízkymi tisícnásobne vyššiu sumu, ktorou sa mu chce odvďačiť. Kate Clure zo štátu New Jersey, ktorá sa minulý mesiac vybrala do Philadelhie na návštevu za priateľkou, tesne pred mestom došiel benzín a skončila zúfalá na krajnici diaľnice. Odporúčame:
Bezdomovec vrátil šek na desaťtisíc dolárov Po čase si ju všimol bezdomovec, ktorého sa spočiatku obávala, až kým jej nepriniesol z neďalekej pumpy kanister s benzínom, ktorý jej kúpil za svojich posledných dvadsať dolárov. Žena by chcela Johnnymu, ako sa jej bezdomovec predstavil, za peniaze, ktoré vyzbierala spolu so svojím priateľom, zaobstarať bývanie a pomôcť mu nájsť si prácu.

Viac k témam: bezdomovec, odmena, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Bezdomovec dal žene svoje posledné peniaze, za odmenu dostane tisícky dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

LONDÝN 22. novembra (WebNoviny.sk) - Ekonomika Veľkej Británie sa v nasledujúcich rokoch spomalí. Vyplýva to z prognózy britského Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnenej v stredu v súvislosti s predstavením rozpočtu krajiny. Úrad odhaduje, že hospodárstvo krajiny v tomto roku posilní o 1,5 percenta, v budúcom roku už len o 1,4 percenta a v rokoch 2019 a 2020 sa rast britskej ekonomiky ešte viac spomalí, a to na úroveň 1,3 percenta ročne. Odporúčame:
Euro sa zotavilo zo strát voči doláru Britský minister financií Philip Hammond v stredu načrtol opatrné plány, keďže spomaľujúca sa ekonomika a pretrvávajúci deficit verejných financií znamenajú, že krajina má iba málo peňazí na zvýšenie verejných výdavkov. Hammond navrhol vyčlenenie 3 mld. libier (GBP) v priebehu dvoch rokov na prípravu na brexit, a tiež na úľavy pre tých, ktorí prvýkrát kupujú dom, ale inak sa vyhol veľkým iniciatívam. Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť zároveň upozornil, že zhorší aj prognózu vývoja produktivity v najbližších piatich rokoch. Očakáva sa, že to bude znamenať nižšie daňové príjmy.

Viac k témam: brexit, ekonomika, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Rast britskej ekonomiky sa v najbližších rokoch spomalí, krajina má iba málo peňazí na zvýšenie verejných výdavkov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) - Motoristi môžu na diaľnici D1 očakávať najväčšie problémy počas jej plánovaného rozšírenia na osem, respektíve šesť jazdných pruhov najmä pri vstupe do Bratislavy. "Rekonštrukcia D1 na úseku, ktorý je najbližší pri Bratislave, bude z dopravného hľadiska najväčším problémom. Bolo by veľmi nebezpečné, ak by križovatka Triblavina bola otvorená skôr a priviedla ďalšiu dopravu na diaľnicu D1 pred tým, ako dôjde k rozšíreniu tohto úseku," upozornil v stredu analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Ján Kovalčík. Ak je niekde preťažený úsek diaľnice, považuje za nezmysel privádzať na ňu ďalšiu dopravu novými križovatkami. "Pri strategickom rozhodovaní o rozšírení D1 a o nových križovatkách sa vždy hovorilo o tom, že najprv musí byť rozšírenie, potom križovatky. V najhoršom prípade rozšírenie a súčasne križovatky," povedal Kovalčík v rámci prezentácie interaktívnej mapy o stave prípravy výstavby diaľnic a rýchlostných ciest. To, že v minulosti sa začali stavať nové križovatky, ktoré majú priviesť ďalšiu dopravu a doteraz sa ani len nezačalo s rozšírením diaľnice, označil za nezodpovedné rozhodnutie a motoristi budú znášať následky.

Najprv rozšírenie potom križovatky

Rozšírenie D1 na trase Bratislava - Senec - Trnava podľa analytika zdržalo to, že sa niekoľko rokov pripravovalo neprimerané riešenie, ktoré počítalo so súbežnými komunikáciami, takzvanými kolektormi, po Trnavu. "To znamená šesť plus dva plus dva, dokopy desať pruhov súvisle po Trnavu. To bol úplný nezmysel. Takéto riešenie možno malo zmysel na krátkom úseku bezprostredne pri Bratislave. Nakoniec, aj od neho sa upustilo," uviedol Kovalčík. Zmena bola podľa neho nevyhnutná, upozorňovali na to už v roku 2011. Analytik INEKO nerozumie, prečo sa stratili ďalšie roky prípravou riešenia, ktoré bolo napokon odložené. Odporúčame:
Diaľničiari začnú sprejazdňovať križovatku Blatné na diaľnici D1, vodičov žiadajú o ohľaduplnosť "V posledných rokoch dochádza ku korekcii na riešenie, ktoré je primerané a opodstatnené, to znamená osem pruhov po Senec a ďalej šesť pruhov po Trnavu. Žiaľ, stratený čas už nedobehneme, takže horizonty sú vzdialenejšie, ako by bolo optimálne," dodal Kovalčík. Príprava rozšírenia by však podľa neho mohla pokračovať rýchlejšie, zatiaľ to nevyzerá, že by sa pripravovalo rozšírenie úseku D1 po Senec. "Ako keby sa všetká pozornosť sústreďovala na krátky úsek po Triblavinu, hoci je zjavné, že akútny problém máme minimálne po Senec," poznamenal.

Rozšírenie aspoň po Triblavinu

Za kľúčové považuje, kedy bude zabezpečené rozšírenie D1 aspoň po križovatku Triblavina. "Ak to nestihnú ani do konca roku 2019, čo je už momentálne málo pravdepodobné, že by to stihli, tak v zásade nebude mať zmysel otvoriť križovatku Triblavina, pretože to len zväčší dopravný problém na diaľnici," predpokladá Kovalčík. Jediné možné využitie by podľa neho bolo presmerovať časť dopravy z diaľnice na seneckú cestu (cesta prvej triedy I/61). Odporúčame:
Diaľničiari pripravujú prvú etapu rozšírenia úseku D1 Bratislava – Senec Medzi deviatimi prioritnými stavbami NDS do konca funkčného obdobia súčasnej vlády je len prvá etapa rozšírenia D1 Bratislava - Senec v úseku po križovatku Triblavina (3,5 kilometra) na osem pruhov v oboch smeroch. Verejné obstarávanie na stavebné práce by podľa predpokladov malo byť vyhlásené v prvom polroku budúceho roka. Celkové odhadované investičné náklady tejto stavby sú takmer 80 mil. eur, z toho práce predbežne v objeme vyše 58 mil. eur.

Výmena konštrukcie vozovky

Vo Vestníku verejného obstarávania bolo v októbri zverejnené predbežné oznámenie s tým, že tender by mal byť vyhlásený v marci 2018. "Cieľom rozšírenia diaľnice D1 je vybudovať kompletné rozšírenie D1 vrátane výmeny konštrukcie vozovky v úseku Bratislava – mimoúrovňová križovatka Triblavina a zabezpečiť dopravné prepojenie medzi diaľnicami D1 a D4. Súčasťou stavby bude vybudovanie križovatkových kolektorov od križovatky Vajnory po križovatku D1/D4 Ivanka sever a koordinácia s diaľnicou D4,“ informovala NDS. D1 bude rozšírená na osem pruhov vrátane odstavných pruhov a núdzových zálivov. "V rámci koordinácie s diaľnicou D4 bude výškovo upravená jestvujúca niveleta diaľnice D1 a vybudované nové mostné objekty vrátane súvisiacich vyvolaných investícií,“ dodala NDS. Pôvodne sa uvažovalo, že úsek D1 po Triblavinu by mal rozšíriť koncesionár D4/R7 v rámci PPP projektu, a to z dôvodu postavenia križovatky D1/D4. "Zatiaľ to nie je rozhodnuté, je to jedna z možností. Predpokladá to otvorenie koncesnej zmluvy," povedal nedávno generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin. NDS požiadala o zmenu stavby križovatky Triblavina pred dokončením pre nárast intenzít dopravy v tomto úseku a pre koordináciu so stavbou obchvatu D4 a križovatky D1/D4. Stavba križovatky Triblavina by podľa NDS mala byť hotová koncom roku 2019, pôvodne mala byť ukončená v apríli tohto roka, dva roky od uzavretia zmluvy so zhotoviteľom, spoločnosťou Porr, s. r. o. Zmluvná cena stavby je 19,8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (23,7 mil. eur vrátane DPH), do augusta bolo prestavaných takmer 5 mil. eur.

Viac k témam: Bratislava, diaľnica D1, Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, križovatka triblavina, NDS Národná diaľničná spoločnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Motoristov v Bratislave čakajú najväčšie problémy počas rozšírenia D1 pri Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 748

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner